Connect with us

Tech

Prisluškuje li nas mobitel i jesmo li sami za to krivi? “Apsolutno je moguće”

Objavljeno

-

Jeste li bili u situaciji da pričate s prijateljem o tome kako želite kupiti novu jaknu ili tenisice, a kasnije vam se na društvenim mrežama počnu pojavljivati oglasi koji promoviraju upravo te predmete? Ako jeste, možda ste pomislili da vas mobitel prisluškuje. No, je li to doista tako?

Naime, najprije treba shvatiti koje sve dozvole dajemo svom uređaju. Aplikacije koje imate na svom uređaju prikupljaju gomilu podataka s vašeg telefona.

Koja dopuštenja dajete aplikacijama?

U uvjetima korištenja trebaju biti navede jasne informacije o tome kako se prikupljaju, pohranjuju i koriste podaci, a na korisnicima je da paze koja dopuštenja daju.

Primjerice, Facebook vas može tražiti dopuštenje za pristup vašem mikrofonu, fotoaparatu, kontaktima, položaju, prostoru za pohranu, a na vama je da odaberete za što ćete omogućiti pristup. Neke aplikacije mogu tražiti pristup i za telefon, zapisnik poziva, SMS, lokaciju, a postoji i opcija ‘ostalo’. Treba obratiti pažnju čemu će točno sve aplikacija imati pristup ako odobrite takvu značajku.

Najbolje je dati pristup samo za ono što je nužno. Primjerice, za WhatsApp morate odobriti pristup kameri i mikrofonu jer bez toga ne aplikacija ne bi mogla izvršavati neke svoje usluge.

Što je s kolačićima?

S druge strane, kada posjećujete internetske stranice, pojavi se pitanje o “kolačićima“. Neke stranice ne daju vam pristup svom sadržaju dok ne odobrite pristup kolačićima. Kolačići, između ostalog, omogućavaju internetskim stranicama da ste ih već posjetili, a služe i za spremanje lozinki ili obraza koje ste ispunili.

Europska unija je donijela direktivu poznatu kao “EU zakon o kolačićima” koja regulira način na koji je web stranici dopušteno koristiti kolačiće i obrađivati osobne podatke. EU navodi da kolačići mogu biti koristan alat “u analizi učinkovitosti dizajna internetske stranice i oglašavanja te u provjeravanju identiteta korisnika”.

“Fenomen iz psihologije”

Informatički stručnjak Marko Rakar također osvrnuo na ovaj fenomen ciljanih oglasa, no ističe da tu nije riječ o tome da nas mobitel prisluškuje nego da nam se pojavljuju oglasi vezani uz predmete koje smo već pretraživali na internetu.

“To je više fenomen iz psihologije nego stvarni događaj. Ljudi su nešto spomenuli i onda odjednom to počnu primjećivati. Međutim, ako su guglali, utipkavali negdje, na aplikacijama, pretraživačima, onda naravno da ih počnu pratiti takvi oglasi”, navodi Rakar.

Dodao je i da tu nije riječ o tome da nas uređaj prisluškuje. “Nije dokazano da je to povezano pa se ne bih previše uznemiravao oko toga.”

“Dok god radi, telefon skuplja podatke”

Lucijan Carić, stručnjak za internetsku sigurnost, ima pak nešto drugačije viđenje stvari. Na upit sluša li nas mobitel kada pričamo o nekom predmetu a potom nam se pojave oglasi na društvenim mrežama, Carić odgovara potvrdno.

“Apsolutno je moguće, takve podatke mogu prikupljati sve aplikacije kojima date određene dozvole, primjerice dozvolu za pristup snimaču”, rekao je Carić za N1.

Istaknuo je da to vrijedi i za uslugu Hey Google koja također zahtijeva pristup vašem snimaču. Riječ je o usluzi zahvaljujući kojoj možete pokrenuti određenje radnje poput pretraživanja, dobivanja uputa do odredišta i izrade podsjetnika.

Carić naglašava da aplikacije mogu tražiti pristup raznim podacima, od lokacije do snimača. “Dok god telefon radi, on skuplja sve podatke, i o tome što ste i napisali, čak i ako to niste poslali.”

Upravo se ti podaci mogu koristiti i za ciljane oglase, a Carić pojašnjava da je to razlog zašto vam se na društvenim mrežama mogu pojaviti oglasi o jakni, tenisicama ili novom mobitelu o kojem ste jučer pričali s prijateljem.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Stiže novitet koji su brojni korisnici dugo željeli: Evo što se mijenja s opcijom Stories na Instagramu

Objavljeno

-

By

pexels

Iz Instagrama su potvrdili ovu opciju, no ona trenutačno još nije dostupna svim korisnicima.

Dok se klasičan sadržaj na Instagramu može javno komentirati, situacija je drukčija za Stories, odnosno objave koje na ovoj mreži nestaju nakon jednog dana, piše Zimo.

Do sada nije bilo mogućnosti komentiranja takvih priča te, ako želite komentirati objavu, postoji mogućnost slanja direktne poruke, no jasno, takvi komentari nisu javni.

Instagram sada uvodi promjene u Stories, s ciljem povećanja angažmana i korištenja te opcije. Dio korisnika Metine mreže tako je već dobio mogućnost komentiranja priča, a u budućnosti bi ta opcija trebala biti dostupna svima.

Ipak, čini se kako će, barem na početku, takve objave moći komentirati samo korisnici koji prate osobu koja je objavila priču, ali i koje ta osoba prati.

Kako je riječ o komentarima na objave koje nestaju nakon 24 sata, kada priča nestane s Instagrama, nestat će i komentari ispod storija. Komentari priča prikazuju se na dnu ekrana tako da ne utječu na prikaz same objave.

Ova opcija, naglašavaju na Tech Crunchu, inspirirana je korisničkim ponašanjem te su je brojni korisnici dugo vremena s nestrpljenjem iščekivali.

Naime, kako je nedavno komentirao prvi čovjek ove društvene mreže Adam MosseriStories su postali jedna od najpopularnijih opcija na Instagramu te je čak više korištena i u odnosu na klasične objave, tako da je jasno da u Instagramu žele dodatno poboljšati iskustvo korištenja Storiesa.

Također, ovo je još jedan način na koji iz Instagrama žele povećati javni angažman korisnika, odnosno njihovu aktivnost unutar same aplikacije jer, prema Mosseriju, u posljednje vrijeme korisnici sve više komuniciraju putem privatnih poruka, a ne komentara u javnim objavama, što naravno, utječe na povećanje aktivnosti na samoj društvenoj mreži i vrijeme koje se provodi na Instagramu.

Korisnici Instagrama koji ne žele da drugi komentiraju njihove priče, mogu jednostavno isključiti tu opciju i nastaviti objavljivati priče kao i do sada, bez mogućnosti da ih drugi komentiraju.

Još jedan novitet na ovoj mreži o kojem smo nedavno pisali, a koji su najavili iz Instagrama odnosi se na dodavanje glazbe svom profilu.

Riječ je o opciji koja je bila popularna još na MySpaceu, ali nema sumnje da će je prihvatiti i veliki broj korisnika Instagrama.

Ova društvena mreža nastavit će s razvojem i testiranjem novih opcija te u budućnosti možemo očekivati daljnje novitete koji će poboljšati iskustvo korištenja Instagrama.

 
Nastavi čitati

Tech

Električar otkrio koji uređaj treba isključivati tijekom noći

Objavljeno

-

By

Kada smo kod plaćanja računa, onaj za struju je uvijek najveći je teret pri slaganju matematike preživljavanja od prvog do prvog.

Internetski ruter

Srećom, kod velikih troškova obično je moguće ostvariti i najveće uštede.

Kada razmišljate o stvarima koje u vašem domaćinstvu troše mnogo struje, vjerojatno vam na umu nije skromni ruter za spajanje na internet. Ali ako ga ostavite uključenog čitav dan, potrošit ćete znatno više struje, prenosi krstarica.

Stoga bi trebalo obratiti pozornost na energetski učinak rutera prije nego što ga kupite i uvjerite se da ima najmanju moguću potrošnju energije kad je uključen i u stand-by modu.

Njemačka savezna agencija za zaštitu okoline (UBA) tvrdi da je to posebno važno ako se ruter ne može isključiti jer se njime koristi i telefonska linija.

Ako je to slučaj, savjet je da se nabavi ruter koji ima opciju da se barem ugasi Wi-Fi kada nije u upotrebi.

Ruter za internet ne troši struju više nego frižider ili drugi uređaji, ali bi opet bilo poželjno da ga isključite kada ga ne koristite.

 
Nastavi čitati

Tech

Korištenje klima uređaja: Savjeti za uštedu energije i novca

Objavljeno

-

By

Unsplash

U doba kada klimatske promjene postaju sve izraženije, a ljetne temperature dosežu rekordne vrijednosti, klima uređaji postaju neizostavni dio mnogih domova.

Međutim, njihovo korištenje često izaziva nedoumice kod vlasnika koji žele održati ugodnu temperaturu u svojim domovima, a istovremeno izbjeći prekomjernu potrošnju energije i visoke račune za struju. U ovom članku istražit ćemo najučinkovitije načine korištenja klima uređaja, pružajući vam praktične savjete koji će vam pomoći da ostanete hladni tijekom vrućih ljetnih dana, a da pritom ne narušite svoje financijsko zdravlje.

Razumijevanje potrošnje energije klima uređaja

Prije nego što se upustimo u detaljne savjete, važno je shvatiti koliko energije zapravo troši vaš klima uređaj. Znanstvenici iz CSIRO-a (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) ističu da rad klima-uređaja tijekom samo jednog sata može potrošiti jednaku količinu energije kao i rad svih svjetala u prosječnom domu tijekom cijelog dana i noći. Ova usporedba jasno pokazuje zašto je učinkovito korištenje klima-uređaja ključno za smanjenje potrošnje energije i troškova.

Mitovi o učinkovitom hlađenju

Mnogi vjeruju da je najučinkovitiji način korištenja klima uređaja njegovo kratkotrajno uključivanje na vrlo nisku temperaturu, primjerice 17°C, kako bi se prostorija brzo ohladila, a zatim njegovo isključivanje do sljedećeg “naleta” hlađenja. Međutim, ovaj pristup zapravo troši više energije nego što biste mogli pomisliti. Razlog tome je što je potrebno mnogo energije da bi se prostorija ohladila do tako niske temperature u kratkom vremenu.

Strategije za učinkovito korištenje klima uređaja

Prevencija zagrijavanja prostora

Prvi korak u učinkovitom korištenju klima-uređaja je sprječavanje prekomjernog zagrijavanja vašeg doma. Evo nekoliko učinkovitih strategija:

Zatvaranje prozora i roleta: Prije nego što temperatura počne rasti, zatvorite prozore i spustite rolete ili zastore. Ovo će spriječiti ulazak toplog zraka i sunčeve svjetlosti koja zagrijava prostor.

Izolacija: Poboljšajte izolaciju zidova, stropa i prozora. Iako ovo može zahtijevati veća početna ulaganja, dugoročno će značajno smanjiti potrebu za hlađenjem.

Sadnja drveća: Listopadno drveće oko kuće može pružiti prirodni hlad ljeti, dok zimi propušta sunčevu svjetlost.

Smanjenje unutarnjih izvora topline: Na posebno vrućim danima, smanjite korištenje pećnice i štednjaka. Razmislite o korištenju energetski učinkovitijih uređaja koji proizvode manje topline.

Optimalno podešavanje temperature

Kada je riječ o samom klima uređaju, najučinkovitiji pristup je postaviti temperaturu na najvišu razinu koja vam je još uvijek ugodna. Stručnjaci često preporučuju temperaturu od 26°C tijekom dana i 22°C tijekom noći. Suvremeni klima-uređaji s inverterskom tehnologijom prilagodit će svoj rad kako bi održali konstantnu temperaturu, što je energetski učinkovitije od čestog uključivanja i isključivanja.

Važno je imati na umu da svako snižavanje temperature za 1°C povećava potrošnju energije za 5 do 10 posto. Stoga, izbjegavajte pretjerano hlađenje prostora. Umjesto toga, razmislite o korištenju stropnih ventilatora zajedno s klima-uređajem. Oni mogu stvoriti osjećaj da je temperatura za 2-3°C niža zbog strujanja zraka, omogućujući vam da postavite klima uređaj na višu temperaturu.

Unsplash / Ilustracija

Održavanje i servisiranje

Redovito održavanje klima-uređaja ključno je za njegovu učinkovitost. Evo nekoliko savjeta:

  • Čistite filtere zraka prema uputama proizvođača.
  • Osigurajte da namještaj ili vegetacija ne blokiraju protok zraka kroz unutarnje i vanjske jedinice.
  • Obratite pažnju na neobične zvukove ili kodove grešaka na zaslonu uređaja i po potrebi pozovite servisera.

Pametno korištenje i ušteda

Ako imate tarifu električne energije koja se razlikuje ovisno o dobu dana, pokušajte smanjiti korištenje klima uređaja tijekom poslijepodneva i rane večeri kada su cijene najviše. Također, kada dođe do zahladnjenja, isključite klima uređaj i otvorite prozore kako biste iskoristili prirodno strujanje zraka.

Investiranje u budućnost

Kada dođe vrijeme za zamjenu vašeg klima uređaja, pažljivo razmotrite energetsku učinkovitost ili ocjenu zvjezdica. Uređaj s većom ocjenom može se isplatiti tijekom svog životnog vijeka kroz uštedu energije. Neke državne vlade nude i poticaje za nadogradnju ili zamjenu starih, neučinkovitih uređaja energetski učinkovitijim modelima.

Balansiranje komfora i odgovornosti

Učinkovito korištenje klima uređaja nije samo pitanje udobnosti, već i odgovornosti prema okolišu i vašem kućnom budžetu. Primjenom ovih savjeta možete značajno smanjiti potrošnju energije, održavajući pritom ugodnu temperaturu u svom domu. Zapamtite, svaki mali korak prema učinkovitijem korištenju energije doprinosi ne samo vašem džepu, već i očuvanju okoliša za buduće generacije.

Unsplash / Ilustracija

Briga o vašem zdravlju i udobnosti tijekom vrućih ljetnih mjeseci ne mora biti u sukobu s odgovornim korištenjem energije. Uz pametno planiranje i nekoliko jednostavnih prilagodbi, možete uživati u svježem i ugodnom domu, znajući da činite najbolje za sebe, svoj dom i planet.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu