Connect with us

Hrvatska

STIŽE TOPLINSKI VAL! Temperature idu do 35 stupnjeva. Evo kad nas čeka vrhunac…

Objavljeno

-

Foto: Gerd Altmann, Pixabay

Meteorolozi najavljuju prvi ovogodišnji toplinski val, a jedinstveni su i u procjeni koliko nas visoke temperature očekuju. 

Prema prognozama, sve toplije vrijeme očekuje nas prema kraju tjedna, a temperature počinju rasti već danas.

Na kraju tjedna u nekim bi dijelovima zemlje temperature trebale narasti na 35 Celzijevih stupnjeva.

“Napokon je pred nama nešto dulje stabilnije razdoblje kakvo u komadu nismo imali još tamo od veljače. Jača nam utjecaj anticiklone, a u drugom dijelu tjedna pritjecat će i topliji afrički zrak, pa će biti i ljetne žege”, najavio je meteorolog RTL-a Dorian Ribarić, koji je detaljno prognozirao i kakvo će vrijeme biti danas. 

Danas kreće porast temperature

Za prijepodne tako najavljuje pretežno, često i potpuno vedro. Bit će i znatno mirnije nego jučer, samo ponegdje uz obalu još sa slabom do umjerenom burom. Jutro u unutrašnjosti razmjerno svježe, ali će temperatura brzo porasti.

Poslijepodne u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj prevladavajuće sunčano uz prolazno nešto oblaka, ali uglavnom onih visokih slojevitih koji ne kvare odviše dojam lijepog vremena. Vjetar slab, a bit će opet i toplije uz 26-27 °C. 

Vrlo slično u Slavoniji, Baranji i Srijemu. Pretežno sunčano, a tek mjestimice s umjerenom naoblakom oko slavonskog gorja, no sasvim suho. Bit će oko 27 °C, dakle vrlo toplo. 

U Dalmaciji sunčano, vedro, uglavnom samo uz granicu s BiH lokalno umjeren razvoj oblaka. Puhat će uz obalu umjeren jugozapadni i zapadni, na otvorenome i sjeverozapadni vjetar, a povremeno može biti i pojačan. Barem bez bure, koja je malo ohladila more, ali će temperatura zraka opet porasti. Idućih dana tako će i more biti toplije.

Na sjevernom Jadranu pretežno sunčano, malo oblaka može biti u unutrašnjosti Istre i u gorju. No vjetar će biti znatno slabiji, okrenuti će na slab do rijetko gdje umjeren zapadnjak i jugozapadnjak. Bit će i malo toplije, oko 28 °C, a osjetnije će zatopliti u gorju, gdje opet ide iznad 25 °C. 

Što nas čeka do kraja tjedna

U nastavku tjedna na kopnu pretežno sunčano. Bit će to prave ljetne prilike s kojima će od četvrtka neizostavna biti dnevna vrućina, za vikend još izraženija i neugodnija. U subotu i nedjelju bi se lokalno živa u termometru mogla popeti do visokih 35 °C. 

Na moru obilje sunca uz nešto postupniji porast temperature nego u unutrašnjosti. Puhat će ujutro slab burin, a danju će ugodu donositi maestral. Lokalne nestabilnosti vrlo rijetko moguće samo u unutrašnjosti Istre, u četvrtak i potkraj tjedna.

Temperaturu od 35 stupnjeva na samom kraju tjedna u dijelovima zemlje najavljuje i meteorologinja N1 Tea Blažević.

Krešimir Mikec u prognozi za HRT za danas ujutro je najavio razmjerno svježe vrijeme uz porast dnevne temperature. I u nastavku tjedna prevladavat će sunčano uz sve višu temperaturu, pa će od četvrtka gotovo posvuda u kopnenim krajevima biti vruće. I dalje pritom uglavnom sunčano. Vjerojatnost za pokoji popodnevni pljusak postojat će u srijedu i četvrtak u gorju te u Istri, posebno u njezinoj unutrašnjosti. Na moru pritom do kraja ovog tjedna pretežno sunčano te iz dana u dan sve toplije. Stoga će i na Jadranu od četvrtka biti vruće s dnevnom temperaturom višom od 30 stupnjeva. Puhat će slaba i umjerena bura u jutarnjim satima, a jugozapadni i sjeverozapadni vjetar sredinom dana i poslijepodne.

Pročitajte i njegovu detaljnu prognozu za danas i dane pred nama.

Detaljna prognoza za danas i dane pred nama: Stižu vrućine, treba paziti i na UV indeks

U utorak se očekuje dotok opet postupno toplijeg te i dalje većinom suhog zraka u prostranom polju povišenog tlaka. Tako će sutra na istoku zemlje biti pretežno sunčano, ponegdje uz umjeren sjeverozapadni i zapadni vjetar. Temperatura će od jutarnjih 9 do 12 danju porasti do vrijednosti između 26 i 28. Najviša temperatura oko 26, 27 stupnjeva očekuje se i u središnjim područjima. Jutro pak svježe kao danas uz temperaturu od 9 do 12 stupnjeva. Prevladavat će pritom sunčano, ponegdje s umjerenom naoblakom te uz uglavnom slab vjetar. Pretežno sunčano i u gorju te na sjevernom Jadranu. Mjestimice će puhati umjeren sjeveroistočnjak, a na obali i otocima nakon jutarnje bure, lokalno podno Velebita moguće i jake, danju jugozapadnjak i zapadnjak, ponegdje sjeverozapadnjak. Najviša dnevna temperatura od 26 do 28 u Hrvatskom primorju i Istri te između 23 i 25 u Gorskom kotaru u Lici. Pritom u gorju razmjerno svježe jutro.

U Dalmaciji temperatura danju od 26 do 29 stupnjeva. Bit će sunčano, pa i potpuno vedro, uz slabu do umjerenu buru ujutro te jugozapadni i zapadni te sjeverozapadni vjetar sredinom dana i poslijepodne. Sjeverozapadnjak na otvorenome može biti jak uz umjereno valovito i valovito more. Slično i na krajnjem jugu, također uz ponegdje na otvorenom jak sjeverozapadni vjetar. Uz obalu pak jugozapadni i zapadni, a ujutro bura. Uz obilje sunca temperatura zraka danju će porasti do vrijednosti između 26 i 29 stupnjeva.

Od srijede daljnji porast temperature te će prema kraju tjedna nerijetko biti vruće. Prevladavat će sunčano uz malo veću vjerojatnost za pojavu pokojeg lokalnog poslijepodnevnog pljuska u srijedu i četvrtak samo u dijelu gorske Hrvatske. Sunčano i na moru s jutarnjom slabom do umjerenom burom te jugozapadnjakom i sjeverozapadnjakom sredinom dana i poslijepodne. I ondje će zatopliti te će od četvrtka biti vruće. Mala je vjerojatnost sredinom tjedna za pokoji pljusak u unutrašnjosti Istre. Dosadašnja iznadprosječna toplina gotovo je zanemariva u odnosu na buduću. Ljeto nam za nekoliko dana dolazi u pravom smislu te riječi. Ne samo astronomski. A s njim i vrućina, sparina, uz obilje sunca vrlo visok UV indeks te osobito na moru i tople noći. Mnogima vjerojatno ne odveć ugodni vremenski uvjeti koji bi mogli vladati i u preostalom dijelu lipnja.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Važna obavijest za umirovljenike: Mirovine stižu nešto kasnije

Objavljeno

-

By

Hrvatska poštanska banka poslala je obavijest svojim korisnicima vezanu uz isplatu mirovina.

“Obavještavamo vas da će Hrvatska poštanska banka, iznimno zbog tehničkih prilagodba u sustavu slijedom pripajanja Nove hrvatske banke, redovna mirovinska primanja umjesto 1. lipnja korisnicima isplatiti 4. lipnja 2024. godine. Od srpnja 2024. Banka nastavlja isplaćivati redovna mirovinska primanja prvog dana u mjesecu. Zahvaljujemo vam na povjerenju i razumijevanju”, napisali su u obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

USUSRET UPISIMA U SREDNJE ŠKOLE / Dok mnogi ne mogu doći do radnika, u ovim zanimanjima ih je – previše…

Objavljeno

-

By

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga)

Za manje od dva tjedna, 27. svibnja, počet će prijave u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u prve razrede srednje škole. Škole će natječaj za upis raspisati i objaviti najkasnije do 20. lipnja, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 10. srpnja. Ove godine planirano je 48.135 upisnih mjesta.

Prijave za upis na fakultete započele su 1. veljače, a 29. travnja objavljene su orijentacijske rang-liste za upise. Studije je moguće prijavljivati do 17. srpnja kada će biti objavljene i konačne rang-liste upisa.

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga) te preporuka za smanjenje upisnih kvota u obrazovne programe u kojima se učenici školuju i studenti obrazuju za zvanja i zanimanja koja su suficitarna.

“Kada govorimo o zanimanjima koja su suficitarna, preporučili bismo budućim studentima smanjiti interes za studije filozofije, povijesti umjetnosti, komparativne književnosti i dizajna. A od srednjoškolskih programa, preporučili bismo smanjiti obrazovne programe za fotografa, ekonomiste, modne tehničare, grafičke dizajnere…”, rekli su nam u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) na pitanje kojih zvanja i zanimanja Hrvatska ima viška.

Preporuke HZZ-a za smanjenjem upisnih kvota za pojedina zanimanja

HZZ svake godine objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, a na temelju praćenja, analize i predviđanja potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Te se preporuke ne odnose samo na upis, već i na stipendiranje učenika i studenata. No, budući da potrebe tržišta rada nisu iste u svim krajevima Hrvatske, HZZ svoje analize provodi regionalno i lokalno, a isto tako objavljuje i preporuke. Izdvojili smo HZZ-ove preporuke za smanjenjem upisnih kvota na područjima četiri županije s najviše stanovnika te Gradu Zagrebu. Tamo živi više od polovice stanovništva Hrvatske pa podaci o suficitarnim zvanjima i zanimanjima na tim područjima uvelike održavaju i stanje u cijeloj Hrvatskoj .

Grad Zagreb i Zagrebačka Županija

Trogodišnji i četverogoodišnji srednjoškolski program

Fotografi

Ekonomisti

Grafički urednici-dizajneri

Tehničari za logistiku i špediciju

Modni tehničari

Hotelijersko-turistički tehničari

Veterinarski tehničari

Prehrambeni tehničari

Tehničari cestovnog prometa

Stručni studij

Fizioterapija

Poslovna ekonomija

Ekonomija poduzetništva

Sveučilišni studij

Dizajn

Grafička tehnologija (smjer: Dizajn grafičkih proizvoda)

Povijest umjetnosti

Komparativna književnost

Filozofija

Novinarstvo

Tekstilni i modni dizajn (smjerovi: Modni dizajn i Dizajn tekstila)

Komunikologija

Politologija

Etnologija i kulturna antropologija

Kineziologija

Sociologija

Agroekologija

Ekonomija

Poslovna ekonomija

Split i Splitsko-dalmatinska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Hotelijersko-turistički tehničari

Komercijalisti

Poslovni tajnici

Tehničari za logistiku i špediciju

Tehničari za poštanske i financijske usluge

Upravni referenti

Stručni studij

Kineziologija

Management malog poduzeća

Management trgovine i turizma

Međunarodni management u hotelijerstvu i turizmu

Sportski management

Turističko poslovanje

Upravni studij

Sveučilišni studij

Biologija i tehnologija mora

Forenzika

Industrijsko inženjerstvo

Kemija

Kemijska tehnologija (smjer: Kemijsko inženjerstvo)

Kineziologija

Pomorski management

Poslovna ekonomija

Povijest (dvopredmetni)

Pravo

Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni)

Rijeka i Primorsko-goranska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Upravni referenti

Stručni studij

Upravni studij

Sveučilišni studij

Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu

Poslovna ekonomija (smjerovi: Financije i računovodstvo, Poduzetništvo, Marketing)

Pravo

Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Osijek i osječko-baranjska županija

Trogodišnji srednjoškolski program

Prodavači

Fotografi

Cvjećari

Frizeri

Četverogodišnji ili petogodišnji srednjoškolski program

Upravni referenti

Ekonomisti

Komercijalisti

Agrotehničari

Poljoprivredni tehničari fitofarmaceuti

Farmaceutski tehničari

Građevinski tehničari

Arhitektonski tehničari

Tehničari geodezije i geoinformatike

Ekološki tehničari

Agroturistički tehničari

Poslovni tajnici

Fizioterapeutski tehničari

Dentalni tehničari

Likovni umjetnici i dizajneri

Grafički urednici-dizajneri

Grafički tehničari pripreme

Grafički tehničari dorade i tiska

Zdravstveno-laboratorijski tehničari

Kozmetičari

Stručni studij

Računovodstvo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Fizioterapija

Upravni studij

Javna uprava

Bilinogojstvo

Agroekonomika

Građevinarstvo (opći smjer)

Sveučilišni studij

Pravo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Kultura, mediji i menadžment

Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni)

Informatologija ili Informacijske i komunikacijske znanosti

Filozofija i hrvatski jezik i književnost

Filozofsko-teološki studij

Fizioterapija

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Sindikalist: Hrvatska uplatila 12 milijuna eura pa izgubila kontrolu nad Petrokemijom

Objavljeno

-

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel uputio je danas zahtjev premijeru, resornim ministrima i ravnatelju CERP-a za utvrđivanjem odgovornosti i ispravljanjem propusta u procesu dokapitalizacije Petrokemije d.d. Postupak dokapitalizacije proveden je tako da će rezultirati s vlasničkim udjelom države od svega oko 20 posto i posljedično potpunim gubitkom kontrole nad daljnjom sudbinom Petrokemije, istaknuo je u priopćenju Novosel.

U procesu dokapitalizacije bilo je predviđeno povećanje temeljnog kapitala u rasponu od 70 do 140 milijuna eura, dok je država uoči dokapitalizacije kontrolirala oko 44 posto dionica.

Posljedično, da bi se provela Vladina odluka o zadržavanju kontrolnog paketa dionica, iznos ulaganja u povećanje temeljnog kapitala od strane RH trebalo je odrediti ovisno o iznosu ulaganja turske grupe Yildirim, najvećeg suvlasnika Petrokemije, tako da udio RH u vlasničkoj strukturi nakon dokapitalizacije ostane minimalno 25 posto plus jedna dionica, dodao je.

“Oboje predstavnika RH glasali protiv odluke o kapitalizaciji”

Iako je uobičajena poslovna praksa da uplatu prvi izvrši najveći vlasnik, da bi manjinski dioničari ovisno o visini njegovog uloga mogli prilagoditi uplate i tako zadržati ciljani vlasnički udio, kaže Novosel, “u ovom je slučaju RH, preko četiri pravne osobe putem kojih kontrolira dionice, uplatu izvršila prva”.

Time je, tvrdi predsjednik SSSH, omogućila većinskom dioničaru Yildirimu da uplatom, u okvirima planiranog raspona povećanja temeljnog kapitala, preuzme veći vlasnički udio no što je bilo planirano, odnosno da se vlasnički udio Republike Hrvatske smanji ispod kontrolne granice od 25 posto plus jedna dionica.

Novosel podsjeća da su oboje predstavnika RH u Nadzornom odboru kutinske Petrokemije u konačnici glasali protiv odluke o dokapitalizaciji, ali kad je već bilo prekasno i kad manjinskim udjelom glasova na odluku više nisu mogli utjecati.

“Zahtijevam da se utvrdi odgovornost za propust”

Rezultat tako provedene dokapitalizacije je da je RH uplatila nešto više od 12 milijuna eura da bi smanjila vlasnički udio s oko 44 na oko 20 posto i izgubila svaku kontrolu nad sudbinom Petrokemije, ustvrdio je.

Smanjenje vlasničkog udjela s 44 na oko 20 posto moglo se ostvariti i prodajom 24 posto dionica većinskom vlasniku pa bi RH zaradila znatna sredstva, umjesto potrošila više od 12 milijuna eura, kaže Novosel.

“S obzirom na iznimnu važnost Petrokemije, ne samo kao najvećeg poslodavca u Kutini i Sisačko-moslavačkoj županiji nego i jedinog proizvođača mineralnih gnojiva u Hrvatskoj i regiji, kao član Upravnog vijeća CERP-a zahtijevam da se utvrdi odgovornost za ovaj propust, ali i da se poduzmu žurne mjere za njegovo ispravljanje”, ističe Novosel.

“Neovisno o tome je li razlog ovog propusta bio nemar, nesposobnost ili nečija namjera (a što je sve podjednako nedopustivo), smatram da RH i dalje mora i može pronaći način za dogovor s većinskim vlasnikom kojim bi se ispoštovale prethodno donesene odluke i ranije postignuti dogovor o dokapitalizaciji, odnosno zadržao kontrolni paket od najmanje 25 posto plus jedna dionica”, istaknuo je Novosel.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu