Connect with us

Hrvatska

Tadić se naklonio i ispričao hrvatskim žrtvama na Ovčari

Objavljeno

-


“Ovdje sam danas da se poklonim žrtvama i namjera mi je odati im počast. Ovdje sam da, poklanjajući se žrtvama, još jedanput uputim riječ isprike, da iskažem žaljenje i stvorim mogućnost da Srbija i Hrvatska okrenu novu stranicu povijesti”, izjavio je to predsjednik Republike Srbije Boris Tadić na Ovčari, simbolu stradanja hrvatskog naroda u Domovinskom ratu. “Moja je želja da stvorim mogućnost da Srbija i Hrvatska okrenu novu stranicu u povijesti, da se stvore mogućnosti da naša djeca budu rasterećena njezina bremena, da uspostavim politiku dobrosusjedsva i suradnje, koja otvara ljudima mogućnosti – politiku koja je sasvim suprotna politici 90-tih”, dodao je srbijanski predsjednik.
“Došli smo u Vukovar i na Ovčaru da se poklonimo žrtvama i izrazimo sućut obiteljima, ali i da pokažemo kako nijedan zločin neće ostati nekažnjen”, kazao je predsjednik Josipović. “Došli smo pokazati kako je moguća drugačija politika – politika mira”, kazao je hrvatski predsjednik te dodao kako želi da današnji događaj bude novi poticaj za pronalaženje sudbine nestalih, poštovanje svih žrtava i okretanje nove stranice u odnosima dviju zemalja.
Prvi srbijanski predsjednik na Ovčari
Tadić je prvi predsjednik Srbije koji je došao odati počast stradalima na Ovčari – mjestu na kojem su pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojba 20. studenog 1991. likvidirali 200 civila i vojnika, većinom pacijenata vukovarske bolnice. Predsjednici su položili, uz nazočnost pripadnika počasne bojne HV-a, vijence na spomen-obilježje hrvatskim žrtvama. Vijenci nose istovjetne sadržaje: Nevinim žrtvama.
Ogorčene majke Tadiću okrenule leđa
Kod spomen-obilježja na Ovčari okupilo se 50-ak osoba koje su prosvjedovale s upaljenim svijećama i molitvom. Riječ je o ženama Vukovara i majkama Lovasa i Sotina te braniteljima i invalidima Domovinskoga rata. Ističu kako se ne protive ničijem posjetu, žaljenju, nego da traže istinu o svim stradalima, poglavito o nestralima. Dok su predsjednici polagali vijence, ogorčene majke su im okrenule leđa.
Na putu prema Ovčari, kod vukovarskog vodotornja, predsjednike je dočekao mirni prosvjed manjeg broja članova HSP-a predvođen predsjednikom stranke Danielom Srbom. Oni tim skupom žele izraziti prosvjed što hrvatska politika ne vodi interesa o nacionalnim svetinjama. Nose transparente na kojima između ostalog piše Pardon nije dovoljan, Nisi dobro došao, Zašto neslužbeno, Isprika, a ne žaljenje.
Sastanak od kojeg se očekuje puno
Dvojica predsjednika vratila su se u Vukovar gdje će se sastati s predstavnicima obitelji nestalih Hrvata. Na tom će sastanku biti i hrvatska premijerka Jadranka Kosor. Od Tadića se očekuje isprika za zločine počinjene u Vukovaru. Obitelji žele saznati što se dogodilo s 1100 nestalih osoba, od kojih je 450 iz ratne općine Vukovar. Premijerka Kosor uoči posjeta izjavila je da očekuje i konkretne pomake u rješavanju pitanja nestalih hrvatskih branitelja i civila. Rekla je kako ima naznaka da će Tadić u Vukovar doći i s nekim novim podacima.
Josipović i Tadić iz Vukovara će se uputiti u Paulin Dvor, mjesto nedaleko od Osijeka gdje su 11. i 12. prosinca 1991. pripadnici 130. brigade Hrvatske vojske ubili 19 civila, među kojima su svi, osim jednog Mađara, bili Srbi. Hrvatsko pravosuđe procesuiralo je taj ratni zločin, krivim je proglašen Nikola Ivanković i osuđen na zatvorsku kaznu od 15 godina. Nakon Paulina Dvora Tadić i Josipović će se vratiti u Vukovar gdje će se sastati s predstavnicima srpske zajednice u Vukovaru i okolici. (HRT)

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Stiglo je ljeto, ali prvi dan su nas zaobišle teške vrućine. Sljedeći tjedan temperatura iznad 35 Celzijevaca!

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Pretežno sunčano uz najvišu temperatura zraka od 24 do 28, a na Jadranu te u unutrašnjosti Dalmacije i Istre od 29 do 33 Celzijeva stupnja, prognoza je vremena Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) za subotu.

Vjetar će biti slab do umjeren sjeveroistočni.

Na Jadranu umjerena do jaka bura, lokalno s olujnim udarima, poslijepodne i sjeverozapadni vjetar.

I u nedjelju sunčano, još malo toplije, ali uglavnom ispod 30 Celzijevih stupnjeva. U novom tjednu zato prave ljetne temperature od 35 i više stupnjeva, sunčano, suho – jedino u utorak u gorskom dijelu može biti pokojeg pljuska. Do utorka će se dobro spavati uz svježe noći i jutra, a onda vruće i noću i danju!

Na Jadranu također ljetno vrijeme – sunčano, suho, vrlo toplo ili vruće. Do utorka oko 30, noću oko 20 stupnjeva, a onda i ovdje temperature rastu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Danas oblačnije na kopnu i pljuskovi, pretežno sunčano na obali

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Danas će duž obale biti pretežno, u unutrašnjosti djelomice sunčano te ne posve stabilno. Kopno će u prvom dijelu dana biti oblačnije i lokalno s vrlo malo kiše, a uz umjeren dnevni razvoj oblaka poslijepodne je poneki pljusak moguć uglavnom u Dalmaciji.

Kristina Klemenčić Novinc, dipl. ing.: “Vrućina će u petak u unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu popustiti. Razlog je noćašnje premještanje gotovo suhe hladne fronte, koja će već sutra napustiti naše krajeve dok će sa zapada pojačati utjecaj ogranka anticiklone.

U takvim će okolnostima u Slavoniji, Baranji i Srijemu sutrašnje jutro biti umjereno oblačno i uglavnom suho, a od sredine dana sunčanije. Puhat će umjeren sjeverni vjetar. Najniža jutarnja temperatura zraka od 18 do 20. Najviša dnevna između 27 i 29°C.

U središnjim krajevima temperatura će biti malo niža. U prvom dijelu dana umjerena naoblaka i gotovo svugdje bez oborine, zatim razvedravanje. Umjeren sjeverac i sjeveroistočnjak dodatno će pojačati osjećaj osvježenja.

Na sjevernom Jadranu zapuhat će bura, umjerena do jaka, podno Velebita na udare i olujna. Prevladavat će sunčano vrijeme, a pokoji popodnevni pljusak vjerojatan je uglavnom u unutrašnjosti Istre. Najniža temperatura zraka od 14°C u unutrašnjosti do 24°C na obali. Najviša dnevna oko 24°C u Gorskoj Hrvatskoj, te od 30 do 33°C na moru.

U Dalmaciji će ponegdje vrijednosti biti još više. Veći dio dana bit će u znaku sunca, no popodne, uz lokalno jači razvoj oblaka valja računati na rijetke pljuskove i grmljavinu, osobito u unutrašnjosti. Umjerena bura, na sjevernom dijelu, će zapuhati već ujutro te će se do sredine dana proširiti i drugdje.

Na krajnjem jugu veći dio dana slab vjetar, a bura stiže tek navečer. More stoga mirno ili malo valovito. Unatoč duljim sunčanim razdobljima i ovdje postoji mogućnost pljuskova, ponajprije u zaleđu, no pokoji pljusak mogao bi stići i na obalu. Najviša temperatura između 31 i 34°C.”

Sunčani vikend uz porast temperature i jačanje juga na kopnu

“Za vikend i u ponedjeljak na kopnu se očekuje obilje sunčana vremena. Jutra razmjerno svježa, a dnevna temperatura zraka u porastu, osobito u ponedjeljak kada će mjestimice zapuhati umjeren jugozapadnjak.

Na Jadranu će subota biti vjetrovita uz umjerenu do jaku buru, ponegdje na udare i olujnu, no već će u nedjelju osjetno oslabjeti. Bit će sunčano i danju vruće, dok će u nedjelju i ponedjeljak jutarnja temperatura biti malo niža”, prognozirala je za HRT Kristina Klemenčić Novinc, dipl. ing. iz DHMZ-a.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Stručnjak otkrio što čeka Hrvatsku: Dalmacija će dobiti suptropsku klimu, a Slavonijom će vladati suša

Objavljeno

-

By

Hoćemo li ovog ljeta imati superćelijskih iznenađenja? Život sa strepnjom od oluje, istovjetne onoj koja je prije dvije godine sredinom srpnja pogodila dijelove Hrvatske i pritom prouzročila nezapamćenu štetu, možda će biti nešto na što ćemo se trebati naviknuti u budućnosti.

Ekstremne vremenske pojave, kako u svijetu tako i na europskom kontinentu, postaju sve češći slučaj, a samim time i magnituda prirodnih katastrofa poput poplava, tropskih oluja i suša posljednjih desetljeća pokazuje pojačanje u odnosu na desetljeća iza nas. O sve intenzivnijim pojavama, ljetu koje uskoro i kalendarski počinje i za sobom nosi potencijalno nove prijetnje u vidu vremenskih ekstrema te prilagodbi čovjeka na novonastalu situaciju za Večernji list govori cijenjeni atmosferski fizičar prof. dr. sc. Branko Grisogono.

Najbolje će proći Lika

Ističe kako je jako teško procijeniti koje pojave najviše prijete na globalnoj razini s obzirom na to da čitav klimatski sustav akumulira sve više i više energije pa možemo reći da lagano “šprica” iz jednog u drugi ekstrem.

“Zasad možemo reći da se ne postavljamo dobro prema događajima kao što su uragani, superćelijske oluje, poplave, suše… Poplave su, recimo, jedan od žešćih događaja kojih će, uz požare i suše, vjerojatno u budućnosti biti najviše ako gledamo na globalnoj razini. Sjetimo se dva recentna primjera, poplave u Kataloniji pri čemu je ta španjolska pokrajina jako stradala. Tu je zakazala reakcija obrambenog sektora, politika se nije postavila kako treba i hitne službe nisu bile na vrijeme alarmirane. S druge strane, imali smo zimus požare u Kaliforniji. Los Angeles je grad veličine Istre, što je vrlo nezgodna situacija za vatrogasce koji su morali spašavati gusto naseljeno područje, a neobična je bila i politika koja je odlučila da neće zalijevati naselja morskom vodom kako ih ne bi salinizirali, što je meni potpuno nelogičan pristup za događaj takvih razmjera. Što se tiče same prirode, katastrofalnim požarima na tom području kumovo je tip vjetra Santa Ana. Ona je dinamički slična našoj buri i u takvim uvjetima kanaderi ne mogu pravovremeno prigrabiti vodu i proći tamo gdje treba”, komentira Grisogono.

Geografski udaljeni primjeri poput požara u Kaliforniji zapravo i nisu nemogući na prostoru Europe. Španjolska je u posljednje vrijeme posebno na udaru, a iako su pojave nalik tropskim olujama, poput razornog Miltona ili Helen koji su opustošili jugoistočnu obalu SAD-a malo vjerojatne, i kod nas se mogu javiti svojevrsni uragani.

“Na našem područje specifičan je takozvani MediCane. Takve oluje imaju 20 posto energije od uragana koji se događaju na visokoj morskoj temperaturi, barem oko 27 Celzijevih stupnjeva. Hrvatska je u ovo doba godine navikla imati Jadran na svega 20, a ipak smo već sada na 23 ili 24 Celzijeva stupnja.To je ogromna promjena energije i kod nas i u Jadranu generalno govoreći su se takve oluje počele pojavljivati sve češće. Klima se mijenja na svim vremenskim i prostornim skalama i mi to nismo uspjeli do sada prije zabilježiti. Postoje prastari podaci, to su takozvani proxy podaci, iz godova drveća i iz koralja ili ledenjaka, ali to su indirektna mjerenja koja imaju velike pogreške. Prava mjerenja postoje svega 100 i 200 godina. Mi, zapravo, nedovoljno znamo o klimatskom sustavu”, pojašnjava atmosferski fizičar. A ubrzane promjene doživljava i Hrvatska koja će u budućnosti razviti niz problema, ovisno o regiji.

“Hrvatska ima četiri ili pet klimatskih područja. Dalmacija će imati sve više dugotrajnih suša i približavat će se suptropskoj klimi uz manje oborina i jako sunčevo zračenje. Energija će se tamo pojačavati direktno od Sunca zato što neće biti dovoljno oblaka i dovoljno isparavanja. Pojedini otoci, poput Lošinja, Visa i dijelova Korčule, stradat će zbog dizanja srednje razine mora. Značajne promjene čekaju i niske obale gradova poput Zadra i Šibenika, napose zbog izdizanja razine mora. Slavonija će, s druge stane, imati intenzivniju sušu. Oni će dobiti kišu, ali će biti u takvim porcijama ta će je biti gotovo nemoguće apsorbirati. Jednostavno, doći će poplava, uništit će, primjerice, kukuruz kojeg imamo ionako sve manje i manje, a između će biti sušna razdoblja. Istra će dobivati jače olujne kumulonimbuse. Zagorje će imati sve više tuče. Svaki dio Hrvatske će dobivati nove nepogode. Možda će najbolje proći Lika koja će vjerojatno biti zaštićenija od drugih dijelova zemlje”, govori Grisogono.

Superćelijske oluje s početka priče mogle bi također biti dio ljetnih razglednica iz Hrvatske. Kako objašnjava stručnjak, to je posebna vrsta kumulonimbusa koji se u ljeto 2023. razvio u sjeveroistočnoj Italiji i prešao preko Slovenije gdje je naposljetku i ojačao. Tu su onda stvoreni i novi hrvatski rekordi u veličini tuče koji su, u takvom promjeru, opasni po ljude. U pripremi na takve pojave u budućnosti, ključno je pratiti informacije Državnog hidrometeorološkog zavoda koje onda moraju jasno i na vrijeme plasirati u medije, poručuje Grisogono.

“Još uvijek ne možemo prognozirati kad i gdje će se to dogoditi, a razloga je nekoliko. Prvo, mi nemamo dovoljno česta i gusta mjerenja stoga numerički operativni modeli ne mogu izmisliti nešto što uopće nema naznaku. Ono što je preduvjet nastanka takvih pojava jest visoka relativna vlažnost, dakle, sparina, što ljudi i osjete. Ključna je i raspoloživa konvekcija, dakle, potencijalna energija. Imate vlažan i topao zrak, ali iznad toga treba biti relativno hladan i suh zrak i to onda stvori svojevrsni poklopac. Unutra se zagrijava i u nekom času pukne. Nadalje, tu je jako važno takozvano smicanje vjetra; da na različitim visinama vjetar puše drukčije pa se razvije vertikalna struja prema gore i silazna struja dolje. Ako bismo išli slikovito opisivati situaciju, zamislite sad da ste u kinu i da ima nekoliko zločestih ljudi koji će napraviti nešto loše, ali vi u mraku ne možete znati gdje oni sjede. Vi predosjećate da će se nešto dogoditi, dakle, to je fizika koju mi znamo, ali mi ne znamo koje sjedalo i koji redak će napraviti glupost. To je slikovita logika iza superćelijskih oluja”, zaključuje Branko Grisogono

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu