Hrvatska
Hoće li najavljeni štrajk paralizirati zdravstvo? Ministarstvo još nije potegnulo najmoćnije oružje
Novi kaos u zdravstvenom sustavu sve je izgledniji. Zdravstveni djelatnici okupljeni u Sindikat Zajedno u ponedjeljak stupaju u štrajk, zbog čega će u većini javno-zdravstvenih ustanova stati kompletna dijagnostika. I dok Ministarstvo i premijer pozivaju na dijalog, sindikalisti odgovaraju: Vremena za dijalog je bilo, a sada je vrijeme za sindikalnu akciju.
Nezadovoljni su plaćama, koeficijentima, ali i ponašanjem Vlade i Ministarstva. Više od 4.000 zdravstvenih djelatnika u ponedjeljak stupa u štrajk.
“Kompletna dijagnostika će stati, kad stane dijagnostika otežano je i daljnje liječenje. Znači, neće radit laboratorijske pretrage, neće se uzimati uzorci krvi, neće se obrađivati citolološki uzorci, neće biti rendgena, neće biti magnetnih rezonanci, neće biti CT-a. Bit će samo one pretrage koje su nužne za održavanje života i da ne ugrozimo ničiji život”, pojašnjava predsjednik Sindikata Zajedno Krunoslav Kušec.
Zaustavljanje dijagnostike zabrinjava građane, ali velik broj onih s kojima smo razgovarali smatra da se radnici trebaju boriti za svoja prava.
Iako će 40 radnika iz bolnice Sveti Duh sudjelovati u štrajku, kaosa ne bi trebalo biti, tvrdi ravnatelj Edvard Galić.
“Budući da je štrajk članova sindikata prethodno i najavljen, imali smo dovoljno vremena da modele pružanja zdravstvenih usluga našim pacijentima nekako prilagodimo ovoj novoj situaciji. Što će stati? Mislim da će sve hitne dijagnostičke pretrage biti osigurane i dostupne, kako laboratorijske tako i radiološke. Kad je riječ o elektivnim postupcima, mislim da će se oni obavljati, ali će se obavljati možda nešto usporenijom dinamikom. Imali smo nešto poziva, naravno, tijekom jučerašnjeg poslijepodneva, osobito onkoloških bolesnika. Naša je poruka da svakako dođu na svoje zakazane termine i da će se zdravstvena usluga i skrb i dalje nastavljati pružati”, jasan je Galić.
A da će uložiti napore da svim pacijentima osiguraju potrebne zdravstvene usluge obvezalo se i Ministarstvo zdravstva.
“Ministarstvo zdravstva iznova ističe kako pacijenti mogu biti mirni te kako je u dogovoru s ravnateljima zdravstvenih usluga osigurano nesmetano pružanje potrebne zdravstvene usluge. Ministarstvo zdravstva ima uvijek otvorena vrata za sve sindikate i spremno je na daljnji utemeljen i realan dijalog za pronalazak prihvatljivog rješenja kroz institucionalni okvir”, poručuju iz Ministarstva.
I predsjednik Vlade radije bi dijalog nego štrajk pod svojim prozorom.
“Zato se meni čini da je možda ovaj odabir da se ide u štrajk možda prenagao, pogotovo, koliko je to sad, sedam mjeseci nakon novih uredbi, koje su prosječno digle plaću za 32 posto, a u zdravstvu, ako se ja dobro sjećam, u odnosu na inicijalno predviđena sredstva, mi smo dodali još 200 milijuna eura. Možda ovdje netko nije baš zadovoljan koliko je mislio da treba biti i to se moglo po meni ovim razgovorom s povjerenstvom, nadležnim resorom i ministarstvom rada, riješiti drugim putem”, poručuje Andrej Plenković.
Drugačije se, čini se, ipak nije moglo. Dopise o nelogičnostima sindikat je slao devet mjeseci. “Mi od drugog mjeseca konstantno šaljemo dopise i tražimo da se ispravi ta navedena problematika i ta diskriminacija u kojoj su zakinuti zdravstveni djelatnici. Međutim, od 10. mjeseca mi smo ignorirani od nadležnih institucija, tek kad smo pokrenuli najavu štrajka, tek onda smo sjeli za stol na postupku mirenja, međutim nije bilo razumijevanja”, kaže Kušec.
Mirenje je propalo prije dva tjedna, a do ovog trenutka Ministarstvo još nije izvuklo svoje najmoćnije oružje, zahtjev sudu da štrajk proglasi nelegalnim i zabrani. Čekamo pondjeljak.
Hrvatska
HUBOL tvrdi da dvojni rad liječnika nije primarni problem, već nešto drugo
Iz Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL) u utorak su poručili da dvojni rad liječnika nije primarni problem javnog zdravstva i razlog dugih lista čekanja nego je to rezultat lošeg upravljanja te loše i nesposobne politike. Osim entuzijazma zdravstvenih radnika, u hrvatskom zdravstvenom sustavu gotovo ništa ne funkcionira kako treba, ocijenili su iz HUBOL-a te podsjetili da liječnici dvojni rad ne obavljaju tijekom radnog vremena, već u privatno vrijeme. Pritom su naglasili da ograničenje ili zabrana dvojnog rada ne može dovesti do kraćeg čekanja pacijenata na pregled ili pretragu, da dvojni rad postoji u državama EU-a i da takav rad, s dodatnim prihodom, smanjuje odljev liječnika u privatno zdravstvo ili inozemstvo.
“Postoje pojedinačni problemi s kršenjem propisa koji reguliraju dvojni rad, a HUBOL se zalaže za to da se svako pojedinačno kršenje propisa sankcionira”, istaknuli su.
“Temeljni problemi javnog zdravstva te dugih čekanja na pretrage i preglede rezultat su nesposobnih i neodgovornih donositelja odluka u zdravstvu, a ne liječnika”, ocijenili su te dodali kako se “politika odbija prihvatiti rješavanja problema”.
Ključni problemi javnog zdravstva po HUBOL-u su devastacija i “kolaps” primarne zdravstvene zaštite (PZZ) zbog opterećenosti obiteljskih liječnika birokratskim poslovima i njihovog premalog broja zbog čega se bolesnici prelijevaju u bolnice te neučinkovita i neodrživa organizacija i upravljanje bolnicama.
Rukovodeće pozicije u hrvatskom zdravstvu su “duboko politizirane”
“Vlada i Ministarstvo zdravstva zbog populizma i lokalnih političkih interesa čvrsto drže zatvorene oči pred tim problemom. Rukovodeće pozicije, kao i upravljanje, su u hrvatskom zdravstvu duboko politizirane”, ustvrdili su. Vlada, kažu, odbija uvesti zakonsko ograničenja od dva mandata za upravljačke pozicije u zdravstvu što bi “eliminiralo ‘vječne šefove’, smanjilo koruptivni potencijal i promijenilo sadašnju negativnu kadrovsku selekciju”. Kao jedan od najtežih problema javnog zdravstva istaknuli su korupciju u javnoj nabavi. “Danas, nakon afere s Berošem i Rotimom, vjerojatno svaki građanin opravdano sumnja u svaku javnu nabavu u zdravstvu. Osim najavljene kontrole izvanredne javne nabave, nije najavljena niti jedna mjera daljnjeg sprečavanja korupcije”, upozorili su.
Problematizirali su i postojanje kaznenog djela nesavjesnog liječenja, za koje kažu da postoji još samo u Sloveniji, zbog kojeg mnogi liječnici provode tzv. defenzivnu medicinu što rezultira mnoštvom pretraga, a broj i vrsta specijalističkih pretraga i zahvata raste i zbog brzog razvoja medicine, a što pak ne prati odgovarajuće povećanje broja liječnika i medicinskih sestara.
Preduvjetima za kvalitetno upravljanje listama čekanja u HUBOL-u smatraju i cjelovitu informatizaciju te integraciju zdravstvenih sustava i baza.
Hrvatska
Policijski sindikati nezadovoljni vladinom ponudom povećanja plaća
Čelnici Sindikata policije Hrvatske i Nezavisnog sindikata djelatnika MUP Dubravko Jagić i Zdravko Lončar najavili su danas da će se, nakon konzultacija, do petka očitovati o Vladinoj ponudi dodatnog povećanja plaće od dva posto za rujan s isplatom u listopadu iduće godine.
Lončar je, nakon sastanka s Vladinim pregovaračkim timom, rekao da će se o ponudi konzultirati sa sindikalnim vodstvom i u petak obavijestiti Vladu o svom stavu. Dodao je da nije bilo promjena vezano uz Vladinu ponudu ostalih materijalnih prava. Napomenuo je da je (ukupni) proračunski izdatak povećanja na razini 215 milijuna eura.
Policijski sindikati nezadovoljni vladinom ponudom povećanja plaća
Riječ je o pregovorima sklapanju dodatka Kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike.
Predsjednik SPH Dubravko Jagić rekao je da se zasad ne mogu složiti s Vladinom ponudom te da očekuju kakva će biti ponuda javnim službama i konzultirati se sa sindikalnim tijelima i članstvom.
Vlada nije spremna razgovarati o naknadi za topli obrok, vezano uz osnovicu plaće Vlada predlaže kumulativna povećanja, no to još moramo razmotriti, dodao je.
Upitan o štrajku, Jagić je odgovorio kako ga nije problem organizirati i da uvijek ostaje kao opcija, no drže da imaju dobre argumente zašto traže veće povećanje osnovice i naknadu za topli obrok.
Potvrdio je da će se provesti izjašnjavanje članstva o spremnosti na štrajk, no da je o tome još prerano govoriti, jer pregovori još nisu završeni.
Hrvatska
Sve je spremno za 3 rasprodana koncerta Tomislava Bralića i klape Intrade ovog vikenda u Lisinskom
Pred vratima je trodnevni klapski spektakl Tomislava Bralića i klape Intrade
u Lisinskom 7., 8. i 9. prosinca.
Ovog vikenda Tomislav Bralić i klapa Intrade donose glazbenu čaroliju u rasprodani Lisinski. Iako Intrade već 18 godina svakog prosinca njeguje tradiciju koncerata u glavnom gradu Hrvatske, povratak u zagrebački glazbeni hram 7., 8. i 9. prosinca, nakon punih deset godina, izazvao je izniman interes publike.
Sva tri najavljena koncerta su rasprodana, a publiku očekuju nezaboravne izvedbe njihovih najvećih hitova, uz pokoje iznenađenje i jedinstvenu atmosferu koju samo Intrade mogu stvoriti.
Nakon 18 godina tradicija i dalje osvaja, ulaznice planule u trenu
Ove godine Tomislav Bralić i klapa Intrade obilježavaju 18 godina tradicije zagrebačkih koncerata. Tijekom tog razdoblja nastupali su na svim većim zagrebačkim pozornicama, od Cibone, Doma sportova do Arene, a nakon desetljeća ponovno se vraćaju u Lisinski, gdje je tradicija i počela 2006.
Povijest se ponavlja – baš kao i 2014., i ove su godine rasprodali tri uzastopna koncerta. “Već 18 godina nastupamo u Zagrebu, a s tri rasprodana Lisinska za kraj ove godine osjećamo iznimnu čast i zahvalnost našoj publici. Veselimo se svakoj pjesmi i emociji koju ćemo zajedno podijeliti”, poručio je Tomislav Bralić uoči nastupa.
Repertoar je spreman
Klapa Intrade poručuje da će to biti koncerti za pamćenje. Repertoar za tri uzastopne večeri u Lisinskom pomno je osmišljen kako bi obuhvatio najbolje od 39 godina bogate karijere Intrada. Publika će uživati u nezaboravnim izvedbama hitova poput “Zora bila”, “Croatio, iz duše te ljubim” i “Ne mogu te prestat jubit”, uz pokoje iznenađenje.
Ova tri koncerta ne samo da će obilježiti kraj jedne uspješne godine, već će ujedno biti savršena uvertira u 2025., godinu kada će klapa proslaviti 40 godina svog postojanja.