Tech
Sumnjate da vam prisluškuju mobitel? Ovi će vam znakovi to otkriti

Pomisao da netko špijunira vaš mobitel je zastrašujuća.
Telefoni su među najosobnijim uređajima. Velika količina privatnih informacija koje sadrže može biti dragocjena hakerima ili onima koji vas žele pratiti.
Zbog toga je ključno prepoznati znakove koji upućuju na to da netko možda špijunira vaš telefon. Kako Rider’s Digest objašnjava, ovaj je fenomen mnogo češći nego što mislite.
Kako prepoznati
Telefon se pregrijava. Ako ste u posljednje vrijeme primijetili da vam se telefon pregrijava, to bi mogao biti znak da je netko hakiran. Špijunski softver cijelo vrijeme radi u pozadini, što otežava rad telefona i uzrokuje njegovo pregrijavanje.
Baterija se brzo prazni. Obratite pozornost na ponašanje baterije. Ako se troši brže nego inače, to može biti zbog kontinuirane razmjene podataka između telefona i hakerskih servera, što troši puno energije, objašnjava Riders Digest.
Vaša potrošnja mobilnih podataka (4G) neobjašnjivo je veća. Prisluškivani telefon koristi puno podataka jer neprestano šalje informacije na hakerovo računalo.
Telefon se neočekivano ponovno pokreće. Zlonamjerni softver na vašem telefonu može ometati normalno funkcioniranje, a česta posljedica je nasumično ponovno pokretanje uređaja.
Potrebno je dosta vremena za gašenje. Kada isključite telefon, mora zatvoriti sve aplikacije koje rade u pozadini. Ako cijeli postupak traje dulje nego inače, to može biti znak da je na vašem telefonu instaliran špijunski softver.
Telefon je rootan. Rootiranje ili “Jailbreaking” je postupak uklanjanja ograničenja proizvođača kako bi se dobio pristup dijelovima mobilnog sustava koji su inače zaštićeni. Ovo je praksa koju hakeri najčešće koriste za instaliranje špijunskog softvera. Ako iznenada vidite novu aplikaciju Cydia na svom telefonu, to je znak da je vaš telefon hakiran.
Čujete čudne zvukove. Noviji softver za praćenje uglavnom je potpuno tih, ali starije verzije mogu proizvoditi odjeke, statički zvuk ili zvukove klikanja tijekom poziva.
Telefon je prespor. Svaki telefon s vremenom postaje sporiji, ali ako se to dogodi u kombinaciji s drugim problemima na ovom popisu, to bi mogao biti znak da je vaš uređaj pod nadzorom.
Ako sumnjate da vas neko uhodi, razmislite o preuzimanju aplikacije za otkrivanje špijunskog softvera kao što je Avast, AVG ili McAfee. Oni traže dobro poznate instalirane pakete i upozoravaju vas kada nešto pronađu.
Ipak, imajte na umu da se “stalkerware”, kako se špijunski softver stručno naziva, toliko često mijenja da su stručnjaci nedavno doveli u pitanje učinkovitost ovih obrambenih programa.
Tech
Tajni kod stiže na WhatsApp: Evo što to znači za korisnike

Ova opcija već je dostupna nekim korisnicima, dok će globalno biti dostupna tijekom sljedećih mjeseci.
WhatsApp je danas postao nezaobilazan komunikacijski alat za dopisivanje i razgovore s prijateljima i rodbinom, ali i komunikaciju u brojnim grupama. Kako bi ti razgovori ostali privatni, korisnici mogu zaključati aplikaciju kako bi joj se moglo pristupiti samo upisivanjem PIN-a telefona ili korištenjem biometrije.
No dio korisnika svoj PIN ponekad dijeli s partnerima, djecom/roditeljima ili nekim drugim osobama od povjerenja tako da i oni mogu pristupiti WhatsAppu i, ako žele, saznati s kim se vlasnici telefona dopisuju, kao i sve o čemu pišu. Meta je već predstavila neke opcije s kojima želi dodatno zaštititi svoje korisnike pa su tako ranije ove godine predstavili tzv. zaključane razgovore. Takvi razgovori nestaju s glavnog ekrana na kojem se nalazi popis osoba s kojima se korisnici dopisuju i premještaju se u poseban folder zaključanih razgovora, prenosi zimo.
Razgovori se mogu zaključati na dva načina. Ako se malo duže drži prst na poruci te je, u opcijama koje se tada prikažu, potrebno odabrati zaključane razgovore, odnosno klikom na detalje o kontaktu ili grupi s kojom komunicirate i unutar tih ponuđenih opcija potrebno je odabrati onu za zaključavanje razgovora. Iako je korisna, ta opcija ipak nije savršena i ne pruža potpunu zaštitu privatnosti za korisnike čiji PIN znaju i druge osobe. Naime, kako je za pristup takvim zaključanim razgovorima potrebno koristili biometriju ili PIN, tako će osobe koje znaju vaš PIN moći pristupiti tim razgovorima.
Također, iako se datoteka zaključanih razgovora ne nalazi odmah na naslovnici, dovoljno je samo povući prstom prema dole i ona će se pojaviti u vrhu tako da će sve osobe koje znaju PIN direktno s ekrana na kojem su glavne poruke moći pristupiti toj datoteci i razgovorima u njoj. WhatsApp je zato predstavio novu opciju koja omogućuje još veću zaštitu razgovora tako da im mogu pristupiti samo i isključivo vlasnici telefona.
Opcija je već dostupna nekim korisnicima, dok će svima na WhatsAppu biti dostupna tijekom sljedećih mjeseci. Putem nove opcije moći će se zaključati razgovori, no korisnici će za takve razgovore moći odrediti poseban tajni kod. To neće trebati biti samo brojke, već i znakovi pa čak i smajlići. Takvi razgovori neće biti vidljivi niti među postojećim zaključanim razgovorima, već će im se pristupiti tako da se tajni kod upiše direktno u pretraživačku traku.
Zahvaljujući ovoj opciji, korisnici će razgovore za koje ne žele da im netko pristupi pa čak niti osobe koje su im najbliže i znaju njihov PIN, moći zadržati samo za sebe, u potpunoj tajnosti.
Tech
(FOTO) UMJETNA INTELIGENCIJA I NJEN UTJECAJ NA TRŽIŠTE RADA / Okupila se stručna zajednica: “Nikad jača zadarska IT scena”

U restoranu Morita tražila se stolica više. Prolaznici su znatiželjno zavirivali ne bi li otkrili razlog tolike gužve tik do Perivoja Gospe od zdravlja.
“Što se događa?”- upitao je jedan od slučajnih prolaznika.
Pa okupila se zadarska IT zajednica na drugom meet up-u ove godine! Krenuli su ljetos najavljujući snažno polijetanje, i nakon ovoga sinoć, možemo komotno reći da su poletjeli.
Poznata lica zadarskog IT-a došla su čuti razmišljanja svojih kolega vezano za goruću temu umjetne inteligencije i njenog utjecaja na tržište rada. Chat GPT unio je dozu zabrinutosti u IT sektor, ali napravio je to svojedobno i Google pa nas evo i dalje tu i radimo uz njegovu pomoć.
“Pozdrav svima i drago nam je vidjeti vas u ovolikom broju gdje zajedno gradimo zajednicu” – ovim riječima ekipu je pozdravio organizator Ive Botunac, predsjednik ZadarConnect-a.
Naime, događaj organizirao je ZadarConnect u suradnji s CroAI – Hrvatskom udrugom za umjetnu inteligenciju.
Iza inicijative ZadarConnect stoji udruga Zadar Developers Hub koja je odlučno krenula u jačanje lokalne IT zajednice kroz organizaciju ovog i sličnih događaja u budućnosti. Podršku im je pružila CroAI – Hrvatska udruga za umjetnu inteligenciju koja nastoji pozicionirati Hrvatsku kao zemlju jedinstvenih prilika za razvoj čovjekocentrične umjetne inteligencije kroz kulturu dijaloga između poduzetnika i donositelja odluka na nacionalnoj i europskoj razini.
Tema sinoćnjeg meet up-a bila je Kako će AI utjecati na tržište rada?, a svoja viđenja situacije dali su Danijel Fatović (OTP banka d.d.), Pankracije Barać (Rentlio), Ante Panjkota (Sveučilište u Zadru) i Toni Beverin (Cognism). Panel je moderirala Martina Silov iz CroAI, izvršna direktorica udruge CroAI, koja je naglasila kako neovisno o tome što radimo, AI utječe na nas.
Imali smo tako priliku čuti da nevezano radi li se o IT firmi, korporaciji ili znanstvenoj ustanovi, razmišljanja i problemi su slični. No, ono što je svima zajedničko jest da smatraju da straha za stručnjake na tržištu nema.
“Mi imamo level2 zaposlenike i kao takvi uvijek će biti potrebni bez obzira na nove alate za koje očekujemo da će ih samo dodatno osnažiti” – naglasio je Fatović iz OTP banke.
Nekoliko pitanja bilo je upućeno profesoru Panjkoti i načinu na koji Sveučilište priprema studente za buduće poslodavce. Trebaju li poznavati i koristiti alate AI-a ili ne? – “Da, želimo da poznaju alate, ali da razmišljaju svojom glavom koristeći ih, a ne slijepo ih slijedeći”.
S druge strane par pitanja je bilo usmjereno prema Pankraciju, Toniju i Danijelu, a odnosila su se na prepoznavanje molbi za zaposlenje napravljenih pomoću ChatGPT-a. “Teško je prepoznati molbu kreiranu ChatGPT-jem”- iskren je Barać- “ali to je tek jedan od koraka u procesu u kojem je najvažnije znanje i iskustvo kandidata.”
Zaključak svih panelista je bio isti – poznavanje i korištenje alata da, svakako, ali s mjerom. Ljudski faktor u svakom od spomenutih slučajeva je ipak nezamjenjiv.
Dok GPT modeli poput ChatGPT-a imaju sposobnost generiranja koda i tekstova koji sliče ljudskom pisanju, važno je razumjeti njihove ograničenja u odnosu na ljudske programere. GPT modeli mogu generirati kod koji je sintaktički ispravan i u nekim slučajevima funkcionalan, no ne posjeduju duboko razumijevanje logike i principa koji stoje iza tog koda. To znači da iako mogu asistirati u procesu kodiranja, oni ne mogu samostalno razumjeti niti izvršiti kod na način kako to čini ljudski programer.
Ljudski programeri ne samo da pišu i otklanjaju greške u kodu, već imaju sposobnost kritičkog razmišljanja, analize problema i razvoja inovativnih rješenja. Oni razumiju kontekst i svrhu koda koji pišu, što je ključno za razvoj kompleksnih softverskih rješenja. Osim toga, programeri su sposobni za kreativno mišljenje i inovacije, što je područje u kojem trenutni jezični modeli poput GPT-a još uvijek zaostaju.
Iako su GPT i slični jezični modeli postigli značajan napredak u generiranju koherentnog i relevantnog sadržaja, postoji jasna razlika između generiranja koda i razumijevanja programerskih principa koji stoje iza njega. Stoga, iako su ovi alati vrijedni asistenti u procesu programiranja, ne mogu zamijeniti ljudske programere koji donose dubinsko razumijevanje, kritičko mišljenje i kreativnost u procesu razvoja softvera.
Ako bi trebali izvući neki zaključak, onda bi rekli da za sada straha nema, treba tek vidjeti što nam budućnost nosi i daljnji razvoj alata umjetne inteligencije…
Kako bilo, nakon ovoga sinoć jasno je da za zadarsku IT scenu nema zime.
Tech
Isključite ovaj mali kućni aparat preko noći i račun za struju će se prepoloviti

Kad je riječ o plaćanju računa, onaj za struju uvijek je najveći i najzabrinjavajući, a mnogi tvrde da ih uvijek iznenadi cifra koju vide na računu. No, mnogi isto tako tvrde da ako imate enormnu potrošnju, možete ostvariti i velike uštede struje. Na razne načine.
Kada razmišljate o stvarima koje troše puno električne energije u vašem domaćinstvu, vjerojatno vam ne pada na pamet ruter za povezivanje na internet. Ali ako ga ostavite uključenog cijeli dan, trošit će znatno više električne energije, piše Krstarica.
Stoga bi trebali obratiti pažnju na energetsku efikasnost rutera pre nego što ga kupite i pobrinite se da ima najmanju moguću potrošnju energije kada je uključen i u stand-by modu, prenosi City Magazine.
Njemačka savezna agencija za zaštitu okoline (UBA) tvrdi da je to posebno važno ako se ruter ne može isključiti jer koristi i telefonsku liniju. Ako je to slučaj, savjet je da nabavite ruter koji ima mogućnost barem isključivanja Wi-Fi-ja kada nije u upotrebi.
Ruter za internet ne troši više struje od frižidera ili drugih uređaja, ali opet bi bilo poželjno isključiti ga kada nije u upotrebi.
-
magazin3 dana prije
GASTRO PONUDA ADVENTA U ZADRU (2. DIO) / Ima svega: Black angus kobasice i ćevapi, divljač, slatki cronut, originalni coctaili, panettone koji se pije…
-
magazin4 dana prije
OD GERMKNEDLE DO SVINJETINE / Burgeri, tripice, churos… Ovo je samo dio gastro ponude Adventa u Zadru 2023…
-
Hrvatska5 dana prije
Poznati lijek protiv bolova povlači se iz svih ljekarni u Hrvatskoj
-
Tech3 dana prije
Isključite ovaj mali kućni aparat preko noći i račun za struju će se prepoloviti