Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) PREDSTAVLJENO PROŠIRENO IZDANJE KNJIGE „HRVATI NA LEDENOM MORU“ / Svjedočanstvo o velikoj hrabrosti hrvatskih mornara koji su se zaputili u polarnu ekspediciju

Objavljeno

-

U izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice sinoć je predstavljeno prošireno izdanje knjige Petra Kuničića iz 1893. godine “Hrvati na ledenom moru”, uz koju je prikazana izložba o ekspediciji i o hrvatskim pomorcima, istraživačima Arktika, autora Milorada Stanića i Miljenka Smokvine koji je nakon godina istraživanja detalja te polarne ekspedicije pripremio pretisak i nadopunu Kuničićeve knjige.

Specijalno građen za polarnu ekspediciju, brod Admiral Tegetthoff je 1872. godine krenuo u potragu za novim morskim prolazom  između dva kontinenta u arktičkom pojasu. Od 24 člana posade njih 12 bili su Hrvati, koji su posebice nakon Viške bitke važili su za hrabre, snalažljive i pouzdane pomorce navikle na buru i oluje. Nakon dva i pol mjeseca plovidbe brod je upao u vječni led. Posada je s njega odlazila u istraživanja koja su, između ostalog, rezultirala pronalaskom novog arhipelaga nazvanog  Zemlja Franje Josipa. Kad su otkrivena oštećenja na brodu posada ga je ostavila u ledu i puna tri mjeseca pješačila do spasa, ruskog broda na kojemu je počelo njihovo putovanje prema domovima. Na svojim su krajnjim odredištima članovi posade dočekani kao heroji zaslužni za jedno od najvećih pomorskih dostignuća Austro-Ugarske.

– Ova knjiga sustavno se bavi pomorskom prošlosti i posebno je intrigantna jer se radi o vremenu kada je Hrvatska bila dio Austro-Ugarske te su naši zemljaci doprinosili novim geografskim spoznajama, koje nisu bile važne samo zbog enciklopedijskih znanja, nego pronalaskom jedne od alternativa za skraćenje putovanja između važnih odredišta u svjetskoj trgovini. 

Taj izazov je bio velik, prostor je dugo okovan ledom, a tako je i danas, iako nešto manje zbog klimatskim promjenama, koje ovih dana osjećamo i na našem području, istaknuo je u pozdravnoj riječi rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić.

Cijeli projekt Zadranima predstavlja Sveučilište u Zadru u suradnji s Lions klubom Quarnerol Lovran, što je bila prilika da predsjednik Lions kluba Zadar Tomislav Peričić istakne njegov humanitarni karakter, jer će prihod od knjiga ići za potrebe udruge Svjetlo.

Prof.dr.sc. Robert Lončarić s Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru podsjetio na povijesne okolnosti u kojima ekspedicija nastaje. Ona je pokrenuta i kako bi se vratio ponos državi nakon izgubljenog rata i cijepanja  na dva dijela

– Temeljna svrha je između ostaloga ukazati da su jaki i važni i da će ostaviti svoj trag u europskoj povijesti. Ekspediciji nije bilo cilj doznaje Sjevernog pola, to je bilo izvan mogućnosti, već znanstveno istraživanje polarnog područja, a ako vrijeme bude dopusti traženje sjeveroistočnog prolaza, kojega Rusi nazivaju danas Sjeverni morski put, kojim se preko Beringovog tjesnaca spajaju Arktički i Tihi Ocean. Brod je simbolički dobio ime po Admiralu Tegetthoffu, koji je bio pobjednik Viške bitke i koji se uvjerio u sposobnosti hrvatskih pomoraca. U financiranju ekspedicije svi su sudjelovali, pa joj je tako doprinio i Grad Zadar sa 198 forinti, rekao je Lončarić.

Izv. prof. dr. sc. Luka Grbić s Pomorskog odjela je istaknuo kako je od ekspedicije prošlo 150 godina, a rukopis svjedoči o tome koliko se od tada promijenilo u pomorstvu i komunikaciji. Pitanje je bi li se u uvjetima koji su onda vladali, bez suvremenih tehnoloških rješenja, u Hrvatskoj našlo 12 ljudi koji bi se odvažili na polarnu ekspediciju.

– Plovidba nakon samo nekoliko mjeseci i zarobljavanja broda arktičkim ledom zapravo više i nije bila plovidba. Možemo slobodno kazati da je to za zapovjednika broda značilo, kao što znači i danas:  završila je navigacija, slijedi preživljavanje na moru, bolje reći ledu. Ono što učimo i na koji način podučavamo mi profesori buduće pomorce na temu podizanja morala, i način preživljavanja na moru odnosno ledu zorno je prikazano u ovoj knjizi, rekao je Grbić.

Istaknuo je pritom kako su se na brodu provodila dnevna podučavanja, budući da mornari na ekspediciju polaze nepismeni. Jednom tjedno čitaju se pučke knjižice i tumače iznimne pojave sjevernih krajeva.

– Nijedni mornari svijeta ne bi ovakve muke tako pretrpjeli kao što su pretrpjeli naši mornari. Mornari naših obala mogu stati uz bok engleskim i francuskim pretečama po sjevernim krajevima, sa stalnom sviješću da su to mjesto potpuno zaslužili. Najmanje što se od nas očekuje je prenošenje glasa njihovom postojanju i njihovom radu te učenje iz njihovih spoznaja, rekao je Grbić.

Izložba će biti otvorena do 10. studenog, a posjetiti se može uz prethodnu najavu u Znanstvenu knjižnicu.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

PAG: Noć tvrđava u petak u kuli Skrivanat

Objavljeno

-

By

Udruga iznajmljivača apartmana i soba Grada Paga organizira “Noć tvrđava – Night of Fortresses” u petak, 10. svibnja u kuli Skrivanat.

PROGRAM:

13:15 “Sat povijesti na otvorenom” za učenike osnovne i srednje škole, građane i goste u prostoru kule Skrivanat

19:00 “Šetnja kroz prošlost” – Obilazak kule Skrivanat uz priču na temu “Fortifikacije Grada Paga”

20:00 “Preko kula do zvijezda” – Promatranje nebeskih tijela (teleskopom) u suradnji sa Astronomskom udrugom Zadar (Astronomska udruga Zadar)

Noć Tvrđava dio je European Fortress Summer manifestacije koja povezuje i promovira događanja na utvrđenim fortifikacijskim spomenicima diljem Europe. U organizaciju manifestacije uključena su međunarodna udruženja EFFORTS i FORTE CULTURA.

Ulaz je besplatan. Dobrodošli!

ORGANIZATOR: Udruga iznajmljivača apartmana i soba Grada Paga

u suradnji sa O.Š. Juraj Dalmatinac i S.Š. Bartol Kašić, Pag.

POKROVITELJ: Turistička zajednica Grada Paga

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Martin Sinković posjetio 855. protupožarnu eskadrilu 93. krila HRZ-a

Objavljeno

-

By

Foto: HRZ

Legendarni hrvatski veslač Martin Sinković posjetio je protekli tjedan 855. protupožarnu eskadrilu 93. krila Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni “Pukovnik Mirko Vukušić” u Zemuniku.

Martina Sinkovića ugostio je satnik Ivan Dukić, pilot na Canadairu CL-415 koji se i sam bavio veslanjem prije vojnog poziva i karijere u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu, a bio je juniorski prvak u veslanju u Hrvatskoj.

“Osim što sam sportaš, ugovorni sam pričuvnik Hrvatske vojske, a uz to i zaljubljenik u zrakoplove te sam rado iskoristio poziv da posjetim vojarnu u Zemuniku”, izjavio je Sinković prilikom posjete te istaknuo kako mu je u počecima karijere satnik Ivan Dukić kao jedan od najboljih juniora u Hrvatskoj bio uzor i kako mu je velika čast posjetiti protupožarnu eskadrilu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

Prilikom posjete, Martina Sinkovića oduševio je avion Canadair: “Nevjerojatno mi je na koliko stvari piloti kanadera moraju paziti prilikom gašenja požara. Obzirom da često veslam na Peruči ponekad i tamo vidim kanadere koji mi uvijek izgledaju fascinantno, a sada sam ih imao priliku vidjeti i s druge pozicije pa mi je zato još zanimljivije”.

Zapovjednik 855. protupožane eskadrile pukovnik Darko Kučej zahvalio je hrvatskom veslaču na posjeti te mu u znak pažnje uručio plaketu 855. protupožarne eskadrile s potpisima svih pilota eskadrile.

“Ovim putem želim još jednom zahvaliti Ivanu Dukiću i zapovjedniku pukovniku Darku Kučeju kao i ostalim kolegama što su nas lijepo ugostili i sve nam pokazali”, rekao je krajem posjeta eskadrili Martin Sinković.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Predsjednik Milanović u Zadru odlikovao Središte za obuku dočasnika Redom bana Jelačića za doprinos razvitku OSRH

Objavljeno

-

By

FOTO: Ured predsjednika Republike Hrvatske / Tomislav Bušljeta

Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske Zoran Milanović sudjelovao je danas u Zadru na obilježavanju 30. obljetnice ustrojavanja Središta gardijskog za specijalističku obuku dočasnika „Damir Tomljanović-Gavran“ Šepurine. Tim povodom Predsjednik Republike odlikovao je Središte gardijsko za specijalističku obuku dočasnika „Damir Tomljanović-Gavran“  Redom Bana Jelačića za izniman doprinos u ustroju i razvitku  Oružanih snaga Republike Hrvatske.

Uoči dodjele odlikovanja pročitana je povjesnica Središta gardijskog za specijalističku obuku dočasnika „Damir Tomljanović-Gavran“ Šepurine, postrojbe koja je osnovana 17. travnja 1994. godine na inicijativu generala Ante Gotovine. Cilj postrojbe je stvaranje visoko profesionalnog i autoritativnog dočasnika odnosno zapovjednika desetine ili voda koji će biti primjer podređenima i uzdanica nadređenima uz visoku nacionalnu svijest i s osobnošću hrvatskog vojnika.

„Prvi dočasnik Zapovjedništva specijalnih snaga – naš je pripadnik, prvi dočasnik Hrvatske kopnene vojske – naš je pripadnik , prvi dočasnik Središta za razvoj vođa – naš je pripadnik, zamjenik zapovjednika Zapovjedništva specijalnih snaga – naš je pripadnik, zapovjednik Središta za razvoj vođa Marko Babić – naš je pripadnik i mnogi naši pripadnici i polaznici raznih obuka obnašali su ili još uvijek obnašaju odgovorne dužnosti u Hrvatskoj vojsci“, rekao je između ostalog umirovljeni djelatnik Središta gardijskog za specijalističku obuku dočasnika „Damir Tomljanović-Gavran“ Šepurine Željko Turić koji je čitao povjesnicu Središta.

Nakon dodjele odlikovanja predsjednik Milanović sudjelovao je na svečanosti završetka natjecanja Memorijal bojnik Davor Jović – „Natjecanje prvi za Hrvatsku“ na kojoj je uručio prijelazni pehar pobjedniku natjecanja. Ovogodišnje natjecanje održano je povodom obilježavanja 30. obljetnice ustrojavanja Središta gardijskog za specijalističku obuku dočasnika „Damir Tomljanović – Gavran” te u spomen na 30. godišnjicu pogibije brigadira Damira Tomljanovića – Gavrana.

Natjecanje za najspremnijeg pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske Memorijal bojnik Davor Jović – „Natjecanje prvi za Hrvatsku” održalo se na području bivše vojarne u Šepurinama, Nina, Ninskih Stanova, Žerave i Zadra. Cilj natjecanja je prikazati odlike hrvatskog vojnika – požrtvovnost, hrabrost, izdržljivost i predanost, a natjecatelji pod visokim stupnjem tjelesnog opterećenja pokazuju svoje znanje i vojničke vještine te tjelesnu i psihološku pripremljenost na zahtjevnoj stazi dugoj približno 34 km, savladavanjem sedam radnih točaka. Natjecali su se pripadnici Oružanih snaga RH, Ministarstva unutarnjih poslova te pripadnici oružanih snaga savezničkih i partnerskih zemalja.

Na svečanosti obilježavanja 30. obljetnice ustrojavanja Središta gardijskog za specijalističku obuku dočasnika „Damir Tomljanović-Gavran“ Šepurine uz predsjednika Milanovića bili su savjetnik Predsjednika za obranu Ivica Olujić i posebni savjetnik Predsjednika za veterane Domovinskog rata Marijan Mareković.

 
Nastavi čitati

U trendu