Connect with us

Sport

Hrvatska nikad nije izgubila od Italije

Objavljeno

-

Hrvatska i Italija večeras igraju svoju devetu utakmicu u povijesti. U dosadašnjih osam ogleda Hrvatska nijednoj nije izgubila. Bit će to ogled u kojem Hrvatskoj igra pobjeda, a remi donosi kombinacije za prolazak skupine, dok je Talijanima dovoljan i bod za plasman u osminu finala Eura.

Podsjetimo, hrvatska reprezentacija je u prva dva kola skupine B dohvatila bod protiv Albanije (2:2) te izgubila od Španjolske (0:3), dok su Talijani porazili Albance (2:1) te upisali poraz od Španjolske (0:1). Hrvatska je u osam dosadašnjih susreta protiv Italije upisala tri pobjede i pet remija, pri tome je od šest službenih susreta Hrvatska dobila dva, a četiri su završila bez pobjednika.

Sjajna serija započela je prije točno 30 godina u Palermu, kada je svijet upoznao hrvatsku reprezentaciju koja tada još nije imala nadimak Vatreni. Bio je to susret u kvalifikacijama za Euro 1996. godine i tek treća službena utakmica hrvatske vrste.

Sve je započelo u Palermu

Susret se igrao 16. studenoga 1994., a Hrvatska je slavila 2:1. Utakmicu je s klupe vodio Tomislav Ivić jer je Miroslav Blažević bio kažnjen zbog incidenta na utakmici Auxerrea i Dinama. Oba gola je zabio Davor Šukera (32., 57.), dok je za Talijane strijelac bio Dino Baggio (89.). Za Italiju je to bila prva utakmica nakon što je igrala finale SP-a 1994. s Brazilom u SAD-u u kojem je izgubila na jedanaesterce.

U uzvratnom susretu u listopadu 1995. u Splitu je završilo 1:1. Gosti su poveli golom Demetrija Albertinija (29.), a izjednačio je Davor Šuker iz jedanaesterca (48.). Hrvatska je kvalifikacije završila na prvom mjestu plasiravši se na svoje prvo veliko natjecanje, Euro 1996. u Engleskoj.

Uslijedio je remi bez golova na prijateljskoj utakmici u Zagrebu 1999. godine, a novi službeni ogled Hrvatska i Italija su igrale na SP-u 2002. u japanskom Ibarakiju.

Italija je povela golom Christiana Vierija u 55. minuti, no Hrvatska je okrenula rezultat golovima Ivice Olića (73.) i Milana Rapaića (76.). Ta pobjeda nije bila dovoljna, dalje su prošli Meksiko i Italija.

Bilić u debiju vodio Hrvatsku do pobjede

Četiri godine kasnije hrvatska vrsta je pod vodstvom Slavena Bilića u njegovom izborničkom debiju u Livornu srušila tadašnjeg svjetskog prvaka s 2:0. Bio je to prijateljski susret, Talijani nisu igrali u najjačem sastavu. Strijelci su bili Eduardo da Silva (18.) i Luka Modrić (47.).

Posljednje tri međusobne utakmice završile su rezultatom 1:1, a sve tri su bile službene.

U poljskom Poznanju u skupini na EP-u 2012. godine Talijani su poveli golom Andree Pirla u 37. minuti, a izjednačio je Mario Mandžukić u 72. minuti. Hrvatska je natjecanje u skupini zaključila kao treća iza kasnijeg europskog prvaka Španjolske i doprvaka Italije.

Neredi u Milanu, kukasti križ na travnjaku Poljuda

Uslijedio je Milano u studenom 2014. u kvalifikacijama za Euro 2016. Još jednom je bilo 1:1, domaćin je poveo golom Antonija Candreve u 11. minuti, a izjednačio je Ivan Perišić četiri minute kasnije. Bila je to utakmica koju su obilježili hrvatski huligani koji su dva puta prekidali utakmicu bacajući baklje na teren i na tribine. Jednom u prvom poluvremenu, a potom u 71. minuti, kada je morala intervenirati i talijanska policija, a prekid je trajao desetak minuta.

Utakmica je nastavljena nakon što je policija pendrecima otjerala dio navijača odakle su u teren letjele baklje. Nevjerojatno je i da je sam izbornik Niko Kovač umalo pogođen bakljom kada je htio smiriti situaciju.

Uzvratni ogled odigran je u lipnju 2015. u Splitu. Utakmica je igrana pred praznim tribinama poljudskog stadiona zbog izgreda naših navijača i u Norveškoj, a Hrvatski nogometni savez morao je platiti i 55.000 eura kazne. Ovaj susret je obilježila svastika na travnjaku koju su huligani napravili dan prije. Do danas počinitelji nisu otkriveni.

Mandžukić je donio vodstvo u 11. minuti, a u 36. minuti je izjednačio Antonio Candreva iz jedanaesterca. Spomenimo i da je Mandžukić u sedmoj minuti promašio kazneni udarac, a u sudačkoj nadoknadi je Dario Srna dobio žuti karton.

Italija je na koncu bila prva u skupini, a Euro u Francuskoj je izborila i Hrvatska osvojivši drugo mjesto.

Dosadašnje utakmice Hrvatske i Italije:

Italija – Hrvatska 1:2 (D. Baggio 89 / Šuker 32, 57) – 16. studenog 1994. Palermo – kvalifikacije za EP 1996.
Hrvatska – Italija 1:1 (Šuker 48-11m / Albertini 29) – 8. listopada 1995. Split – kvalifikacije za EP 1996.
Hrvatska – Italija 0:0 (28. travnja 1999. Zagreb – prijateljska)
Italija – Hrvatska 1:2 (Vieri 55 / Olić 73, Rapaić 76) – 8. lipnja 2002. Ibaraki – SP – skupina
Italija – Hrvatska 0:2 (Da Silva 18, Modrić 47) – 16. kolovoza 2006. Livorno – prijateljska
Italija – Hrvatska 1:1 (Pirlo 37 / Mandžukić 72) – 14. lipnja 2012. Poznanj – EP – skupina
Italija – Hrvatska 1:1 (Candreva 11 / Perišić 15) – 16. studenog 2014. Milano – kvalifikacije za EP 2016.
Hrvatska – Italija 1-1 (Mandžukić 11 / Candreva 36-11m) – 12. lipnja Split – kvalifikacije za EP 2016

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Sport

Hajduk kažnjen zbog Torcidinog ZDS i Ubij Srbina. Prijeti zatvaranje dijela Poljuda

Objavljeno

-

Navijači Hajduka su utakmicu 21. kola SHNL-a protiv Slaven Belupa na Poljudu, na kojoj je domaćin pobijedio 2:0, iskoristili za obraćanje navijačima Crvene Zvezde. S poljudskog sjevera orilo se “Za dom spremni” i “Ubij Srbina”. U drugom poluvremenu pripadnici Torcide u svom kopu na sjeveru razvili su transparent s natpisom “Mi smo bandu preko Drine u tri pičke materine”.

Ispod poruke podigli su plijen koji su pokupili od navijača Zvezde nakon što su im prije tri tjedna u Tuzli priredili zasjedu. Torcidaši su istaknuli majice, dresove i šalove Delija te ih zapalili. Hajduk je zbog ispada njegovih navijača kaznio Alan Klakočer, Disciplinski sudac SHNL-a.

Hajduk je zato što su pripadnici Torcide palili pirotehniku kažnjen s 6.500 eura. Druga kazna je: “Rasizam i drugi oblici diskriminacije, članak 87. Disciplinskog pravilnika. Kazna: 15.000 eura. Na temelju odredbe članka 38. Disciplinskog pravilnika, izriče se ukupna novčana kazna u visini 21.500 eura.”

Hajduk je dobio kaznu višu od one predviđene pravilnikom
Za Hajduk i njegove navijače posebno je zabrinjavajuće ono što se navodi u spomenutim članku 87. Disciplinskog pravilnika: “Klub čiji navijači počine prekršaj iz stavka 1. ovog članka kaznit će se: – novčanom kaznom od najmanje 2000 eura. U slučaju ponavljanja ovog prekršaj klub će se kazniti novčanom kaznom od najmanje 2660 eura.

U slučaju daljnjeg ponavljanja klub će se kazniti: – novčanom kaznom od najmanje 4000 eura, – djelomičnim zatvaranjem stadiona i novčanom kaznom od najmanje 1330 eura ili – određenim brojem utakmica bez prisutnosti gledatelja i novčanom kaznom od najmanje 1330 eura.”

Hajduku prijeti igranje bez gledatelja
S obzirom na navedeno, jasno je da je Hajduk kao višestruki recidivist dobio rigoroznu novčanu kaznu zato što su njegovi navijači iskazali “rasizam i druge oblike diskriminacije”. Očito je da mu u slučaju daljnjeg ponavljanja ovakvih prekršaja prijete nove novčane kazne, ali i djelomično te potpuno zatvaranje stadiona za gledatelje.

Nastavi čitati

Sport

Hrvatska danas doznaje suparnike u Ligi nacija. Pogledajte moguću skupinu smrti

Objavljeno

-

Ždrijeb nogometne Lige nacija održat će se danas u 18 sati u Bruxellesu. Televizijski prijenos izvlačenja skupina za reprezentativno natjecanje možete gledati na kanalu Doma TV, dok ćete tekstualni prijenos moći pratiti na Indexu.

Izabranici Zlatka Dalića i dalje se nalaze u najvišem rangu natjecanja te će igrati protiv najkvalitetnijih reprezentacija. Podsjetimo, u prošlom izdanju Hrvatska je stigla do četvrtfinala, gdje je Francuska prošla dalje nakon dvomeča.

Hrvatska je, zahvaljujući dobrom rezultatu, izborila mjesto u drugom jakosnom šeširu. No i taj plasman nudi potencijalno vrlo neugodan ždrijeb, s obzirom na to da se u svakom od preostalih šešira nalazi nekoliko vrlo jakih reprezentacija. Ono što Hrvatska već zna jest da neće igrati protiv Italije, Nizozemske ili Danske, koje se nalaze u istom potu.

Jakosni šeširi:
Prvi: Portugal, Francuska, Španjolska, Njemačka

Drugi: Italija, Nizozemska, Danska, Hrvatska

Treći: Srbija, Belgija, Engleska, Norveška

Četvrti: Wales, Češka, Grčka, Turska

Potencijalno najteža skupina za Hrvatsku: Španjolska, Hrvatska, Engleska, Turska

Potencijalno najbolja skupina za Hrvatsku: Njemačka, Hrvatska, Srbija, Wales

Kako će se igrati Liga nacija?
Liga nacija sastoji se od 54 reprezentacije članice UEFA-e, podijeljene u četiri lige: A, B, C i D. Prve tri lige imat će po četiri skupine s po četiri reprezentacije. Svaka reprezentacija odigrat će šest utakmica unutar skupine, tri na domaćem terenu i tri u gostima. U Ligi D izvući će se tri skupine s po tri reprezentacije.

Dvije najbolje plasirane reprezentacije iz svake skupine proći će u četvrtfinale Lige nacija, gdje će se boriti za plasman među četiri najbolje reprezentacije na završnom turniru. Četvrtoplasirana reprezentacija iz svake skupine automatski će ispasti u Ligu B u sljedećem izdanju natjecanja, dok će trećeplasirane reprezentacije igrati doigravanje za ostanak.

Plasman u Ligi nacija važan je i zbog plasmana na Euro 2028, jer za one koji ne uspiju u kvalifikacijama može predstavljati dodatnu priliku zahvaljujući uspjehu u Ligi nacija.

Raspored utakmica Lige nacija:

1.kolo: 24.–26. rujna 2026.

2.kolo: 27.–29. rujna 2026.

3.kolo: 30. rujna – 3. listopada 2026.

4.kolo: 4.–6. listopada 2026.

5.kolo: 12.–14. studenoga 2026.

6.kolo: 15.–17. studenoga 2026.

    Četvrtfinale Lige A: 25.–30. ožujka 2027.

    Doigravanje Lige A/B i B/C: 25.–30. ožujka 2027.

    Završni turnir: 9.–13. lipnja 2027.

    Doigravanje Lige C/D: 23.–28. ožujka 2028.

    Kako je Hrvatska prolazila?
    Aktualni prvak Lige nacija jest Portugal, koji je u prošlom izdanju u finalu svladao Španjolsku. Time je postao prva reprezentacija s dva osvojena naslova u Ligi nacija, dok po jedan naslov imaju Španjolska i Francuska.

    Hrvatska je u prošlom izdanju ispala u četvrtfinalu od Francuske, dok je najbolji rezultat ostvarila 2023. godine. Tada je stigla do finala, u kojem je izgubila od Španjolske na penale. U prva dva izdanja nije uspjela proći skupinu.

      Nastavi čitati

      Sport

      FOTO / Grad Zadar odabrao izvođača radova za gradnju olimpijskog bazena na Višnjiku

      Objavljeno

      -

      By

      Vrijednost radova je 2,7 milijuna eura + PDV

      Novi olimpijski bazen samo je jedan korak u projektu modernizacije sportske infrastrukture u Zadru, u okviru ITU projekta Sport Upbuild. Nakon prijave projekta za sredstva EU, donesena je odluka o odabiru u postupku javne nabave za odabir izvođača na izgradnji vanjskog olimpijskog bazena na Višnjiku.

      Vrijednost radova je 2,7 milijuna eura + PDV. Odabrana ponuda je ponuda Zajednice ponuditelja Lavčević inženjering d.o.o. i Lavčević Zadar d.o.o.

      Novi bazen ukupnih je tlocrtnih dimenzija 80,48×35,64 metara i zadovoljit će sve uvjete za održavanje službenih plivačkih natjecanja na međunarodnoj razini, a gradit će se prema projektu koji je izradio zadarski Konus. Oko bazenske školjke će se izvesti servisni hodnik te strojarnica. 

      Olimpijski bazen najvrjedniji je dio projekta Sport Upbuild, odnosno modernizacije sportske infrastrukture urbanog područja Zadar. Obuhvaća modernizaciju ŠC-a Višnjik, u što je uključeno uređenje i opremanje centra za dijagnostiku sportaša, ali i izgradnja ili rekonstrukcija deset novih kvartovskih sportskih igrališta u Zadru. Obuhvaća i rekonstrukciju te uređenje i izgradnju sportske infrastrukture u Bibinjama, Škabrnji i Poličniku.

      Predviđeno razdoblje izvođenja radova je deset mjeseci, a nakon izvršnosti odluke o odabiru kreće teći rok za sklapanje ugovora s odabranim ponuditeljem u roku od 90 dana.  

      Projekt Sport Upbuild obuhvaća i izgradnju tribina unutar kojih će biti smještene višenamjenska dvorana i dvorana za borilačke sportove. Postupak javne nabave za gradnju tribina raspisat će se tijekom ove godine. 

      Nastavi čitati
      Oglasi
      Oglasi
      Oglasi
      Oglasi
      Oglasi

      U trendu