Connect with us

Hrvatska

Za krađu i preprodaju oružja iz MUP-a krivi policajci?

Objavljeno

-


Policija traga za više od 500 pištolja nestalih iz policijskog skladišta u Soblincu kod Zagreba, a traga se i za kupcima tog oružja, preprodavačima i posrednicima u kupoprodaji, doznaje se od glasnogovornika MUP-a Krunoslava Borovca koji je potvrdio da su za sada osumnjičene tri osobe, među kojima i policajac zadužen za skladište.
Osumnjičeni policajac priveden je i zadržan u istražnom centru zagrebačkoga Županijskog suda, a ostala su dvojica puštena na slobodu. Sumnja se da je od 2006. krao pištolje i preprodavao ih, a krađu je prikrivao lažno prikazujući stanje u skladištu tijekom inventura i nadzora.
Kako javlja Hina, policajac je za sada prijavljen zbog pronevjere, s obzirom na to da je bio zadužen za to oružje, no nije isključeno da će do kraja istrage biti osumnjičen i za trgovinu oružjem.
Riječ je o 549 pištolja uglavnom prikupljenih u MUP-ovim akcijama “Zbogom oružje” i sličnim predajama oružja. Procjenjuje se da su vrijedni oko 30.000 kuna, a pretpostavlja se da je oružje ukradeno 2006. i 2007.godine.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

ŠTO NAS ČEKA? / Donosimo vremensku prognozu za vikend

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Jutros je u Hrvatskoj suho, pretežno vedro i prohladno.

Nešto više oblaka ima na jugu zemlje. Puše umjeren sjeveroistočni vjetar, duž obale jaka bura s olujnim udarima. Temperatura se u dijelovima unutrašnjosti spustila i do -3 stupnja koliko je izmjereno u Štrigovi i Vojniću.

U nastavku dana djelomično sunčano i suho, samo u Lici i Gorskom kotaru poslijepodne možda uz kraći pljusak. Puhat će umjeren sjeveroistočni vjetar, na Jadranu jaka bura, mjestimice s olujnim udarima. Najviša temperatura uglavnom između 12 i 17 Celzijevih stupnjeva, u gorju malo niža.

Slično vrijeme očekujemo i sutra i za vikend.

Uglavnom suho s izmjenom oblaka i sunčanih razdoblja. Samo ponegdje na kopnu može pasti vrlo malo kiše ili neki kraći lokalni pljusak, subota je po tom pitanju malo rizičnija nego ostali dani. Vjetar će postupno oslabjeti pa će djelovati malo ugodnije iako se temperatura zraka neće bitnije mijenjati. Noći i jutra hladni, na kopnu uz moguć slab mraz, a danju će se temperatura držati uglavnom od 12 do 17 Celzijevih stupnjeva.

Nastavi čitati

Hrvatska

ZAKON O POSREDOVANJU / Stižu nova pravila na tržištu nekretnina, evo što se sve mijenja

Objavljeno

-

By

Pexels

Vlada je u srijedu u sabor uputila prijedlog zakona o posredovanju u prometu nekretnina, kojim želi ojačati zaštitu korisnika usluga agencija za promet nekretnina, a njihovu djelatnost detaljnije i suvremenije urediti.

U vladinom prijedlogu povećava se iznos obveznog osiguranja od odgovornosti radi jačanja zaštite korisnika usluga i osiguranja eventualne naknade štete.

Konkretno, povećava se iznos police osiguranja od profesionalne odgovornosti za štetu koju bi posrednik mogao prouzročiti nalogodavcu ili trećim osobama u posredovanju i to na 100.000 eura, kao najmanju iznos po jednom štetnom događaju, odnosno na 300.000 eura za sve odštetne zahtjeve u jednoj osiguravateljskoj godini, rekao je na vladinoj sjednici ministar gospodarstva Ante Šušnjar.

Prema vladinom prijedlogu, posrednik tj. agencija moći će za istu nekretninu naplatiti naknadu i od prodavatelja i od kupca, ali samo ako s njima ima zasebne ugovore, pri čemu ukupna naknada od obje strane ne smije prelaziti maksimalni iznos iz važećeg cjenika. Na primjer, ako agencija ima pravo naplatiti 4%, može naplatiti isključivo 2% od prodavatelja, 2% od kupca, s tim da će za obje strane obaviti različite usluge u posredovanju, objasnio je ministar Šušnjar.

Tako će, recimo, za jednog klijenta obaviti oglašavanje, a za drugoga uknjižbu i pravne poslove koji su vezani za promet nekretnina. 

U Vladinom prijedlogu preciznije se definira oglašavanje nekretnina s ciljem osiguravanja transparentnosti i sprječavanja zavaravajućeg i nepotpunog informiranja javnosti. Tako posrednik koji na temelju ugovora o posredovanju oglašava nekretninu na tržištu, ne smije uvjetovati razgledavanje te nekretnine trećoj osobi prethodnim potpisivanjem ugovora o posredovanju.

Uvodi se i stroga obveza posjedovanja pisanog ugovora o posredovanju prije bilo kakvog javnog oglašavanja nekretnine. Ministar Šušnjar kaže da se time staje na kraj praksi oglašavanja tuđih nekretnina bez znanja vlasnika. 

Uvodi se nova obveza prema kojoj agencija koja trajno obavlja djelatnost posredovanja sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, mora imati najmanje jednog zaposlenog agenta na puno radno vrijeme. Time se želi ispriječiti djelovanje nelegalnih posrednika koji nisu registrirani za posredovanje ili koriste agente koji taj posao obavljaju povremeno i neprofesionalno, rekao je Šušnjar.

Omogućuje se digitalizacija postupka zahtjeva za izdavanje rješenja za obavljanje djelatnosti posredovanju prometnog nekretnina, čime se pojednostavnjuju administrativni proces i povećava učinkovitost sustava. To že se moći učiniti putem usluge START Plus u sustavu e-Građani.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Danas još kiša, snijeg u gorju i olujna bura, a onda stiže povoljniji nastavak tjedna

Objavljeno

-

By

Pixabay

Jutro je u Hrvatskoj svanulo hladno i vjetrovito. Većinom je oblačno, u nizinskoj unutrašnjosti i na Jadranu mjestimice s kišom, a u predjelima iznad 700 metara nadmorske visine ima susnježice i snijega. Puše umjeren i jak sjeverac, na sjevernom i srednjem Jadranu jaka i olujna bura.

U nastavku dana će ipak doći do postupnog smirivanja vremena. Oborina će još biti tijekom jutra i prijepodneva, a zatim će poslijepodne u najvećem dijelu zemlje biti suho. Slijedi i lagani proces razvedravanja pa su u drugom dijelu dana moguća i kraća sunčana razdoblja. Ostaje vjetrovito uz umjeren i jak sjeverac na kopnu te jaka, na udare i olujna bura duž većeg dijela obale. Samo na krajnjem jugu još prijepodne jugo. Najviša temperatura od 10 do 15, u gorju hladnije.

U četvrtak povoljnije. Očekujemo djelomično sunčano i uglavnom suho vrijeme. Sasvim malo oborina moguće je ponegdje u gorskim krajevima. I dalje vjetrovito uz umjeren i jak sjeverac na kopnu te jaku i olujnu buru na Jadranu koja će podno Velebita možda imati i orkanske udare. Temperatura zraka slična današnjoj.

Do kraja tjedna onda imamo većinom suho i djelomično sunčano vrijeme. Samo ponegdje na kopnu uz koji kraći proljetni pljusak, najizglednije u subotu poslijepodne. Vjetar će postupno oslabjeti. Jutra hladna, na kopnu mjestimice s mrazom, a dnevna temperatura se neće bitnije mijenjati.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu