Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) “NEMA VIŠE HODANJA PO BOLNICI” / U Zadarskoj županiji predstavljen projekt Telecordis. Evo što donosi pacijentima…

Objavljeno

-

U Domu Zadarske županije predstavljen je projekt Telecordis kroz koji je Hrvatski zavod za hitnu medicinu nabavio medicinsku i računalnu opremu koja je postavljena na 40 ruralnih i udaljenih područja domova zdravlja u Republici Hrvatskoj, uključujući i Dom zdravlja Zadarske županije.

U sklopu projekta telemedicinski centri povezani su s telemedicinskim specijalističkim centrima, čime je omogućeno pružanje telekardioloških usluga stanovništvu ruralnih, udaljenih i otočnih područja.

Provedbom projekta Telecordis opremljene su ispostave Doma zdravlja Zadarske županije u Biogradu na Moru, Benkovcu, Obrovcu, Starigradu Paklenici te na Dugom otoku u Žmanu. Cilj današnjeg predstavljanja projekta i panel rasprave bio je bolje upoznavanje javnosti s novim mogućnostima medicinskih usluga te inovativnim praksama zdravstvene skrbi koja omogućuje pacjentima pristup zdravstvenim uslugama na daljinu.

Projekt je predstavila ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba Bujević koja je i sudjelovala u panel raspravi zajedno sa županom Zadarske županije Božidarom Longinom,  pročelnikom za zdravstvo  Markom Kolegom, zamjenikom ravnatelja Opće bolnice Zadar Edijem Karucem, voditeljem Odjela za kardiologiju OB Zadar Draženom Zekanovićem te ravnateljicom Doma zdravlja Zadarske županije Renatom Bek.

Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzročnik smrti u svijetu, a u Hrvatskoj čine 45 posto svih uzroka smrti. Kontinentalna Hrvatska, ruralna područja koja u svojim lokalnim ambulantama nemaju specijalista kardiologije imaju veće stope smrtnosti od priobalnog djela.

Stanovnicima otoka zbog udaljenosti od kopna specijalistička kardiologija teško je dostupna, a digitalizacijom zdravstvenog dijagnostičkog procesa kroz ovaj projekt omogućava se moderna i dostupna specijalistička kardiološka usluga koja je na razini primarne zdravstvene zaštite, kao i pravovremeno otkrivanje zdravstvenih tegoba pacijenata te veća učinkovitost liječnika.

Cilj projekta Telecordis je povećati dostupnost specijalističke kardiološke usluge stanovništvu ruralnih i otočnih područja uspostavom telemedicinskih centara kako bi se pružile telekardiološke usluge koje su na razini primarne zdravstvene zaštite.

“Ovaj projekt završen je početkom godine, već je u funkciji i može se provoditi, ali ljudi još nisu dovoljno upoznati s ovom vrstom usluge”, rekla je ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Maja Grba Bujević dodajući kako je do sada taj proces funkcionirao na način da kada pacijent dobije uputnicu ili 24-satni holter EKG-a ili tlaka, 12 kanalni EKG ili za spirometriju mora ići u zadarsku bolnicu i vratiti se kući pa drugi dan ponovno doći da mu se uređaj skine, onda još čekati nalaz za očitanje i doći po njega.

“Zbog toga smo željeli približiti ove specijalističke usluge pacijentima pa smo na nekoliko lokacija u Zadarskoj županiji telemedicinski postavili te uređaje. Sada pacijenti dođu u ordinaciju, dobiju uređaj i nalaz im se vrati očitan i nema više hodanja tri dana po bolnici. Na Žmanu smo već imali nekih postupaka i to je jako dobro za otočane i sve one koji gravitiraju toj ambulanti. Jednako tako i u ostalim ambulantama. Ovako smo omogućili ljudima da te pretrage obave što prije jer su liste čekanja duge”, objasnila je Grba Buljević.

Ukoliko želi ovu uslugu, pacijent uputnicu dobije od svog liječnika obiteljske medicine i potom se treba javiti u Dom zdravlja za ove pretrage koje će se dalje organizirati i brže doći na red. Ukoliko se liste budu povećavale te liste čekanja budu dulje od 10 dana, u ambulante će stići dodatni uređaji kako bi se pretrage obavile što ranije.

“Okupili smo se ovdje kako bi promovirali ovaj program telemedicine koji je već pokrenut, a koji će našim građanima i gostima kojih je sve više na području naše županije omogućiti da iz udaljenijih mjesta pošalju informaciju o tome kako im radi srce, kakav im je nalaz. Program je idejno sjajno zamišljen, nadam se kako će i realizacija biti jednako dobra”, izjavio dr. Dražen Zekanović, voditelj Odjela za kardiologiju Opće bolnice Zadar sudjelujući u panel raspravi.

Župan Božidar Longin istaknuo je kako je jedna od primarnih zadaća županija osigurati dostupnost zdravstvene zaštite na svom području, osobito u vrijeme kada se sve zemlje i svi zdravstveni sustavi svijeta susreću s velikim problemima vezanim uz rastuće troškove zdravstvene zaštite.

“Ulažemo dodatne napore i sredstva kako bi poboljšali usluge u našoj županiji. Uvelike u tome pomažu EU fondovi, projekti na razini države, ali i izdvajanja iz našeg proračuna. Samo u posljednjih godinu dana zdravstvene ustanove su pripremile i prijavile više od 30 projekata u ukupnoj vrijednosti većoj od 30 milijuna eura, ne računajući dnevnu bolnicu”, poručio je župan Longin i naglasio da zdravstvo ne čine samo objekti i oprema, već ljudi koji u njima rade.

“Oni su naša snaga stoga se svi skupa trebamo potruditi i omogućiti im da na području Zadarske županije ostvare svoju profesionalnu karijeru”, dodao je župan istaknuvši važnu ulogu medija koji ovako dobre vijesti, u suradnji s našim zdravstvenim ustanovama i zdravstvenim djelatnicima na terenu, mogu podijeliti s javnosti kako bi građani bili što više upoznati s tom vrstom usluga.

Pročelnik UO za zdravstvo Marko Kolega najavio je kako sa svojim timom radi na pripremi paketa mjera za privlačenje i zadržavanje zdravstvenih djelatnika na području Zadarske županije, unatoč tome što je naša mreža javne zdravstvene službe rjoš uvijek relativno stabilna.

“Od potrebnog 101 zdravstvenog tima u obiteljskoj medicini mreža je popunjena s 97 timova. Bit će to sveobuhvatni paket koji će uključivati razne pogodnosti, od stambenih do financijskih”, kazao je Kolega.

Zamjenik ravnatelja Opće bolnice Zadar Edi Karuc i Dražen Zekanović, voditelj službe kardiologije u Općoj bolnici Zadar u raspravi su se dotaknuli važnosti proširenja palete  dijagnostičkih postupaka koji se ovim projektom implementiraju na razinu primarne zdravstvene zaštite. Posljedično će to imati utjecaja i na smanjenje liste čekanja na kardiološku obradu i na što brže postavljanje dijagnoze.

S obzirom da su ovim projektom  opremljene ordinacije i timovi Doma zdravlja Zadarske županije  ravnateljica ustanove Renata Bek izrazila je zadovoljstvo sudjelovanjem u ovom projektu jer je postavljena oprema na ovih pet lokacija preduvjet za ugovaranje novih usluga s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje što znači više sredstava ustanovi.

Projekt Telecordis je financiran od strane Europske unije te je ukupno vrijedan 688 tisuća eura.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) DAN AUTOHTONIH SORTI I NAGRAĐIVANIH ULJA ZADARSKE ŽUPANIJE / Na feštu od ulja stigla i Mina iz  Montreala

Objavljeno

-

By

Među brojnim posjetiteljima iz Europe i svijeta našla se i Kristina, porijeklom iz Poličnika. Ona je rođena i živi u Vancouveru u Australiji, a na ovu manifestaciju autohtonih sorti, vođenih degustacija i prodajnu izložbu nagrađivanih maslinovih ulja  došla je u društvu prijateljica iz Češke. Bilo je tu gostiju i iz Amerike, Engleske, Belgije, Slovenije i drugih europskih zemalja. – Edukacija domaćih i stranih gostiju da znaju prepoznati vrhunska maslinova ulja važan su dio ove smotre, rekao je dr. Ivica Vlatković

Prvi se pamte pa će tako i Dan autohtonih sorti maslina uz degustaciju i izložbeno prodajnji sajam  nagrađivanih ekstra djevičanskih maslinovih ulja s područja  mnogima ostati u sjećanju. Posebno stranim turistima koji su u velikom broju pohodili ovu zanimljivu manifestaciju održanu danas u prijepodnevnim satima  na glavnoj zadarskoj Pijacii u Crkvi svetog Roka na Poluotoku.

Posjetitelji iz Europe i svijeta

-Ovo je nezaboravan događaj, rekla je  Mina Kurtin. Ona je upravo stigla iz Montreala u Kanadi, gdje živi. Roditelji su joj porijeklom iz Kali, žive u francuskom  Montepellieu, a na Ugljanu i na Dugom otoku njihovi preci su uzgajali  masline i proizvodili ulje. – „Uono libuurnsko, iz muora“, kaže  simpatična Mina dokazujući da se služi i  kualjskim dijalektom . Među brojnim posjetiteljima iz Europe i svijeta našla se i Kristina Šarić, porijeklom iz Poličnika. Ona je rođena i živi u Vancouveru u Australiji, a na ovu manifestaciju došla je u društvu prijateljica iz Češke. Bilo je tu gostiju i iz Amerike, Engleske,  Njemačke,  Nizozemske, Danske , Belgije, Slovenije i drugih europskih zemalja.

Nismo znali da su hrvatska ulja ovako dobra, bio je najčešći komentar, nakon što su degustirali ponuđena ulja. Anita Vedrić iz Posedarja i Ante Vulin  poznati maslinar iz Pakoštana su vodili degustacije. -Cilj je bio da nauče razlikovati  dobro od loših ulja, kaže Vulin.

Prezentirane nepoznate autohtone i samonikle sorte

Veliko zanimanje izazvalo je i predstavljanje autohtonih sorti Sjeverne Dalmacije. Uz vodeće oblicu, lastovku, drobnicu i krvavicu, doc. dr. Šime Marcelić predstavio je i introducirane, ali i samonikle gospodarski vrijedne samonikle masline od kojih mnoge u rasadničkoj proizvodnji ne postoje te ih  proizvođači prilikom podizanja nasada nisu u mogućnosti koristiti, kaže   Marcelić. Šteta jer, dodao je, autohtone sorte iz pogleda biološke raznolikosti  su neprocjenjiva vrijednost i izvor genetske raznolikosti.

Posjetiteljima su u sklopu Dana autohtonih sorti Sjeverne Dalmacije   prezentirane  autohtone sorte  autohtone sorte  poput Oblica, Lastovka, Krvavica, Drobnice, Puljke, Oštrica i Karbunčele.  Zatim i vrlo vrijedne lokalne sorte koje su proširene na malom području diljem Zadarske županije, poput: Plavica – Pakoštane, Plavica – Biograd na moru, Krupna drobnica – Biograd na moru. Drobnica – Belafuža, Preška puljka – Mario, Peljuzica – Sukošan, Puljizica – Kali,  Peljušica (Pašman), Sitna grabučela (morajolo), Vladina maslina – Lukoran, Tvrđaka – (Lukoran), Slivnjača, Drobnica babić, Trstenka – Bibinje i Starka iz Novigrada. Dr. Marcelić i  Dražen Travica  prezentirali su  i samonikle masline koje su neprocjenjivo genetsko bogatstvo unutar samog roda Olea poput: Samonikle – Bili brig 1. 2. i 3., Samonikla – Preko (Noršin), Samonikla – Preko (Marijo), Samonikla – Preko (Matacin), Samonikla – Preko (grabučela), Samonikla maslina – sitna, Samonikla Juško Završće, Samonikla – Domaća, Samonikla (Kali), samonikla (Lukoran 2) i Rudanka.

Uz gastro kutak u organizaciji masterchefa Renata  Kraljeva posjetitelji  Dana masline mogli su uživati u domaćim delicijama dagnjama na buzaru i rižotu od plodova mora.  Sve je planulo dok rečeš „keks“, a da bude sve ljepše pobrinula se i zadarska vokalna skupina Renome.  Na kraju recimo još da su ovu zanimljivu priredbu zajednički organizirali Udruga maslinara Zadarske županije, Tržnica Zadar d.o.o.  i Turistička zajednica grada Zadra.

N.J. / Dani masline

TOMISLAV LETINIĆ: Ponovit ćemo ova i slična događanja

Iznimno nam je drago što smo dobili priliku biti domaćini ovog događanja i što smo pomogli u promociji maslinara i uljara sa područje Zadarske županije koji su se svojom kvalitetom dokazali ne samo u Hrvatskoj već i u svijetu gdje su dobili brojne nagrade za svoja ulja. Nadamo se da će se ovo i slična događanja, vezana za naše maslinare i uljare ponoviti najmanje jednom godišnje na našoj tržnici. Zahvaljujemo se svim posjetiteljima, izlagačima, suorganizatorima i sponzorima, rekao je  Tomislav Letinić, direktor Tržnica Zadar d.o.o

Dr. IVICA VLATKOVIĆ: Domaćim i stranim gostima ponudili smo svjetski nagrađivana maslinova ulja

-Smotra autohtonih sorata maslina Zadarske županije je težnja i ideja sjedinjavanja tradicije uzgoja maslina i njihovog spontanog prirodnog ukrižavanja. Cilj nam je jednog dana nakon genotipizacije izdvojiti i uzgojiti autohtone sorte našeg kraja kao putokaz posebnosti mediterana na kojem tisućljećima živi stablo masline sa svojim stanovnicima. I,  kao što je jednom zapisao veliki francuski povjesnicar Fernand Braudel: “Mediteran čine ljudi i posebnosti koje nose u svom stvaralaštvu”. Priroda nam svake godine pomaže da se milijarde zrnaca peludi ukriža među milijunima stabala maslina, a onda prođe još desetljeća da prirodnim procesom izraste vidljivo stablo masline i da počne davati plodove sasvim druge i drugačije od bilo kakvih poznatih.

Upravo smo zahvaljujući pojedincima na ovoj smotri ponudili dio te baštine raznolikosti maslina zadarskog kraja po svim karakteristikama od poznatih hrvatskih sorata. Uz ovo upoznavanje domaćih i stranih turista ponudili smo im svjetski nagrađivana vrhunska dalmatinska maslinova ulja Zadarskog kraja. Edukacija potrošača je bila važna i važan dio ove smotre. Učenje stranih i domaćih gostiju po čemu se prepoznaju vrhunska maslinova ulja je nešto čemu svi moramo težiti jer Hrvatska je postala prepoznata svojom kvalitetom u svijetu. Mi smo kao zemlja mali proizvođači maslinovih ulja u svijetu ali zato imamo prednosti u ostvarivanju proizvodnje kvalitete.

Veliki broj kvalitetnih uljara Zadarske županije omogućuje i ostvarenje i finaliziranje brzine berbe i prerade maslina. Kao posljedica cjelovitog rada je ostvarivanje kvalitete maslinovih ulja koju smo ponudili našim gostima, poručio je dr. Ivica Vlatković, predsjednik Udruge maslinara Zadarske županije.

Maslinari

Od maslinara Zadarske županije na ovoj smotri sudjelovali su Mate Dušević, Ivica Vlatković, OPG Vedrić, Ante Vulin, Tomislav Čudina, Vinko Lalin, Nedjeljko Jusup, Nives Morović i Vojko Škopić

N.J./ Dani masline

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

STRUČNI SKUP U KALIMA / Župan Longin: “Nove ribarske luke u Lamjani i Zadru najmodernije su na Jadranu!”

Objavljeno

-

By

U sklopu 19. izdanja Tunuare – Kualjskih ribarskih noći, u ribarskoj luci Vela Lamjana na otoku Ugljanu održan je stručni skup na temu “Očuvanje tradicionalnih ribarskih zajednica”.

Skup je održan u novom dijelu Ribarske luke u Kalima, vrijedne 5,35 milijuna eura, koja predstavlja ključnu infrastrukturu za budućnost razvoja ribarstva ne samo u Hrvatskoj, već i šire.

Okupljenima su se, uz ostale, obratili ministar Šime Erlić, župan Božidar Longin, državni tajnik Josip Bilaver, ravnatelj uprave za ribarstvo Ante Mišura, ravnatelj Lučke uprave Zadar Željko Knežević i općinski načelnik Bruno Mišlov. Istaknuta je važnost dijaloga i razmjene iskustava kao ključnih koraka prema pronalasku održivih rješenja za izazove s kojima se suočava sektor ribarstva.

Sinergijom Vlade, Županije i lokalne razine, ribarima i gospodarstvenicima koji se bave akvakulturom osigurali smo kvalitetne, sigurne i dobro opremljene ribarske luke. Naše nove ribarske luke u Lamjani i Zadru rade vrlo uspješno i slobodno možemo reći da su najmodernije na Jadranu. Posebno tu treba pohvaliti nositelja projekta izgradnje, Lučku upravu Zadar, a vjerujemo i da će suprastruktura koju smo mogli vidjeti i premijerno danas u Kalima, našim ribarima omogućiti dodatne benefite – poručio je župan Longin podsjetivši da Zadarska županija s ponosom nosi epitet najribarskije županije, a Kali najribarskijeg mjesta na Jadranu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

SVJETSKI DAN ŠAHA / Hoće li u Zadru biti oboren svjetski rekord u broju odigranih partija šaha u jednom danu?

Objavljeno

-

By

Danas je svjetski dan šaha i organizira se obaranje Ginesove knjige rekorda u broju odigranih partija šaha u jednom danu.

Šahovski klub Casper će sudjelovati u tome, a u tijeku je i veliki međunarodno šahovski turnir, jedan od najvećih u Hrvatskoj, s preko 120 igrača iz cijelog svijeta.

Mjesto radnje je novi studentski dom, slobodni se doći i u tišini pogledati kako izgleda veliko šahovsko natjecanje.

Glavna nagrada je 1600 EUR, i borba je napeta sve do zatvaranja turnira 23.07.2024. 

Organizatori su Šahovski klub Casper iz Zadra i Sveučilište u Zadru.

Zaigrajte i vi šah i doprinesite obaranju ovog rekorda! 

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu