ZADAR / ŽUPANIJA
TZ ZADARSKE ŽUPANIJE NA SAJMU BIT U MILANU Kadija: “Očekujemo veći broj Talijana ovog ljeta. Oni su veliki zaljubljenici u naše more i otoke”
Turistička zajednica Zadarske županije je kao suizlagač u okviru štanda Hrvatske turističke zajednice predstavila ponudu Zadarske županije na međunarodnom sajmu turizma Borsa Internazionale del Turisimo (BIT), a koji se održava u Milanu od 12. do 14. veljače 2023. godine. Na hrvatskom izložbenom prostoru svoju ponudu pored Turističke zajednice Zadarske županije predstavljaju i turističke zajednice Kvarnera, Ličko-senjske, i Šibensko-kninske županije, kao i turističke zajednice gradova Opatija i Rab. Uz brojne posjetitelje i partnere štand Hrvatske turističke zajednice posjetio je i generalni konzul RH u Milanu Stjepan Ribić.
Turistički sajam BIT orijentiran je na poslovnu, no također je otvoren i za široku publiku, te svake godine bilježi oko 80 tisuća posjetitelja i predstavlja najvažnije međunarodno turističko događanje u sjevernoj Italiji. O značaju ovog sajma govori podatak kako se na njemu predstavlja više od tisuću izlagača iz preko 50 zemalja među kojima su turističke organizacije, udruge, turoperatori, agencije, aviokompanije i dr.
Brojni posjetitelji dijela štanda na kojem je svoju ponudu izložila Zadarska županija raspitivali su se o načinu dolaska, povezanosti s otocima, te trajektnim vezama. Pored toga, posjetitelje je u kontaktu s informatorima jako zanimala naša priroda, a osobito otoci, zatim turistička naselja za obitelji, kampovi sa sadržajima, hrana i vino, i sl. Također su izražavali veliko zadovoljstvo ulaskom Republike Hrvatske u Schengen, kao i uvođenjem eura kao službene valute, a što im uvelike olakšava snalaženje u našoj zemlji.
Istaknimo još kako je u okviru nastupa održan sastanak s predstavnicima utjecajne medijske kuće Condé Nast, a kao uvertira za eno-gastro prezentaciju koju će u njihovom prostoru, TZ Zadarske županije organizirati 30. ožujka 2023. Točnije, prezentacija eno-gastronomskih mogućnosti Zadarske županije održat će se u prostoru kultnog gastro časopisa La Cucina Italiana, iz portfelja medijske kuće Condé Nast. Bit će to još jedna sjajna prigoda za motiviranje Talijana, poslovičnih ljubitelja dobre hrane i kapljice za dolazak u Zadarsku županiju.
„Jako smo zadovoljni interesom koji su Talijani, naši susjedi i važni gosti, na ovom sajmu pokazali za posjet Zadarskoj županiji i očekujemo njihove povećane dolaske tijekom sezone 2023. jer su kako je poznato, između ostalog veliki zaljubljenici u naše more i otoke“, izjavila je direktorica Turističke zajednice Zadarske županije Mihaela Kadija.
ZADAR / ŽUPANIJA
PRIPREMITE SE / Sutra bez vode 13 ulica u gradu Zadru!
Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 19.03.2026. (četvrtak) u vremenu od 08:00 h do 14:00 h opskrba vodom će biti privremeno obustavljena u gradu Zadu u slijedećim ulicama:
• Nikole Božidarevića
• Janka Polića Kamova
• Ise Velikanovića
• Fausta Vrančića
• Ante Kovačića
• Hasana Kikića
• Stanka Vraza, kućni brojevi od 2 do 11
• Matije Gupca, kućni brojevi od 20 do 22
• Ivana Duknovića
• Roberta Frangeša – Mihanovića
• Grge Novaka
• Otona Ivekovića
• Ljube Babića
Poteškoće u vodoopskrbi moguće su i u okolnim ulicama.
ZADAR / ŽUPANIJA
SUVREMENI PROSTOR / Kreće izrada natječajnog programa za novu Gradsku knjižnicu na istoj lokaciji
Grad Zadar pokrenuo je inicijalne korake potrebne za realizaciju projekta nove Gradske knjižnice Zadar.
Riječ je o projektu na istoj lokaciji na kojoj se knjižnica nalazi i danas, a cilj je osigurati suvremeni, funkcionalni i dugoročno održiv prostor koji odgovara potrebama grada i njegovih građana.
“1999. godine smo imali 80 jedinica knjiga, danas ih imamo 320 tisuća na razini cijele knjižnice iz čega je jasno da smo jako puno narasli. Definitivno nam trebaju novi Dječji odjel, novi radni prostori za djelatnike, ali i novi prostori za knjige s kojima sad nemamo kamo.“, istaknula je Doroteja Kamber-Kontić, ravnateljica Gradske knjižnice Zadar.
Sklopljen je ugovor o izradi natječajnog programa za novu Gradsku knjižnicu te provedbu participativnih radionica. Ovaj projektni zadatak obuhvatit će prikupljanje i objedinjavanje stavova svih ključnih aktera – djelatnika knjižnice, stručne javnosti, predstavnika različitih sektora te zainteresiranih građana.
“Kroz participativni proces ispitat će se stvarne potrebe prostora i sadržaja – od prometnih i infrastrukturnih pitanja, uključujući parking i uređenje okoliša pa do organizacije unutarnjih sadržaja, novih funkcionalnih cjelina i razvojnih potencijala knjižnice kao suvremenog kulturnog i društvenog središta. Cilj je dobiti jasne, argumentirane i participativno oblikovane smjernice koje će rezultirati kvalitetno pripremljenim programskim zadatkom.“, kazala je Dina Bušić, pročelnica UO za kulturu i sport.
Vrijednost ugovora iznosi 14.900,00 eura bez PDV-a, odnosno 18.625,00 eura s PDV-om, a rok izvršenja je 90 dana od potpisivanja ugovora.
Dobiveni natječajni program bit će temelj za sljedeću fazu projekta. Gradu Zadru iznimno je važno da se za novu Gradsku knjižnicu provede javni arhitektonski natječaj, kao transparentan i stručno utemeljen postupak kojim će se osigurati najkvalitetnije arhitektonsko rješenje. Plan je da se procedura javnog arhitektonskog natječaja pokrene u drugoj polovici godine.
“Sa 16.268 korisnika knjižica prerasta svoje kapacitete i plan je da se ide u projektiranje veće Gradske knjižnice na istoj lokaciji. Cijeli konceptom nove knjižnice je nastavak razvoja prostora bivše vojarne Stjepana Radića i poanta je da cijeli taj prostor posvetimo kulturi, mladima i svima onima koji žele koristiti javne prostore knjižnice i Centra za mlade, i da se afirmira cijeli taj prostor u tom pravcu.”, naglasio je Šime Erlić, gradonačelnik Zadra.
Ovim pristupom Grad potvrđuje opredijeljenost prema otvorenom, participativnom i profesionalnom planiranju jednog od najvažnijih budućih infrastrukturnih projekata u području kulture.
ZADAR / ŽUPANIJA
CENTAR ZA MLADE / Izložba i koncert u spomen na stotu obljetnicu rođenja Carlosa Paredesa
U povodu ponovnog uvođenja nastave portugalskog jezika na Sveučilištu u Zadru, Veleposlanstvo Portugala u Hrvatskoj u srijedu 18. ožujka u Centru za mlade organizira poslijepodne posvećeno portugalskoj kulturi, s naglaskom na stotu obljetnicu Carlosa Paredesa.
Program započinje u 17 sati projekcijom glazbenog filma “O Ouro e o Trigo”, nakon čega će veleposlanica Portugalske Republike Maria Manuel Durão u 18 sati svečano otvoriti prigodnu izložbu koja donosi uvid u život i rad jednog od najvažnijih umjetnika portugalske glazbene scene.
U 18:15 sati posjetitelje očekuje glazbeni intermezzo u izvedbi Žarka Marinkovića, koji će interpretirati djela Carlosa Paredesa. Program se nastavlja razgledavanjem izložbe u 18:30, a završava prigodnim domjenkom uz portugalsko vino u 19 sati.
Izložba o glazbeniku bit će otvorena za javnost do 14. Travnja.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije(NE)RADNE NEDJELJE / Danas su u Zadru otvorene sljedeće trgovine…
-
magazin4 dana prijeŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije(FOTO) Gastro priča Evolution Next Levela: „Pijat na pijaci” oživio zadarsku tržnicu, a Panel o hrani pokazao zašto je lokalno nezamjenjivo
-
Sport3 dana prije(FOTOGALERIJA) BK POSEDARJE / Mladi natjecatelji četvrtu godinu za redom prvaci Dalmacije






