Connect with us

Sport

KONTINURANI NAPREDAK Antonio Perica: “Ponosni smo na još jednu uspješnu sezonu”

Objavljeno

-

foto: NK Zadarnova

Nakon čak 196 odigranih službenih utakmica u osam uzrasnih kategorija od papalina do juniora, možemo reći da je natjecateljska sezona 2021./22. za Nogometni klub Zadarnova i službeno zaključena. I u trećoj godini postojanja naš klub je nastavio rasti, kako u broju članova, kojih je trenutačno 240, tako i u broju momčadi u natjecanju te ono što je najvažnije, u svim segmentima koji su bitni za sportski razvoj djece. A taj napredak prate i rezultati.

I ove godine naš je klub nastavio s metodom praćenja utakmica mlađih dobnih kategorija (izuzev kadeta i juniora) bez naglašavanja rezultata, odnosno “sirovih” brojki primljenih i postignutih zgoditaka. Rezultat je u sportu, naravno, ono konačno mjerilo tko je u nečemu bio bolji, no naš cilj je prvenstveno da djeci, uz učenje nogometnih vještina, usadimo prave vrijednosti sporta, a tek onda im približimo važnost rezultata.

Odnos prema radu i treningu, poštovanje prema suigračima i treneru, prema protivnicima i sucima, fair-play na terenu i van njega, timski duh i zajedništvo, kako se nositi s pobjedama i porazima, sve su to detalji koji djecu izgrađuju, ne samo u sportskom, već i u ljudskom pogledu. Trenutak kada vidimo da smo to postigli kod naše djece, za nas je najveća pobjeda. A rezultati, oni su tu da nas prate, da nas vesele i rastužuju, da nas uče da će život biti pun pobjeda i poraza, ali u konačnici je najvažnije da iz svega toga, ma kakav ishod bio, iziđemo kao pravi sportaši i ljudi.

Pa evo napokon i malo rezultata. Ove sezone na razini županije natjecale su se čak tri momčadi naših papalina, dvije tića i jedna mlađih pionira, dok su kadeti i juniori igrali Dalmatinsku ligu u suradnji s partner klubom Hrvatskim vitezom.

Papaline I su u 1. MŽNL odigrale odličnu sezonu i završile na 4. mjestu, a naš Toma Ružić bio je najbolji strijelac lige sa 26 postignutih golova.

Nastupili su: Šimun Šatalić, Roko Bračić, Lovre Kotrulja, Karlo Bilaver, Toma Ružić, Antonio Smokrović, Vice Jurlina, Petar Zrilić, Kristan Bušić, Luka Paleka. Trener: Antonio Perica.

Papaline II su igrale 2. MŽNL i na kraju osvojile drugo mjesto.

Nastupili su: Marino Kolanović, Niko Miočić, Duje Stojić, Laurent Frroku, Granit Memqaj, Filip Bunja, Tomislav Kovačević, Karlo Batur, Dominik Wayde-Kimbrough, Antonio Smokrović, Ivan Bašić, Tome Rončević, Niko Miletić, Vice Sakić, Luka Galošić, Ivan Šušić, Luka Paleka. Trener: Roberto Viduka.

Naša najmlađa momčad u natjecanju, papaline III, također je igrala 2. MŽNL van konkurencije i završila na vrlo dobrom petom mjestu.

Nastupili su: Adrian Ivić, Luka Rogić, Marko Marina, Stipe Marina, Dino Mavra, Mihael Brkljača, Ivano Surać, Duje Škoda, Dominik Pandža, Josip Trupac, Noa Sekula, Leo Perica, Šimun Orlović, Aleksandar Tomasov, Jakov Surać, Noah Gabriel Surać, Ivan Vuleta, Noa Zekić, Mateo Paša, Mauro Paša, Šime-Robert Perinović. Trener: Patrik Puljić.

Obje momčadi tića također su odigrale jako dobru sezonu, ostavši zamalo izvan “pobjedničkog postolja”. Tići I su 1. MŽNL završili na četvrtom mjestu, baš kao i tići II 3. MŽNL.

