Connect with us

Hrvatska

Forbesova lista najbogatijih ljudi u 2010

Objavljeno

-


Dok se ostatak svijeta polako i nesigurno oporavlja od recesije, 400 najbogatijih Amerikanaca zabilježilo je sjajne rezultate. U 2010. godini njihov je imetak porastao za osam posto, ili 1,37 bilijuna dolara, a više od polovice, njih 217, bogatije je nego što je bilo prije godinu dana.
Godina je bila dobra za one koji su već godinama na vrhu, ali i za osnivače Facebooka. Dobri prijatelji Bill Gates i Warren Buffet u 2010. godini su povećali svoje bogatstvo za četiri i pet milijardi dolara, dok je Mark Zuckerberg utrostručio svoj imetak, a suosnivač Facebooka Dustin Moskovitz je postao najmlađi milijarder svih vremena.
Za ulazak na listu 400 najbogatijih bilo je potrebno premašiti milijardu dolara. Na listu je po prvi put ušlo 16 novih ljudi, 18 ih se vratilo, a 34 bogataša ispala su s nje.
Vodeći na Forbesovoj listi je Carlos Slim Helu iz Meksika sa procijenjenim imetkom u vrijednosti od 53.5 milijarde dolara.
2. Bill Gates
Kako navodi Forbes, Gates nije najbogatiji čovjek na svijetu, ali to je samo zato što je najdarežljiviji. Sa 54 milijarde dolara procijenjenog imetka, Gates je 17. godinu zaredom na vrhu liste Forbes 400, a do danas je donirao čak 28 milijardi dolara, uglavnom kroz fondaciju Billa i Melinde Gates. Microsoft, tvrtka koju je osnovao i koja dominira svjetskim tržištem računala, donosi stalne prihode. Gatesov udio u kompaniji je vrijedan 16 milijardi dolara, iako su dionice ostale na istoj razini tijekom 2010. godine. Gates redovno prodaje svoje dionice u Microsoftu i ulaže ih u investicijsku kompaniju Cascade, koja čini 70 posto njegovog imetka, kao i u druge projekte s kojima se zabavlja.
3. Warren Buffet
Gatesov partner u bridžu i vjerojatno najveći investicijski mag svih vremena, Buffet, “težak” je fascinantnih 45 milijardi dolara, a namjerava nakon smrti ostaviti 99 posto svog bogatstva Gatesovoj fondaciji. Kako sam kaže, najbolja investicija koju ima u životu su zdravlja i prijatelji. Od 1965. godine, kad je preuzeo tekstilnu kompaniju Berkshire Hathaway, postao je sinonim za najdarovitijeg investitora današnjice. U 2009. godini je ta kompanija preuzela željezničku kompaniju Burlington Northern Santa Fe za frapantnih 26 milijardi dolara.
4. Larry Ellison
Šef divovskog Oraclea ove je godine dolazio na naslovnice preko svoje svađe s HP-om, kao i preko ostvarenja svog dugogodišnjeg sna o osvajanju Kupa Amerike u jedrenju. Oracle je tijekom godina preuzeo 66 tvrtki, a u 2010. je uspio profitirati od zadnje velike kupovine, one kompanije Sun Microsystems. U zadnjih pet godina je Ellison dobio 960 milijuna dolara kompenzacije za svoje mjesto izvršnog direktora kompanije, a nedavno je svoju plaću srezao na jedan dolar. Od 27 milijardi dolara imetka, Ellison namjerava dati 95 posto u dobrotvorne svrhe, a tijekom godina potrošio je 100 milijuna dolara, da bi u veljači ove godine osvojio Kup Amerike, najcjenjeniju jedriličarsku utrku na svijetu.
5. Christy Walton i obitelj
Udovica Johna Waltona, sina Sama Waltona, osnivača Wal-Marta, najvećeg trgovačkog lanca u SAD-u, naslijedila je svojih 24 milijarde dolara kad je njen suprug umro u zrakoplovnoj nesreći 2005. godine. Ove je godine dobila i dodatni bonus zbog mudre investicije svog pokojnog supruga. John Walton je rano ušao u kompaniju First Solara, a dionice te tvrtke su od 2006. godine skočile za 400 posto. Ipak, većina imetka dolazi od Wal-Marta, koji godišnje ima prodaju od 405 milijardi dolara, i zapošljava preko dva milijuna ljudi. Njen šurjak James nalazi se na sedmom mjestu liste.
6. Charles Koch i David Koch
Dva brata, nasljednika diva Koch Industries, su s 21,5 milijardi dolara po glavi najbogatiji par braće svih vremena. za razliku od svoja druga dva brata, Fredericka i Williama, koji su nakon očeve smrti prodali svoje udjele u obiteljskoj kompaniji, dvojica su braće odlučila nastaviti širenje. Uspješno. Koch Industries je druga najveća privatna kompanija u SAD-u, a dvojica braće su poznati politički aktivisti i mecene libertarijanskog pokreta. Zadnji put su se na političkoj sceni sukobili s guvernerom Kalifornije Arnoldom Schwarzeneggerom kad su dali milijuna dolara da bi našli načina za borbu protiv njegovog zakona o klimatskim promjenama.
Među prvih dvadeset na listi nalaze se i gradonačelnik New Yorka Michael Bloomberg, osnivači Googlea Larry Page i Sergei Brin, investitor George Soroš, ili suosnivač Microsofta Paul Allen, prenosi lifezona.com.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Ovo su najtraženija zanimanja u Hrvatskoj za SSS i za VSS…

Objavljeno

-

By

Hrvatska je posljednjih godina suočena s velikim manjkom radne snage. Stanovništva je sve manje i sve je starije, posljedice odljeva radne snage u inozmestvo snažno se osjećaju na tržištu rada, a nastale rupe dijelom popunjava uvozna radna snaga, sve više iz dalekih aziskih zemalja.

Naspram suficitarnih zanimanja o kojima smo pisali ovih dana, onih deficitarnih mnogo je više.

Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) svake godine provodi analizu i objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja predlažući, prije upisa u prve razrede srednjih škola i na fakultete, u kojim obrazovnim programima bi trebalo povećati, odnosno smanjiti broj upisanih učenika i studenata.

HZZ: Popis je iz godine u godinu sličan

U HZZ-u nam kažu da je popis iz godine u godinu sličan, bez nekih značajnih odstupanja i što se tiče deficitarnih kao i suficitarnih zanimanja.

“S obzirom da se analize rade na lokalnoj razini, teško je generalizirati na razini Republike Hrvatske, no postoje određena zanimanja koja su deficitarna i na kontinentu i na obali”, napominju nam u HZZ-u.

Što se tiče srednje stručne razine, najdeficitarnija su zanimanja u graditeljstvu, prerađivačkoj industriji, zdravstvu, djelatnosti popravaka motornih vozila, djelatnosti pripreme i usluživanja hrane te prijevozu i distribuciji.

Ovo su najtraženija zanimanja?

Najdeficitarnija, odnosno najtraženija zanimanja srednje stručne razine su:

zidari

fasaderi

krovopokrivači

vodoinstalateri

električari

podopolagači

automehaničari

automehatroničari

autolakireri

bravari

tokari

strojobravari

mesari

pekari

slastičari

kuhari

konobari

medicinske sestre

medicinski tehničari

laboratorijski tehničari

vozači lakih i teških dostavnih vozila

vozači autobusa

vozači vozila hitnih službi

U rangu visokoobrazovanih, odnosno zanimanja za koje je potrebna viša i visoka stručna sprema, u HZZ-u kažu da se trenutno najviše traže stručnjaci za matematiku, fiziku, elektrotehniku, strojarstvo, građevinu, medicinu, farmaciju, logopediju i rehabilitaciju.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Važna obavijest za umirovljenike: Mirovine stižu nešto kasnije

Objavljeno

-

By

Hrvatska poštanska banka poslala je obavijest svojim korisnicima vezanu uz isplatu mirovina.

“Obavještavamo vas da će Hrvatska poštanska banka, iznimno zbog tehničkih prilagodba u sustavu slijedom pripajanja Nove hrvatske banke, redovna mirovinska primanja umjesto 1. lipnja korisnicima isplatiti 4. lipnja 2024. godine. Od srpnja 2024. Banka nastavlja isplaćivati redovna mirovinska primanja prvog dana u mjesecu. Zahvaljujemo vam na povjerenju i razumijevanju”, napisali su u obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

USUSRET UPISIMA U SREDNJE ŠKOLE / Dok mnogi ne mogu doći do radnika, u ovim zanimanjima ih je – previše…

Objavljeno

-

By

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga)

Za manje od dva tjedna, 27. svibnja, počet će prijave u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u prve razrede srednje škole. Škole će natječaj za upis raspisati i objaviti najkasnije do 20. lipnja, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 10. srpnja. Ove godine planirano je 48.135 upisnih mjesta.

Prijave za upis na fakultete započele su 1. veljače, a 29. travnja objavljene su orijentacijske rang-liste za upise. Studije je moguće prijavljivati do 17. srpnja kada će biti objavljene i konačne rang-liste upisa.

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga) te preporuka za smanjenje upisnih kvota u obrazovne programe u kojima se učenici školuju i studenti obrazuju za zvanja i zanimanja koja su suficitarna.

“Kada govorimo o zanimanjima koja su suficitarna, preporučili bismo budućim studentima smanjiti interes za studije filozofije, povijesti umjetnosti, komparativne književnosti i dizajna. A od srednjoškolskih programa, preporučili bismo smanjiti obrazovne programe za fotografa, ekonomiste, modne tehničare, grafičke dizajnere…”, rekli su nam u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) na pitanje kojih zvanja i zanimanja Hrvatska ima viška.

Preporuke HZZ-a za smanjenjem upisnih kvota za pojedina zanimanja

HZZ svake godine objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, a na temelju praćenja, analize i predviđanja potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Te se preporuke ne odnose samo na upis, već i na stipendiranje učenika i studenata. No, budući da potrebe tržišta rada nisu iste u svim krajevima Hrvatske, HZZ svoje analize provodi regionalno i lokalno, a isto tako objavljuje i preporuke. Izdvojili smo HZZ-ove preporuke za smanjenjem upisnih kvota na područjima četiri županije s najviše stanovnika te Gradu Zagrebu. Tamo živi više od polovice stanovništva Hrvatske pa podaci o suficitarnim zvanjima i zanimanjima na tim područjima uvelike održavaju i stanje u cijeloj Hrvatskoj .

Grad Zagreb i Zagrebačka Županija

Trogodišnji i četverogoodišnji srednjoškolski program

Fotografi

Ekonomisti

Grafički urednici-dizajneri

Tehničari za logistiku i špediciju

Modni tehničari

Hotelijersko-turistički tehničari

Veterinarski tehničari

Prehrambeni tehničari

Tehničari cestovnog prometa

Stručni studij

Fizioterapija

Poslovna ekonomija

Ekonomija poduzetništva

Sveučilišni studij

Dizajn

Grafička tehnologija (smjer: Dizajn grafičkih proizvoda)

Povijest umjetnosti

Komparativna književnost

Filozofija

Novinarstvo

Tekstilni i modni dizajn (smjerovi: Modni dizajn i Dizajn tekstila)

Komunikologija

Politologija

Etnologija i kulturna antropologija

Kineziologija

Sociologija

Agroekologija

Ekonomija

Poslovna ekonomija

Split i Splitsko-dalmatinska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Hotelijersko-turistički tehničari

Komercijalisti

Poslovni tajnici

Tehničari za logistiku i špediciju

Tehničari za poštanske i financijske usluge

Upravni referenti

Stručni studij

Kineziologija

Management malog poduzeća

Management trgovine i turizma

Međunarodni management u hotelijerstvu i turizmu

Sportski management

Turističko poslovanje

Upravni studij

Sveučilišni studij

Biologija i tehnologija mora

Forenzika

Industrijsko inženjerstvo

Kemija

Kemijska tehnologija (smjer: Kemijsko inženjerstvo)

Kineziologija

Pomorski management

Poslovna ekonomija

Povijest (dvopredmetni)

Pravo

Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni)

Rijeka i Primorsko-goranska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Upravni referenti

Stručni studij

Upravni studij

Sveučilišni studij

Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu

Poslovna ekonomija (smjerovi: Financije i računovodstvo, Poduzetništvo, Marketing)

Pravo

Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Osijek i osječko-baranjska županija

Trogodišnji srednjoškolski program

Prodavači

Fotografi

Cvjećari

Frizeri

Četverogodišnji ili petogodišnji srednjoškolski program

Upravni referenti

Ekonomisti

Komercijalisti

Agrotehničari

Poljoprivredni tehničari fitofarmaceuti

Farmaceutski tehničari

Građevinski tehničari

Arhitektonski tehničari

Tehničari geodezije i geoinformatike

Ekološki tehničari

Agroturistički tehničari

Poslovni tajnici

Fizioterapeutski tehničari

Dentalni tehničari

Likovni umjetnici i dizajneri

Grafički urednici-dizajneri

Grafički tehničari pripreme

Grafički tehničari dorade i tiska

Zdravstveno-laboratorijski tehničari

Kozmetičari

Stručni studij

Računovodstvo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Fizioterapija

Upravni studij

Javna uprava

Bilinogojstvo

Agroekonomika

Građevinarstvo (opći smjer)

Sveučilišni studij

Pravo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Kultura, mediji i menadžment

Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni)

Informatologija ili Informacijske i komunikacijske znanosti

Filozofija i hrvatski jezik i književnost

Filozofsko-teološki studij

Fizioterapija

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu