Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

ŠOLTA ZA VESNU Obilježena 100. godišnjica rođenja Vesne Parun

Objavljeno

-

U organizaciji Kulturno-informativnog centra otoka Šolte u Galeriji bratske kuće u Grohotama održana je tradicionalna dvodnevna manifestacija Dani Vesne Parun, kojom je obilježene stota obljetnica rođenja i dvanaesta godišnjica smrti Vesne Parun najveće hrvatske pjesnikinje.

U nedjelju 10. travnja 2022. godine, na dan rođenja Vesne Parun, manifestacija je otpočela polaganjem cvijeća na grob hrvatske poetese, koja je po vlastitoj želji pokopana na rodnom otoku svoje majke. U ime Općine Šolta vijenac je položio načelnik Općine gosp. Nikola Cecić Karuzić, dok su u svoje ime vijence položile članice udruge „Rusmarin“, te izv. prof. dr. sc. Sanja Knežević i književnik Tomislav Marijan Bilosnić, kao i drugi okupljeni pojedinci, poštovatelji i ljubitelji pjesničkog djela Vesne Parun. Tom prigodom načelnik Nikola Cecić Karuzić i Sanja Knežević održali su prigodno i dirljivo slovo na pjesnikinjinu grobu.

Program je potom nastavljen parku Đardin otkrivanjem ploča sa stihovima Vesne Parun na hrvatskom i engleskom jeziku. Pjesme na engleski prevela je profesorica Dasha Čulić Nisula s Western Michigan Universita, koja je Vesnine stihove 2019. godine pod naslovom You With Hands More Innocent i objavila u izdanju Exile Editions. Šoltani i mnogobrojni njihovi gosti tako će se od sada svakodnevno susretati sa stihovima Vesne Parun.

Kako je današnji park bio nekadašnji posjed djeda Vesne Parun, klapa „Čuvite“ prije otkrivanja ploča otpjevala je simboličnu pjesmu za ovu prigodu „Zemlja dide mog“. Ploče sa stihovima Vesne Parun otkrili su predsjednik Općinskog vijeća Teo Tomić i načelnik Nikola Cecić Karuzić.

Nakon otkrivanja ploča sa stihovima Vesne Parun, u Galeriji Bratske kuće u Grohotama održano je predstavljanje netom izišle knjige studija o književnom djelu Vesne Parun naslovljene „Golubica iz crnoga maslinika“, autorice Sanja Knežević. Izdavači ove vrijedne knjige su Hrvatska sveučilišna naklada i Sveučilište u Zadru. U razgovoru s Marinom Garbin, voditeljicom Kulturno-informaticnog centra otoka Šolte, profesorica Sanja Knežević predstavila je svoju knjigu obrazlažući njezin koncept, metodološki ključ mediteranske poetike Vesne Parun, važnost otoka u njezinu životu i književnom djelu. Konačno, profesorica Knežević kazala je da je ideju slike maslinika kao opusa Vesne Parun spoznala upravo na Šolti koja još baštini tradicionalne, ograđene maslinike, baš kakve Parunova i opjevava.

Tomislav Marijan Bilosnić u čast pjesnikinje čitao je svoje pjesme posvećene Vesni Parun objavljene u njegovim zbirkama „Naranče Federica Garcije Lorce“ i „Vidio sam Borgesove oči“, kao i iz ciklusa „Vesna Parun, novo sjećanje“ ovih dana objavljena u „Vijencu“ za samu godišnjicu rođenja Vesne Parun. Bilosnić se potom prisjetio i svojih druženja s Vesnom Parun, te pročitao i nekoliko ulomaka svojih kritika i eseja o njezinu stvaralaštv. Kulturno informativnom centru, odnosno Galeriji Bratske kuće u Grohotama Bilosnić je darovao svoj portret Vesne Parun u tehnici gvaša naslikan 2021. godine, dok je Knjižnici Grohote uručio svoja izabrana djela, kao i neka druga svoja izdanja.

Priredba je završena nastupom glumice Vesne Tominac Matačić koja je kazivala pjesmu „Hrvatska kraljica“ koju je Vesna posvetila svojoj majci Antici, rodom iz Grohota sa Šolte, i tortom za Vesnu koju su priredile članice udruge „Rusmarin“.

Dani Vesne Parun u Grohotama nastavljeni su i u ponedjeljak 11. travnja otvaranjem izložbe dječjih radova u GKMM s radionice posvećene dječjem stvaralaštvu Vesne Parun te predstavljanjem zbornika „Za Vesnu“, koju je za desetgodišnjicu smrti (25. listopada 2020.) godine izdao Kulturno-informarivni centar Grohote, a uredila Marina Garbin. Željka Alajbeg govorila je o dječjim radovima posvećenim Vesni Parun, a pjesnik i urednik Dinko Sule predstavio je svoj zbornik „Bašćina 30“, vrijedan godišnjak života, povijesti i svih događanja na Šolti. Pjesme Vesne Parun u dramskoj interpretaciji Vesne Tominac Matačić zaintrigirale su odrasle i mališane.

Zbornik „Za Vesnu“ predstavili su Siniša Vuković i Marina Grbin. U Zborniku su svoje su radove objavili raniji sudionici manifestacije Dani Vesne Parun – Sanja Knežević, Diana Zalar, Tea Vidaić, Ksenija Banović, Denis Derk, Siniša Vuković, Tomislav Marijan Bilosnić i Dinko Sule. Zbornik je ilustriran slikama Vesne Parun iz grafičke mape „Riječ i slika“.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu