ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTOGALERIJA) ISTRAŽIVANJE / U pećini na litici kod Rovanjske boravili su neandertalci i ljudi, iza sebe su ostavili hrpe ljuštura školjki
Tim Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru u lipnju je ponovno istraživao Pećinu u Ždrilu, smještenu na nepristupačnom položaju iznad Novigradskog ždrila. Ovogodišnja iskapanja vodili su Mario Bodružić i Dario Vujević, a fokus je bio na neolitičkim slojevima koji otkrivaju kako su prapovijesne zajednice koristile ovu jedinstvenu lokaciju između mora i planine.
Pećina u Ždrilu, smještena na strmim liticama iznad Novigradskog ždrila u blizini Rovanjske, jedno je od najvažnijih arheoloških nalazišta na dalmatinskoj obali istraživanih u posljednje vrijeme. Riječ je o lokalitetu s višeslojnim naslagama koje svjedoče o korištenju pećine kroz tisućljeća, još od vremena neandertalaca. Na tragu rezultata iz probnih i sustavnih istraživanja provedenih 2021. i 2023. godine, Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru poduzeo je tijekom lipnja ove godine nastavak iskapanja, fokusiran u prvom redu na istraživanje mlađih slojeva datiranih u razdoblje ranog i srednjeg neolitika.
Osim Marija Bodružića i Darija Vujevića s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, u ovogodišnjoj istraživačkoj kampanji sudjelovao je interdisciplinarni tim stručnjaka iz različitih područja. Posebno se ističe suradnja s projektom BivalveSPEECH, kojim upravlja dr. sc. Melita Peharda s Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu. Cilj tog projekta je analizom školjkaša iz pećinskih slojeva rekonstruirati paleookoliš i sezonalnost boravka ljudi u pećini tijekom neolitika – informacije koje mogu baciti novo svjetlo na način života, ishranu i ekonomiju prvih poljoprivrednih zajednica na ovom prostoru u vremenu od prije 7 tisuća godina.
Žarište interesa ove istraživačke grupe su nalazi artefakata poput litičkih izrađevina, osobnih ukrasa i ostataka faune te uzimanje uzoraka važnih za rekonstrukciju okoliša u razdoblju posljednjeg ledenog doba, a Pećina u Ždrilu izvrsno se uklopila u navedeno. Naime pleistocenski slojevi pećine istraženi tijekom 2023. godine, ukazali su na postojanje barem dviju faza okupacije lokaliteta, potvrđenih radiokarbonskim datiranjem, i to iz ranog gornjeg paleolitika te srednjeg paleolitika, što čini ovaj lokalitet jednim od rijetkih mjesta na prostoru Europe na kojem su boravili i neandertalci i rani moderni ljudi.
Nastavak istraživanja, fokusiran na starije slojeve, slijedi u listopadu, kada će standardna ekipa istraživača i studenata sa Sveučilišta u Zadru biti pojačana s kolegama iz Italije i s Instituta za antropologiju u Zagrebu. Suradnja između hrvatskih i međunarodnih institucija, primjena suvremenih arheoloških metoda te uključivanje mladih istraživača i studenata čine Pećinu u Ždrilu primjerom kako se lokalni nalazi mogu povezati s globalnim pitanjima o podrijetlu i razvoju čovječanstva.
Istraživanja se odvijaju se uz potporu međunarodnog projekta “Last Neandertals”, financiranog od strane Europskog istraživačkog vijeća (ERC Synergy Grant). Projekt je usmjeren na razumijevanje prijelaznog razdoblja između nestanka neandertalaca i pojave ranih Homo sapiensa u Europi. Glavni istraživač projekta je prof. Francesco Berna s Sveučilišta u Sieni, a u istraživanju sudjeluju i sveučilišta iz Bologne, Haife, Pise i Kölna.
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) TRADICIONALNO / Barkajoli kod gradonačelnika Erlića
U Maloj vijećnici gradonačelnik Šime Erlić danas je ugostio zadarske barkajole Dina Gajića, Šimu i Berta Gregova
Tradicionalno, uoči Božića, u Gradskoj upravi priređeno je primanje za zadarske barkajole.
– Svjesni smo koliko barkajoli znače Zadru i hvala vam što njegujete našu tradiciju. Nadam se da će uskoro, i to pozitivno i za vas i za nas, biti završena priča oko upisa barkajola na listu nematerijalne kulturne baštine RH što će nam biti dodatni zamah u promociji i vas i našega Zadra, kazao je gradonačelnik Erlić barkajolima uručivši im prigodne darove.
Gradonačelnik Erlić zahvalio im se za njihov rad, trud i trajan doprinos turističkoj promociji grada.

U neformalnom razgovoru uz prepričavanje anegdota koje svakodnevno doživljavaju kroz svoj posao, barkajoli su gradonačelniku iznijeli potencijalne probleme u radu, svoja zapažanja, primjedbe i prijedloge o svemu što bi se još moglo učiniti kako bi ovaj vid turističke ponude, ali i tradicionalnog načina prijevoza građana, bio još dostupniji, sigurniji i ugodniji.
– Na usluzi smo turistima, ali i našim građanima koji čine 20 posto putnika koji biraju barku za prijevozno sredstvo do Poluotoka, i obrnuto. Kod korekcije cijena, bili smo oprezni, vožnju turistima naplaćujemo dva eura, dok je ona za lokalno stanovništvo jedan euro, kazao je Berto Gregov, jedan od zadarskih barkajola.

Danas plove ukupno tri barke, sve u vlasništvu aktivnih barkajola. Aktivni su Zvonko Gregov, njegovi sinovi Berto i Šime Gregov, Šime Begonja te najmlađi trenutno aktivni barkajol Dino Gajić. Među aktivnim barkajolima četvorica su vlasnici obrta koji su registrirani za prijevoz putnika. Iz gradske blagajne, kao i svake, i ove godine bit će im plaćeni doprinosi poput mirovinskog i zdravstvenog osiguranja.

Uz gradonačelnika Erlića, na prijemu za barkajole bili su Ante Ćurković, zamjenik gradonačelnika, Dolores Kalmeta, pročelnica Upravnog odjela gradsku samoupravu i opće poslove i Dina Bušić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu i sport. Upravo zahvaljujući tom gradskom Odjelu, u srpnju 2025. godine Ministarstvu kulture i medija poslan je elaborat s prijedlogom da barkajoli budu prepoznati kao nematerijalna kulturna baština i budu upisani u Registar kulturnih dobara. Poseban doprinos kao inicijatorica te priče dala je Zrinka Brkan Klarin, povjesničarka umjetnosti i arheologinja, zaposlena u Upravnom odjelu za kulturu i sport, koja je prikupila brojne materijale o ovom tradicijskom obrtu.

ZADAR / ŽUPANIJA
“MAJČINA RIJEČ” / U ponedjeljak predstavljanje knjige fra Andrije Bilokapića
Predstavljanje knjige ‘Majčina riječ’ fra Andrije Bilokapića održava se u ponedjeljak, 8. prosinca, u samostanu sv. Frane u Zadru, s početkom u 20 sati.
Predstavljači su Stjepan Lice, fra Jozo Grbeš i mons. Želimir Puljić.
Zahvalu će uputiti autor Bilokapić i Vedran Vidović.
ZADAR / ŽUPANIJA
ZAŠTITNIK DJECE, POMORACA, PUTNIKA… / Sutra je blagdan sv. Nikole. Svečano u katedrali, te u Crnom i Kistanjama
Župa sv. Nikole u Crnom slavi 310. obljetnicu posvete župne crkve sv. Nikole i dobiva relikviju sv. Nikole. Tim povodom, na blagdan sv. Nikole, u subotu, 6. prosinca, svečano misno slavlje u 10,30 sati i procesiju predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Na blagdan sv. Nikole biskupa, zaštitnika pomoraca i ribara, u subotu, 6. prosinca, u katedrali sv. Stošije u Zadru, svečano misno slavlje za pomorce i ribare s početkom u 18 sati predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Nakon mise, na gatu zadarske rive u more će se baciti vijenac i nadbiskup će predvoditi molitvu za pokojne pomorce i ribare.
Na blagdan sv. Nikole u župi Kistanje, u subotu, 6. prosinca, svečano misno slavlje u 11 sati u župnoj crkvi sv. Nikole biskupa predvodi gospićko – senjski biskup Marko Medo.
Sv. Nikola je na osobiti način zaštitnik Janjevaca koji nastanjuju Kistanje.
-
magazin3 dana prijeFOTOGALERIJA / Gastro turneja po adventskim kućicama u Zadru, 4. dio – đir po Božićnom gramofonu na Pijaci
-
magazin4 dana prijeMJESEČNI HOROSKOP ZA PROSINAC: Jarac ubire plodove svog truda, Vodenjak upoznaje posebnu osobu!
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prijeFOTOGALERIJA / Svečani domjenak u OB Zadar za djelatnike koji su otišli u mirovinu
-
Hrvatska4 dana prijeVUKOSAV, PEDIĆ, FRANCIŠKOVIĆ, VUČAK-LONČAR… / Objavljen je godišnji popis: Ovo su najbolji doktori i doktorice u Zadru i u Hrvatskoj…







