Hrvatska
Policija objavila upozorenje. Mnoge lažne novčanice eura imaju ovaj natpis
Građani oprez – lažni euri, poručili su u utorak iz policije i upozorili kako zadnjih dana primaju više dojava da prevaranti umjesto originalnih eura za plaćanje koriste filmske rekvizite novčanica u toj novoj hrvatskoj valuti.
U tom smislu, iz brodsko-posavske policije navode više slučajeva kada su prevaranti kao sredstvo plaćanja koristili filmske rekvizite novčanica u eurima, na kojima je ispisano: “Souvenir production”, odnosno “This is not legal it is to be used for motion props”.
Tako je novogradiškoj policiji jučer dojavljeno kako je nepoznata osoba za plaćanje prodajnih artikala u prodavaonici na području Općine Nova Kapela koristila filmski rekvizit od 10 eura.
Policija je pokrenula kriminalističku istragu i traga za tim prevarantom.
Također, krajem prošle godine, na području Slavonskog Broda zabilježen je i slučaj kada je nepoznati prevarant filmskim rekvizitom, a ne pravom novčanicom od 50 eura, platio taxi uslugu.
Dobro pogledati svaku novčanicu, prijaviti sumnju u originalnost
“Građani budite oprezni i svaku euro novčanicu dobro pogledajte, jer pojedinci koriste vrijeme prilagodbe te će nastojati iskoristiti priliku i ‘ubaciti’ lažnjak”, poručuju iz policije i građane pozivaju da im odmah jave svaki slučaj sumnje u originalnost novčanica.
Podsjećaju na objavu Hrvatske narodne banke (HNB) kako su u optjecaju dvije serije euro novčanica – prva se sastoji od sedam apoena (5,10, 20, 50, 100, 200 i 500 eura).
Druga, koja se još naziva i serija “Europa”, ima iste apoene, osim onog od 500 eura koji se više ne tiska, ali se i dalje može upotrebljavati kao sredstvo plaćanja.
Zajedničke značajke obje serije euro novčanica su naziv valute ispisan različitim pismima, na licu novčanice otisnuti su inicijali naziva Europske središnje banke gdje je i potpis predsjednika/ce ECB-a, a svaka novčanica ima serijski broj.
Novčanicu osjeti, pogledaj, nakreni, provjeri
Za lakšu provjeru autentičnosti novčanica, HNB preporučuje četiri koraka – osjeti, pogledaj, nakreni, provjeri.
Građani su pozvani da osjete papir i reljefnost novčanice, pogledaju je prema svjetlu i provjere ima li vodeni znak i zaštitnu nit, prozirnu brojku te prozor s portretom.
Kako bi provjerili njihovu originalnost, euro novčanicu mogu nakrenuti i provjeriti hologram, brojku koja mijenja boju, sjajnu traku i prozor s portretom.
Na novčanicama postoji i mikro pismo koje se provjerava korištenjem povećala, a dodatna svojstva moguće je provjeriti korištenjem UV lampe, zaključuju u policiji i građane obavještavaju da detaljne video upute i fotografije mogu vidjeti na stranicama HNB-a.
Hrvatska
PROGNOZA / Oprezno s planovima za vikend, Meteoalarm upozorava – stiže nevrijeme!
Uglavnom sunčano je počeo vikend u većem dijelu zemlje, tek mjestimice, uglavnom u unutrašnjosti, ima umjerene do povećane naoblake.
U nastavku subote prevladavat će uglavnom sunčano, tek je manja vjerojatnost za koju kap kiše ili kakav prolazni pljusak, u gorju eventualno. Bit će toplije u odnosu na jučer.
Nedjelja će početi pretežno sunčano, ali poslijepodne sa sjevera slijedi jače naoblačenje, praćeno kišom, pljuskovima i grmljavinom, u većem dijelu unutrašnjosti, pri čemu lokalno može biti i izraženijih pljuskova s grmljavinom. Moguće je nevrijeme, upozorava Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Novi tjedan krenut će nestabilno s kišom, pljuskovima i grmljavinom, pretežno u kopnenim krajevima, gdje će i osjetnije osvježiti.
Hrvatska
Tržište nekretnina pred velikim promjenama: Evo što se sve uvodi
Hrvatski sabor danas će raspraviti Konačni prijedlog zakona o posredovanju u prometu nekretnina, kojim se, između ostalog, posrednicima koji posluju u drugim europskim zemljama omogućuje trajno obavljanje djelatnosti u Hrvatskoj pod istim uvjetima koje imaju domaći posrednici.
Prije svega, novi zakonski okvir uredit će elektroničko podnošenje dokumentacije te izdavanja rješenja za obavljanje djelatnosti posredovanja u prometu nekretnina, kao i postupke utvrđivanja stručnih kvalifikacija agenata.
Sukladno važećim propisima, posrednici s poslovnim nastanom u drugim državama članicama Europskog gospodarskog prostora mogu u Hrvatskoj privremeno i povremeno pružati usluge posredovanja, pod uvjetom da ispunjavaju kriterije države u kojoj imaju poslovni nastan.
Novi zakon dozvolit će im mogućnost trajnog obavljanja djelatnosti na teritoriju Hrvatske, uz uvjet ispunjavanja istih zakonskih pretpostavki kao i za domicilne posrednike. Time se osigurava veća razina zaštite korisnika usluga i jača nadzor nad tržištem, radi suzbijanja neregistriranih i nelegalnih subjekata.
Jedno od otvorenih pitanja jest i plaćanje posredničke naknade. Kako bi se otklonile nejasnoće, propisuje se maksimalni limit iznosa posredničke naknade koja mora biti propisana cjenikom. Zakon jasno propisuje i pravila vezana uz oglašavanje nekretnina te zabranjuje uvjetovanje razgledavanja nekretnine trećoj osobi prethodnim potpisivanjem ugovora, navodi se u zakonskom prijedlogu.
Nakon toga, na dnevnom je redu Konačni prijedlog zakona o slobodnim zonama. Slobodne zone dio su teritorija RH, posebno su ograđene i označene, a gospodarske djelatnosti u njima se obavljaju uz posebne uvjete.
Novina je da postupak osnivanja slobodne zone započinje podnošenjem zahtjeva za osnivanje nadležnom ministarstvu, a u konačnici Vlada donosi odluku o davanju suglasnosti za osnivanje slobodne zone.
Hrvatska
PROGNOZA / U dijelu zemlje još će biti pljuskova s grmljavinom, puhat će i jak vjetar
Donosimo vremensku prognozu meteorologinnje Tee Blažević
Pretežno je oblačno diljem zemlje, lokalno ima kiše i pljuskova. Kolnici su mjestimice mokri i skliski, vozače se poziva na oprez. Vozačima otežava i jaka bura, još će i pojačavati.
U nastavku četvrtka bit vjetrovito na moru, bura će se proširiti duž većeg dijela obale, samo će na krajnjem jugu puhati jugo. Kiše i pljuskova bit će još pretežno na istoku unutrašnjosti te duž Jadrana i uz Jadran, osobito u Dalmaciji gdje još može biti izraženijih pljuskova s grmljavinom. . Posvuda će biti svježije u odnosu na jučer. Na snazi je i dalje upozorenje putem sustava Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda
U petak će biti pretežno sunčano i uglavnom suho. Tek je mala vjerojatnost za kakav prolazni pljusak poslijepodne u unutrašnjosti. Bura će na moru još mjestimice biti jaka.
Za vikend također neće biti posve stabilno, no bit će toplije.
U subotu sredinom dana i poslijepodne može biti pljuskova, dok je u nedjelju izgledno novo pogoršanje vremena kasnije poslijepodne i navečer sa sjevera.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeZDRAVSTVENA SKRB ZA DJECU I MLADE / Nove ambulante psihologa i logopeda u zadarskoj Poliklinici
-
magazin4 dana prije(FOTO) DVADESET I JEDNA GODINA PJESME, PRIJATELJSTVA I PREDANOSTI / HNK Zadar ponovno okupio mlade glazbenike i mentore iz cijele županije
-
Sport3 dana prijeSUBOTA, BOKANJAC / Zadar domaćin juniorskog Prvenstva Hrvatske u dizanju utega
-
Hrvatska3 dana prijePROGNOZA / Stiže nevrijeme! Meteolarm na visokom stupnju, moguć olujni vjetar, tuča i poplavljivanje





