Sport
FEŠTA OD ATLETIKE Kup Oluje otputovao prema Kninu i Čakovcu, sjajni uspjesi zadarskih atletičara
Proteklog vikenda povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja održan je atletski Kup Oluje, natjecanje u kojem su se zbrajala vremena dviju utrka na pet kilometara – 15. Krosa kroz park šumu Musapstan i 11. utrke Pozdrav Domovini koja se trčala na certificiranoj stazi na Višnjiku.
Ukupna pobjednica Kupa Oluje je Dora Mlinarić iz Atletskog kluba Knin, drugo mjesto je osvojila Lukrecija Krstičević iz zadarskog Atletskog kluba Alojzije Stepinac, a treće Marta Grubić iz Atletskog kluba Fit Zaprešić.
U muškoj konkurenciji slavio je Mladen Ignac iz Atletskog kluba Međimurje Čakovec ispred Zadranina Filipa Tomasa, člana AK Alojzije Stepinac, i Marka Horvata iz Škole trčanja Križevci.
Po danima je to izgledalo ovako…
U subotu je stazu u park šumi Musapstan najbrže istrčala Dora Brzović iz zagrebačkog AK Dinamo. Drugo mjesto je osvojila članica AK Alojzije Lukrecija Krstičević, a treće Dora Mlinarić iz AK Knin.
U muškoj konkurenciji istu stazu prvi je prošao Mladen Ignac iz AK Međimurje Čakovec, drugi je bio Filip Grgurić iz AK Slavonija žito Osijek, a treći Zadranin Antonio Blaić, član AK Alojzije Stepinac.
U nedjelju je na Višnjiku prva ciljem prošla Sara Špiranec iz Atletskog kluba Virovitica, a iza nje su stigle Dora Mlinarić (Knin), Martina Horvat (AK Svetice Zagreb) i Lukrecija Krstičević (AK Alojzije Stepinac).
U muškoj konkurenciji utrke Pozdrav Domovini slavio je Mladen Ignac (Međimurje), drugi je bio Filip Tomas (AK Alojzije Stepinac), a treći Darko Nešović (MK Festina Lente Zadar).
Organizator Krosa u park šumi Musapstan bio je Klub atletskih veterana Zadar, dok je nedjeljnu utrku Pozdrav Domovini organizirao AK Alojzije Stepinac. Obje utrke podržali su Grad Zadar i Zadarska županija.
Sport
ZADARSKA DICA / Snima se sportski dokumentaristički spektakl o zadarskim nogometašima
Grad Zadar često se naziva „gradom košarke”, no Zadar i njegovu bogatu sportsku povijest i sadašnjost obilježavaju i brojni drugi sportovi te sportaši, od rekreativaca do jedinstvenih sportskih profesionalaca koji su proglašavani najboljima na svijetu.
Upravo njima, svjetskim nogometnim ikonama te pritom i Zadranima, koji su obilježili ovaj sport na globalnoj razini, bavi se novi sportski dokumentarac naziva „Zadarska dica”.
Grad Zadar je grad sporta i sportaša u kojem danas aktivno djeluje 279 udruga i klubova, oko 13.300 je aktivnih sportaša i oko 6.000 rekreativaca. Iako su to za europske i svjetske razmjere mali brojevi, za Zadar koji broji oko 75 tisuća stanovnika, to su impozantne brojke. Gotovo protiv svake logike, grad je dao svijetu nogometna imena poput osvajača Zlatne lopte Luke Modrića te osvajača Zlatne kopačke Josipa Skoblara, ali i čitav niz vrhunskih igrača koji su ostvarili uspješne karijere u velikim europskim klubovima, poput Šime Vrsaljka, Danijela Subašića, Dominika Livakovića, Dade Prše i mnogih drugih. Uz velik broj njih, u filmu će svoje dojmove o Zadru, zadarskim nogometašima i brojnim drugim zanimljivostima iz njihovih sportskih života podijeliti i brojna poznata imena hrvatskog i europskog nogometa.
I ovim filmom, ali i brojnim drugim projektima i ulaganjima u sportsku infrastrukturu, želi se istaknuti poveznica sporta i Grada Zadra.

„Ovaj filmski dokument za sadašnje i buduće generacije o legendarnim zadarskim nogometašima, osim što predstavlja sjajnu promociju hrvatskog sporta, ujedno će na najbolji mogući način promovirati grad Zadar, Zadarsku županiju i čitavu Hrvatsku. Film je namijenjen prikazivanju na televizijama, streaming platformama i sportskim filmskim festivalima diljem svijeta. Datum svečane premijere još uvijek želimo zadržati kao iznenađenje, ali vjerujemo kako će sama premijera, koja će biti veliki sportski i medijski događaj, obilježiti kraj ove godine.” – ističe redatelj filma Tomislav Žaja, poznat po filmskim nogometnim uspješnicama “Ivanova igra” i “Igrači vs Covid”, realiziranima u suradnji s UEFA-om.
Film koji nastaje pod pokroviteljstvom Grada Zadra, Zadarske županije, TZ Grada Zadra i TZ Zadarske županije po prvi puta će detaljno obraditi temu povezivanja Zadra sa svjetski poznatim i prepoznatim nogometašima čime se nastavlja razvoj projekta pozicioniranja Zadra kao grada sporta.
Sport
SESTRA I BRAT / Liv i Liam Nekić – nove nade biogradske atletike
U svega šest mjeseci od prvog dolaska na trening, brat i sestra Liv i Liam Nekić već su osjetili čari natjecanja i ponos osvajanja prvih medalja. Njihova atletska priča započela je u AK Biograd i vrlo brzo nastavila iznad svih očekivanja najprije na mitingu u Dubrovniku, a potom i proteklog vikenda u Splitu.
Liv (2018. godište) i Liam (2017.) pokazali su da se trud i upornost brzo isplate. Na ASK Split Challengu Liv je u utrci na 60 metara osvojila odlično treće mjesto u konkurenciji 30 djevojčica iz deset klubova iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Liam je imao zapažene rezultate. Na 60 metara zauzeo je peto mjesto, dok je do medalje stigao u utrci na 200 metara, gdje mu je zlato izmaklo za samo četiri stotinke.
No, kako ističe njihov trener Damir Aljinović, rezultati u ovoj fazi nisu i ne smiju biti u prvom planu.
„Za Liv i Liama, kao i za svu djecu njihove dobi, najvažnije je da uživaju u sportu. Medalje su lijepa nagrada za njihov rad i ustrajnost, ali ne želimo pred njih stavljati nikakav rezultatski imperativ. Bitno je da ostanu u sportu, da se druže, putuju, upoznaju druge gradove i ljude. To je temelj i pravi cilj svega što radimo“, naglašava Aljinović.
Iz AK Biograd poručuju kako su upisi i dalje u tijeku te pozivaju svu zainteresiranu djecu da im se pridruže, naprave prve sportske korake i možda, poput Liv i Liama, već nakon nekoliko mjeseci osjete draž natjecanja.
Sport
FOTOGALERIJA / U Providurovoj palači otvorena izložba VRIJEME, LJUDI, POSTIGNUĆA I LEGENDE
U srijedu, 18. ožujka u atriju Providurove palače otvorena je izložba VRIJEME, LJUDI, POSTIGNUĆA I LEGENDE posvećena povijesti zadarskog sporta. Postav izložbe okuplja atletiku, plivanje, skokove u vodu i vaterpolo te kroz fotografije, dokumente i predmete prikazuje trenutke, ljude i mjesta koja su oblikovala bogatu sportsku baštinu našega grada.
Autori izložbe su voditelj Odjela Muzej grada Zadra Hrvoje Perica i kustosica Odjela Muzej grada Zadra Marija Vidučić.
Na samom početku svečanog otvorenja prisutne je pozdravio ravnatelj Narodnog muzeja Zadar Marin Ćurković istaknuvši važnost sporta kao ključnog segmenta društva.
O zadarskoj atletici koja izgradila generacije sportaša koji su svojim radom i rezultatima obilježili sportski identitet grada govorio je predsjednik Atletskog saveza Zadarske županije i član izvršnog odbora Hrvatskog atletskog saveza Slobodan Miolović.
Trener PK Zadar Željko Olujić govorio je o plivanju koje je kroz povijest postalo temelj vodenih disciplina u gradu, a upravo ova izložba podsjeća i na one koji često ostaju u sjeni — trenere. Prisutne je pozdravio i dugogodišnji član uprave PK Zadar Mladen Srzentić.
Zadarske skokove u vodu predstavio je Marko Sutlović, glavni trener Kluba skokova u vodu Zadar, a upravo ovaj sport gradu je dao sportaše koji su tehniku pretvarali u umjetnost, a hrabrost u rezultat.
Trener VK Zadar 1952 Ivo Radetić govorio je o zadarskom vaterpolu. Sportu koji je izrastao iz spontanih ljetnih nadmetanja u luci i na kupalištima te vremenom prerastao u organizirani i prepoznatljivi gradski sport.
Prisutnima se obratio i gradonačelnik grada Zadra Šime Erlić, a izložbu je otvorio zamjenik župana Zadarske županije Robertino Dujela.
Izložba ostaje otvorena do 17. svibnja.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije(FOTO) Gastro priča Evolution Next Levela: „Pijat na pijaci” oživio zadarsku tržnicu, a Panel o hrani pokazao zašto je lokalno nezamjenjivo
-
Hrvatska3 dana prijePROGNOZA / Drastična promjena vremena: Temperature padaju, vraćaju se kiša i snijeg
-
Sport3 dana prijeTK ULTIMA/TKOI DONAT: Mateo Škara osvojio naslov prvaka Hrvatske u parataekwondou
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeFOTO / Evolution Next Level u Zadru okupio lokalnu izvrsnost i svjetsko iskustvo






