Connect with us

magazin

SVEUČILIŠTE: Radionica salse i bachate za nastavno i nenastavno osoblje

Objavljeno

-

Studentsko savjetovalište Sveučilišta u Zadru, u suradnji s Plesnim studijem Tonći & Ivana organizira uvodnu radionicu salse i bachate za nastavno i nenanstavno osoblje Sveučilišta u Zadru.

Ples je tjelesna aktivnost, zabava, umjetnost, način opuštanja – on na najbolji način kombinira fizičku i psihičku dobrobit i zato Vas sve pozivamo da nam se pridružite na radionici salse i bachate koja će se održati u srijedu 20. prosinca od 17:00 do 18:30 sati u novom studentskom domu.

Voditelji radionice su Tonći Janković i Ivana Batur, instruktori plesa i vlasnici Plesnog studija „Tonći & Ivana“. 

Prijaviti se možete putem poveznice

 

magazin

Kako prepoznati psihopata za samo pet minuta: Psihijatri primjenjuju ove trikove

Objavljeno

-

By

Pexels

Psihijatar otkriva brzi trik za otkrivanje psihopata!

Nitko ne želi biti okružen psihopatima, ali kako ih prepoznati? Prema članku u Inc. Magazine, postoji nekoliko znakova koje možete primijetiti u roku od 5 minuta, prenosi krstarica.com.

Psihopati vole razgovarati o određenim temama

Psihopati se često fokusiraju na razgovore o hrani, seksu i novcu, a manje spominju obitelj, religiju i duhovnost. Ako primijetite da netko često ističe svoje fizičke užitke ili materijalno bogatstvo, možda je vrijeme da budete oprezni.

Psihopati imaju planove, ali im često nedostaje akcije

Imaju izuzetno visoko mišljenje o sebi i često sebe vide kao središnju figuru. Iako navode svoje ciljeve, često nemaju konkretnu strategiju za njihovo postizanje. To je suprotno od uspješnih pojedinaca koji detaljno planiraju svoje korake prema cilju.

Psihopati ne oponašaju neverbalne izraze drugih

Empatične osobe često oponašaju neverbalne signale sugovornika, ali psihopati ne. Egocentrični su i ne reagiraju na tuđe signale.

Psihopati su usmjereni na nagrade pod svaku cijenu

Mozak psihopata reagira na nagrade s puno više dopamina nego mozak prosječne osobe, što ih čini posebno motiviranima da traže nagrade.

Psihopati vole raditi za loše šefove

Zbog nedostatka empatije, psihopati mogu napredovati pod zahtjevnim i arogantnim šefovima jer se ne uzbuđuju zbog stresa ili neprijateljskog ponašanja.

 
Nastavi čitati

magazin

Znate li što je seksomnija i koji su njeni simptomi?

Objavljeno

-

By

Pexels

Mnogi često imaju “mokre snove”, ali mali broj ljudi ima seksomniju, što se odnosi na upuštanje u seksualnu aktivnost tijekom sna.

Ovaj poremećaj se smatra parasomnijom poput mjesečarenja ili pričanja. Prema Zakladi za spavanje, osobe sa seksomnijom masturbiraju, čine seksualne pokrete, koriste seksualnu agresiju ili započinju odnos s partnerom.

Liječnik Carlos Schenck za CNN je rekao da se seksomnija najčešće javlja tijekom najdublje faze sna, koja se naziva delta faza.

“Vi ste u dubokom snu, ali vaše tijelo je aktivno. Opasno je jer možete početi hodati, trčati i raditi svašta, a da vaš um toga nije svjestan”, rekao je.

Osim seksualnog ponašanja, drugi znakovi seksomnije su: nereagiranje ili minimalna uključenost u razgovor i događanja u okolini, neuobičajene seksualne reakcije ili agresija, nemogućnost buđenja ili poteškoće s buđenjem te ozljede genitalija.

Točan uzrok seksomnije nije poznat, ali istraživanja pokazuju da je najčešća kod muškaraca. Povezan je s problemima poput žgaravice, sindroma nemirnih nogu i apneje za vrijeme spavanja, prenosi klix.ba.

 
Nastavi čitati

magazin

Zašto je pivo ukusnije kad je hladno? Znanstvenici konačno imaju odgovor

Objavljeno

-

By

Pexels

Pivo zapravo ima bolji okus kada se poslužuje ledeno u, recimo, smrznutoj krigli, prema studiji nedavno objavljenoj u znanstvenom časopisu Matter.

Istraživači s Kineske akademije znanosti otkrili su da alkoholna pića imaju okus više ili manje “poput etanola” na različitim temperaturama.

Tim je naučio da temperatura tekućine mijenja način na koji se formiraju voda i etanol (ili alkohol) – stvarajući klastere u obliku lanca ili piramide na molekularnoj razini, što zauzvrat utječe na okus pića.

U niskim koncentracijama, alkohol formira više struktura u obliku piramide oko molekula vode. Pri većim koncentracijama alkohol se počinje lančano slagati.

Točnije, došlo je do primjetnog povećanja lančanih struktura u pićima s 5% do 11% alkohola kada su poslužena na 5 stupnjeva — poput piva.

Obično svijetla piva imaju između 4% i 5% alkohola, dok obična piva imaju između 5% i 6%. U međuvremenu, craft piva mogu varirati i obično sadrže od oko 6% do 10%.

“Na niskim temperaturama, tetraedarski (u obliku piramide) klasteri postaju količina niske koncentracije”, rekao je glavni autor i znanstvenik Lei Jiang.

“Zato pijemo hladno pivo”, rekao je.

Nažalost, za one koji žele popiti jednu vrstu alkohola, a zatim popiti pivo, redoslijed konzumiranja različitih alkohola ne sprječava mamurluk – zapravo, većina lijekova to ne čini, prenosi New York Post.

“Jedno alkoholno piće je dovoljno da izazove mamurluk kod nekih ljudi, dok drugi mogu popiti veće količine alkohola i u potpunosti izbjeći mamurluk”, rekla je Sandra Arévalo, glasnogovornica Akademije za prehranu i dijetetiku koja nije bila povezana sa studijom.

Općenito, stručnjaci za alkohol slažu se da je intenzitet mamurluka više određen količinom alkohola koji se pije i brzinom kojom se konzumira.

Koliko god ledeno pivo bilo dobrog okusa, alkohol može uzrokovati dehidraciju, loš san, glavobolje, lupanje srca, želučane probleme, mučninu i povraćanje, kao i upale jetre, gušterače, mozga, gastrointestinalnog trakta i drugih organa kako bi se tijelo izborilo da izbaci toksine i povrati hranjive tvari.

Ali, život je prekratak da bismo pili toplo pivo.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu