Connect with us

Hrvatska

OTVORENO PISMO GRADONAČELNIKU: Zadarski ORaH ima rješenje za božićno ukrašavanje grada

Objavljeno

-


Zadarski ORaH uputio je otvoreno pismo gradonačelniku Kalmeti vezano za problematiku božićnog ukrašavanja grada.
Pismo prenosimo u cijelosti:
“Poštovani gospodine gradonačelniče,
Vezano za problematiku ukrašavanja grada, zadarski ORaH slobodan je ponuditi varijantu zanimljivog i orginalnog rješenja ove situacije. Naime, vođeni idejom zajedništva i božićnog duha zaključili smo da iste ne bi trebalo tražiti na ulici i u svjetlima ukrasnih lampica već u toplini ljudskog srca. Vjerujemo da bi najbolji božićni poklon građanima Zadra bio spoznaja da su uljepšali božićne blagdane svojim sugrađanima koji si sami ne mogu priuštiti da ih dostojno obilježe.
Sukladno gore napisanom predlažemo:
1. Poništiti natječaj (ukoliko je već raspisan) za uređenje Grada te raspisati novi u kojem se nudi 150 000 kn za ukrašavanje Poluotoka i to na način da je prioritet postavljanje i ukrašavanje jelke na glavnom trgu te ukrašavanje glavnih, a zatim sporednih ulica sukladno preostaloj količini novca, uz inzistiranje na detaljnom i preciznom troškovniku.
2. Pokrenuti akciju „Okitimo Zadar zajedno“ u kojoj će Grad Zadar pozvati sve građane da u svoje prozore i/ili balkone stave ukrase (po mogućnosti svjetleće) te da tako svaki građanin doprinese ukrašavanju Zadra. Unutar ove akcije mogla bi se organizirati i razmjena u kojoj bi građani koji imaju viška ukrasa iste mogli podijeliti s onima koji ih nemaju; također, u akciju bi se mogli uključiti trgovački centri donacijama ukrasa.
3. Osnovati zakladu pod imenom “Zaklada solidarnosti – Zadrani Zadranima“ koja bi za zadatak imala financijsko pomaganje socijalno najugroženijih i društveno marginaliziranih stanovnika Zadra te stručnu pomoć i posredovanje u njihovoj reintegraciji u aktivno društvo.
4. Po otvaranju zaklade grad Zadar bi istoj donirao 150 000 kn koje su prvotno bile namjenjene za ukrašavanje Grada (a i više ukoliko to gradski proračun dopušta), gradski dužnosnici/ce bi donirali po 5 000 kn jednokratno te bi ostali građani i pravne osobe bili pozvani da doniraju sukladno svojim mogućnostima. Prvi zadatak zaklade koje bi s radom počela u prosincu 2015. bio bi uljepšavanje božićnih blagdana socijalno najugroženijim građanima Grada Zadra, a zaklada bi potom nastavila sa radom financirajući se iz donacija te gradskog proračuna.
Smatramo da bi ovi potezi proaktivnim pristupom doprinjeli duhu zajedništva u Gradu Zadru te pomogli rješavanju problema Zadrana koji su zbog siromaštva odbačeni na margine društva da na poseban i dostojanstven način obilježe predstojeće božićne blagdane.
Ukoliko smatrate da je predložena inicijativa kvalitetna i izvediva, pozivam Vas i/ili pročelnika Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo, Maria Pešuta te pročelnicu Upravnog odjela za financije, Grozdanu Perić na sastanak na kojem ćemo zajedno konkretizirati ovaj prijedlog i pripremiti ga za realizaciju. Da bismo primjerom pokazali snagu zajedništva predlažem da na sastanku uz Vas i pročelnika, kao predstavnika Grada, prisustvuju predstavnici svih stranaka koje imaju gradske vijećnike te predstavnici ORaH-a kao inicijatori projekta.
S poštovanjem,
ispred GO Zadar Održivog Razvoja Hrvatske
predsjednik GO Zadar, Ivan Guina”
 

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. hurem

    16. rujna 2015. at 14:05

    Eto ja se ne slažem s gos. Holy …treba Zadar okititi ..nakititi … napraviti pravi ADVENT u Zadru za vrijeme Božićnih blagdana ….isto ko što rade drugi gradovi ..Beč..Prag..Budimpešta..privući turiste i u zimskim mjesecima … jer GRAD IMA NOVAC … a nikako u nikakve ZAKLADE..DONACIJE ..UDRUGE ..jer kao što znamo taj novac uvijek negdje zaluta / u nečiji đep/ ..zato grad treba OŽIVITI i u vrijeme blagdana …

