Connect with us

magazin

(KOLUMNA) BLONDIE / KomproMIŠ a.k.a. Enio, Mate, Dukić i salama

Objavljeno

-

Pixabay

Duboko sam uvjerena da skoro nitko ne zna koristiti tu svetu riječ kompromis.

Pusti stručnjaci, psihoterapeuti, bračni savjetnici, pedagozi, svi odreda se kunu da je kompromis jako važan, da ga treba naučiti koristiti u realnom životu i da je on prijeko potreban za sve vrste odnosa, posebno muško ženskih.

Eeeee dakle tu smo! Kako se vi nosite s kompromisom, kompromisima i kao to u praski izgleda? Funkcionira li ? Ima li smisla?

Ja sam uvjerena da iz komproMIŠA uvijek jedna strana izlazi kao miš koji bježi u svoju rupicu dok KOMPRO likuje i prati pogledom tog mišića kako nestaje u svojoj rupici i neutješno cvili.
Ja bi voljela da nas netko stručno obuči kako da mi ne budemo miševi već da skupa budemo tim, jer kosa mi se diže na glavi kad netko s društvenih mreža krene palamuditi o tome koliko je to važno, a svega mi da je njih snimati u srcu neke partnerske svađe ja mislim da bi se i kompromis dobro nasmijao.

U naletu svog čega drugog nego hormonalnog kaosa ja gubim razum, i dok ovo pišem više nisam toliko luda nadolazim pa mogu racionalnije i sebe možda retroaktivno opisati.
Dakle ja sam ona koja sve vidi razarajuće emotivno, mene sve dotakne, ne mogu se lako distancirati i odmaknuti i reći “OK pa što sad idemo dalje”, ne mogu i točka.

Neeee ja to moram dobro izanalizirati, secirati, razgovarati satima i satima jer mene to progoni do srži, skoro kao Matu Lukića problem s proračunom.
Moj partner sjedni nasuprot mene hladan kao špricer dok ja gubim boju u licu i pokušavam mu objasniti da imamo problem kojeg on ne vidi ili ne želi vijedti.

I tako u krug satima, nekad i danima.
I sad bi mi trebali znati u svemu tome naći kompromis i lijepo zagrljeni skupa s kompromisom otići u šetnju skladnog partnerskog odnosa.

E kad bi sve to bilo tako lako.
Em smo mi žene satkane od ludila svojih organa i hormona, em je muškarcima sve uvijek podosta ravna crta na kojoj rijetko kada nastane nekakva amplituda.

Spasila bi se da moj partner nekada poludi kao ja pa da on osjeti te moje unutarnje sukobe koje očito nikako ne može razumjeti i nikad niti neće, skoro kao Enio koji pije bevandu na Bokanjcu opušten jer ne bere da se sve oko njega raspada.

I ono što me dokrajči je trenutak kad ja znam da on popušta i to ne radi kompromisa, tipa da mi sad to riješimo već da samo prekinem dramatizirati i kao riješili smo, a vidi vidi problema opće nismo.
Pa teži hit.
Ja i dalje stojim ni na nebu ni na zemlji gledam oko sebe, promatram njega, pitam se jesmo oboje ludi, treba li nam pomoć ili ja ovo sve sanjam.

Njegova taktika povlačenja je ta da mene uvjeri da sam ja u pravu, samo da sukob stane i da se život vrati u normalu.

Sigurna sam da znate o čemu pričam….eee i onda ja još više poludim, jer niti sam taj sukob dovela do kraja, niti on razumije što ja želim reći, dokazati, iznijeti na stol.
Šećer na kraju kad mi kaže “ ok jesmo sad to riješili, idemo dalje (sveta parola) nema od ovog pustog razgovora ništa jesi toga svjesna.

Ma kakkkoooo nemaaaaa, ima samo ti ne vidiš čovječe problem??

Ja ostanem sama u problemu iz kojeg želim izaći, progledati, prodisat, a ne mogu.
I tako odemo mi leći on iscrpljen od mojih monologa, ja od života.
I dok je moja bolja polovica kao mala beba hrkala, ja sam zasanjala jedan nevjerojatan san…

Ja, Mate Lukić i Enio u trgovini kupujemo spizu. Da znam kombinacija je pravi ljetni hit. Skoro kao Saša, Tin i Keđo.

Svo troje se susretnemo na odjelu suhomesnatog, logično ljeti se jede samo lagana hrana.

Kavalir Mate me pusti preko reda, ja zamolim molim Vas 20 dekagrama kompromisa mortadele na tanko ako nije problem.

Gospođa se okrene i nareže moju narudžbu, preuzmem i ostanem u neposrednoj blizini traćiti ostale stvari s popisa. Pošto je san, bilo je dopušteno da se u mojoj košari nalazi madrac, smokve, ležaljka, haljina iz Zare i zubni konac.

Mate naravno naruči kompromis šunku bez masnoća jer pazi na proteine, a Enio što drugo neko kompromis tirolsku.

Nakon nas dođe Dukić i kaže meni ono moje al možeš i nožem odrezati slobodno to mi je za psa. Trgovkinja odreže podeblji komad nekakve mekše salame.

Izlazimo svi u isto vrijeme iz trgovine, Dukića ispred čeka prekrasan psić kojem on odmotava kupljenu salamu i dok je on baca u zrak pas je u letu smazao svoj kompromis i zajedno su sretno krenuli u daljnje avanture.

Zaustavim ga i potapšam po leđima, oprostite kako vaš kompromis tako dobro djeluje, a on će lagano nasmiješen dok miče svoje šiškice “ gospođo meni kompromis funkcionira samo sa psom, lijepo ga nahranim on me sluša i tako sve do drugo hranjenja.

Vidjela sam da je Mate sve prisluškivao i oboje smo nakon trgovine otišli do azila udomiti psa jer smo željeli i mi kao Dukić imati nekoga tko nas sluša.

Enio je ostao sjediti ispred dućana jer naravno on sve razumije, samo njega nitko još uvijek ne.

Probudila sam se mokra, prestravljena i ushićena.

“ŠTO TI JE viče moj Šime”

Znam što nam treba, imala sam proročanski san.

PAS.
OK LEZI. Okrene se i zaspe.

OPET NE ZNAM je l’ me shvatio ili samo želi spavati, mora da je ovo drugo.
E moj kompromis tko tebe razumije svaka mu čast.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

ADVENT U ZADRU / Đir po gradu i besplatni blagdanski vlakić

Objavljeno

-

By

Jedan od najljepših dijelova zadarske stare gradske jezgre – Kampo Kaštelo, ovog će vikenda oživjeti u adventskom duhu jer će u Perivoju Gospe od Zdravlja, ugostitelji i obrtnici organizirati prvi blagdanski piknik tijekom adventskog razdoblja. Prilika je to da Zadrani, koji zimom obilazak špice najčešće završe na kraju Kalelarge, produže pokoji korak iza crkve Gospe od Zdravlja, te uživaju u delicijama zadarskih ugostitelja iz Kampo Kaštela.

No, kao uvod u bogat subotnji program i proslavu blagdana sv. Nikole, osim koncerta Kuzme i Shaka Zulu na Adventu te DJ večeri na Božićnom gramofonu na pijaci, večeras se po prvi put događaju i četiri istovremena akustična koncerta na različitim gradskim lokacijama. Dio je to novog popratnog adventskog programa, kojemu je cilj druženja i šušur disperzirati duž cijelog Poluotoka, te tako zadarskim poduzetnicima i ugostiteljima koji su otvoreni i zimi pomoći da prebrode ovo razdoblje kada nema turista.

Zadarski duo „Grungelina” tako nastupa kod caffea „Rio” i konobe „Buza” u ulici Putevac. Duo „Grungelina” na glazbenoj se sceni pojavio prije tri godine, a pokrenuo ga je glumačko- glazbeno – ljubavni par Mia Zara i Dejan Marcikić, inspiriran grunge glazbom i željom da sve tegobe i sve ljepote svakodnevnih odnosa zaogrnu u melodičnu i melankoličnu harmoniju dvoglasja.
– Mi ne nastupamo, već se pokušavamo našim pjesmama obratiti publici. To je zapravo dnevnik odraslih emocija, spoj akustičnog grungea i kazališne ranjivosti za sve one koji su voljeli, izgubili, pa opet voljeli i još uvijek traže zvuk koji ne laže, rekao nam je Dejan Marcikić, samo jedan od umjetnika koji nastupaju večeras.

U ulici Jurja Dalmatinca, kod bara „Trooper” pak nastupa duo „Amber Hour”, dok u neposrednoj blizini, u Ulici nadbiskupa Karamana nastupa duo „023 Acoustic”.
– Spremamo, kako ja volim reći, glazbeni maneštrun. U akustičnoj ćemo varijanti izvesti brojne svima drage pjesme različitih žanrova, te tako svim Zadranima uljepšati dolazak sv. Nikole, kazao je Romano Segarić.

Posljednja lokacija ona je ispred barova „Barell” i „Coffee & Cake” u Ulici braće Vranjanina, gdje sve posjetitelje očekuje DJ show.  Sve svirke počinju u 18 sati, te će se ponoviti i iduća dva petka.

Svi oni koji se u subotu ujutro pak nakon dobre svirke u petak upute do Kampo Kaštela moći će uživati u raznim delicijama, kao što su božićna focaccia s namazom od bakalara  i millefoglie krumpir s ricottom i pancetom restorana „Morita”, do slanih i slatkih fritula, te kuhanog vina restorana „Corte”, dok u „Primaveri” spremaju cimet rolice, slane prutiće i kiflice.  Posebno napominjemo kako se hrana za posjetitelje sprema besplatno, a bit će i dobre glazbe, „ružnih” božićnih džempera te puno pozitivne energije, jer svi ugostitelji i stanari ovog dijela Poluotoka čvrsto vjeruju kako Kampo treba živjeti tijekom cijele godine. Udružili su se zato zajedno u ovu lijepu priču kako bi oživjeli jedan od najljepših zadarskih perivoja, kako on u ovim zimskim danima ne bi samo bio kulisa za fotografiranje mladenaca, već istinsko mjesto okupljanja svih onih koji vole Poluotok, njegove male tajne i uske uličice. Zato i nisu propustili priliku pridružiti se pikniku, jer itekako žele da dio blagdanske čarolije dođe i do njihovog kutka Poluotoka.

– Svoj blagdanski program počinjemo ovog vikenda blagdanskim marendinom u Kampo Kaštelu, koji na naše veliko veselje organiziramo u sklopu dodatnog programa Adventa u Zadru, zajedno s drugim ugostiteljima u našem kvartu. Bit će to prilika da naš dio Poluotoka živne, okupe se stanari i prijatelji, te svi zajedno uživamo u izvrsnoj hrani i dobroj glazbi, počela je voditeljica hotela Elena Rušnjak, rekavši kako će se isto druženje ponoviti i 20. prosinca, a svi u Kampo Kaštelu nadaju se kako će ova druženja biti početkom duge blagdanske tradicije koja će samo rasti iz godine u godinu.
– Drago nam je da smo se mi ugostitelji Kampo Kaštela udružili zajedno, jer i mi želimo da blagdansko raspoloženje dođe do nas. Cijeli se kvart ujedinio kako bi ostvarili ovaj božićni program, a nadamo se kako ovo predstavlja jedno novo iznenađenja za Zadrane, dodala je.

Svi oni koji svoj blagdanski vikend doživljaj žele dignuti na novu razinu, te posebice razveseliti najmlađe, do piknika se ne moraju šetati, već voziti! I to u električnom vlakiću koji će obilaziti Poluotok.

Do kraja Adventa vlakić će tako voziti radnim danima od 10 do 13 sati, a vikendom od 10 do 13 sati i 17 do 20 sati na relaciji od ulice Šime Vitasovića, gdje se nalazi parking za motocikle ispod „stare” tehničke škole do ulice Bartola Kašića, u putanji koja ide ulicama Narodnog Lista, preko Muraja do Ulice Božidara Petranovića i Luke Jelića da bi nadalje išla do Istarske obale, gdje će se vlakić okrenuti na rotoru i ići prema Ulici Ive Brčića, preko Muraja do Ulice Stratico do svog cilja  – Ulice Bartola Kašića, odnosno svima znane „stare Tehničke škole”. S te će lokacije električni pak vlakić ići od ponedjeljka do petka od 10 do 12 sati, a vikendom od 10 do 12 i 17 do 19 sati s putanjom do Trga Sv. Stošije preko Široke ulice i poljane Šime Budinića. Polasci s platoa kod Sv. Šime su u 17, 17:30, 18, 18:30 , 19:00 i  19:30 sati.

 
Nastavi čitati

magazin

ADVENT U KAZALIŠTU / U utorak u HNK Zadar hit komedija “Infišacije”

Objavljeno

-

By

utorak, 9. prosinca u 20:00 sati u Hrvatsko narodno kazalište Zadar na predstavu INFIŠACIJE, novu hit komediju HNK Zadar koja je prema prvim reakcijama publike i medija u studenom 2025. osvojila srca publike. Predstava je dio programa „Advent u kazalištu”.

Očekuje vas večer puna smijeha, a nakon predstave i druženje u maloj dvorani HNK Zadar uz promotivne cijene pića u suradnji s Cheers on Wheels, uz iznenađenja i nagradne igre. Nagrade će biti nasumično podijeljene pa vas možda dočekaju upravo na vašem sjedalu!

HRVATSKO NARODNO KAZALIŠTE ZADAR

Petra Mrduljaš prema Pohvali ludosti Erasma Rotterdamskog i Stephenu Berkoffu
INFIŠACIJE

Režija: Dražen Ferenčina
Igraju: Alen Liverić, Žana Bumber, Dominik Karakašić, Isidora Ferenčina, Mimi Zadarski

Pogledajte komediju koja istražuje ponor između stvarnosti i želja.

Ulaznice su dostupne online putem sustava Eventim.hr
👉 https://www.eventim.hr/eventseries/predstava-infisacije-4029632/
te na blagajni HNK Zadar.

 
Nastavi čitati

magazin

VEČERAS NA ADVENTU: Na Zoraniću Kuzma & Shaka Zulu; na Tržnici DJ Boris i DJ Papa Gogo a.k.a. Stari Jarac

Objavljeno

-

By

Prije više od tri desetljeća izašao je prvi album kultnog splitskog benda „Kuzma & Shaka Zulu”, a večeras u 21 sati nastupit će na Trgu Petra Zoranića na „Adventu u Zadru”. Iako Sašu Kuzmića i Galilea Tajča glazbeni kritičari opisuju kao rap-reggae-italo i disko izvođače, pokušavajući opisati prepoznatljivi zvuk splitskog dvojca te partijanersku ekipu, đireve i sitne splitske kriminalce kao junake i ambijent njihovih pjesama, za prepoznavanje je dovoljno samo nabrojati neke od njihovih najvećih hitova koji su obilježili domaću estradu. „Jedna mala Iva”, „Ruke gore”, „Vozimo se, vozimo”, „U mojoj ulici”, „Prva liga”, „Puknuta ekipa”, pa do najnovije „Tutapatike”, već tri desetljeća na radost fanova svih generacija nude slatki ekstrovertirani eskapizam „Kuzme & Shaka Zulua”. Nižu se slike Splita iz osamdesetih i devedesetih prošlog stoljeća, bezbrižan život, ljeto u kvartu, toplina noći uz more ili sve ono što je potrebno da prohladnu prosinačku večer učini posebnom i toplijom.

„Bolje prolazimo u Zadru nego u Splitu”, kazao je jednom Kuzmić opisujući atmosferu na zadarskim nastupima od klupskih koncerata do lanjskog Meat Me festivala. Evo ih i na zadarskom Adventu u 21 sati. Ulaz je slobodan, a događaj organiziraju Grad Zadar i zadarska Turistička zajednica.

Večerašnji program nudi još predstavu Sveti Nikola u 18 sati na Tržnici, dok u sklopu Božićnog gramofona, također na pijaci, od 20.30 sati nastupaju DJ Boris (Hedera) te pionir hrvatske house scene i DJ veteran Papa Gogo a.k.a. Stari Jarac.  

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu