Svijet
Katastrofa globalnih razmjera! Ključni sustav struja u Atlantskom oceanu na putu prema kolapsu
Ključni sustav struja Atlanskog oceana koji utječe na vrijeme na globalnoj razini mogao bi se urušiti već krajem 2030-ih, sugeriraju znanstvenici u novoj studiji. Bila bi to katastrofa globalnih razmjera koja bi promijenila i vrijeme i klimu.
Nekoliko studija posljednjih godina sugeriralo je da bi ključni sustav struja Atlanskog oceana – Atlantic Meridional Turning Circulation ili AMOC – mogao biti na putu prema kolapsu. Sustav je oslabljen toplijim temperaturama oceana i poremećenom slanošću uzrokovanom klimatskim promjenama izazvanim ljudskim djelovanjem.
CNN pak navodi da novo istraživanje koje je u procesu recenzije, koristi najsuvremeniji model kako bi se procijenilo kada bi moglo doći do ovog urušavanja. U toj studiji sugerira se da bi se kolaps mogao dogoditi između 2037. i 2064. godine. Ovo istraživanje sugerira da je vjerojatnije da će se kolaps dogoditi do 2050. godine.
Znanstvenici su zabrinuti
“Ovo je vrlo zabrinjavajuće”, rekao je René van Westen, istraživač mora i atmosfere na Sveučilištu Utrecht u Nizozemskoj i koautor studije. On navodi da će se nastaviti klimatske promjene, toplinski valovi, jača suša, poplave… “I povrh svega toga imate onda i kolaps AMOC-a. Klima će postati još više izopačena.”
Dođe li doista do kolapsa AMOCA-a, dijelovi svijeta postali bi neprepoznatljivi. U desetljećima nakon kolapsa, arktički led počeo bi ići prema jugu, a nakon 100 godina proširio bi se sve do južne obale Engleske.
Prosječna temperatura u Europi bi pala, kao i u Sjevernoj Americi. Amazonska prašuma doživjela bi potpuni preokret u svojim godišnjim dobima; trenutna sušna sezona postala bi kišna, i obrnuto.
Kolaps AMOC-a “stvarno je velika opasnost i trebali bi učiniti sve što možemo da to izbjegnemo”, rekao je Stefan Rahmstorf, oceanograf sa Sveučilišta Potsdam u Njemačkoj koji nije bio uključen u najnovije istraživanje.
Donedavno se mislilo da je kolaps AMOC-a malo vjerojatan u ovom stoljeća, no to se promijenilo.
“Sada postoji pet radova koji sugeriraju da bi se to moglo dogoditi u ovom stoljeću, ili čak prije sredine stoljeća”, rekao je Rahmstof. “Moja opća procjena sada je da je rizik da prijeđemo prijelomnu točku u ovom stoljeću vjerojatno čak i veći od 50%.”
Svijet
Uragan Leslie približava se Europi, a očekuje se i stvaranje mediteranske depresije
Uragan Leslie nad Atlantikom približava se zapadnoj obali Europe. Očekuje se njegov utjecaj na vrijeme u Portugalu i Španjolskoj početkom idućeg tjedna.
Dolaskom nad kopno oslabit će i premještat se preko Biskajskog zaljeva i Kanala prema Velikoj Britaniji. Manja količina nestabilnog zraka prodrijet će i nad zapadno Sredozemlje te je moguće stvaranje mediteranske depresije Medicana.
Ciklona stacionira nad sjevernom Europom, a prodori nestabilnog vlažnog zraka atlantskog porijekla u jakoj mlaznoj struji premještaju se sjeverno od alpske prepreke te samo manje količine povremeno kroz bečka vrata dopiru do naših najsjevernijih krajeva unutrašnjosti i sjevernog Jadrana.
Što donosi novi tjedan?
Danas će vrijeme biti djelomice sunčano, a samo u najsjevernijim krajevima unutrašnjosti te na sjevernom Jadranu moguća je povećana naoblaka koja u Gorskom kotaru može donijeti i pokoju kap kiše. Puhat će umjeren, a u gorju jak jugo zapadnjak a na Jadranu maestral. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti oko 20, na Jadranu do 25C.
U ponedjeljak ujutro u kotlinama unutrašnjosti jutarnja magla uz temperature od 5 do 8C. Na Jadranu pretežno vedro osim na Kvarneru gdje će biti promjenljive naoblake. Jutarnje temperature na Jadranu od 12 do 17C. Tijekom dana pretežno sunčano uz slab sjeveroistočnjak u Slavoniji uz najviše dnevne temperature od 18 do 20.
Na Jadranu će puhati slab, a na otvorenom moru južnog Jadrana umjeren maestral. Temperature zraka oko 24C. Temperatura mora je od 20 na sjevernom Jadranu do 23C na jugu i na otvorenom moru.
Do kraja idućeg tjedna zadržat će se stabilno sunčano vrijeme s jutarnjim maglama u unutrašnjosti. Krajem tjedna pogoršanje vremena sa zapad i jugozapada uz jugo, a mjestimice su izgledne i veće količine oborina osobito u petak i subotu.
Svijet
Na pomolu velika promjena vezana uz putovnice? Evo prijedloga Europske komisije
Putovanje u inozemstvo bez putovnice nekada je bilo nepojmljivo, ali 2024. godine provjere i procesi kroz koje prolazimo postaju sve tehnološki naprednije. Eurostar uvodi skeniranje otiska prsta, dok su određene zračne luke isprobale postupak ukrcaja bez putovnice.
U pokušaju da putovanja učine još jednostavnijim, Europska komisija (EK) je predložila digitalizaciju putovnica i osobnih iskaznica za sve koji ulaze ili izlaze iz schengenskog područja.
Prijedlog uključuje stvaranje okvira za korištenje digitalnih vjerodajnica za putovanje, odnosno internetskih verzija putovnice i sličnih podataka koji su pohranjeni u čipu putovnice, te aplikacije ‘EU Digital Travel’ za pohranu tih vjerodajnica.
Prvi cilj je povećati sigurnost jer bi se na ovaj način teže krivotvorili dokumenti, a drugi cilj jest učiniti granične kontrole učinkovitijima. Digitalizirane putne isprave mogle bi uvelike olakšati stvari i graničnim vlastima, ali i samim putnicima.
Dobra vijest je što bi digitalizacija putovnica trebala biti besplatna, a oni koji ne žele, ne moraju to učiniti jer bi sve trebalo biti na dobrovoljnoj bazi, piše Time out.
Sada je na Vijeću EU-a i Europskom parlamentu da se dogovore o prijedlozima. Nakon usvajanja, izradit će se aplikacija EU Digital Travel i potrebni tehnički standardi.
Svijet
Uragan Kirk stiže u Europu
Dijelovi Floride se pripremaju za udar uragana Milton – oluje kategorije 5, koja će vjerojatno donijeti opasne vjetrove brzine do 290 km/h i ostaviti pustoš za sobom. Istovremeno se druga oluja – uragan Kirk – kreće prema Europi.
Iako Kirk više nije klasificiran kao uragan, već kao tropska oluja, i dalje će vjerojatno izazvati štetu i poremećaje u dijelovima Europe kada stigne ovog tjedna. “Ovo više nije tropska oluja s tipičnom okruglom, simetričnom strukturom oblaka i mirnim okom u središtu”, objašnjava za Euronews meteorolog Lars Lowinski.
Snažan uragan
Kirk je u početku bio snažan uragan, krećući se između Bermuda u Karibima i Azora u središnjem Atlantiku tijekom vikenda. Čak je nakratko dostigao kategoriju 4 na Saffir-Simpsonovoj ljestvici. “Sada će ostati vrlo jak dok se razvija u moćnu atlantsku oluju kakve često viđamo iznad sjevernog Atlantika i zapadne Europe tijekom jeseni i zime”, objašnjava Lars.
Kirk će biti prvi takav sustav ove sezone, koja obično traje od listopada do ožujka u Europi.
Kakav će utjecaj Kirk imati na Europu?
Približavajući se europskom kopnu, Kirk će vjerojatno početi utjecati na sjeverni Portugal i sjeverozapadnu Španjolsku od danas. Mogući su vrlo jaki vjetrovi i obilna kiša prije nego glavni sustav stigne, prenosi Index.hr.
“Glavni pojas jakih vjetrova proći će rano u srijedu, s udarima vjetra između 100 i 130 km/h, a možda čak i do 145 km/h na višim područjima”, kaže Lars. “Obilne kiše i grmljavinsko nevrijeme također će biti problem, s količinama kiše između 100 i 150 mm u razdoblju od 24 do 36 sati u nekim dijelovima sjeverozapadne Španjolske”, dodao je.
Očekuju se problemi i u Francuskoj, Njemačkoj, Švicarskoj…
Iako još nije sasvim jasno koliko će štete nanijeti zapadnoj obali Europe, oluja će se zatim nastaviti kretati prema istoku i sjeveroistoku i stići u Francusku od danas navečer.
FOTO, VIDEO / Uragan stoljeća sve bliže američkoj obali, traje evakuacija: “Morate otići, to je pitanje života i smrti”
06:390
Uragan Kirk ide prema Europi, pogodit će ove zemlje: Prijete im snažni vjetrovi i obilna kiša
07. lis 20240
“Vrlo jaki vjetrovi vjerojatno će pogoditi veliki koridor od obale Biskajskog zaljeva do istočne Francuske, sjeverozapadne Švicarske, a zatim jugozapadne Njemačke kasnije u četvrtak”, objašnjava Lars. “Najjači udari vjetra mogli bi doseći 140-150 km/h duž obalnih dijelova zapadne i jugozapadne Francuske, dok će na drugim mjestima iznositi između 100 i 130 km/h”, dodaje.
Lars također upozorava da će obilne kiše predstavljati prijetnju, uglavnom u središnjim i sjevernim dijelovima Francuske. Moguće je da bi kiše mogle zahvatiti i Belgiju te zapadnu Njemačku.
“Posljedice će biti veće nego kod sličnih oluja”
“Kirk će vjerojatno izazvati značajne posljedice zbog jakih vjetrova i obilnih kiša u spomenutim regijama. Očekuju se oštećenja stabala i krovova, nestanak struje, blokirane ceste i željezničke pruge”, objašnjava Lars. Budući da su stabla još uvijek puna lišća, posljedice ove oluje u Francuskoj, Švicarskoj i Njemačkoj bit će veće nego kod sličnih zimskih oluja”, dodaje.
Obilne kiše također bi mogle uzrokovati iznenadne poplave i poplave rijeka te, u najgorim slučajevima, klizišta u planinskim područjima.
Iako bi uz obalu središnjeg dijela Biskajskog zaljeva mogli nastati veliki valovi i umjereni plimni valovi, Lars kaže da je rizik od poplava relativno nizak jer će se vrhunac plimnog vala vjerojatno poklopiti s osekom.
“Ipak, lokalizirane poplave zbog velikih valova i visokih razina vode moguće su na nižim područjima u srijedu navečer”, kaže on.
Meteorolozi također kažu da bi Kirk mogao donijeti nekoliko sati obilne kiše i jakih vjetrova dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva – ali još nije jasno koliko će točno oni biti snažni.
-
magazin24 sata prije
FOTOGALERIJA / Špica!
-
ZADAR / ŽUPANIJA10 sati prije
(NE)RADNE NEDJELJE / Evo kako danas rade trgovine i centri u Zadru…
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
100% EU FONDOVI / Danas u Zadru promocija rezultata i mogućnosti članstva u Europskoj uniji
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
FOTOGALERIJA / 40 muškaraca svečano pristupili u Bratovštinu sv. Šime u Zadru