Tech
Korisnici WhatsAppa će moći provjeravati autentičnost fotografija koje dobiju
WhatsApp radi na novoj funkciji koja je sada dostupna na njegovom Android beta kanalu, a to je obrnuto pretraživanje fotografija. U osnovi je riječ o mogućnosti brzog online pretraživanja fotografije koju je korisnik dobio, kako bi potvrdio njenu autentičnost ukoliko je to potrebno, piše Klix.ba. Procedura je jednostavna. Kada korisnik dodirne fotografiju koju je primio, u meniju “tri točke” smještenom u gornjem desnom uglu, pronaći će opciju “Search on web”.
Na taj način će uploadati fotografiju na Google, nakon čega će pretraživač prikazati identične i slične fotografije, tako da će dobiti bolju predstavu o tome koliko je vjerodostojno ono što mu je poslano.
Naravno, to se moglo učiniti i ranije ručno, no sada je proces puno lakši jer je funkcija integrirana u sam WhatsApp.
U svakom slučaju, pretraživanje fotografije će ponuditi više konteksta, a korisnik će uvidjeti da li je riječ eventualno o pokušaju dezinformiranja.
Funkcija je trenutno dostupna samo beta testerima, tako da će proći još nekoliko tjedana ili mjeseci prije nego bude na raspolaganju svima.
Tech
Zaposlenik tuži Apple: “Njihove prakse su jezive”
Apple se suočava s tužbom jer su zaposlenicima tehnološkog giganta navodno zavirivali u privatne iPhone uređaje i iCloud račune. Žalba je podignuta na sudu u Kaliforniji, od strane zaposlenika po imenu Amar Bhakta.
Bhakta u Appleu radi od 2020. godine, u digitalnom marketingu, te tvrdi da su zaposlenici morali na privatne telefone instalirati software koji im je potreban za posao. Apple je tako dobio uvid u njihov e-mail, galerije fotografija, zdravstvene podatke, sustav smart home te slične podatke, koje zaposlenici nisu nužno htjeli podijeliti.
U tužbi je navedeno i da Apple zaposlenicima ugovorom zabranjuje da izvan radnog mjesta progovaraju o uvjetima rada, pa se tako ne smiju obratiti ni medijima. Primjerice, Bhakta nije smio spominjati kako mu je na poslu u podcastu, a zamolili su ga makne i objave s LinkedIn-a u kojima se osvrnuo na situaciju u Appleu.
“Prakse Applea su jezive”
U tužbi je stoga navedeno: “Appleove prakse i sustavi nadzora su jezivi te na nezakonit način ograničavaju konkurenciju, slobodu kretanja zaposlenika na tržištu rada, slobodu govora i sprječavaju zviždače da se oglase.”
Žalba se odnosi i na kontrolu Applea nad korištenjem društvenih mreža i aplikacije Slack, putem koje zaposlenici međusobno komuniciraju, izvještaba NewsBytes.
Glasnogovornici Applea tužbu odbacuju kao neosnovanu i naglašavaju da zaposlenici Applea svake godine prolaze kroz trening u kojem iznova bivaju upoznati sa svojim pravima i slobodama.
Ipak, ovo nije prva tužba zaposlenika protiv Applea. Zbog vrlo sličnih razloga su već podnesene tri žalbe u kojima se također navodi da je zaposlenicima zabranjeno međusobno se žaliti na probleme poput spolne diskriminacije i neravnopravnosti u plaćama, a u lipnju su dvije zaposlenice upravo zbog diskriminacije podignule tužbu s istim odvjetničkim timom koji zastupa i Bhaktu.
Tech
Dobili ste neobičnu poruku na Whatsappu od nekog kog poznajete? Evo što to može značiti
Kako bi spriječili slučajeve prijevara u uslugama slanja poruka, WhatsApp, u suradnji s državnim i saveznim policijskim agencijama za sprječavanje kriminala, pokrenuo je kampanju podizanja svijesti.
Njemačka policija je objavila nekoliko savjeta za zaštitu WhatsApp računa.
Čuvajte se novog vala prijevare
Prijevara uvijek funkcionira ovako: početna poruka (očigledno generirana i lažna) ide korisniku i navodi kako navodni rođak ima novi broj mobitela. Kada kontaktirane osobe stupe u kontakt, pojavit će se nova poruka u kojoj se traži novac. Obično se radi o iznosima između 1.500 i 3.000 eura, prenosi Fenix.de.
Ako vam (navodno) povezana osoba piše i kaže da ima novi broj, svakako to provjerite tako da osobu nazovete na broj koji vam je poznat ili zatražite glasovnu poruku. Ovako možete brzo saznati radi li se o prijevari ili ne.
Prevarante je moguće provjeriti na sljedeće načine:
Ako netko od vaših kontakata pošalje neobičan zahtjev.
– Zatraži da snime glasovnu poruku.
– Nazovite osobu na stari broj kako biste potvrdili njezin identitet i provjerili radi li se o prijevari
Ovo je jedini način na koji možete biti sigurni da nijedan stranac ne koristi vaš račun na nepropisan način.
Savjeti protiv prijevare putem messenger usluga
– Provjerite svoj kod: Nikada ne otkrivajte svoj kontrolni kod računa (šesteroznamenkasti registracijski kod koji ste primili SMS-om).
– Provjerite svoj PIN: Postavite osobni PIN za svoj račun (također poznat kao potvrda u dva koraka).
– Provjerite svoju sliku: zaštitite svoju profilnu sliku (tako da je mogu vidjeti samo vaši kontakti).
– Provjerite svoj kontakt: ako vas navodni kontakti zatraže uslugu koja se čini sumnjivom, potvrdite njihov identitet traženjem glasovne poruke ili jednostavnim pozivom.
Zaštitite svoj račun i informirajte druge kako bi njihovi WhatsApp računi postali sigurniji i kako ne bi postali žrtve prijevare.
Tech
Microsoft objavio zabrinjavajuće podatke: Korisnici se suočavaju sa 600 milijuna kibernetičkih napada dnevno
U novom godišnjem izvješću “Digitalna obrana” Microsoft je upozorio na zabrinjavajući rast kibernetičkih napada u svijetu te izvijestio da se njegovi korisnici suočavaju s oko 600 milijuna tih napada dnevno, što je snažno povezano s geopolitičkim sukobima.
Prateći trendove od srpnja 2023. do srpnja ove godine, Microsoft u sklopu Digital Defense Reporta naglašava da kibernetički napadi dolaze od kriminalaca, ali i državnih aktera te da za učinkovito suzbijanje tog rastućeg vala treba ojačati “digitalnu obranu” na svim razinama i poticati trajnu predanost načelima kibernetičke sigurnosti.
Microsoft u izvješću navodi da je tijekom promatranog razdoblja zabilježio 2,75 puta veći porast “ransomware” napada u usporedbi s prethodnim razdobljem, ali i da je postotak organizacija koje su na kraju ucijenjene (dosežući fazu šifriranja podataka) smanjen više od tri puta tijekom protekle dvije godine.
Napadači i dalje računaju na predvidivo ljudsko ponašanje, poput odabira lako pamtljivih lozinki i njihove ponovne upotrebe na više web stranica, pa tako lako postaju žrtve “phishing” napada, a upravo su napadi na lozinke najčešći i čine 99 posto svih napada na identitet korisnika.
Na globalnoj razini rastu i kibernetički potpomognute financijske prijevare, s novim trendovima u prijevarama s plaćanjima i zlouporabom legitimnih usluga za phishing i zlonamjerne aktivnosti, navodi se u izvješću.
Microsoft ujedno ističe “alarmantan oblik prijevare” – techscam, koji obmanjuje korisnike predstavljanjem legitimnih usluga ili lažnom tehničkom podrškom i oglasima.
Promet techscam prijevara porastao je za 400 posto od 2021. do 2023., što daleko premašuje porast malwarea od 180 posto i phishinga od 30 posto.
Nastavljaju se i DDoS napadi, iako iz Microsofta kažu da su u drugoj polovici ove godine ublažili 1,25 milijuna tih napada, što je povećanje od četiri puta u usporedbi s prošlom godinom.
Napominju i da njihov tim sada prati više od 1.500 jedinstvenih grupa prijetnji, uključujući više od 600 državnih te prijetnji 300 kriminalnih i 200 grupa za utjecanje na javno mnijenje kao i stotine drugih.
Za ublažavanje napada potrebna jaka suradnja privatnog i javnog
“Geopolitički sukobi su pokretači kibernetičkih kampanja i napada, a države postaju sve agresivnije u kibernetičkom prostoru, s razinama tehničke sofisticiranosti koje odražavaju povećana ulaganja u resurse i u obuku. Ruski, iranski i kineski akteri intenzivirali su kibernetičke operacije oko trenutno aktivnih sukoba, pa su ruski napadi prvenstveno ciljali Ukrajinu i zemlje NATO-a, a kineski Tajvan i jugoistočnu Aziju. Rat između Izraela i Hamasa intenzivirao je i iranske kibernetičke aktivnosti na Izrael, SAD i zemlje Zaljeva, a i Rusija i Iran također su koristili rat i američke izbore za širenje propagande koja izaziva podjele”, ističu iz Microsofta.
Upozoravaju i na zlouporabu generativne umjetne inteligencije (AI) s kojom svi cyberkriminalci eksperimentiraju, dok s druge strane AI alati pomažu i timovima za kibernetičku sigurnost da brže odgovore na prijetnje automatizacijom zadataka poput analize upozorenja.
“Za ublažiti kibernetičke prijetnje potrebna je jaka suradnja javnog i privatnog sektora. Vlade moraju uvesti značajne kazne za zlonamjerne aktivnosti kako bi spriječile napade. Trenutni međunarodni standardi u kibernetičkom prostoru nemaju učinkovitu provedbu, što rezultira nastavkom agresivnih aktivnosti koje podržavaju države”, poručuju iz MIcrosofta.