Tići I: Lukas Brkljača, Niko Nimčević, Marin Maračić, Karlo Pavlović, Roko Odžaković, Lovre Vuković, Luka Džaja, Ivano Perica, Daniel Režan, Vice Vedrić, Gabriel Baričević, Kristiano Samardžić, Matija Jurić. Trener: Roberto Viduka.

Tići II: Vito Paleka, Marko Tomašek, Ivan Katavić, Noa Colić, Nikola Popović, Mateo Vukić, Lovre Perinović, Jakov Dubravica, Lovre Krpeljević, Luka Korda, Maxim Brkljačić, Damir Vuković, Niko Galov, Niko Rončević, Toni Jurjević, Mate Buljat, Petar Pavičić, Šime Rogić, David Garibović, Gabrijel Živković, Rafael Puhalović, Jakov Milološa, Duje Šustić, Kristijan Pejić. Trener: Marko Jurlina.

Posebne pohvale zaslužuje momčad mlađih pionira, koja u sezonu nije ušla s velikim očekivanjima, a završila je na drugom mjestu 2. MŽNL.

Nastupili su: Mateo Odžaković, Mihovil Pedić, Marko Mrkić, Filip Brkljača, Ante Jurlina, Marko Škara, Gabriel Šušić, Ivano Lisica, Matko Katavić, Luka Šestan, Jure Batur, Ante Šimun-Šikić, Ivano Čolak, Matija Babić, Miro Antišin, Josip Šokota, Anđelo Kovačević, Mihael Bučić, Daniel Režan, Vice Vedrić, Lovre Vuković, Gabriel Baričević, Luka Džaja. Trener: Damir Ivančić.

Kadeti i juniori, čiji smo put u 2. Dalmatinskoj ligi na našim stranicama pratili iz kola u kolo, na kombiniranoj su ljestvici završili na petom mjestu.

Uz sve to, tu su i naši prednatjecatelji od 4 do 6 godina, koji su također, uz učenje osnovnih sportskih elemenata, zaigrali i prve prijateljske utakmice.

– Kada podvučemo crtu ispod još jedne duge i zanimljive sezone, moram reći da smo jako zadovoljni. Prvenstveno time kako se naši polaznici razvijaju, a onda i kakve smo rezultate postigli. Kada se uzme u obzir da klub postoji tek tri godine, mislim da možemo biti itekako ponosni na ono što smo ostvarili – kaže Antonio Perica, voditelj škole nogometa.

Od prvoga dana jedna od naših misli vodilja je ona “korak po korak”, a ponekad ti koraci budu i veći nego što sami očekujemo.

– Napredak kojega smo ostvarili u ove tri godine potvrđuje nam da je put kojega smo zamislili od početka ispravan i zato od njega nećemo odustajati. Vjerujemo u ono što radimo, a interes koji su za rad naše organizacije te za neke naše članove iskazali i prvoligaški klubovi nam je još jedna potvrda toga.

Naša sportska obitelj svake je godine sve šira u svakom pogledu.

– Moram se i ovim putem zahvaliti svim našim trenerima i suradnicima, koji svakodnevno rade na unapređenju kluba u svim segmentima. Sve što smo postigli je plod zajedništva te predanog i dobro planiranog rada. Pokazali smo da se uz veliku ljubav prema nogometu mogu napraviti kvalitetne stvari za “zadarsku dicu” i na tome ćemo ustrajati.

Kakvi su planovi za budućnost?

– Ima ih puno, ali prije svega pred nama su još dva turnira i treninzi do kraja mjeseca pa zatim kratak odmor i “punjenje baterija”. Povratak na teren planiran je početkom kolovoza, a onda nastavljamo dalje vođeni našom vizijom da postanemo klub na ponos grada Zadra i misijom da odgajamo generacije nogometaša. S nestrpljenjem čekamo sljedeću sezonu i veselimo se novim izazovima – zaključio je Perica.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Sport

Vatreni za skoro 200 mil. eura skuplji od Kanade

Objavljeno

-

By

foto: Pixabay

Hrvatska nogometna reprezentacija vrijedi puno više u odnosu na kanadsku.

Transfermarkt navodi kako vrijednost igrača hrvatske reprezentacije iznosi 377 milijuna eura, a Kanade 187.3 milijuna eura.

Joško Gvardiol, koji se ovog ljeta povezivao s brojnim europskim velikanima, trenutno je najskuplji hrvatski igrač te je procijenjen na 60 milijuna eura. Tu su još i Marcelo Brozović koji vrijedi 35 milijuna eura, dok Mario Pašalić ima cijenu od 25 milijuna eura.

Kod Kanađana je logično najskuplji Alphonso Davies koji ima vrijednost 70 milijuna eura. Zatim je tu Jonathan David iz Lillea koji je procijenjen na 45 milijuna te Tajon Buchanan iz Club Bruggea koji vrijedi ‘samo’ 12 milijuna eura.

 
Nastavi čitati

Sport

NEDJELJA NA VIŠNJIKU Kids’ Athletics Day u Krešin dom dovodi djecu iz šest hrvatskih gradova

Objavljeno

-

By

U organizaciji Atletskog saveza Zadarske županije u nedjelju 27. studenoga u sklopu obilježavanja Dana grada Zadra pod svodovima dvorane Krešimir Ćosić održat će se Kids’ Athletics Day.

Nastupit će atletske škole iz Zagreba, Dubrovnika, Splita, Knina, Biograda i Zadra. Očekuje se sudjelovanje preko 150 najmlađih atletičara koji će se natjecati u šest disciplina: trčanje na 60 m, trčanje preko niskih prepona 50 m, štafetno trčanje (formula), žabice skokovi, bacanje medicinke 1kg iz klečećeg položaja i aerobno kružno trčanje tri minute s lopticama.

„Izuzetno smo sretni da možemo biti domaćini djeci koja se tek upoznaju s atletikom. U gradu Zadru ovaj vid natjecanja provodimo zadnjih osam godina i pokazao se jako dobrim i korisnim“, rekao je predsjednik Atletskog saveza Zadarske županije Slobodan Miolović.

Specifičnost natjecanja su mješovite ekipe djevojčica i dječaka čime se potiče ravnopravnost spolova i razvija timski duh.

Za sve sudionike osigurane su medalje kao uspomena na ovaj sportski događaj, a tri najbolje ekipe po dobnim kategorijama osvojit će pehare.

Početak natjecanja je u 12 sati.

 
Nastavi čitati

Sport

FOTOGALERIJA Tradicionalni panel u čast Krešimiru Ćosiću otvorio raspravu o važnosti sportaša kao ambasadora Hrvatske

Objavljeno

-

By

U danima kad živimo s hrvatskom nogometnom reprezentacijom i s nestrpljenjem očekujemo svaki njihov novi nastup, održan je panel u čast 74. rođendana košarkaškog velikana Krešimira Ćosića SPORTAŠI – AMBASADORI HRVATSKE, ČAST I(ili) OBVEZA. Kolika je stvarna diplomatska moć sportaša? Reprezentacija – izbor ili obveza? Javno ponašanje sportaša, do koje granice predstavlja sebe, a do koje državu? Vlastita odricanja u korist društvu? – samo su neke od važnih tema panel rasprave u kojoj su svoja razmišljanja i iskustva razmijenili neki od vodećih stručnjaka u području sporta.

Panel je organiziran temeljem Krešinog uvijek pozitivnog primjera kao jednog od najvećih ambasadora naše zemlje u devedesetima. Odbio je NBA zbog Zadra, umjesto da je igrao za klub, odlučio je školovati gdje nije primao prihod, to isto znanje koje je stekao je primijenio kasnije u klubovima i reprezentaciji. Krešimir Ćosić 1992. godine odbio je unosan trenerski ugovor i za znatno manju plaću otišao u Washington DC kao zamjenik veleposlanika uspostaviti diplomatske odnose Hrvatske i SAD-a. Sa svojim tada jedinstvenim poznanstvima znatno je pomagao u stvaranju hrvatsko – američkih odnosa.

Na samom počeku panela govorio je umirovljeni general Krešimir Ćosić koji je predstavivši svoju knjigu Između prošlosti i budućnosti iznio svoja iskustva te istaknuo koliko je bio veliki utjecaj njegovog istoimenjaka na stvaranje Hrvatske države.

“Sportaši su oduvijek jedni od najvećih ambasadora naše zelje. Svi se sjećamo 92. godine kada je novoformirana država bila finalist Olimpijskih igara, kad smo igrali protiv američke reprezentacije – jedinog pravog “dream teama”. Ta utakmica bila je najgledanija utakmica u povijesti u tom vremenu. Ne možemo ni zamisliti koliki je to imao značaj za novoformiranu državu kojoj tada nitko nije znao ni ime.” – istaknuo je izbornik Hrvatske košarkaške reprezentacije Aleksandar Aco Petrović te se prisjetio prijateljstva i suradnje s Krešimirom Ćosićem: “Krešo i ja proveli smo tri godine zajedno u Ciboni kad je ona po prvi put postala prvak Jugoslavije. On nam je dao jedan segment, genijalnost koja nam je falila. Još jedna vrijednost Krešimira Ćosića kao izbornika bivše države je ona da je uveo u reprezentaciju četiri mlada igrača od 18 i 19 godina. Govorimo o Divcu, Kukoču, Rađi i Đorđeviću. Na tim igračima sljedećih 10 godina kako reprezentacija Jugoslavije tako i reprezentacija Hrvatske bilježile su fantastične uspjehe.”

Svoja razmišljanja je podijelio i glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Siniša Krajač koji je naglasak stavio na promociju naše zemlje kroz sport. “Svaka zemlja koja želi dobro njegovati odnose u svojem okruženju i šire nema jačih diplomata od sporta. Sportaši s kojima se poistovjećuju naši klinci i odrasli ljudi vrlo su snažni promotori naše zemlje prema van i vrlo je bitno da se ovakvi paneli održavaju jer oni stvaraju. Sport je medij koji spaja ljude. Kod nas je u ovom trenutku više od 200 sportaša iz Ukrajine. Financiramo i sufinanciramo njihov boravak te njihova natjecanja za njihovu zemlju. Organizacijom velikih sportskih priredbi možemo puno doprinijeti pozicioniranju naše zemlje u Europi i svijetu.”

Bivši vaterpolo reprezentativac i predstavnik Hrvatske turističke zajednice Dubravko Šimenc u zanimljivoj raspravi osvrnuo se na ulogu sporta u promociji Hrvatske kao važne sportske i turističke destinacije. “Ponosni smo što su sve sportske manifestacije koje se održavaju u Hrvatskoj najbolji alat za promicanje naše zemlje. Na turnire u Hrvatsku dolaze najbolji svjetski igrači. Uloga sportaša je ogromna u promicanju Hrvatske koja je toliko mala, a toliko velika. Robert Prosinečki i Igor Vori bili su pozvani na večeru s kraljem i kraljicom Španjolske za vrijeme njihovog boravka u Hrvatskoj te upravo to govori koliko su sportaši važni predstavnici svoje zemlje. ”

Veliku ulogu u razvoju uspješnih sportaša ima obrazovanje koje je usko povezano sa sportom. Uspjeh u karijeri sportaša također donosi i obrazovanje njihovih trenera te ljudi u timovima. Obrazovanje je ključno i nakon sportske karijere kako bi se sportaši pronašli u “novom” životu na način da budu uspješni kao što su bili u sportu. “Apeliramo na sportaše, imamo podršku ministarstva i Hrvatskog olimpijskog odbora te svih ostalih organizacija koje pomažu da sportaši prebrode određenu krizu novog života. Mi kao fakultet skromno na taj način sudjelujemo i sudjelovati ćemo te ćemo razvijati programe još i više.” – istaknuo je bivši dekan Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Damir Knjaz.

Kolika je čast igrati za jednu od najtrofejnijih hrvatskih reprezentacija istaknuo je bivši zlatni vaterpolo olimpijac, danas posebni savjetnik za sport ministrice turizma i sporta Josip Pavić. “Uspjeh je jedan od faktora koji budi strast u svima, uvjeren sam da svi žele igrati za reprezentaciju koja je po mom mišljenju izbor. Izuzetno je važan i način na koji predstavljamo svoju domovinu u svijetu. Uvjeren sam da jedan pošten, fin i pristojan sportaš pridonosi i samom ugledu Republike Hrvatske.” – kaže Josip Pavić te dodaje koliko je važan utjecaj sporta i sportske diplomacije: Taj “soft power”, jedna tiha diplomacija koja pridonosi pozicioniranju same Hrvatske na europskoj i svjetskoj mapi.”

Na izlaganje Josipa Pavića nadovezao se i bivši NBA igrač i hrvatski reprezentativac Damjan Rudež. “Igrati za reprezentaciju u svakom trenutku je stvar izbora igrača, ovisno o njihovim privatnim i materijalnim prioritetima.”

Ovaj panel posebno je značenje imao za obitelj Krešimira Ćosića i prijatelje članove Udruge koji putem Udruge “Dani Krešimira Ćosića” brojnim hvalevrijednim projektima radi u cilju promocije sporta. “Ovaj panel je jako važan jer osim što na konstruktivan način obilježavamo 74. rođendan Krešimira Ćosića, moga oca. Na ovaj način se prisjećamo svega što je napravio za Hrvatsku i koristimo ga kao uzor mlađim naraštajima. Kroz ovu panel diskusiju i kroz svaku temu se vidi koliko je bitan za povijest Hrvatske i sporta.” – istaknula je Ana Ćosić Pajurin te dodala: “Ovo ljeto smo po prvi puta organizirali besplatne košarkaške kampove u suradnji s lokalnim klubovima koji su pokazali veliki interes za suradnju. 50% djece koja su sudjelovala u kampu ovu su jesen upisali školu košarke i tu vidimo koliko je malo potrebno za njezinu popularizaciju. Iduće godine projekt ćemo nastaviti na još više lokacija. Jedan od mnogih nadolazećih projekata Udruge je spajanje s lokalnim klubovima s kojima ćemo organizirati treninge za osnovnoškolce te će se u sklopu programa održati radionice koje uključuju teme kao što su sportska psihologija, anatomija, pravilna prehrana, jačanje samopouzdanja i timski rad. Cilj je usmjeriti djecu da shvate da psihička i fizička aktivnost idu ruku pod ruku. Da shvate ako se žele baviti profesionalnim sportom puno više mogu dati na terenu i izvan terena ukoliko imaju širinu i poštenje, upravo kao što je imao Krešimir Ćosić.”

Uz Anu Ćosić Pajurin panelu su prisustvovali Ljerka Ćosić i Iva Cota, glavni tajnik Hrvatskog košarkaškog saveza Josip Vranković i drugi. Događaj su moderirali Mirna Zidarić i Vladimir Vanjak.

“Današnji konstruktivni panel još je jednom pokazao izuzetnu važnost samih sportaša kao ambasadora naše zemlje, ali ujedno ukazao i na važnost organizacije međunarodnih sportskih manifestacija te njihovu znatnu ulogu u promociji Hrvatske u Europi i svijetu.” – zaključila je Zdenka Zrilić, vlasnica Zadar Basketball Tournamenta, hrvatskog košarkaškog turnira s najvećim dosegom u svijetu i potpredsjednica Udruge Dani Krešimira Ćosića.

 
Nastavi čitati
Oglasi

U trendu