Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

“GLASNO ĆUTANJE” Izvedbom poznate performerice Jelene Topić večeras završava “Zadar snova”

Objavljeno

-

Večeras završava festival Zadar snova 2021., a u programu gostuje jedna od poznatijih regionalnih performerica osobito u sferi društveno angažirane izvedbene umjetnosti, Jelena Topić s umjetničkom akcijom ‘Guranje pod tepih’. Jelena je postala globalno poznata kad je kao apsolventica Akademije umjetnosti u Banja Luci u svom Prijedoru izvela trajući performans koji je široko i glasno odjeknuo. Koncept umjetničkog rada ‘Glasno ćutanje’ nalagao je da izvođačica stoji na malom postolju, na glavnom trgu svog grada, tri sata dnevno u istom terminu – 30 dana zaredom, u bilo kojim okolnostima. 

Osim toga koncept šutnje nije nudio objašnjenje njene akcije, pa je tako spontano postao simbol općeg građanskog protesta spram svih nevolja koje muče sve one koji se osjećaju potlačeno, a uključujući i najrazličitije pretpostavke o motivima javnog istupa kao recimo da svoj nastup temelji na želji da se uda. Performans je postao nadaleko poznat, a Jelena je nastavila s umjetničkim pa i znanstvenim radom na društvenim i osobnim slabostima i načinima na koje ih se može sanirati. 

Umjetnička akcija posljednje večeri festivala koja ujedno zaključuje 25 godina Zadra snova zove se ‘Guranje pod tepih’ i prilično je samorazumljiva. Umjetnica poziva sve ljude našeg grada da je posjete na glavnom zadarskom trgu, a tad i tamo mogu dobiti sve informacije vezane uz bilo koji aspekt performansa. Također mogu dobiti komad papira i olovku ukoliko požele dati svoj doprinos toj društvenoj akciji pročišćavanja našeg unutarnjeg svijeta. Svi nosimo osobne i kolektivne krivnje ili traume, i svi individualno kao i kolektiv imamo potrebu pažljivo čuvati praktički skrivati u sebi stvari i događaje ‘koji bi bilo bolje da se nisu dogodili’. 
Čin odlaganja stvarnog komada papira pod tepih zajedničke kolektivne svijesti ujedno može donijeti stvarni osjećaj barem malog olakšanja koje se nalazi u osvješćivanju i ravnoteži događaja koji su postali neizbrisivi dio našeg sjećanja i našeg moralnog sustava vrijednosti kojeg su ti događaji teško narušili. Osobna ili bol koju smo kao kolektiv nekom nanijeli ostavlja trag, i ako vjerujemo u to onda trebamo s vremena na vrijeme pogledati istini u oči, prije nego što ih ponovo gurnemo pod tepih.

Narodni trg, večeras od 20 do 22 sata, ‘Guranje pod tepih’ s Jelenom Topić, završni performans 25. Zadra snova.    

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

KUKLJICA / U srijedu je Gospa od sniga – blagoslov kipa i tradicionalna procesija brodovima

Objavljeno

-

By

Na blagdan Gospe od Sniga, u srijedu, 5. kolovoza, kip Gospe od Sniga koji je trajno postavljen ispred crkve Gospe od Sniga u uvali Ždrelašćica u župi Kukljica, nakon mise koja u toj crkvi počinje u 10,30 sati, će blagosloviti zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. 

Nakon blagoslova kipa je tradicionalna procesija s brodovima i povratak zavjetnog Gospinog kipa iz Ždrelašćice u Kukljicu.

Gospa od Sniga časti se u Kukljici od 1514. godine. Crkva se nalazi uz jedan od najprometnijih pomorskih kanala kojim tijekom sezone dnevno prođe više od 2 000 plovila.

Kip je djelo klesara Vlade Kneževića, a izrađen je od plemenitog bračkog kamena. 

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

UZ OBLJETNICU “OLUJE” / Narodni muzej Zadar prikazuje ratne filmove u Kneževoj palači

Objavljeno

-

By

Povodom obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja i Dana domovinske zahvalnosti i dana hrvatskih branitelja,  u Kneževoj palači prikazivat  će se dokumentarni filmovi  na temu Domovinskog rata.

Filmovi raznih autora donose  ratna zbivanja kroz prizmu ljudske patnje i borbu hrvatskih branitelja  u svrhu očuvanja povijesnog sjećanja i stvaranja nasljeđa za buduće naraštaje.

Dokumentarni radovi posvećeni braniteljima i ratnim stradanjima mogu se pogledati u vremenu od 9.00 do 21.00 od 3.8. do 8.8.2026.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Glazbene večeri: Danas koncert i besplatna radionica uz Maju Rivić

Objavljeno

-

By

Danas, 1. 8. na rasporedu su dva programa. U Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar s počektom u 11 sati održat će se posljednja radionica Tvornica snova posvećena glasu, a koju će voditi Maja Rivić.

Maja Rivić je vokalistica, skladateljica i multimedijalna umjetnica s diplomama iz jazz pjevanja (London), Novih medija (ALU Zagreb) i grafičke tehnologije. Poznata po osebujnom stilu i proširenim vokalnim tehnikama, njezino djelovanje obuhvaća jazz, improviziranu, eksperimentalnu i world glazbu. Suosnivačica je i vokalistica Mimika orkestra, sastava MILK, OAZA, kvinteta Maja Rivić te članica CRI Orkestra. Ostvarila je zapažene suradnje s Jazz orkestrom HRT-a, Muzičkim biennaleom Zagreb te Darkom Rundekom, s kojim dijeli nagradu Porin. Objavila je brojna studijska izdanja, uključujući autorski album s kvintetom i albume s Mimikom za Menart, a aktivno se bavi i pedagoškim radom vodeći radionice vokalne improvizacije. Prijave na radionicu: info@kuzd.hr

Drugi program održat će se večeras s početkom u 21 sat u atriju crkve sv. Nikole gdje će Rivić će sa svojim kvintetom predstaviti autorski projekt Drugo sunce. U ovom je kvintetu Rivić okupila neke od najboljih pojedinaca koji se mogu pronaći na hrvatskoj jazz sceni. Projekt Drugo sunce svjedoči njene mnogostrane interese koji uključuju i performativne eksperimentalne formate kakve je predstavila na svojim autorskim izložbama u okviru studija Novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti.

PRODAJA ULAZNICA

Online prodaja ulaznica dostupna je putem poveznice https://kuzd.mojekarte.hr/, dok se fizička prodaja odvija od ponedjeljka do subote na info pultu Providurove palače od 11 do 13 sati i na pop-up info pultu na Narodnom trgu od 19 do 21 sat sve do 6. kolovoza kada završava festival.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu