Connect with us

Svijet

BOŽANSKI ZVUK: Znanstvenici snimili buku Jupitera i totalni je hit

Objavljeno

-

Danas bi NASA-in svemirski brod Juno (Junona) trebao ući u urbitu najvećeg planeta u našem solarnom sustavu, Jupitara prenosi Science Alert.

Putovanje je započelo 5. kolovoza 2011. i trajalo gotovo pet godina završiti će kada Juno upali svoj glavni raketni motor kako bi usporila s brzine od 245.000 km/h, te sigurnije ušla u orbitu oko Jupitera.

Jupiter nije mala stvar

Da bi se u potpunosti shvatilo o kakvom se masivnom (i to doslovno) zadatku ovdje radi prvo treba objasniti koliko je Jupiter stvarno najveći planet u našem sustavu. Toliko je velik da bi se u njega s lakoćom moglo smjestiti preko tisuću Zemlja. Masa mu je 300 puta veće od Zemljine i oko dvije trećine svih planeta u Sunčevom sustavu zajedno.

Velika količina tekućeg metaliziranog vodika znači da je ovaj planet skriven ispod najvećeg magnetskog polja u cijelom našem sustavu, čiji je pritisak oko 2 milijuna puta veći od onoga na Zemlji, te s najopasnijim radioaktivnim okolišem u cijelom Solarnom sustavu, ne računajući samo Sunce.

Pozadinska radijacija kojoj smo mi izloženi na Zemlji je oko 0,39 RAD-a, dok se očekuje kako će Juno tijekom svoje misij iskusiti oko 20 milijuna RAD-a.

Misija

Juno je najbrži svemirski brod koji je letio Sunčevim sustavom, a radi se i o prvome svemirskom brodu na solarni pogon, te će biti i prvi koji će proletjeti toliko blizu Jupiteru kao i prvi koji će orbitirati oko vanjskog planeta od pola do pola.

Najopasniji dio misije biti će kada Juno po prvi puta uđe u Jupiterovu orbitu. Pritisak oko Jupitera previsok je da bi se samo tako bacila sonda na površinu, pa je NASA isplanira detaljnu orbitu kako bi se Juno što više približila površini planeta, a bez da završi usisana u njegovo magnetsko polje.

Juno će se približiti na samo 4.185 milja od vrhova Jupiterovih oblaka, zatim se odmaknuti, te ponovo približiti. Juno će ponavljati tu rutu svakih 14 dana, i tako godinu i pol sve dok ne pokupi podatke s cijelog planeta.

Svaki put kada se Juno približi Jupiterovim oblacima okrenuti će svoje mjerne instrumente kako bi prikupila brojne podatke o planetu, uključujući i slike visoke rezolucije.

Svemirski legići

Iako na svemirskom brodu nema prave ljudske posade, u njemu putuju tri lego figurice, koje predstavljaju rimskog boga Jupitera, njegovu suprugu Junonu i talijanskog astronoma Galilea Gelileia.

Za razliku od uobičajenih figurica, ove nisu napravljene od plastike već od aluminija kako bi izdržale teške svemirske uvjete.

U rimskoj mitologiji, Jupiter bi se obavio oblacima da ga niko ne bi ugledao kada je išao u svoje izvanbračne avanture. Jedina koja ga je bila u stanju vidjeti bila je njegova žena Junona, čija figurica drži povećalo, dok Jupiter, bog gromovnik, u svojoj ruci drži munje.

Galileo drži model samog planeta Jupitera, kao i teleskop. Astronom je prvi otkrio najveće mjesece Jupitera, koji se po njemu nazivaju Galilejski mjeseci.

NASA je u misiju uključila lego figure kako bi potakla djecu na istraživanje stvari poput znanosti i tehnologije. Time želi inspirirati slijedeću generaciju svemirskih inženjera.

Ali ovo troje likova nalazi se u samoubilačkoj misiji. U veljači 2018. godine Juno će, zajedno sa svojim lego figurama, namjerno zaroniti u Jupiterovu atmosferu i raspasti na sitne komadiće. Radi se o nužnoj mjeri kako bi se spriječilo da svemirski brod slučajno padne na neki od potencijalno nastanjenih Jupiterovih mjeseca te ga kontaminira.

Vanzemaljski zvuk

Iako se još očekuje ulazak Juno u Jupiterovu orbitu, znanstvenici već imaju neke podatke o kojima mogu razbijati glave, konkretno zvukove koje je svemirski brod snimio dok se približavao plinovitom divu.

Te čudne, zavijajuće i grebajuće zvuke Juno je snimila instrumentom Wave kada je prolazila granicu Jupiterovog magnetnog polja 24. lipnja. Zvuci su istovremeno fascinantni i zastrašujući.

Ta je buka u stvari snimka sudara magnetosfere planeta i solarnog vjetra. Snimka traje oko 2 sata, što je dosta impresivno ako se uzme u obzir da je u tom trenu svemirski brod jurio brzinom od 241.000 km/h.

 

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Više od 100 uhićenih zbog prevare putem WhatsAppa metodom “sin u nevolji”

Objavljeno

-

By

foto: Pixabay

Više od 100 osoba uhićeno je zbog prevare putem WhatsAppa. U pitanju je metoda “sin u nevolji”, pri čemu prevaranti kontaktiraju roditelje putem aplikacije, predstave se kao njihov sin koji se u financijskim problemima i potom traže roditelje novac.

Prevaranti su tako izvukli više od 850.000 eura od 238 žrtava, zbog čega je Civilna garda uhitila 102 osobe u pokrajinama Alicante, Valencia, Barcelona, ​​​​Girona, Granada, Madrid i Málaga u Španjolskoj, javlja El Mundo.

Trenutno je samo u pokrajini Alicante identificirano 238 žrtava, a prevaranti su djelovali diljem zemlje.

Uhićeno je 74 muškaraca i 28 žena u dobi između 20 i 60 godina. Optuženi su za kaznena djela prijevare, pranja novca i članstva u zločinačkoj organizaciji.

Prve pritužbe zaprimljene su krajem 2022. godine u pokrajini Alicante. Tada su žrtve prijavile da su ih počinitelji prevarili za velike količine novca predstavljajući se kao sin u nevolji kojem je potrebna novčana pomoć.

Prevaranti su najčešće kontaktirali one roditelje čije se dijete osamostalilo, studira u inozemstvu ili putuje. Slali bi im poruke u kojima se predstavljaju kao sin ili kćerka i potom bi tražili novac.

 
Nastavi čitati

Svijet

Opasan virus pronađen u mlijeku: Treba li Europa biti zabrinuta?

Objavljeno

-

By

Pixabay

Ptičja gripa prešla je na krave i brzo se širi stadima u Sjedinjenim Američkim Državama, a znanstvenici su sve zabrinutiji.

Jeremy Farrar, glavni znanstvenik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), izjavio je prošlog tjedna da je rizik od prenošenja novog soja virusa H5N1 na ljude ‘sve veći’. Ptičja gripa rijetko zarazi ljude, ali je smrtonosna kada se to dogodi. Prema WHO-u, stopa smrtnosti među ljudima od 2003. iznosi 52 posto.

Zašto su znanstvenici toliko zabrinuti?

Činjenica da se virus pojavio kod sisavaca kao što su krave sugerira da je mutirao, što ga dovodi korak bliže tome da prijeđe na ljude.

“To je potvrda sposobnosti gripe da nas iznenadi”, rekao je za Paul Digard, profesor virologije i specijalist za gripu na Sveučilištu u Edinburghu, za Politico. “Povijesno gledano, smatrali smo da su krave vrlo niskorizične za gripu A (podskupina gripe koja uzrokuje bolest kod ljudi i uključuje virus koji se sada širi kod goveda). Ovo sad podiže procjenu prijetnje za jedan stupanj”, dodao je Digard.

Koliko je raširen novi soj?

Vjerojatno je rasprostranjeniji nego što se to smatra. “Vjerujem da je zaraza zahvatila značajno veći broj farmi nego što ih imamo prijavljenih. Na to ukazuje prisutnost RNK virusa u mlijeku”, rekao je James Wood, voditelj odjela za veterinarsku medicinu na Sveučilištu Cambridge.

Od prošlog četvrtka oko jedan od pet uzoraka mlijeka u trgovinama u SAD-u bio je pozitivan na virusne fragmente, prenosi tportal.

Je li ovo mlijeko sigurno za piće?

Virusne čestice otkrivene su u komercijalnom mlijeku u SAD-u, ali to ne znači da nije sigurno za piće. Pasterizacija je učinkovita u ubijanju gripe i američke su vlasti izjavile da nema dokaza da čestice RNA otkrivene u mlijeku mogu nekoga zaraziti.

Američke savezne agencije (USDA, USFDA, CDC) poručile su da je “komercijalna opskrba mlijekom sigurna”.

Također tvrde da će pasterizacija “vjerojatno” deaktivirati virus ptičje gripe u mlijeku, ali priznaju da “nijedna studija o učincima pasterizacije na viruse (kao što je H5N1) u goveđem mlijeku još nije dovršena”.

Otkrivanje RNK virusa u američkom mlijeku ne bi trebalo brinuti Europljane. Uvoz mlijeka iz SAD-a u EU je vrlo blizu nule i statistički je beznačajan u smislu trgovine, rekao je jedan od dužnosnika EU-a za Politico.

Koliko je novi soj opasan za ljude?

Za sada je rizik za ljude ograničen, ali ima mnogo toga što ne znamo jer je soj novi. Zabilježen je najmanje jedan slučaj zaraze kod ljudi, ali nema dokaza o prijenosu s čovjeka na čovjeka, ključnom pokazatelju prijetnje od nove pandemije.

Opasnost je u tome što virus stalno mutira i može razviti sposobnost da lakše zarazi ljude. Što je virus rašireniji među životinjama, to je veća opasnost za čovjeka.

Je li novi soj otkriven u Europi?

“Infekcije mliječnih goveda sojem H5N1 nisu otkrivene u Europi. Pomno pratimo situaciju i njezin mogući razvoj”, rekao je glasnogovornik Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA). Dodao je da je “prijetnja ljudskom zdravlju i dalje niska”.

EFSA je savjetovala zemljama članicama pojačan nadzor sisavaca, posebno onih u blizini peradarskih objekata zaraženih ptičjom gripom.

Imamo li cjepiva protiv ptičje gripe?

Postoje cjepiva koja bi mogla djelovati protiv ptičje gripe, ali još uvijek nije jasno koliko bi bila učinkovita u odnosu na određeni soj i koliko bi brzo tvrtke mogle povećati proizvodnju.

Glasnogovornik GSK rekao je da tvrtka ima ugovor s Uredom za pripravnost i odgovor na hitne zdravstvene situacije EU-a za proizvodnju 85 milijuna doza svog cjepiva Adjupanrix za pripravnost na pandemiju ako to bude potrebno. Adjupanrix je mock-up cjepivo, ono koje se može prilagoditi bilo kojem soju gripe.

Europska komisija potvrdila je da ima ugovor s tvrtkama GSK i CSL Seqirus za isporuku prilagođenih cjepiva protiv gripe u slučaju pandemije.

Andrew Fenwick, glasnogovornik CSL Seqirusa, rekao je za Politico da bi cjepivo protiv zoonotske gripe te tvrtke trebalo biti učinkovito protiv soja koji trenutno kruži SAD-om.

Europska agencija za lijekove također je odobrila AstraZenecino cjepivo protiv pandemijske gripe, a testirano je pomoću soja H5N1.

 
Nastavi čitati

Svijet

Irak uveo 15 godina zatvora za istospolne veze. SAD: To je prijetnja ljudskim pravima

Objavljeno

-

Američki State Department priopćio je da je zakon koji je usvojio irački parlament, kojim se kriminaliziraju istospolne veze, prijetnja ljudskim pravima i slobodama te da će oslabiti sposobnost Iraka da diverzificira svoje gospodarstvo i privuče strana ulaganja.

“Ovaj amandman prijeti onima koji su u najvećem riziku u iračkom društvu. Može se koristiti za ometanje slobode govora i izražavanja te za sprječavanje rada nevladinih organizacija diljem Iraka”, stoji u priopćenju State Departmenta.

Irački parlament usvojio je u subotu zakon kojim se istospolne veze kriminaliziraju uz maksimalnu zatvorsku kaznu od 15 godina, rekavši da je cilj poduprijeti vjerske vrijednosti. Zagovornici prava osudili su zakon kao najnoviji napad na LGBT zajednicu u Iraku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu