Connect with us

Hrvatska

Mađarska preuzima predsjedništvo EU-a

Objavljeno

-


Svi mađarski dužnosnici ističu završetak pristupnih pregovora s Hrvatskom kao jedan od prioriteta mađarskog predsjedništva, koje traje do 30. lipnja. Potpredsjednik mađarske vlade Tibor Navracsics za nedavna posjeta Zagrebu izjavio je da Budimpešta neće smatrati svoje predsjedanje uspješnim ukoliko Hrvatska ne uspije završiti pristupne pregovore.
Mađarski ministar vanjskih poslova Janos Martonyi najavio da će vlada njegove zemlje učiniti sve što može da se pregovori zaključe. ‘Sa stajališta predsjednštva mogu reći da ćemo pokušati ubrzati proces koliko god možemo. Ja sam optimist i nadam se da ćemo uza suradnju i razumno stajalište svih koji su uključeni u proces moći ostvariti taj prioritet predsjedništva’, rekao je ministar Martony u Bruxellesu pri predstavljanju programa mađarskog predsjedništva potkraj 2010. godine.
Hrvatskoj je do završetka pregovora preostalo zatvoriti još sedam poglavlja, odnosno šest ako se ne računa poglavlje Ostala pitanja o kojem se ne vode pregovori. Riječ je o sljedećim poglavljima: 8 -Tržišno natjecanje, 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj, 13 – Ribarstvo, 22 – Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata, 23 – Pravosuđe i temeljna prava, 33 – Financijske i proračunske odredbe i 35 – Ostala pitanja.
Završetak pregovora ovisit će o ispunjavanju mjerila u dva natježa poglavlja – o tržišnom natjecanju i pravosuđu. Europska komisija je najavila da će 11. ožujka objaviti izvješće o ispunjavanju mjerila u poglavlju Pravosuđe i temeljna prava i tada bi trebalo biti jasno mogu li se pregovori završiti za vrijeme mađarskog predsjedništva. Najkasniji mogući datum za sazivanje međuvladine konferencije o pristupanju, na kojima se otvaraju i zatvaraju poglavlja, pod mađarskim predsjedanjem jest 21 lipnja.
Od stupanja na snagu Lisabonskog ugovora, 1. prosinca 2009. godine, uloga zemlje predsjedateljice nije vidljiva kao nekoć, jer sastancima na vrhu europskih čelnika predsjedava stalni predsjednik Europskog vijeća, a ne više premijer zemlje predsjedateljice. Isto tako Vijećem za vanjske poslova predsjedava visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku.
Svim ostalim formacijama Vijeća EU-a, među ostalim i Vijećem za opće poslove, koje se bavi proširenjem, i dalje predsjedava zemlja predsjedateljica koja se mijenja svakih šest mjeseci.
I po novim pravilima, pitanja proširenja ostala su u rukama rotirajućeg predsjedništva, koje unutar radne skupine za proširenje Vijeća EU-nastoji postići kompromis zemalja članica oko otvaranja i zatvaranja poglavlja, te saziva međuvladine konferencije o pristupanju. Uloga rotirajućeg predsjedništva važna je zbog činjenice da je u svim pitanjima koja se tiču proširenja potreban konsenzus svih zemalja članica i upravo ono radi na usuglašavanju zajedničkog stajališta svih zemalja članica. Pravilo o jednoglasnosti također može biti i limitirajući čimbenik jer samo jedna zemlja članica može zaustaviti proces unatoč najboljoj volji svih ostalih.
Lisabonski ugovor uveo je još jednu novinu – radi osiguranja kontinuiteta u radu rotirajućih predsjedništava, tri zemlje koje zaredom predsjedavaju zajednički dogovaraju program za razdoblje od 18 mjeseci. Mađarska je zadnji član predsjedničke trojke, u kojoj su još Španjolska (prva polovica 2010.) i Belgija (druga polovica 2010.). Od 1. srpnja 2011. godine dolazi nova predsjednička trojka koju čine Poljska, Danska i Cipar.
Mađarska će tijekom sljedećih šest mjeseci predsjedavati pod geslom ‘Snažna Europa s ljudskim licem’. Glavni prioritet je gospodarstvo i prevladavanje gospodarske krize. U tom kontekstu, Mađarska će nastojati osigurati dogovor zemalja članica o paketu od šest zakonskih prijedloga o jačanju financijske discipline u EU-u.
Potkraj mađarskog predsjedništva Europska komisija će izići s prijedlogom višegodišnjeg proračunskog okvira EU-a za razdoblje 2014-2020, pri čemu će Budimpešta zauzimati za očuvanje kohezijske politike te Zajedničke poljoprivredne politike od kojih najveće koristi imaju nove, siromašnije zemlje članice.
Tri najveće zemlje članice Njemačka, Francuska i Velika Britanija objavile su da će tražiti zamrzavanje proračunskih rashoda do 2020., a zemlje srednje i istočne Europe se pribojavaju da će zbog toga biti smanjena sredstva u europskom proračunu namijenjena za manje razvijene regije.
Već na početku mađarskog predsjedništva, euro zona bi se mogla naći na novim iskušenjima, kada u siječnju Portugal i Španjolska pokušaju na financijskim tržištima prodati svoje državne obveznice kako bi finacirale svoje dugove. Pokažu li financijska tržišta veliko nepovjerenje, ne isključuje se da jedna od tih zemalja ili obje ne zatraže pomoć kao što su to već učinile Grčka i Irska.
Očekuje se da će na kraju mađarskog predsjedništva biti prihvaćena strategija EU-a za Podunavske zemlje, novu makroregiju u kojoj sudjeluje 14 zemalja, među njima i Hrvatska, kako bi se bolje iskoristili postojeći instrumenti i resursi u svrhu razvoja velikih potencijala te regije. Makroregionalni pristup novi je oblik suradnje između susjednih regija u Europskoj uniji i izvan nje kako bi se bolje iskoristili postojeći instrumenti poput strukturalnih fondova, to jest da se sinergijom različitih instrumenata i politika za isti novac postigne veća dodana vrijednost. Dunavska regija je druga makroregija nakon Baltičke.
Mađarska se zazima da se u schengenski prostor u ožujku prime Bugarska i Rumunjska, čemu se protive Njemačka i Francuska smatrajući da je za to prerano i da te dvije zemlje još ne ispunjavaju sve uvjete da bude dio jedinstvenog prostora u kojem su ukinute granične kontrole.
Mađarsko će predsjedništvo u svibnju u Budimpešti organizirati drugi summit sa zemljama Istočnog partnerstva, koje obuhvaća šest zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza, s kojima EU želi izgraditi čvršće odnose, ali bez perspektive članstva.
Jedan od prioriteta mađarskog predsjedništva bit će integracija Roma na europskoj razini. Romi, kojih u Europi ima između 10 i 12 milijuna, najveća su manjina bez države i najviše su pogođeni diskriminacijom na svim razinama.
Mađarsko predsjedanje moglo bi biti opterećeno zbog novog zakona o medijima, za koji je Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) ocijenila da predstavlja ‘prijetnju za slobodu tiska’. Taj su zakon krtizirale Njemačka i Luksemburg. Vlada premijera Viktora Orbana, koji se vratio na vlast nakon osam godina provedenih u oporbi osvojiviši na parlamentarnim izborima u travnju dvotrećinsku većinu, donijela je niz mjera koje odudaraju od općeg trenda u EU-u.
Mađarska je 2008. godine morala zatražiti pomoć EU-a i Međunarodnog monetarnog fonda, a zauzvrat je pristala na teške uvjete štednje kako bi svoj proračunski deficit smanjila na manje od tri posto u 2011. godini. To je jedan od najmanjih deficita u EU-u i Orbanova vlada je zatražila ublažavanje uvjeta kako bi mogla ostvariti predizborna obećanja o velikom rezanju poreza. Vlada je već donijela niz nekovencionalnih mjera poput nacionalizacije privatnih mirovinskih fondova, uvođenje kriznih poreza za velike, najčešće strane tvrtke u bankarskom, telekomunikacijskom, energetskom i maloprodajnom sektoru, dok je za mala i srednja poduzeća, većinom u mađarskom vlasništvu, smanjila porez na dobit sa 16 na 10 posto.
Predsjedanje EU-om bit će i veliki test za mađarsku javnu upravu. Tijekom predsjedanja u Mađarskoj će biti organizirano 260 sastanaka i drugih događaja. Najveći dio sastanaka održat će se u jednoj od najvećih i najljepših baroknih palača, koju je u prvoj polovici 18. stoljeća izgradio grof Antal Grassalkovich. Taj dvorac u gradiću Godollu, 26 kilometara od Budimpešte, bio je omiljena ljetna rezidencija austrijskog cara i ugarsko-hrvatskog i češkog kralja Franje Josipa I i njegove supruge, carice Elizabete, poznatije pod nadimkom Sisi.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Sindikalist: Hrvatska uplatila 12 milijuna eura pa izgubila kontrolu nad Petrokemijom

Objavljeno

-

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel uputio je danas zahtjev premijeru, resornim ministrima i ravnatelju CERP-a za utvrđivanjem odgovornosti i ispravljanjem propusta u procesu dokapitalizacije Petrokemije d.d. Postupak dokapitalizacije proveden je tako da će rezultirati s vlasničkim udjelom države od svega oko 20 posto i posljedično potpunim gubitkom kontrole nad daljnjom sudbinom Petrokemije, istaknuo je u priopćenju Novosel.

U procesu dokapitalizacije bilo je predviđeno povećanje temeljnog kapitala u rasponu od 70 do 140 milijuna eura, dok je država uoči dokapitalizacije kontrolirala oko 44 posto dionica.

Posljedično, da bi se provela Vladina odluka o zadržavanju kontrolnog paketa dionica, iznos ulaganja u povećanje temeljnog kapitala od strane RH trebalo je odrediti ovisno o iznosu ulaganja turske grupe Yildirim, najvećeg suvlasnika Petrokemije, tako da udio RH u vlasničkoj strukturi nakon dokapitalizacije ostane minimalno 25 posto plus jedna dionica, dodao je.

“Oboje predstavnika RH glasali protiv odluke o kapitalizaciji”

Iako je uobičajena poslovna praksa da uplatu prvi izvrši najveći vlasnik, da bi manjinski dioničari ovisno o visini njegovog uloga mogli prilagoditi uplate i tako zadržati ciljani vlasnički udio, kaže Novosel, “u ovom je slučaju RH, preko četiri pravne osobe putem kojih kontrolira dionice, uplatu izvršila prva”.

Time je, tvrdi predsjednik SSSH, omogućila većinskom dioničaru Yildirimu da uplatom, u okvirima planiranog raspona povećanja temeljnog kapitala, preuzme veći vlasnički udio no što je bilo planirano, odnosno da se vlasnički udio Republike Hrvatske smanji ispod kontrolne granice od 25 posto plus jedna dionica.

Novosel podsjeća da su oboje predstavnika RH u Nadzornom odboru kutinske Petrokemije u konačnici glasali protiv odluke o dokapitalizaciji, ali kad je već bilo prekasno i kad manjinskim udjelom glasova na odluku više nisu mogli utjecati.

“Zahtijevam da se utvrdi odgovornost za propust”

Rezultat tako provedene dokapitalizacije je da je RH uplatila nešto više od 12 milijuna eura da bi smanjila vlasnički udio s oko 44 na oko 20 posto i izgubila svaku kontrolu nad sudbinom Petrokemije, ustvrdio je.

Smanjenje vlasničkog udjela s 44 na oko 20 posto moglo se ostvariti i prodajom 24 posto dionica većinskom vlasniku pa bi RH zaradila znatna sredstva, umjesto potrošila više od 12 milijuna eura, kaže Novosel.

“S obzirom na iznimnu važnost Petrokemije, ne samo kao najvećeg poslodavca u Kutini i Sisačko-moslavačkoj županiji nego i jedinog proizvođača mineralnih gnojiva u Hrvatskoj i regiji, kao član Upravnog vijeća CERP-a zahtijevam da se utvrdi odgovornost za ovaj propust, ali i da se poduzmu žurne mjere za njegovo ispravljanje”, ističe Novosel.

“Neovisno o tome je li razlog ovog propusta bio nemar, nesposobnost ili nečija namjera (a što je sve podjednako nedopustivo), smatram da RH i dalje mora i može pronaći način za dogovor s većinskim vlasnikom kojim bi se ispoštovale prethodno donesene odluke i ranije postignuti dogovor o dokapitalizaciji, odnosno zadržao kontrolni paket od najmanje 25 posto plus jedna dionica”, istaknuo je Novosel.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Zračne luke u Hrvatskoj zabilježile porast prometa u ožujku

Objavljeno

-

U svim hrvatskim zračnim lukama u ožujku je bilo 397 tisuća putnika ili 6.3 posto više nego u istom mjesecu prošle godine, dok je na razini prva tri mjeseca s 985 tisuća putnika ostvaren porast od 9.6 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS), koji pokazuju i da je tereta u tim lukama u ožujku bilo više nego lani.

Uz ukupan porast broja putnika, u ožujku 2024. na zračnim lukama je bilo i 1 posto više operacija zrakoplova (slijetanja i polijetanja) nego u ožujku 2023. ili nešto više od 5.600.

Među zračnim lukama u ožujku 2024. najviše putnika bilo je na zračnoj luci Zagreb, 299 tisuća, što je gotovo 14 posto više nego u ožujku 2023., a druga je zračna luka Split s 48 tisuća putnika ili 2.3 posto manje.

Neke luke u minusu

Kako ljetni red letenja, kada je na hrvatskim zračnim lukama znatno veći promet, počinje tek od kraj ožujka, i u drugim je lukama na Jadranu bio manji promet u ožujku, pa je tako i zračna luka Dubrovnik imala minus u prometu putnika, od 15 posto, s njih 42.500.

Zračna luka Zadar s oko 4100 putnika u minusu je od gotovo 50 posto u odnosu na ožujak 2023., a pad broja putnika imala je i zračna luka Pula, od 25.7 posto, s njih oko 1700, dok je zračna luka Osijek s 1200 putnika u plusu od 25,7 posto.

Veliki porast na razini ožujka zabilježila je zračna luka Rijeka od 237 posto, s 529 putnika, kao i zračna luka Brač od 33.3 posto, ali na maloj bazi, s 12 putnika.

Zračno pristanište Mali Lošinj s 8 putnika u minusu je od 75 posto u odnosu na lanjski ožujak.

Teretni promet u zračnim lukama u ožujku bio je, kao i putnički, ukupno veći nego u istom lanjskom mjesecu, za 31 posto, s 1.057 tona.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Puljkovi bili na izletu, on se poskliznuo i ozlijedio nogu. Operirali su ga

Objavljeno

-

Marijana Puljak objavila je na Facebooku kako se njezin suprug Ivica Puljak ozlijedio prilikom izleta u prirodi te da je zadobio rupturu mišića, nakon čega je operiran u splitskoj bolnici.

“Nije šetnja u prirodi uvijek bezopasna. Jučer smo bili na izletu u prirodi, Ivica se nezgodno poskliznuo i ozlijedio nogu. Na hitnoj u Splitu su mu dijagnosticirali rupturu mišića i odmah ga operirali kasno sinoć. Operacija je prošla dobro, nadam se da će uskoro doma.Hvala dežurnoj ekipi hitnog prijema, medicinskom osoblju i liječnicima KBC-a Split na predanosti i brizi”, napisala je Puljak.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu