Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) POSJET GRADILIŠTU: U Ninu se gradi postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda – Uskoro priključenje 6000 objekata na javni kanalizacijski sustav

Objavljeno

-

U Ninu je u tijeku izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda II. stupnja pročišćavanja (UPOV Grgur 26 000 ES) u sklopu projekta „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Nin – Privlaka – Vrsi“. Projekt se provodi na području grada Nina, općine Privlaka i općine Vrsi, te je sufinanciran od strane Europske unije iz Kohezijskog fonda. Riječ je o ključnom segmentu sustava javne odvodnje aglomeracije Nin – Privlaka – Vrsi, koji realizira austrijska tvrtka Strabag AG u suradnji s hrvatskim podizvođačima.

Direktor tvrtke Vodovod-Vir, Hrvoje Bašić, prilikom jučerašnjeg posjeta gradilištu u Ninu izjavio je: “Krajem prosinca 2021. godine, tvrtka Vodovod-Vir sklopila je ugovor s tvrtkom Strabag za izvođenje radova na uređaju za pročišćavanje otpadnih voda aglomeracije Nin-Privlaka-Vrsi. Ugovor se provodi sukladno dinamičkom planu koji je tada odobren i potpisan. Do kraja ljeta, odnosno krajem kolovoza ili početkom rujna, očekujemo pokusni rad ovog uređaja. To znači da će svi stanovnici područja Nin-Privlaka-Vrsi moći koristiti javni sustav odvodnje otpadnih voda, čime će se eliminirati potreba za crnim jamama, traktorima i kamionima. Zadovoljni smo dinamikom radova jer se sve što je dogovoreno realizira. U probnom radu, koji će trajati godinu dana, očekujemo priključenje oko 6000 objekata na javni kanalizacijski sustav, čime će se osigurati civiliziran način zbrinjavanja otpadnih voda na području grada Nina, općine Privlaka i općine Vrsi.”

Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda predstavlja ključni segment sustava javne odvodnje aglomeracije Nin – Privlaka – Vrsi. Na ovaj uređaj će biti usmjerena kompletna fekalna otpadna voda s područja Grada Nina, Općine Privlaka i Vrsi. Nakon obrade na UPOV-u Grgur, pročišćene otpadne vode će se putem dovršenog podmorskog ispusta, ukupne dužine 4,4 km, ispuštati u Virsko more na dubini od 30 metara. Ovaj uređaj je projektiran da zadovolji potrebe područja za narednih 30 godina. Završetak izgradnje i početak rada UPOV-a Grgur planirani su za 2024. godinu.

Ivan Magaš, inženjer iz tvrtke Vodovod-Vir, rekao je nešto više o samom projektu: „Fizički radovi započeli su prije pet godina i sada se privode kraju. Preostalo je ugraditi oko 100 metara cijevi za završetak sustava javne odvodnje. Paralelno se provode ispitivanja nepropusnosti i snimanja CCTV kamerom te se priprema tehnička dokumentacija za tehnički pregled. Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda, kapaciteta 26.000 ES i drugog stupnja pročišćavanja, napreduje prema planu. Sastoji se od mehaničkog predtretmana za uklanjanje većih čestica i biološkog dijela za uklanjanje ostalih nečistoća. Prije mjesec dana počeli smo zaprimati zahtjeve za kućne priključke i izvoditi iste. Građani se mogu javiti s bilo kakvim pitanjima, mi smo im na raspolaganju.“

Ivan Jelić, voditelj projekta izgradnje uređaja za pročišćavanje tvrtke Strabag, izvijestio je o napretku radova na uređaju: „Radovi su započeli prošlogodišnjeg travnja, a trenutno smo završili oko 80 % građevinskih radova i započeli s instalaterskim radovima. Očekujemo završetak instalaterskih radova u kolovozu, nakon čega ćemo biti spremni za pokusni rad uređaja i početak zaprimanja kanalizacije na uređaj.“

Pročelnik za komunalne poslove grada Nina, Jozo Mustać izrazio je svoje zadovoljstvo činjenicom da se ovaj, vrlo značajan, projekt polako bliži kraju. Rekao je: „Na ovom projektu radim od 2002. godine, a 2024. godina označava završnu fazu. Pozivam građane da podnesu zahtjeve za priključke kako bismo što kvalitetnije organizirali radove na ulicama i završili priključke te time omogućili probni rad sustava. Molim građane za strpljenje; završni radovi, uključujući asfaltiranje ulica, uskoro počinju i bit će dovršeni do početka sezone.“

Cijeli projekt, koji se izvodi od 2018. godine, uključuje izgradnju 104 km kanalizacijske mreže i 34 crpne stanice, sanaciju 31,6 km vodovoda te izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda drugog stupnja s novim podmorskim ispustom duljine 4,4 km.

Ukupna procijenjena vrijednost projekta iznosi preko 53,824 milijuna eura bez PDV-a, pri čemu će EU osigurati 71,57 % iz Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“. Preostali dio će većim dijelom sufinancirati „Hrvatske vode“ (10,71 %), zatim Ministarstvo zaštite okoliša i energetike (10,71 %), dok će ostatak pokriti tri jedinice lokalne samouprave – Nin, Privlaka i Vrsi.

Za više informacija o samom projektu posjetite web stranicu www.vodovod-vir.hr.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu