Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO U Poliklinici uređene i opremljene nove prostorije dječje psihijatrije vrijedne milijun kuna

Objavljeno

-

Dječja i adolescentna psihijatrija, psihoterapijska ambulanta za odrasle kao i ambulanta za psihološku medicinu od sada rade u novouređenim prostorijama zadarske Poliklinike. Realizacijom ovoga projekta značajno su unaprijeđeni uvjeti rada, posebice s najmlađim pacijentima.

“Posebno nas veseli činjenica da ćemo našim najmlađim pacijentima, ali i svima ostalima, omogućiti primjerene uvjete liječenja u prostorima koji zadovoljavaju sve suvremene standarde medicine. Želimo vjerovati da će i takvo kvalitetno okruženje u pozitivnom smislu utjecati na ishode liječenja i zadovoljstva pacijenata”, naglasio je ravnatelj OB Zadar dr. Željko Čulina dodajući da je u novouređeni prostor veličine oko 150 četvornih metara uloženo oko milijun kuna, a sredstva su osigurana od prodaje stare zgrade Zavoda za javno zdravstvo.

Zadovoljstvo novouređenim ambulantama nije krio župan Božidar Longin.

„Ovo ulaganje dio je sjajne priče koja je kroz dvije godine donijela našoj bolnici više od 50 milijuna kuna vrijedne investicije. Posebno smo ponosni na uređenje i opremanje zgrade Poliklinike koja je u ovih nekoliko godina postala uistinu ponos našeg zdravstvenog sustava te prostor koji je opremljen moderno i funkcionalno kako bi se i pacijenti, ali i osoblje što bolje osjećali“, poručio je župan dodavši da su spomenuta ulaganja potvrda kvalitetne komunikacije i suradnje lokalne, županijske i državne razine koja rezultira unapređenjem zdravstvene zaštite za sve naše građane.

„S ovim novim prostorijama dobili smo značajan napredak kako u liječenju djece tako i u psihoterapijskim postupcima, a i značajno će nam biti za psihologijsko testiranje“, rekao je voditelj Odjela psihijatrije dr. Boris Škifić.

Dodao je kako zadarska bolnica psihoterapiju odraslih pruža već dvadesetak godina, a u posljednjih pet godina intenzivirala se potreba za ambulantnim radom, posebice dječjeg psihijatra. S djecom trenutno radi primarijus Vera Klarić, a dr. Mario Jurjević je na specijalizaciji u Zagrebu.

“Njegovim povratkom značajno ćemo podići kvalitetu rada s djecom, jer ćemo imati jednog liječnika posvećenog samo njima”, dodao je Škifić dodavši da se u dječjoj i adolescentnoj psihoterapijskoj ambulanti mjesečno obavi 40 pregleda i 35 do 40 psihoterapija. Riječ je o specifičnim postupcima koji zahtijevaju veliki angažman liječnika i utrošak vremena. Od sada će se oni izvoditi u moderno uređenom prostoru u Poliklinici, odvojenom od ostalih psihijatrijskih ambulanti.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIJAVE OD ČETVRTKA / 19. travnja biciklijada „Od Branimira do Branimira“

Objavljeno

-

By

U tijeku su  pripreme za održavanje Županijskih dana koji se odvijaju tijekom travnja i koji su bogati posebno sportskim događanjima. U  programu Županijskih dana održat će se   tradicionalna i prepoznatljiva  biciklijada  „Od Branimira do Branimira“, koja se ove godine održava 16. godinu za redom.

16.  biciklijada „Od Branimira do Branimira“ Zadar-Nin, održat će se u nedjelju, 19. travnja 2026. godine u trajanju od 11,00 do 13,00 sati .  Biciklijada  koja spaja Branimirovu obalu u Zadru s Branimirovom obalom u Ninu  okupit će još jednom profesionalce i amatere, ali i turiste koji se u to vrijeme zateknu u Zadru. Organizatori ove manifestacije su Zadarska županija i Grad Nin, a partneri su  PU zadarska, Zavod za javno zdravstvo Zadar, Biciklistički klub Zadar, TZ Grada Nina i HAK.

Biciklijada koju je 2008. godine pokrenuo Tim za zdravlje Zadarske županije u cilju poticanja zdravog načina života, promovira zdrav način života, posebno u vremenu kada na žalost virtualni svijet mnogima zamjenjuje stvarni smanjujući kretanje na minimum.

I ove godine generalni sponzor biciklijade je EVN Croatia plin d.o.o., a sponzor Specijalizirani dućan i servis za bicikle i električne romobile   Calimero sport. Kao svih dosadašnjih godina  sudionici  će na startu  dobiti majicu biciklijade  glavnog sponzora EVN Croatia Plina d.o.o.,  prijavom na biciklijadu sudjeluje se  u nagradnoj igri izvlačenja brojeva.

U Ninu sve bicikliste čeka topli obrok kojeg će pripremati kulinarski tim predvođen poznatim kuharom Renatom Kraljevim.

Ono po čemu se naša biciklijada razlikuje od svih ostalih je tradicija dolaska obitelji s djecom  na  manifestaciju, prepoznatljivost i po nazivu i po sponzorima koji su s nama svih ovih godina, ali i po nagovještaju ljepših dana   koji nas izmamljuju češće vani.  Tu je i promocija biciklističke staze, ali i sjajan spoj partnerstva s policijom koja svojim aktivnostima doprinosi promociji sprečavanja nasilja u zajednici odnosno na cestama i kulturi ponašanja na cesti . Ovo je i dalje najveća lokalna biciklijada u Hrvatskoj koju organizira regionalna i lokalna samouprava i na kojoj nema plaćanja kotizacje.

Ove godine prijave počinju u četvrtak , 19. ožujka i trajat će do 17. travnja 2026 u 14 sati, a svi zainteresirani  mogu  se prijaviti online na web stranicama Zadarske županije (www.zadarska-zupanija.hr) Calimero sporta (www.calimero-sport.hr), Biciklističkog kluba Zadar (www.bk.zadar.hr) i Zavoda za javno zdravstvo (www.zjz.hr). Kao i obično tijekom biciklijade bit će osiguran  siguran nadzor i tehnička pomoć djelatnika Calimero Sporta i HAK-a.

Povratak iz Nina za Zadar je individualan i nije u sklopu organizacije manifestacije.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

“ZA NJIHOV PRVI UDAH” Na Škrapingu prikupljeno 5.000 eura za zadarsku pedijatriju i ginekologiju

Objavljeno

-

By

Ovogodišnji Škraping Pašman još je jednom dokazao da je puno više od sportske manifestacije. Kroz svaki korak po oštrom pašmanskom kršu, sudionici su trčali s plemenitim ciljem, što je rezultiralo hvalevrijednom donacijom od 5.000 eura namijenjenom Odjelu za pedijatriju i Odjelu ginekologije i opstetricije Opće bolnice Zadar.

Tim povodom, direktorica Turističke zajednice Općine Tkon Jelena Ugrinić danas je uručila i ček na taj iznos voditeljici Odjela rađaonice i rodilišta dr. Mariji Palada Krpina, specijalist ginekologije i subspecijalist fetalne medicine i opstetricije, kao i zamjeniku ravnatelja Bolnice Bošku Katiću.

Ovim je sredstvima nabavljen novi CTG uređaj za praćenje stanja trudnice i njezinog djeteta.

– Tijekom poroda žene, odnosno njihova djeca, budu praćena CTG zapisom. To je kardiotokografija. Kardiotokografiju smo mi i ranije imali, ali ono što je mogućnost ovoga što nam je sada svježe nabavljeno, uz pomoć sredstava koja je omogućila Turistička zajednica Općine Tkon, je objedinjavanje svih CTG zapisa ukoliko imamo više žena istovremeno u tijeku poroda tako da osoblje može pratiti istovremeno, a ne da mora ići od kreveta do kreveta. Znate isto da, prvo, to je prilično intiman događaj, onda nije baš primjereno da uvijek ide jako puno osoblja, naravno da svako toliko mora neko obilaziti tu ženu, ali je isto bitno da mi u svakom trenutku možemo biti upoznati sa situacijom s njenim djetetom, odnosno s intenzitetom trudova i tako, jer to je ono što se vidi tom pretragom, pojasnila je dr. Palada Krpina.

Ovogodišnji je Škraping bio najmasovniji do sada i okupio je oko 1.500 sudionika koji su se priključili upravo kako bi pomogli ovom humanitarnom cilju.

– Po meni uvijek nekako te donacije, i bilo koja humanitarna svrha, je za djecu. Ja uvijek gledam da bi pomogli djeci na neki način i onda smo se vrtjeli oko Opće bolnice Zadar, u biti, oko Pedijatrije i ginekologije i onda smo u dogovoru s njima došli na ideju da to zapravo bude za ginekologiju i baš smo sretni i zadovoljni što je ovoliki iznos skupljen od Škrapinga i od ljudi koji su davali. 5.000 eura je, mislim, jako dobar iznos. Sretna sam da možeš nekome pomoći i to je dobro. I želim širiti takvu energiju i takvu priču i dalje i naravno da će Škraping i sljedeće godine biti humanitarnog karaktera, najavila je to direktorica Ugrinić.

Podsjetimo, uz savršene vremenske uvjete i temperaturu od 16°C, trkači iz čak 18 zemalja, od SAD-a do Norveške, svladavali su 7. ožujka četiri različite dionice, dok je cijela manifestacija disala u ritmu humanitarne akcije “Za njihov prvi udah” za zadarsko rodilište.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIPREMITE SE / Sutra bez vode 13 ulica u gradu Zadru!

Objavljeno

-

By

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 19.03.2026. (četvrtak) u vremenu od 08:00 h do 14:00 h opskrba vodom će biti privremeno obustavljena u gradu Zadu u slijedećim ulicama:
• Nikole Božidarevića
• Janka Polića Kamova
• Ise Velikanovića
• Fausta Vrančića
• Ante Kovačića
• Hasana Kikića
• Stanka Vraza, kućni brojevi od 2 do 11
• Matije Gupca, kućni brojevi od 20 do 22
• Ivana Duknovića
• Roberta Frangeša – Mihanovića
• Grge Novaka
• Otona Ivekovića
• Ljube Babića
Poteškoće u vodoopskrbi moguće su i u okolnim ulicama.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu