Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

EUROPSKI TJEDAN 2022.: Gradskoj knjižnici Zadar donirano 710 primjeraka europskih publikacija

Objavljeno

-

Doniranjem 710 primjeraka europskih publikacija Gradskoj knjižnici Zadar, Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA i EUROPE DIRECT Zadar nastavili su s obilježavanjem Europskog tjedna. Europski tjedan obilježava se svake godine u svibnju, a povod mu je Dan Europe 9. svibnja.

„Agencija ZADRA NOVA provodi projekt EUROPE DIRECT Zadar, kojem je jedna od aktivnosti informiranje građana i podjela publikacija Europske unije. Ova donacija nastavak je ranije uspostavljene suradnje s Gradskom knjižnicom Zadar koja je nezaobilazno mjesto koje okuplja stanovnike naše županije svih uzrasta.“ – istaknula je Marina Dujmović Vuković, ravnateljica Agencije ZADRA NOVA i dodala kako su Agencija i EUROPE DIRECT Zadar otvoreni za nove suradnje i s drugim knjižnicama.

„Danas smo Gradskoj Knjižnici Zadar donijeli 12 vrsta europskih publikacija, tj. 710 primjeraka kako bi svi zainteresirani lakše mogli saznati što je Europske unija, kako funkcionira, koja prava im se pružaju i koje mogućnosti im se nude“ – zaključila je ravnateljica Dujmović Vuković.

“Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, posredstvom Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, opremilo je 2018. godine veće narodne knjižnice širom RH brendiranim policama sa službenim publikacijama Europske unije. Tako je u ulaznom dijelu Središnje knjižnice korisnicima i posjetiteljima na raspolaganju veći broj publikacija koje govore o institucijama Europske komisije i politikama te obrađuju razne aktualne teme.“ – objasnila je ravnateljica GKZD Doroteja Kamber-Kontić.

„Kako je jedna od zadaća Gradske knjižnice Zadar informiranje korisnika o različitim temama, mjesto na kojem mogu dobiti  provjerene i pouzdane izvore i informacije, tako je ova prigoda popunjavanja EU info-police prilika ponuditi korisnicima najnovije i različite materijale. Posebno je zanimljiv i sada vrlo aktualan „Kratki vodič za euro“ kako bi svi zainteresirani dobili točne i informacije o promjeni valute u Republici Hrvatskoj.” – dodala je.

Letci, informativne publikacije i mape dostupne su djeci svih uzrasta, ali i odraslima. Na samom ulazu u knjižnicu mogu pronaći sljedeće publikacije: Kratki vodič o EU-u, EU u Hrvatskoj, Oznaka autentičnosti: EU-ovi sustavi kvalitete kojima se štite autentični poljoprivredni proizvodi, Činjenice i brojke o zajedničkoj ribarstvenoj politici, Kratki vodič za euro, Istražimo Europu!, Jedna valuta za jednu Europu, EU&JA, Europa više zajedno!, Predvodnici koji su pomogli stvoriti današnju Europu, te karte Europodručja.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

LJETO NE POPUŠTA / Sunčano i vruće i u novom tjednu. Nešto niže temperature tek za vikend?

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Danas pretežno sunčano, u unutrašnjosti ujutro mjestimice više oblaka, a lokalno i magla. Vjetar slab, na istoku i umjeren sjeverozapadni. Na Jadranu umjerena bura, ponegdje na udare jaka, rijetko i olujna, prema otvorenom moru sjeverozapadnjak. Najviša dnevna temperatura zraka od 22 do 27 °C, u Dalmaciji malo viša.

U ponedjeljak će prevladavati sunčano te u većini krajeva danju vrlo toplo. U unutrašnjosti ujutro mjestimice magla. Vjetar uglavnom slab. Na Jadranu slaba do umjerena bura, lokalno s jakim udarima, popodne sjeverozapadnjak i jugozapadnjak. Najniža jutarnja temperatura zraka od 7 do 12, na moru od 16 do 21 °C. Najviša dnevna između 24 i 29 °C.

IZGLEDI VREMENA:

Početkom radnog tjedna prevladavat će sunčano vrijeme. Na kopnu će ujutro mjestimice biti magle, osobito u utorak. U srijedu zatim u unutrašnjosti porast naoblake i ponegdje malo kiše. U utorak će u unutrašnjosti zapuhati umjeren jugozapadnjak koji će u srijedu okrenuti na sjeverac. Na moru će nakon burina i maestrala u utorak zapuhati jugo i već u srijedu okrenuti na buru. U srijedu malo niže dnevne vrijednosti temperature osobito u unutrašnjosti.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) RAŽANAC / Obilježena 30. godišnjica utemeljenja općine – priznanja bivšim načelnicima i predsjednicima Vijeća

Objavljeno

-

By

U Ražancu je uoči blagdana nebeske zaštitnice Gospe od Ružarija svečano proslavljen Dan Općine.

Uz načelnika Općine Ražanac Damira Jordana i predsjednika Općinskog vijeća Petra Miočića okupljanjima su se obratili župan Božidar Longin, saborski zastupnik Rade Šimičević, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić i zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak.

Povodom 30. obljetnice osnutka Općine Ražanac, Grb općine dodijeljen je svim bivšim načelnicima i predsjednicima Općinskog vijeća. Godišnje nagrade uručene su Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Ražanac, učiteljici OŠ Jurja Barkovića Lidiji Rudić, posthumno pok. Ljubomiru Tičku, dok su Grb Općine Ražanac dobile učenice osmog razreda O.Š. Jurja Barakovića Petra Jović i Mija Gruban, za uzorne uspjehe tijekom školovanja.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) TJEDAN FILANTROPIJE U ZADARSKOJ BOLNICI: Učenici oslikali mural, izrađivali igračke i posadili stabla

Objavljeno

-

By

Naš je grad jučer bio centar svita, barem što se filantropa tiče, objavljeno je iz OB Zadar.

Zadar je ugostio središnje događanje Tjedna filantropije 2023.godine, a niz aktivnosti tim je povodom organiziran u okrugu Opće bolnice. Sve je, dakako, usmjereno djeci i mladima kako bi ih se potaknulo na filantropski angažman, na pomaganje drugima i na vjerovanje u dobrotu čovjeka.

Tjedan filantropije obilježava se od 23.rujna do 1.listopada, a sve uz potporu Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva u suradnji s Europskom zakladom za filantropiju i društveni razvoj.

U jučerašnje aktivnosti uključile su se tri škole s područja naše županije: Osnovna škola Stanovi, Osnovna škola Sveti Filip i Jakov i Klasična gimnazija Ivana Pavla II.

Učenici su, u suradnji s uličnim umjetnikom Mirom Petkovićem Modulom, oslikali zidni mural kod Službe za ginekologiju i opstetriciju. Oni najmlađi učenici su na radionicama u IMPACT centru izrađivali igračke koje su potom darovali malim pacijentima na Odjelu pedijatrije. Svi su pak zajedno uljepšali zeleno srce našeg grada. Posadili su donirana stabla u bolničkom okrugu i tako zazelenili naš okoliš.

Iz Zadra su danas odaslane predivne slike djece i mladih koji se ne ustručavaju djelovati i zalagati za druge. Oni su naša bolja budućnost!

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi

U trendu