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Ovo su najtraženija zanimanja u Hrvatskoj za SSS i za VSS…

Objavljeno

-

By

Hrvatska je posljednjih godina suočena s velikim manjkom radne snage. Stanovništva je sve manje i sve je starije, posljedice odljeva radne snage u inozmestvo snažno se osjećaju na tržištu rada, a nastale rupe dijelom popunjava uvozna radna snaga, sve više iz dalekih aziskih zemalja.

Naspram suficitarnih zanimanja o kojima smo pisali ovih dana, onih deficitarnih mnogo je više.

Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) svake godine provodi analizu i objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja predlažući, prije upisa u prve razrede srednjih škola i na fakultete, u kojim obrazovnim programima bi trebalo povećati, odnosno smanjiti broj upisanih učenika i studenata.

HZZ: Popis je iz godine u godinu sličan

U HZZ-u nam kažu da je popis iz godine u godinu sličan, bez nekih značajnih odstupanja i što se tiče deficitarnih kao i suficitarnih zanimanja.

“S obzirom da se analize rade na lokalnoj razini, teško je generalizirati na razini Republike Hrvatske, no postoje određena zanimanja koja su deficitarna i na kontinentu i na obali”, napominju nam u HZZ-u.

Što se tiče srednje stručne razine, najdeficitarnija su zanimanja u graditeljstvu, prerađivačkoj industriji, zdravstvu, djelatnosti popravaka motornih vozila, djelatnosti pripreme i usluživanja hrane te prijevozu i distribuciji.

Ovo su najtraženija zanimanja?

Najdeficitarnija, odnosno najtraženija zanimanja srednje stručne razine su:

zidari

fasaderi

krovopokrivači

vodoinstalateri

električari

podopolagači

automehaničari

automehatroničari

autolakireri

bravari

tokari

strojobravari

mesari

pekari

slastičari

kuhari

konobari

medicinske sestre

medicinski tehničari

laboratorijski tehničari

vozači lakih i teških dostavnih vozila

vozači autobusa

vozači vozila hitnih službi

U rangu visokoobrazovanih, odnosno zanimanja za koje je potrebna viša i visoka stručna sprema, u HZZ-u kažu da se trenutno najviše traže stručnjaci za matematiku, fiziku, elektrotehniku, strojarstvo, građevinu, medicinu, farmaciju, logopediju i rehabilitaciju.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Važna obavijest za umirovljenike: Mirovine stižu nešto kasnije

Objavljeno

-

By

Hrvatska poštanska banka poslala je obavijest svojim korisnicima vezanu uz isplatu mirovina.

“Obavještavamo vas da će Hrvatska poštanska banka, iznimno zbog tehničkih prilagodba u sustavu slijedom pripajanja Nove hrvatske banke, redovna mirovinska primanja umjesto 1. lipnja korisnicima isplatiti 4. lipnja 2024. godine. Od srpnja 2024. Banka nastavlja isplaćivati redovna mirovinska primanja prvog dana u mjesecu. Zahvaljujemo vam na povjerenju i razumijevanju”, napisali su u obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

USUSRET UPISIMA U SREDNJE ŠKOLE / Dok mnogi ne mogu doći do radnika, u ovim zanimanjima ih je – previše…

Objavljeno

-

By

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga)

Za manje od dva tjedna, 27. svibnja, počet će prijave u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u prve razrede srednje škole. Škole će natječaj za upis raspisati i objaviti najkasnije do 20. lipnja, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 10. srpnja. Ove godine planirano je 48.135 upisnih mjesta.

Prijave za upis na fakultete započele su 1. veljače, a 29. travnja objavljene su orijentacijske rang-liste za upise. Studije je moguće prijavljivati do 17. srpnja kada će biti objavljene i konačne rang-liste upisa.

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga) te preporuka za smanjenje upisnih kvota u obrazovne programe u kojima se učenici školuju i studenti obrazuju za zvanja i zanimanja koja su suficitarna.

“Kada govorimo o zanimanjima koja su suficitarna, preporučili bismo budućim studentima smanjiti interes za studije filozofije, povijesti umjetnosti, komparativne književnosti i dizajna. A od srednjoškolskih programa, preporučili bismo smanjiti obrazovne programe za fotografa, ekonomiste, modne tehničare, grafičke dizajnere…”, rekli su nam u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) na pitanje kojih zvanja i zanimanja Hrvatska ima viška.

Preporuke HZZ-a za smanjenjem upisnih kvota za pojedina zanimanja

HZZ svake godine objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, a na temelju praćenja, analize i predviđanja potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Te se preporuke ne odnose samo na upis, već i na stipendiranje učenika i studenata. No, budući da potrebe tržišta rada nisu iste u svim krajevima Hrvatske, HZZ svoje analize provodi regionalno i lokalno, a isto tako objavljuje i preporuke. Izdvojili smo HZZ-ove preporuke za smanjenjem upisnih kvota na područjima četiri županije s najviše stanovnika te Gradu Zagrebu. Tamo živi više od polovice stanovništva Hrvatske pa podaci o suficitarnim zvanjima i zanimanjima na tim područjima uvelike održavaju i stanje u cijeloj Hrvatskoj .

Grad Zagreb i Zagrebačka Županija

Trogodišnji i četverogoodišnji srednjoškolski program

Fotografi

Ekonomisti

Grafički urednici-dizajneri

Tehničari za logistiku i špediciju

Modni tehničari

Hotelijersko-turistički tehničari

Veterinarski tehničari

Prehrambeni tehničari

Tehničari cestovnog prometa

Stručni studij

Fizioterapija

Poslovna ekonomija

Ekonomija poduzetništva

Sveučilišni studij

Dizajn

Grafička tehnologija (smjer: Dizajn grafičkih proizvoda)

Povijest umjetnosti

Komparativna književnost

Filozofija

Novinarstvo

Tekstilni i modni dizajn (smjerovi: Modni dizajn i Dizajn tekstila)

Komunikologija

Politologija

Etnologija i kulturna antropologija

Kineziologija

Sociologija

Agroekologija

Ekonomija

Poslovna ekonomija

Split i Splitsko-dalmatinska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Hotelijersko-turistički tehničari

Komercijalisti

Poslovni tajnici

Tehničari za logistiku i špediciju

Tehničari za poštanske i financijske usluge

Upravni referenti

Stručni studij

Kineziologija

Management malog poduzeća

Management trgovine i turizma

Međunarodni management u hotelijerstvu i turizmu

Sportski management

Turističko poslovanje

Upravni studij

Sveučilišni studij

Biologija i tehnologija mora

Forenzika

Industrijsko inženjerstvo

Kemija

Kemijska tehnologija (smjer: Kemijsko inženjerstvo)

Kineziologija

Pomorski management

Poslovna ekonomija

Povijest (dvopredmetni)

Pravo

Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni)

Rijeka i Primorsko-goranska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Upravni referenti

Stručni studij

Upravni studij

Sveučilišni studij

Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu

Poslovna ekonomija (smjerovi: Financije i računovodstvo, Poduzetništvo, Marketing)

Pravo

Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Osijek i osječko-baranjska županija

Trogodišnji srednjoškolski program

Prodavači

Fotografi

Cvjećari

Frizeri

Četverogodišnji ili petogodišnji srednjoškolski program

Upravni referenti

Ekonomisti

Komercijalisti

Agrotehničari

Poljoprivredni tehničari fitofarmaceuti

Farmaceutski tehničari

Građevinski tehničari

Arhitektonski tehničari

Tehničari geodezije i geoinformatike

Ekološki tehničari

Agroturistički tehničari

Poslovni tajnici

Fizioterapeutski tehničari

Dentalni tehničari

Likovni umjetnici i dizajneri

Grafički urednici-dizajneri

Grafički tehničari pripreme

Grafički tehničari dorade i tiska

Zdravstveno-laboratorijski tehničari

Kozmetičari

Stručni studij

Računovodstvo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Fizioterapija

Upravni studij

Javna uprava

Bilinogojstvo

Agroekonomika

Građevinarstvo (opći smjer)

Sveučilišni studij

Pravo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Kultura, mediji i menadžment

Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni)

Informatologija ili Informacijske i komunikacijske znanosti

Filozofija i hrvatski jezik i književnost

Filozofsko-teološki studij

Fizioterapija

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu