Zadar
KINO ZONA U veljači Almodovar i Polanski, “Jadnici”, “Ray i Liz”…

Beskonačni siječanj je za nama, no za filmofile i organizaciju Kino Zone bio je to mjesec za pamćenje. Koncertna dvorana Kneževe palače bila je premalena za sve naše projekcije te je time Zadarska publika je još jednom dokazala koliko voli i cijeni autorski film.
Pobrinuli smo se da vam i ovaj mjesec bude ispunjen kvalitetnim programom i gostovanjima, kažu organizatori. Krenimo redom…
U petak 07.02. nam uoči same dodjele Oskara u Kino Zonu stiže hvaljena i višestruko nagrađivana drama velikog Pedra Almodóvara “Tuga i slava”. Uz očekivanu nominaciju za spomenutog Oskara u kategoriji najboljeg stranog filma, nominaciju u kategoriji najboljeg glumca je zavrijedio i fantastični Antonio Banderas koji se za istu ulogu već okitio mnoštvom prestižnih priznanja poput onog u Cannesu.
Za Valentinovo u Kino Zonu nam stiže još jedan oskarovski kandidat (također u kategoriji najboljeg stranog filma) i pobjednik prošlogodišnjeg izdanja festivala u Cannesu, a riječ je izvanrednoj francuskoj triler krimi drami “Jadnici”.
Već u ponedjeljak 17.02. u goste nam dolazi direktorica Subversive film festivala Dina Pokrajac koja će sudjelovati u panel diskusiji na temu Subversive u kontekstu politizacije umjetnosti. Nakon razgovora će biti održana projekcija hvaljene drame “Ray i Liz”.
Petak 21.02. je rezerviran za najnoviji film legendarnog redatelja Romana Polanskog “Oficir i špijun”. Valja istaknuti kako je ova povijesna triler drama prošle godine osvojila čak 4 nagrade na festivalu u Veneciji.
Samo tri dana kasnije, odnosno u ponedjeljak 24.02. u Kino Zonu nam u goste stižu dva domaća čudotvorca zaslužna za fenomenalni domaći kratki SF “Slice of Life”. Uz samu projekciju ovog nevjerojatnog kratkog filma bit će prikazan i dokumentarac o snimanju istog nakon čega će biti i upriličen razgovor sa samim autorima filma, Lukom Hrgovićem i Dinom Juliusom.
Sam kraj veljače tj. 28.02. je rezerviran za još jednog festivalskog ljubimca, a to je izuzetna ruska ratna drama “Visoka djevojka” redatelja Kantemira Balagova. Film se do sad također okitio brojnim priznanjima uključujući i dvije nagrade na prošlogodišnjem Cannesu.
Sve u svemu, u Kino Zoni nas ponovno očekuje jedan iznimno bogat filmski mjesec u kojem će svatko zasigurno naći nešto po svojem guštu! Podsjećamo još jednom kako se ulaznice po cijeni od 20 kuna mogu nabaviti svakim radnim danom od 8 do 14 sati u uredu Centra nezavisne kulture (preko puta pošte na Relji) ili na lokaciji prikazivanja 45 min. prije početka projekcije.
Zadar
Radionica u Zadru – Kako unaprijediti kvalitetu obiteljskog smještaja
“KAKO UNAPRIJEDITI KVALITETU OBITELJSKOG SMJEŠTAJA? ” – Poziv na radionicu
14.11. 2025. / 10:00h – 13:30h
Hotel Kolovare, Zadar — Ul. Bože Peričića 14
Prijavite se putem obrasca:
[Kako unaprijediti kvalitetu obiteljskog smještaja – https://forms.gle/jyYmqMVrzFbFrzYz8 ]
Turistička zajednica Zadarske županije, u suradnji s Udrugom hrvatskih putničkih agencija (UHPA), organizira edukativnu radionicu „Kako unaprijediti kvalitetu obiteljskog smještaja?“ namijenjenu pružateljima usluga u obiteljskom smještaju i svima koji žele unaprijediti svoje poslovanje u turizmu.
Radionica ima za cilj upoznati polaznike s kvalitetom usluge u obiteljskom smještaju s naglaskom na aktivnosti za unapređenje kvalitete u cilju većeg zadovoljstva gosta.
Predavačica
Prof. dr. sc. Ana-Marija Vrtodušić Hrgović
Prodekanica za nastavu Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Sveučilište u Rijeci. Renomirana je stručnjakinja u području upravljanja kvalitetom u turizmu i ugostiteljstvu.
Nositeljica je niza kolegija i edukacijskih programa, a stručno se usavršavala kroz međunarodne seminare za interne i vodeće auditore, kao i Travelife auditore za hotele i putničke agencije.
Kao članica tima internih auditora UHPA-e, povezuje teorijsko znanje s bogatim praktičnim iskustvom u unapređenju kvalitete i održivosti turističkih usluga.
Sudjelovanje na radionici je besplatno, uz obaveznu prijavu putem online obrasca.
Broj mjesta je ograničen.
Izvor: BNM portal
Zadar
Međunarodni simpozij „Čovjek je čovjeku lijek“ uz osnivanje Europskog edukacijskog centra u Zadru
U povodu obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja i Svjetskog dana palijativne skrbi u petak, 10. listopada 2025. godine u crkvi Svetog Nikole u Zadru od 11 do 15 sati održat će se međunarodni simpozij pod nazivom „Čovjek je čovjeku lijek” u organizaciji Europskog instituta medicine usmjerene prema osobi (EIMO), Odjela za zdravstvene studije Sveučilišta u Zadru i Hrvatske lige za hipertenziju.
U sklopu simpozija „Čovjek je čovjeku lijek” ujedno će biti osnovan Europski edukacijski centar usmjeren prema osobi koji će nositi naziv „Čovjek je čovjeku lijek” a djelovat će pri Odjelu za zdravstvene studije Sveučilišta u Zadru.
Europski edukacijski centar bit će dio svjetske i europske mreže medicine usmjerene prema osobi, što je veliko priznanje svim stručnjacima i volonterima u Hrvatskoj koji su zadnjih 15 godina surađivali na projektu.
Tijekom simpozija stručnjaci iz Hrvatske i svijeta govorit će o tome što obuhvaća pojam Medicine usmjerene prema osobi i što učiniti kako bi ovaj koncept koje su prihvatile sve vodeće svjetske medicinske institucije i organizacije zaživio u svakodnevnoj kliničkoj praksi.
Uz predavanja vrhunskih stručnjaka iz Velike Britanije i Švicarske, koji su suradnici Svjetske zdravstvene organizacije i pokretači velikih promjena u medicini tijekom zadnjih desetljeća, na simpoziju će se organizirati i tri okrugla stola posvećena medicini usmjerenoj prema osobi na području mentalnog zdravlja, palijativnoj medicini i kardio-reno-metaboličkom zdravlju.
Svečano otvaranje predviđeno je u 11 sati u crkvi sv. Nikole (Međunarodni centar za podvodnu arheologiju, Božidara Petranovića 3).
Zadar
Hit predstava “Sve zbog jednog Marka” otvara sezonu u HNK Zadar
Hrvatsko narodno kazalište Zadar otvara novu kazališnu sezonu u utorak, 14. listopada u 20 sati s hit predstavom Satiričkog kazališta Kerempuh , SVE ZBOG JEDNOG IMENA, nastalom prema tekstu Matthieua Delaportea i Alexandrea de la Patellièra. Režiju potpisuje Saša Broz. Igraju: Anita Matić Delić, Damir Poljičak, Domagoj Ivanković, Borko Perić i Mirela Videk Hranjec.
Hit predstava Satiričkog kazališta Kerempuh britka je francuska komedija originalnog naslova Le Prénom napisana 2010. godine. Od tada je izvedena gotovo 250 puta u Parizu te igrana u više od 45 zemalja diljem svijeta. Praizvedba u Parizu osvojila je šest nominacija za nagradu Molière, uključujući i onu za najbolju komediju i najbolju režiju. Godine 2012. je uspješno adaptirana u film koji je pogledalo tri milijuna gledatelja.
Ova satirična komedija, psihodrama o licemjernome građanskome sloju razotkriva i ismijava sve mane društva i pojedinaca, međusobnu netrpeljivost, poziciju žene, odnos prema djeci u zatvorenome i izoliranome prostoru ograničenome kućnim zidovima unutar kojih se mimetički saznaju djelići grubih pojedinačnih i obiteljskih istina zavijenih igrivo i zaigrano u komedijske situacije. Savjet: svakako pogledati.
(Vesna Muhoberac, KAZALIŠTE.hr )
Cijena ulaznice iznosi 13 eura , a u prodaji su na blagajni HNK Zadar i putem sustava Eventim https://www.eventim.hr/eventseries/predstava-sve-zbog-jednog-imena-3997574/
-
magazin3 dana prijeŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prijePLANIRAJTE NA VRIJEME / Danas u Zadru rade samo ove trgovine…
-
Tech4 dana prijeDolazi pomrčina stoljeća: 15.000 kilometara tame prekrit će Zemlju
-
Sport5 dana prijeFOTOGALERIJA / Prvaci Hrvatske iz “RK Zadar 2013” na prijemu kod gradonačelnika Erlića







