Connect with us

Svijet

2023. – godina ratova i klimatskih ekstrema

Objavljeno

-

Odlazi još jedna godina. Kada je o politici riječ, 2023. – prepuna sporenja, sukoba i teško rješivih ratova – nije donijela ništa novo osim još većeg meteža i kaosa. Međunarodna zajednica više nego ikada prije pokazala je svu svoju jalovost i bezidejnost. Nisu izostale ni prirodne katastrofe od kojih nije bio izuzet nijedan dio svijeta.

Godina 2023. bila je teška. Ako je na svjetskoj političkoj sceni ičega nedostajalo, onda su to bile dobre vijesti i barem malo optimizma.

Od ukrajinske protuofenzive očekivalo se mnogo, no donijela je malo, i to uz visoku cijenu. Mete se ne biraju.

– Danas su ruski teroristi izveli napad koji se ne može nazvati ni životinjskim činom – jer to bi bila uvreda životinjama. Namjerni raketni napad na selo u regiji Harkiv, na običnu trgovinu i kafić. Poginulo je više od 50 osoba, rekao je Volodimir Zelenski, ukrajinski predsjednik.

Zapad uvjerava Kijev da neće ostati sam.

– Putin je mislio da je Ukrajina slaba i da je Zapad podijeljen. On računa da se nećemo držati zajedno. Vjerujem da on to sada ne misli, govorio je Joe Biden, američki predsjednik.

Zapad se ipak umorio od Ukrajine i njezinih problema. Američki Kongres blokirao je obećane milijarde dolara pomoći, ni Europa nije bolja. Bruxelles je otvorio pristupne pregovore s Ukrajinom i Moldavijom.

Bliski istok

Bliski istok izgledao je obećavajuće do rujna 2023. No 7. listopada sve se promijenilo. Vojno krilo palestinskog Hamasa, koji upravlja pojasom Gaze, izvelo je najbrutalniji napad na Izrael u više od 7 desetljeća njegova postojanja. 1200 ubijenih Izraelaca, otmica više od 240 osoba rezultirali su žestokim izraelskim razaranjem Gaze.

– Građani Izraela, mi smo u ratu, ne u operaciji ili borbenim akcijama, nego u ratu, rekao je tada Benjamin Netanyahu, izraelski premijer.

U dva mjeseca sukoba poginulo je više od 21 tisuće ljudi, deseci tisuća su ozlijeđeni, a više od 100.000 zgrada sravnjeno je sa zemljom. I to nije sve, Palestinci, koji gotovo i ne primaju pomoć, na rubu su gladi i prijete im epidemije.

Zapad je pokazao potpunu nemoć. Slaže se jedino u tome da se bliskoistočni problem može riješiti isključivo stvaranjem dviju samostalnih država.

Razorni potres

Tursku i Siriju pogodio je potres jakosti 7.8 prema Richteru, jedan od najsmrtonosnijih u 21. stoljeću, koji je odnio 60.000 života.

Klimatski ekstremi

Danil, Freddy, Lee, Otis, Tammy, Ophelia – nazivi su ciklona, uragana, tajfuna i oluja koji su se izmjenjivali i harali diljem svijeta. Zajedničko im je pustošenje, velike ljudske žrtve i teško procjenjiva materijalna šteta.

Temperature u svijetu rušile su sve rekorde. Klimatolozi tvrde da tako visoke nisu bile posljednjih 125 tisuća godina. Nije bilo dijela svijeta u kojem nisu ostavile ekstreman trag – izbijali su požari, suše, poplave. Dobro je to što su porasla ukupna ulaganja u čistu energiju, no proizvodnja fosilnih goriva i emisija i dalje raste.

Kraj epidemije

U svibnju je Svjetska zdravstvena organizacija zbog drastičnog pada broja oboljelih od COVID-a proglasila kraj pandemije. U tri godine odnijela je oko 7 milijuna života, no stvarni brojevi otprilike su tri puta veći, smatraju stručnjaci.

Indija je, preskočivši Kinu, postala najmnogoljudnija zemlja.

Svjetska politička scena ostala je bez Silvija Berlusconija, Henryja Kissingera, Marttija Ahtisaarija.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Ova popularna aplikacija za šoping brzo je osvojila kupce, ali sad je u problemima

Objavljeno

-

By

Pexels

Temu se suočava s novom pravnom tužbom koju je podnijelo 17 tvrtki u Europskoj uniji.

Kineski online trgovac optužen je za “neuspjeh u zaštiti potrošača” i “korištenje manipulativnih praksi koje su nezakonite prema nedavnom zakonodavstvu EU-a”, prema skupini potrošača BEUC.

Temu je pokrenut tek u rujnu 2022., ali je brzo postao jedno od najpopularnijih internetskih tržišta u svijetu. U Ujedinjenom Kraljevstvu to je bila najpreuzimanija aplikacija 2023., no sada se suočava s poteškoćama.

U pravnoj tužbi navodi se da tvrtka krši nova pravila koja znače da bez obzira gdje se tvrtka nalazi, proizvodi moraju biti u skladu s europskim zakonima ako se prodaju europskim potrošačima.

Skupina potrošača Which? pronašli su oružje za prodaju na tržištu i uređaje za grijanje koji bi “mogli eksplodirati”.

“Pozitivno je vidjeti kako se druge skupine potrošača diljem Europe udružuju kako bi Temu pozvali na odgovornost jer nije spriječio da nesigurni proizvodi završe u domovima ljudi”, rekla je direktorica politike i zagovaranja Whicha Rocio Concha.

Pravna tužba optužuje kompaniju za “manipulativne prakse” kao što je komplicirano brisanja računa koje je teže nego njegovog postavljanja i obmanjivanje kupaca o cijenama.

Također optužuje Temu da je dopustio da potrošači ne mogu ući u trag nekim trgovcima, što je protivno zakonima EU-a.

“Naša predanost usklađenosti i spremnost da angažiramo dionike na globalnoj razini mogu se vidjeti u našim proaktivnim akcijama.”

“Prošli tjedan Temu je potpisao izjavu o prekidu i odustajanju s Njemačkom (Savezom njemačkih potrošačkih organizacija), obvezujući se na rješavanje zabrinutosti u vezi s našim postupcima.

Osim toga, u ponedjeljak je Temu potpisao obećanje o sigurnosti proizvoda s Komisijom za poštenu trgovinu Južne Koreje, obvezujući se na sveobuhvatan sustav za otkrivanje, sprječavanje i uklanjanje nesigurnih proizvoda iz prometa.

Što se tiče pritužbe BEUC-a, shvaćamo je vrlo ozbiljno i temeljito ćemo je proučiti. Nadamo se da ćemo nastaviti naš dijalog s relevantnim dionicima kako bismo poboljšali Temuove usluge za potrošače”, oglasio se Temu u izjavi za Sky News.

 
Nastavi čitati

Svijet

Braća u samo 12 sekundi ukrala 25 milijuna dolara

Objavljeno

-

By

Braća Anton Peraire-Bueno (24) i James Peraire-Bueno (28) iz SAD-a u samo 12 sekundi uspjeli su ukrati kriptovalute u vrijednosti 25 milijuna dolara, no nisu uspjeli to učiniti bez da ih uhvate.

Obojica su studirali na prestižnom Massachusetts Institute of Technology (MIT-u) i to s vrhunskim uspjesima, ali znanje koje posjeduju iskoristili su za izvođenje, kako kažu savezni tužitelji na Manhattanu, za najsuvremeniju prevaru.

Razrađenu pljačku izveli su 2023. tako što su stekli pristup transakcijama koje su bile u tijeku realizacije, a potom bi im promijenili kretanja pa bi kriptovalute završile u njihovim rukama, prenosi CNN.

“Shema koju su proveli dovodi u pitanje integritet blockchaina”, rekao je državni odvjetnik Damian Williams i na taj način zapravo potvrdio da ta tehnologija nije toliko neprobojna kako se u tehnološkim krugovima navodi.

Optužnica ih tereti za udruživanje zbog elektroničke prijevare, elektroničku prijevaru i udruživanje s ciljem pranja novca. Anton je uhićen u Bostonu, dok je James uhićen u New Yorku.

Prema tužiteljima, na studiju informatike i matematike razvili vještine su obrazovanje na koje su se oslanjali kako bi izvršili prevaru.

U optužnici se navodi da su mjesecima planirali manipulaciju i promjene protokola koji se koriste za provjeru transakcija za uključivanje u Ethereum blockchain – bazu podataka koja bilježi svaku transakciju kriptovaluta.

 
Nastavi čitati

Svijet

Trgovina s Kinom nije Gazpromu nadoknadila Europu

Objavljeno

-

By

Ruski plinski koncern Gazprom mogao bi se suočiti s dugim razdobljem lošeg poslovanja, dok pokušava domaćim tržištem i izvozom u Kinu popuniti prazninu nastalu europskim bojkotom.

Nekoć najprofitabilnija ruska kompanija nedavno je objavila godišnji neto gubitak od sedam milijardi dolara, prvi od 1999. godine, koji je uslijedio nakon oštrog pada trgovine s Europom.

Gazpromovi problemi odražavaju dubok utjecaj koji su europske sankcije ostavile na ruskoj plinskog industriji, kao i ograničenja sve većeg moskovskog partnerstva s Kinom.

Moskva je lakše apsorbirala utjecaj međunarodnih sankcija na izvoz nafte budući da su uspjeli preusmjeriti izvoz morskim putem, prema kupcima izvan Europe.

Gazprom se oslanjao na Europu kao svoje najveće prodajno tržište do 2022. godine kada je sukob Rusije s Ukrajinom potaknuo EU da smanji Gazpromov uvoz plina.

Rusija je u 2022. isporučila različitim rutama ukupno oko 63,8 milijardi kubičnih metara (bcm) plina Europi, pokazuju Gazpromovi podaci i Reutersovi izračuni. Volumen se prošle godine dodatno smanjio, za 55,6 posto, na 28,3 bcm.

Gazprom je 2018. godine u EU i druge zemlje, poput Turske, izvozio 200,8 bcm.

Misteriozne eksplozije na podmorskim plinovodima Nord Streama, koji su spajali Rusiju i Njemačku, u rujnu 2022. također su značajno potkopali rusko-europsku trgovinu plinom.

Rusija se potom okrenula Kini, nastojeći povećati svoju prodaju plina kroz plinovode na 100 bcm godišnje do 2030. godine.

Gazprom je krajem 2019. počeo s isporukama plina Kini putem plinovoda Snaga Sibira. Planira dosegnuti godišnji kapacitet tog plinovoda, od 38 bcm, do kraja ove godine, dok su se Moskva i Peking u 2022. godini dogovorili o izvozu 10 bcm s pacifičkog otoka Sahalina.

Rusija najveću nadu može polagati u plinovod Snaga Sibira 2 koji će ići preko Mongolije, a kojim se planira izvoziti 50 bcm godišnje. No, i iz toga su proizišli neki problemi uglavnom zbog nedostatnog dogovora oko cijena i drugih pitanja.

Prema ruskoj konzultantskoj kući BCS, prihod Gazrpoma od prodaje plina Europi u razdoblju od 2015. do 2019. u prosjeku je iznosio 3,3 milijarde dolara mjesečno, zahvaljujući mjesečnim isporukama 15,5 bcm.

Uzimajući u obzir cijenu od 286,9 dolara za tisuću kubičnih metara i Gazpromov izvoz plina od 22,7 bcm prošle godine, ukupna vrijednost plina prodanog Kini mogla bi dosegnuti 6,5 milijardi dolara za cijelu 2023. godinu, pokazali su podaci ruskog ministarstva gospodarstva.

Rusija očekuje da će cijena plina za Kinu nastaviti postupno padati u sljedeće četiri godine, dok najgori scenarij ne isključuje pad od 45 posto, na 156,7 dolara za tisuću kubičnih metara u 2027. godini u odnosu na 2023., pokazuju dokumenti u koje je Reuters imao uvid.

Nije istaknuto što bi moglo utjecati na pad cijene, ali Rusija se suočava s konkurencijom drugih dobavljača plina plinovodom koji se bore za Kinu, poput Turkmekistana, te LNG-a koji se prevozi morem.

Gazpromova financijska izvješća, koja također uključuju njegove naftne i energetske jedinice, pokazala su da su se prošle godine prihodi od poslovanja s prirodnim plinom više nego prepolovili.

Stručnjak moskovskog Instituta za energetiku i financije Aleksej Belogorijev rekao je da bi Gazpromu bilo nemoguće ponovno stvoriti profitabilnost oslanjajući se isključivo na svoje plinsko poslovanje.

Kazao je da je strateški zaokret prema proizvodnji i izvozu amonijaka, metanola i drugih proizvoda za preradu plina za Gazprom moguć, ali da se to neće brzo isplatiti.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu