Hrvatska
Iz Hrvatske iselilo 1214 liječnika: Objavljeni najčešći razlozi odlaska
U posljednjih desetak godina iz Hrvatske je iselilo 1214 liječnika, a na to ih je naviše natjeralo loše upravljanje i organizacija sustava zdravstva, pokazalo je istraživanje hrvatskih sociologa objavljeno u časopisu Migracijske i etničke teme.
Sociolozi Ljiljana Pintarić s Filozofskog fakulteta u Osijeku i Drago Župarić-Iljić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu proveli su istraživanje intervjuima s 18 liječnika koji su već iselili iz Hrvatske, kako bi stekli relativno dublje uvide u ključne motive za njihovo iseljavanje iz Hrvatske, kaže se.
Dodaju da je to jedno od prvih obuhvatnijih istraživanja koje je pomoću kvalitativne metodologije nastojalo analizirati i razumjeti motive odlaska i premostiti jaz u postojećim istraživanjima.
Iseljavanje liječnika iz Hrvatske oblikuju brojni međupovezani čimbenici i ono je potaknuto nizom organizacijskih problema javnog zdravstvenog sustava, ponajprije teškim uvjetima rada, te visokom razinom percepcije korupcije, kako u javnom zdravstvenom sustavu, tako i u cijeloj državi.
Prvo loša organizacija, drugo aspiracije liječnika
Loše upravljanje i organizacija sustava nametnulo se kao primarni razlog odlaska, čak prije profesionalnih aspiracija liječnika, koji su drugi motiv odlaska.
Širi društveni i politički kontekst samo je opći okvir u kojem se događaju različite negativne institucionalne prakse, poput klijentelizma i korupcije, koje ulaze u jednadžbu sveopćeg nezadovoljstva sugovornika radnim okruženjem i radnim uvjetima, kaže se.
Veliki dio iseljenih liječnika i liječnica govorio je istraživačima o lošim međuljudskim odnosima kao jednom od najvažnijih razloga za iseljenje, a ta je tema u njihovim iskazima često povezana i s pretjeranom politizacijom struke, te formiranjem suprotstavljenih grupacija, tzv naših i njihovih.
U kontekstu međuljudskih odnosa spominjali su pojavu mobbinga, u većini slučajeva u odnosima nadređenih prema podređenima, ali ponekad i među kolegama na istoj hijerarhijskoj razini.
Pojavljuju se dvije vrste mobbinga, pojedinačni slučajevi iskorištavanja pozicije moći, koji je na neki način ugrađen u sustav, osobito prema mlađim liječnicima, napose specijalistima. Također, primjetan je poseban tip sustavnog mobbinga u vidu rodno diskriminativnoga zlostavljačkog ponašanja i korištenja pozicija moći za uznemirujuće prakse nadređenih spram podređenih radnika i radnica, kaže se.
Neizbježna je i tema nepotizma budući da pogodovanje pojedinim kolegama (“našima”) nauštrb drugih, odnosno, izostanak meritokratskih principa, obilježava odnose u radnim kolektivima u kojima postoje podjele na “naše” i “njihove”.
Na taj se aspekt naslanja i pojava visokog stupnja kompetitivnosti kod napredovanja u karijeri, naročito u kliničkim bolnicama u kojima postoji i aspekt bavljenja znanošću i nastavom na fakultetima.
Potrebne izmjene politike
Sveukupna slika upućuje na organizacijsku klimu koja tolerira, pa i potiče, a najviše prešućuje probleme u funkcioniranju, ne adresira ih, niti se njima bavi, te ne postoje adekvatni mehanizmi sankcioniranja neprihvatljivih ponašanja.
Autori ističu kako je važno preko mjera javnih zdravstvenih i obrazovnih politika pokušati ublažiti posljedice slabljenja profesionalnih institucija i cijeloga zdravstvenog sustava. Nedvojbeno je da Hrvatska iseljavanjem liječnika gubi vrijedne resurse, materijalne i ljudske, koji su bili uloženi u njihovo obrazovanje i u usavršavanje.
Od 2013. do 2024. iz Hrvatske je odselilo 1214 liječnika čija je prosječna dob 36 godine, s prosječno osam godina radnog iskustva, među kojima je 57 posto liječnica. Najviše ih je otišlo 2023., njih 158.
Suočavamo se s problemom održivosti zdravstvenog sustava i mogućnosti da nastavi osiguravati primjerenu zdravstvenu skrb i liječenje. Bez ulaganja u obrazovanje i usavršavanje, a potom i zadržavanje liječničkog kadra, izlažemo se riziku potencijalnog urušavanja standarda usluga liječenja zbog nedostatka stručnjaka, zaključuju sociolozi Ljiljana Pintarić i Drago Župarić-Iljić.
Hrvatska
Uskoro raste naknada za povrat PET ambalaže. Evo koliko se godišnje prikupi boca, a građanima isplati novca
Hrvatska je 2005. godine, među prvima u Europi, uvela sustav povratne naknade za ambalažu od pića i napitaka. No u dosadašnjih 19 godina iznos naknade ostao je nepromijenjen.
Za povrat plastičnih boca od početka se dobivalo 50 lipa po komadu, a taj iznos nije se promijenio niti ulaskom Hrvatske u eurozonu 2023. godine, jedino je konvertiran pa sada iznosi 7 centi.
Iako je Hrvatska bila među europskim pionirima u uspostavi sustava povratne naknade za plastične boce, iznos naknade ostao je najniži u Europi.
“Sramotno najniži iznos u Europi”
Primjerice, u Estoniji, Latviji i Litvi povratna naknada iznosi 10 centi, u Poljskoj 12 centi, u Slovačkoj 15, u Švedskoj od 12 do 19 centi ovisno o veličini i materijalu ambalaže, u Njemačkoj, Austriji i Nizozemskoj je 25 centi, a u Finskoj od 10 do 40 centi, također ovisno o veličini ambalaže.
U međuvremenu je kod nas set ambalaže za povrat od 2021. proširen na ambalažu od mlijeka i tekućih mliječnih proizvoda te bočice zapremnine 0,2 litre.
Nekoliko ekoloških udruga okupljenih u Platformu za borbu protiv zagađenja jednokratnom plastikom pritiskale su dosadašnje Ministarstvo gospodarstva i zaštite okoliša, a od proljetos i novoustrojeno Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije da povećaju iznos te, kako rekoše, “sramotno najniže povratne naknade u Europi”.
I 10 centi premalo, trebalo bi kao u Slovačkoj
Konačno, sredinom prošloga mjeseca ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković potvrdila je da će od 1. siječnja 2025. godine naknada za povrat PET ambalaže iznositi 10 centi. No, i taj tri centa viši iznos ekološkim se udrugama čini premalim i nedovoljno motivirajućim pa eko-udruge zahtijevaju da bude između 15 i 50 centi.
“Donošenje Uredbe o naknadi gospodarenja otpadom i povratnoj naknadi čekali smo od 2023. te se u tom razdoblju ekonomska situacija znatno promijenila i došlo je do značajnih poskupljenja. Stoga smatramo da iznos naknade ne bi trebao biti manji od 15 centi, kao što primjerice ima Slovačka, socioekonomski sličnija Hrvatskoj”, izjavila je nedavno za Hinu Ana-Marija Mileusnić iz Zelene akcije.
Od milijun boca bude vraćeno oko 850.000
Unatoč tomu, stopa recikliranja povratne ambalaže u Hrvatskoj vrlo je visoka. U Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) rekli su nam da je stopa recikliranja u sustavu povratne naknade za plastiku oko 95 posto od sakupljenih količina, dok je za staklo i metal ta stopa između 95 i 99 posto.
Što se tiče ukupnog broja plastične (PET), metalne (Al/Fe) i staklene ambalaže u sustavu povratne naknade, u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost zadnje službene podatke imaju za 2022. godinu.
“Tada je na tržište ukupno stavljeno više od milijun komada ambalaže u sustavu povratne naknade, konkretno 1.069.557.045 komada, a sakupljeno je 854.608.401, odnosno 79,90 posto. Za povratnu naknadu u 2022. godini građanima je isplaćeno 427.304.200,50 kuna ili oko 57 milijuna eura”, rekli su nam u FZOEU-u.
Mnogi preživljavaju sakupljajući boce
Stopa prikupljanja svake je godine otprilike ista, a budući da se iznos naknade nije mijenjao, spomenuti ukupni iznosi isplaćeni građanima također su slični.
Valja reći da je osim ekološke komponente, sustav povratne naknade za plastične boce od samog početka imao i izraženu socijalnu komponentu jer mnogi siromašni građani od 2005. godine naovamo preživljavaju od sakupljanja boca, odnosno povratnih naknada.
Hrvatska
Stručnjaci savjetuju “pričekajte”, a berba u punom jeku: Ulje se ne isplati prodavati ispod ove cijene
Ministarstvo poljoprivrede prije nekoliko dana objavilo je službenu preporuku da se pričeka s berbom maslina jer one još uvijek dozrijevaju. Međutim velik broj maslinara već je završio ili krenuo s berbom. Među njima je i agronom Damir Buntić, tajnik Udruge dalmatinskih uljara i predsjednik Odbora za maslinarstvo Hrvatske poljoprivredne komore (HPK).
U svojoj preporuci Ministarstvo ističe da je stanje u maslinarskim područjima obilježeno zasad velikim količinama vlage.
“Maslina se oporavlja i sada nas očekuje period stvaranja mase, ponajprije naglim upijanjem vode. Sve masline koje su patile zbog suše brzo će upijati vodu, tako da će samo naizgled situacija biti zadovoljavajuća. Ono što je upitno kod takvih maslina je stvaranje kvalitetne suhe tvari iz koje proizlazi i stvaranje kvalitetnog ulja. Optimalan termin berbe za većinu sorata neće biti tako brz pa se nakon kiša preporučuje tretiranje protiv štetnika kako bi se maslini ostavilo dovoljno vremena za postepeno dozrijevanje”, navode iz Ministarstva, a prenosi tportal.
Njihovu preporuku nije poslušao Buntić, s kojim smo telefonski kontaktirali u utorak, taman u jeku berbe. Njegov maslinik u zaleđu Vodica ima 316 stabala.
“Kad će krenuti berba, to ovisi o sortnom sastavu maslinika, njegovoj mikrolokaciji i zrelosti ploda. Osobno, draže mi je imati jedan posto manji randman (postotak ulja u prerađenom plodu), ali da ranije završim s berbom, dok je lijepo vrijeme. Kasnije riskirate da vam plod sruši vjetar ili da ga napadne maslinova muha”, izjavio je Buntić, već nekoliko godina tajnik Udruge dalmatinskih uljara te čelni čovjek Odbora za maslinarstvo HPK-a.
Koliko će ulja biti?
vu godinu za maslinare Buntić ocjenjuje dobrom. Čak bi, što se tiče količine ploda, mogla biti i iznad prosjeka, barem u Dalmaciji.
Kad je riječ o količini ulja, to ćemo tek vidjeti. Obično je količina ploda obrnuto proporcionalna randmanima, odnosno oni su manji kad je količina ploda veća’, objasnio je Buntić.
Suša i visoke temperature obilježile su ljeto. Neke sorte na tlu koje slabo drži vodu odbacile su kompletan plod.
“Pri vrhu mog maslinika, gdje je tlo plitko, u istoj visini imam istarsku bjelicu i oblicu. Istarska bjelica je odbacila sav plod. Na oblici do nje sve je ostalo na granama, a masline su veličine šljive. Jednostavno se neke sorte pokazuju otpornijima na suše i ekstremne temperature”, rekao je Buntić.
Žali se da su porasli svi popratni troškovi. Uljare naplaćuju preradu maslina od 0,25 do 0,30 eurocenti po kilogramu.
“Prošle godine sam upola manje platio marendu ekipi berača. To vam sve govori”, ističe Buntić.
Cijena ulja
Kolike cijene maslinovog ulja mogu očekivati potrošači? Prema riječima tajnika Udruge dalmatinskih uljara, ulja će biti dosta, ali zasad je teško procijeniti kako će se kretati cijena.
“Za kvalitetno maslinovo ulje cijena mora biti 20 eura po litri. Sve ispod toga nema smisla. Maslinari s nižim cijenama nemaju nikakve računice. Prije 20 godina kupio sam zemlju i mehanizaciju i zasadio masline. Prvih šest-sedam godina nisam imao uroda. Od preostalih 13 godina sigurno tri-četiri godine nije bilo uroda. Investicija u maslinik sad se već broji u stotinama tisuća eura. I sad vi meni recite kolika bi trebala biti cijena maslinova ulja i moja zarada da pokrijem investiciju? A s druge strane imate majstora koji je uložio u zidarsku fanglu i nekoliko bušilica i dnevno zarađuje 200 eura. To su neke apsurdne stvari. Platiti majstora 200 eura danas je normalno, a problem je dati 20 eura za vrhunsko maslinovo ulje. U toj litri ulja uvjerljivo su viši troškovi, angažman i znanje nego kod majstora”, smatra Buntić.
Hrvatska
Sindikat prijeti štrajkom: “Neće biti RTG-a, magneta, operacija, zračenja, mamografije, saniteta…”
Sindikat Zajedno u srijedu je najavio štrajk zdravstvenih djelatnika ako ne dođe do sastanka i dogovora s Vladom i Ministarstvom zdravstva oko, kažu, sramotno niskih koeficijenta djelatnika u zdravstvu, a pogotovo radioloških tehnologa, laboranata i medicinskih sestara.
“Više od pola godine tražimo razgovore u resornom Ministarstvu, no odgovore nismo dobili te smo bili prisiljeni na najavu štrajka. Neodgovaranjem na naše pozive, odgovorni ljudi u Ministarstvu zdravstva pokazali su nam koliko cijene nas i naše pacijente”, rekla je na konferenciji za medije dopredsjednica Sindikata Zajedno Sanda Alić.
Najavu štrajka Vladi i Ministarstvu urudžbirali su jučer, slijedi postupak mirenja, a ako do dogovora ne dođe štrajk će se provoditi u većini zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj. Neće se provoditi redovna dijagnostička obrada, što će produžiti dugačke liste čekanja, rečeno je.
“Nakon priznatog propusta u trećem mjesecu na sastanku s Ministarstvom vezano za našu struku, poslali smo još dva dopisa na koje se Ministarstvo oglušilo. Nezadovoljstvo smo već iskazali, tu je nedostatak radnika, manje plaće i veći opseg posla, a inzistirali smo i na zakonu za našu radiološko-tehnološku djelatnost”, istaknula je zamjenica voditeljice odjela radioloških tehnologa u Sindikatu Andrijana Lukačević.
Iz sindikata poručuju da su medicinsko-laboratorijski djelatnici spremni na štrajk jer ih je Vlada novim koeficijentima “bacila u ponor”.
Voditelj odjela saniteta u Sindikatu Zajedno Vladimir Markuš istaknuo je kako Sindikat okuplja 90 posto saniteta Hrvatske, od kojih će svi podržati štrajk ako do njega dođe.
Upozorio je kako su novom uredbom o koeficijentima iz veljače pali u treći platni razred te su ispod njih samo pomoćno radno osoblje i nekvalificirana radna snaga.
“Kod donošenja koeficijenata nije se vodilo računa o posebnim uvjetima rada koji su jasno definirali odgovornost i težinu radnih mjesta. Očito je Ministarstvo pogriješilo i tu pogrešku trebaju ispraviti”, poručio je. Podsjetio je i da je sam premijer rekao kako nakon donošenja novih koeficijenata treba ispraviti pogreške ako je do njih došlo.
Sindikat najavljuje da će štrajkati većina radioloških tehnologa i laboranata, s kojima će se solidarnosti i medicinske sestre te vozači saniteta.
To znači, kažu, da se neće obavljati RTG, magnet, mamografije, denzitometrije, laboratorijske i radiološke pretrage, zračenje onkoloških bolesnika, operativni zahvati kao i sanitetski prijevoz pacijenata.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
ZADRANI SLAVE SVOG ZAŠTITNIKA SV. ŠIMU / U 17 sati blagoslov djece; u 19 sati svečano misno slavlje
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
PRIPREMITE SE NA VRIJEME / U srijedu bez vode četiri ulice u Zadru!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
OBAVIJEST IZ VODOVODA: Danas bez vode 11 ulica u Zadru! Provjerite popis…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
ZADRANI SLAVE SVOG ZAŠTITNIKA / Sutra je blagdan sv. Šime. Svečane mise u 11 i 19, blagoslov djece u 17 sati