Connect with us

Hrvatska

GRAĐANSKI ODGOJ Što će učenici učiti u novom predmetu koji se uvodi u neke škole?

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Nakon što je prije šest godina Grad Rijeka uveo Građanski odgoj kao izborni predmet u svoje osnovne škole, Primorsko-goranska županija kao osnivač uvela ga je sad u srednje škole. Za sada u njih gotovo polovicu. Predmet će se za srednjoškolce zvati ŠIZ – Škola i zajednica, a kurikulum je izradila ekipa Sveučilišta u Rijeci, Prve riječke hrvatske gimnazije te Instituta za društvena istraživanja…

Korzo pun, dan nije za kupanje, roditelji i djeca pred školu. Zaskačemo ih s “tamo nekim odgojem”.

„Jesi li slušala građanski odgoj u školi?”

„Jesam.”

„Kakvi su tvoji dojmovi?

“A joj, ne znam, ha-ha.”

„Što djeca ne znaju, a što znaju?”

“Pa mislim da ništa ne znaju.”

„Mislim da im svim fali malo odgoja, ne samo građanskog nego odgoja općenito.”

„Ne interesira ih baš previše Hrvatska. „

I ostavljamo ih zbunjene. Ali stvari će pokušati razbistriti nastavnici. Pripremaju se za predmet „Škola i zajednica”. Građanski odgoj, ali za srednjoškolce.

„Tu nije riječ o teoriji, nego je riječ o tome da oni razvijaju svoje kompetencije, odnosno vještine rješavanja nekih društvenih problema, onih problema koje smatraju njima važnima, da ne osjećaju tu bespomoćnost pred nekim situcijama koje se dešavaju u društvu”, govori Helena de Karina, suautorica kurikuluma „Škola i zajednica”.

Škola i zajednica uveden je kao izborni predmet u 14 primorsko-goranskih srednjih škola. Bez knjiga i bilježnica, s temama koje sami istražuju i rješavaju. Od otpada do, eto slučajno, korupcije.

“Demokratski potencijal pojedine države nije samo vlast, ono što mogu reći da unutar predmeta Škola i zajednica učenici mogu odabrati pitanja koja se tiču i korupcije i nepotizma i klijentelizma i različitih negativnih obrazaca koji se događaju u našem društvu, što više mislim da će dio učenika prepoznati kao dio gorućih problema u svojim zajednicama”, kaže Boris Jokić, ravnatelj Instituta za društvena istraživanja.

Više od obične škole, kaže Jokić. Ovakvog predmeta nema u Europskoj uniji, dakle ni u Hrvatskoj. Nakon Rijeke, „Škola i zajednica” bit će predstavljena u Zagrebu i Zagorsko-krapinskoj županiji.

Hm, znakovito, kaže župan Zlatko Komadina.

„U tim sredinama ne treba partijski nalog da se uvede program u škole. Drago mi je da evo nas slijedi u stopu i Zagreb i mislim da promjene u Hrvatskoj mogu krenuti iz Rijeke i Zagreba”, kaže primorsko-goranski župan.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Nestabilno, ali sve toplije. Temperature bi mogle rasti i do 36 stupnjeva

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Iako mjestimice ima povećane naoblake, čak i magle, osobito na kopnu, u većini krajeva utorak je počeo barem dijelom sunčano.

nastavku dana, većinom poslijepodne, lokalno može biti kiše i pljuskova s grmljavinom, pretežno u unutrašnjosti i na krajnjem jugu. Prema večeri će sa sjeverozapada rasti naoblaka.

Srijeda također neće biti posve stabilna. U kopnenim krajevima poslijepodne lokalno može biti pljuskova.

Nestabilno vrijeme nastavit će se i u drugom dijelu tjedna. Četvrtak će biti uglavnom sunčan, no poslijepodne u unutrašnjosti postoji mogućnost za lokalne pljuskove.

petak bi oborina uglavnom trebala izostati u većini krajeva, što vrijedi i za subotu i za nedjelju. Vikend će biti većinom stabilan, bit će vruće u mnogim krajevima, moguće i vrlo vruće. Temperatura bi lokalno mogla dosegnuti i 36 stupnjeva.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Tek ćemo kratko predahnuti, evo kad stiže novo pogoršanje vremena

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Donosimo vremensku prognozu naše meteorologinje Tee Blažević

Razvedrilo se u većem dijelu zemlje, stoga je jutros na mjestima u unutrašnjosti prilično svježe. Temperatura je tek 3.4 stupnjeva u Crnom Lugu u Gorskom kotaru, primjera radi.

Na moru puše jaka bura, olujna na udare pod Velebitom, stoga su na snazi i zabrane za pojedine skupine vozila na cestama u priobalju. Mjestimice ima i magle, stoga se vozače poziva na oprez.

U nastavku petka bit će vjetrovito, osobito u prvom dijelu dana, dok će poslijepodne bura slabjeti i okretati na sjeverozapadnjak. Dan će biti u znaku pretežno sunčanog vremena. 

Subota će također biti u znaku sunčanog vremena, tek bi mjestimice poslijepodne u unutrašnjosti moglo pasti malo kiše ili kakav prolazni pljusak. Temperature će porasti. 

Nedjelja donosi nestabilnije prilike, barem u drugom dijelu dana. Poslijepodne će se jače naoblačiti sa sjevera, uz kišu, pljuskove i grmljavinu, koji bi u noći na ponedjeljak lokalno mogli biti i izraženiji.

Novi tjedan će, dakle, isto početi nestabilno.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Mogući izraženiji pljuskovi s grmljavinom, evo što nas čeka za vikend

Objavljeno

-

By

Iako u mnogim predjelima ima umjerene pa i povećane naoblake, dijelom je sunčano u većini predjela.

U nastavku petka treba računati na porast naoblake, lokalno kišu i pljuskove s grmljavinom, oko sredine dana i poslijepodne, najprije na zapadu zemlje, kasnije i drugdje u unutrašnjosti.

Navečer i u noći na subotu na istoku unutrašnjosti lokalno može biti izraženijih pljuskova s grmljavinom. Nestabilnosti će biti i duž obale, češće na sjevernom dijelu. Pritom vjetar prolazno može pojačati, sjevernog smjera u drugom dijelu dana. 

Subota ujutro će još biti kišovita na istoku unutrašnjosti, zatim ponovno sredinom dana i poslijepodne treba računati lokalno na pljuskove u grmljavinu, ali izglednije duž Jadrana i uz Jadran.

Nedjelja će biti pretežno sunčana i uglavnom suha. Tek rijetko gdje na kopnu može biti pljuskova sredinom dana i poslijepodne. Temperature u postupnom porastu. 

Novi tjedan počet će također nestabilno.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu