Connect with us

Hrvatska

Zbog koronavirusa zanemarili smo rotavirusne infekcije u male djece

Objavljeno

-

Prema nekim procjenama, do pete godine života rotavirusom se zarazi čak 95 posto djece barem jedanput. Virus je to koji se brzo širi, posebice u zimskim mjesecima. Karakterizira ga proljev i povraćanje pa roditelji trebaju spriječiti dehidraciju.

Iako infekcija koronavirusom već gotovo dvije godine zauzima cjelokupan medijski prostor, to nikako ne znači da su ostale zarazne bolesti nestale. Jedna od najčešćih infekcija u dječjoj dobi je zaraza rotavirusom.

– S obzirom na to da je Hrvatska jedna od zemalja u kojima cijepljenje protiv rotavirusa nije sastavni dio obveznog imunizacijskog programa, rotavirus je glavni uzročnik proljeva u dojenčadi i male djece u Hrvatskoj još uvijek, rekao je prof. dr. sc. Goran Tešović, pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“.

– Mi se sad nalazimo, rekao bih, u središtu jedne epidemije koja prolazi potiho s obzirom da su svi orijentirani prema COVID-u. Međutim, mi puno češće hospitaliziramo, odnosno puno češće moramo obrađivati u dnevnoj bolnici djecu koja imaju one uobičajene infekcije u koje spada svakako i rotavirus, nego što je to zbog COVID-a. Iako zbog COVID-a vlada, da tako kažem, strah među roditeljima, to su najčešće djeca koja imaju blagu kliničku sliku i koja se nakon pregleda u našoj hitnoj ambulanti mogu vratiti kući. Kod rote je barem 50 posto onih koje moramo inicijalno parenteralno rehidrirati, kaže prof. Tešović.

Dijagnostika i liječenje

Virus je otkriven relativno nedavno, u odnosu na druge česte uzročnike infekcija, tek 70-ih godina prošlog stoljeća. Suvremena dijagnostika dokazuje ga brzim i preciznim imuno-enzimskim metodama. Liječenje je simptomatsko i podrazumijeva nadoknadu izgubljene tekućine i elektrolita.

– Problem nastaje, naravno, ako djeca, što je često kod dojenčadi i male djece, učestalo povraćaju. Tada im onda dajemo lijekove koji suprimiraju nagon na povraćanje i inicijalno ih parenetralno, dakle infuzijski rehidriramo. Osnovno pravilo je da što je dijete mlađe, to je klinička slika bolesti teža. Čovjek se u svom životu može zaraziti puno puta. Svaki sljedeći put je klinička slika sve blaža tako da kod nas odraslih ponekad se svede samo na nekakve senzacije u gornjem dijelu trbuha ili nekakve bolove u gornjem dijelu trbuha, čak i bez proljeva, rekao je prof. Tešović.

Upravo je često povraćanje ono što najviše uplaši roditelje. Stoga je dobro poslušati savjet stručnjaka što činiti u tim trenucima.

– Opetovanim nuđenjem male količine tekućine ukoliko dijete povraća. Naravno, ta tekućina mora sadržavati elektrolite i mora sadržavati šećere jer bez šećera nema transporta elektrolita koji su bitni, a koji se gube putem crijeva zajedno s tekućinom. Dakle, obična voda nije adekvatna tekućina za rehidraciju. To mora biti ono što mi zovemo oralna rehidracijska otopina, koja sadrži i glukozu i elektrolite, rekao je prof. Tešović.

Cijepljenje kao prevencija

Iako cijepljenje nije u obveznom kalendaru, stručnjaci ga preporučuju kao vrlo učinkovitu mjeru prevencije.

–  Obično naša djeca prvu epizodu rotavirusa imaju oko šestog mjeseca života dokad, zapravo, treba završiti ciklus cijepljenja. Dakle, djecu treba cijepiti prije navršenja šestog mjeseca života, iznimno do kraja osmoga, a prvu dozu ne bi nikako trebalo dati nakon devedesetog dana, dakle, nakon navršenja trećeg mjeseca života. Prema tome, ako tako dovoljno rano cijepite, onda ćete imati i najbolji epidemiološki učinak, naglašava prof. Tešović.

– Sve one zemlje koje su uvele cijepljenje protiv rotavirusa bilježe značajan pad incidencije, značajan pad potrebe za parenteralnom rehidracijom, odnosno hospitalizacijom i taj se pad kreće u rasponu od 70 do preko 90 posto. Prema tome, ako me pitate da li je cijepljenje protiv rotavirusa opravdano, je, dodaje.

I nuspojave su vrlo blage ili ih gotovo i nema.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Istječe rok za prelazak s prešutnog na dopušteno prekoračenje, evo što se isplati

Objavljeno

-

By

Eduardo Soares/Unsplash

Sukladno memorandumu koji su lani potpisale banke, Vlada i HNB, građani imaju još dva mjeseca da svoja skuplja prešutna prekoračenja na tekućim računima, zamijene povoljnijim dopuštenim prekoračenjima.

Koja je razlika između dva pojma i zašto bi bilo dobro ugovoriti dopušteno prekoračenje?

Kad na tekućem računu ostvarujete redovite priljeve, banka vam može na vaš zahtjev odobriti i ugovoriti okvirni kredit, odnosno dopušteno prekoračenje po računu (dopušteni minus po računu), piše tportal.

Ako vam je odobreno korištenje dopuštenog prekoračenja, vaš iznos raspoloživih sredstava se, uz vlastita sredstva, uvećava za iznos dopuštenog prekoračenja.

Iznos dopuštenog prekoračenja najčešće ovisi o visini redovitih primanja, a odobrava se bez dodatnih procedura i instrumenata osiguranja na temelju ugovora o tekućem računu sklopljenog u pisanom obliku.

Visina kamatne stope koja se plaća na njegovo korištenje u pravilu je među najvišim kamatnim stopama koje se primjenjuju na kredite odobrene potrošačima, pa se dopuštenim prekoračenjem ne bi trebalo koristiti kao dugoročnim izvorom financiranja potreba.

U slučaju neurednog poslovanja ili smanjenog priljeva sredstava na tekući račun, banka ima pravo smanjiti vam ili ukinuti iznos dopuštenog prekoračenja, ali vas o tome mora izvijestiti najmanje 30 dana prije dana efektivnog umanjenja ili ukidanja dopuštenog prekoračenja.

Prešutno (prihvaćeno) prekoračenje jest iznos novčanih sredstava koji vam je banka prešutno stavila na raspolaganje, a koji prelazi pozitivno stanje na računu, uključujući iznos ugovornog (dozvoljenog) prekoračenja.

Za razliku od dopuštenog prekoračenja, prešutno prekoračenje se ne odobrava na vaš zahtjev, već vam ga banka stavlja na raspolaganje po osnovi stalnih primanja. Proces odobravanja prešutnog prekoračenja ne podrazumijeva zasebnu ugovornu obvezu između klijenta i banke.

Uslijed sklapanja Memoranduma o razumijevanju u vezi prekoračenja po tekućem računu, koji su potpisali ministar financija, guverner Hrvatske narodne banke i predstavnici 13 banaka, u tijeku je zamjena odobrenih prešutnih prekoračenja dopuštenim prekoračenjima.

Prema Memorandumu, potrošači imaju rok do godinu dana da razmotre te ponude i ugovore prelazak na dopušteno prekoračenje. Većina je banaka odlučila da će u svojoj ponudi ubuduće imati samo dopuštena prekoračenja, a krajnji rok za prelazak na dopušteno prekoračenje je 30. lipnja ove godine.

Prelaskom na dopuštena prekoračenja, svim potrošačima će biti zajamčena niža cijena korištenja prekoračenja te kvalitetnije informiranje prilikom ugovaranja prekoračenja kao i postupna otplata duga u slučaju smanjenja ili ukidanja prekoračenja.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

HDZ: Novi izbori nisu opcija; Tvrde da će okupiti većinu do 19. svibnja

Objavljeno

-

By

Stranke koje proteklih dana pokušavaju sastaviti parlamentarnu većinu – SDP i HDZ s partnerima – i dalje nisu došle do toga cilja. Ponajprije stoga što Domovinski pokret, ali i stranke koje s njim pregovaraju, ostaju pri svojim početnim stajalištima. Da su pozicije i dalje nepromijenjene, potvrđuju i najnovije izjave.

– Andrej Plenković kaže da pregovori zasad idu jako dobro. U četvrtak će biti odlučeno kada će pregovarački timovi opet za stol, rekao je prilikom javljanja iz središnjice HDZ-a novinar HRT-a Šime Vičević.

Kako kaže, “HDZ kaže da izbori nisu opcija”, a da će “dogovor svakako biti postignut i to unutar roka koji je potreban za sazivanje sjednice Sabora”.

– Kada govorimo o ulozi DP-a, oni i dalje zauzimaju stajalište da neće surađivati ni u kakvom obliku s SDSS-om. Ali, istovremeno Andrej Plenković kaže da će u pregovorima morati biti postignuta određena razina kompromisa dok jedna i druga strana približavaju svoja stajališta, kazao je.

Dodao je kako “Andrej Plenković nije zaobišao ni pitanje zajedničke fotografije koju je objavio glavni tajnik DP-a Josip Dabro na kojoj je zajedno s Ivanom Anušićem“.

– On u tome ne vidi ništa sporno, dodao je da to može biti korisno u ovoj fazi pregovora s DP-om, dodao je.

Premijer se obrušio i na predsjednika Zorana Milanovića te na ostatak lijeve oporbe.

– Kontinuirano ćemo podsjećati na niz koruptivnih primjera i praksi. Na toj kvazi ljevici imate Grbina koji j koristio naknade za odvojeni život, a nije imao pravo i onda govori drugima. Te informacije će dobivati itekako žestok odgovor, predvodnik te politike je Zoran Milanović, sakrio se dva tjedna, ide po svakom sajmu. Netko tko je teško kršio Ustav, doveo izbore na rub regularnosti sada se sakrio kao mali miš.

Sigurno ćemo raditi na tome da se dogovor o sastavljanju većine postigne do 19. svibnja, rekao je premijer Andrej Plenković komentirajući pregovore s DP-om. Optužio je ljevicu i SDP da difamiraju i napadaju HDZ, “umjesto da se povuku, čestitaju i krenu u svoje interne procese” kako bi vidjeli zašto su ostvarili slab rezultat na izborima.

Upitan je li se itko odrekao SDSS- kazao je da se “nitko nikoga ne odriče” te da se “vode razgovori”.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Potres jačine 4.3 kod Slunja. Osjetio se u Sisku, Zagrebu, Zaprešiću…

Objavljeno

-

Jutros u 5.38 sati područje Slunja pogodio je jači potres, javlja Seizmološka služba.

“Seizmografi Seizmološke službe zabilježili su prilično jak potres s epicentrom oko 15 km južno od Slunja. Magnituda potresa iznosila je 4.3 prema Richteru, a intenzitet u epicentru procijenjen je na V-VI stupnjeva EMS ljestvice”, objavila je Seizmološka služba. Epicentar je bio na dubini od 10 kilometara.

EMSC je prvo objavio da se radi o potresu magnitude 4.8. po Richteru, a kasnije su magnitudu smanjili na 4.6.

Komentar jednog Slunjanina na stranici EMSC-a bio je samo – tutnjava.  Čitatelji iz dijelova blizu epicentra komentiraju da se sve ljuljalo i treslo, da je dobro “zdrmao” i Ogulin, a probudio je i stanovnike Velike Kladuše u susjednoj BiH. Prema komentarima, osjetio se i u Sisku, Ivanić Gradu, Zagrebu, Zaprešiću… Mnogi Zagrepčani javljaju da ih je potres probudio. “Blagi i kratak, ali neugodan”, javljaju.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu