Connect with us

Hrvatska

Ne znaju gdje je i kada rođen Isus, a smrtni grijesi su im – Božje zapovijedi!?

Objavljeno

-


Ususret predstojećim blagdanima, reporteri Z NET-a napravili su mali test među poznatim zadarskim manjim ili većim katolicima, ali i onima koji to nisu, tek da ispitamo – znaju li zapravo što i zašto slave za koji dan.
Od svih naših sugovornika, najvišu ocjenu zaslužili su zamjenik gradonačelnika Dražen Grgurević i zamjenik župana Đani Bunja, a najlošiju – gradonačelnik.
Kao najteže, pokazalo se pitanje “gdje je Isus rođen i kojeg datuma”. Osim dvojice spomenutih, nitko od ostalih sugovornika nije znao da je Isus rođen u Betlehemu, a na pitanje kojeg datuma većina ih je rekla – 25. prosinca, dok je Zvonimir Vraničić izjavio kako je Isus rođen 1. siječnja 1. godine “jer se po njemu kalendar računa”. Grgurević i Bunja znali su točan odgovor i na ovo pitanje, odnosno rekli su kako se točan datum ne zna, a Grgurević je lijepo objasnio kako je dokazano da je Isus rođen tri godine prije onog što je službeno zapisano.
Nitko od anketiranih nije imao problem s nabrajanjem crkvenih božićnih pjesama, a najćešće spominjana bila je “U sve vrime godišta”.
Na naoko lagano pitanje – “koliko ima smrtnih grijeha”, većina je točno odgovorila – “sedam”, dok je Vrančić rekao:
– Ako ima deset Božjih zapovjedi, onda ima i deset smrtnih grijeha.
Kada je trebalo nabrojati tri smrtna grijeha, svega smo čuli, no uvjerljivo najbolji odgovor još jednom je dao gradonačenik. Kao smrtni grijeh nabrojao je – “ljubi bližnjega svoga”!?

Pitanja i odgovori:
Koji je najvažniji katolički blagdan?
– Uskrs.
Tko je utemeljitelj kršćanstva?
– Isus.
Što simbolizira pšenica koja se sadi u ovo vrijeme?
– Ona je simbol plodnosti i novog života.
Koliko ima smrtnih grijeha?
– Sedam.
Nabrojati tri?
– Oholost, škrtost, bludnost, zavist, neumjerenost u jelu i piću, srditost, lijenost.
Tri božićne crkvene pjesme?
Koji je novozavjetni grad u kojem je rođen Isus?
– Betlehem.
Kojeg je datuma Isus rođen?
– Ne zna se točno.
Što su tri kralja nosila Isusu na dar?
– Tamjan, zlato i smirnu (mast).
Zvonimir Vrančić (Foto: Ivan Katalinić)
10 SMRTNIH GRIJEHA?

Gradonačelnik Zvonimir Vraničić rekao je kako slavi Božić, te kako je teško reći koji je najvažniji katolički blagdan jer ih on ne doživljava tako.
Znao je da je Isus utemeljitelj kršćanstva, no nije znao zašto se pšenica sadi.
Osim što je rekao kako ima 10 smrtnih grijeha i da je smrtni grijeh “ljubiti bližnjega svoga”, u istu kategoriju s tim stavio je i “ne sagriješi bludno” i “ne prevari”.
Nije imao problema s nabrajanjem božićnih pjesama, ali po njemu je Isus rođen u Nazaretu 1. siječnja 1. godine. Što su mu nosila tri kralja, znao je.

Dražen Grgurević (foto: Žeminea Čotrić)
PETICA ZA VJERONAUK
Dražen Grgurević znao je odgovore na skoro sva pitanja. Tako je rekao kako je Uskrs najvažniji katolički blagdan i kako se pšenica sadi ne bi li urod bio bolji. Znao je da je sedam smrtnih grijeha, a nabrojao je pohlepu, izdaju i bludnost. Nije imao problem sjetiti se božićnih pjesama, a uz Bunju jedini je znao da je Isus rođen u Betlehemu.
Objasnio je kako je znanstveno dokazano da je Isus rođen tri godine prije nego je to službeno zapisano, te da se ne zna točan datum.
Jedno pitanje na koje nije znao odgovor odnosilo se na darove koje su tri kralja nosila Isusu.
Đani Bunja (Foto: Ivan Katalinić)
ŠTREBER BUNJA
Đani Bunja dobio je čistu peticu. Jedino pitanje na kojem je “zaštekao” bilo je o pšenici.
Tako je, između ostalog, rekao kako mu je pjesma “Tri kralja jahahu” jedna od najdražih, te je znao da Isus nije rođen 25. 12. iako mi tada slavimo njegovo rođenje.
Na sva ostala pitanja točno je odgovorio.
Darko Kasap (foto: Žeminea Čotrić)
NE ZNA TKO JE UTEMELJIO KRŠĆANSTVO
Darko Kasap rekao je kako je Božić najvažniji blagdan, te da ne zna tko je utemeljitelj kršćanstva. Nije znao ni odgovor na pitanje o pšenici, no znao je da ima sedam smrtnih grijeha, ali nije znao naborojati tri.
Nije imao problema s božićnim pjesmama, ali je rekao kako je Isus rođen u Nazaretu.
Na pitanje o datumu rođenja rekao je kako ne zna odgovor. Znao je da su tri kralja nosila zlato, tamjan i smirnu.
Grozdana Perić (Foto: Žeminea Čotrić)
“NE POŽELI TUĐEG SUPRUGA!”
Šefica financija u Gradu Zadru, Grozdana Perić, znala je odgovor na većinu pitanja, no rekla je kako postoji 10 smrtnih grijeha, a pomiješala ih je sa zapovijedima, pa je rekla – “ne ukradi”, “ne poželi tuđeg supruga” i “ne laži”.
Znala je zašto se pšenica sadi i rekla je da je Isus rođen u Nazaretu i to – na Božić.
Znala je što su kraljevi nosili na dar.
Nives Kozulić (Foto: Žeminea Čotrić)
SMRTNI GRIJEH – NE UBIJ!?
Nives Kozulić imala je problema kao i većina s nabrajanjem smrtnih grijeha, pa ih je pomiješala sa zapovijedima, te je nabrojala “ne ubij” i “ne ukradi”.
Rekla je da je Isus rođen u Nazaretu 25. 12. i da su mu tri kralja nosila smirnu, zlato i tamjan.
Sanja Petrovski (Foto: Žeminea Čotrić)
SKORO PETICA
Sanja Petrovski znala je sve osim odgovor na pitanje o pšenici, te kada je Isus rođen i gdje.
Kao i većina rekla je 25. 12. u Nazaretu, ali je precizno nabrojala kao smrtne grijehe oholost, blud i neumjerenost u jelu i piću.
S drugim pitanjima nije imala problema.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Saharski pijesak iznad Hrvatske, evo kad će pasti s kišom…

Objavljeno

-

By

Duboka ciklona zapadno od Velike Britanije spušta se sporo prema Biskajskom zaljevu. Ciklonalno polje sporo se popunjava, a nad naše krajeve u visinskoj jugozapadnoj struji dolazi nestabilan koji se toplinom i pijeskom napunio nad Saharom te vlagom nad Sredozemnim morem.

Prognoziramo da će se nebo ponovo obojati žutom bojom pijeska i to najprije na južnom Jadranu i u istočnim krajevima unutašnjosti. Zračna masa koja dolazi nad naše krajeve puna je vlage, a u nedjelju poslijepodne moguć je lokalno jak razvoj grmljavinskih pljuskova.

Danas prijepodne pretežno oblačno s pljuskovima u istočnim krajevima unutrašnjosti te na južnom Jadranu. Tijekom dana postupno razbijanje naoblake uz dulja sunčana razdoblja. Poneki kratkotrajni pljusak moguć je u Lici i Gorskom kotaru te u središnjoj Bosni.

Na Jadranu jugo u slabljenju i okretanju na jugozapadnjak. Najviše dnevne temperature od 22 do 25. Poslijepodne i u noći na subotu vedro uz formiranje jutarnje magle uz riječne tokove i po kotlinama unutrašnjosti.

U subotu će vrijeme biti malo do umjereno oblačno, jutarnje temperature zraka u unutrašnjosti oko 10, a na Jadranu od 14 do 18. Nakon dizanja jutarnje magle biti će promjenjivo oblačno uz dulja sunčana razdoblja, toplo i vrlo toplo najviše dnevne temperature prognoziramo od 23 do 28 stupnjeva.

Kasno poslijepodne i navečer mogući su rijetki pljuskovi uz grmljavinu u Gorskom kotaru i Lisi te u zaleđu Jadrana. Za nedjelju prognoziramo prolaz oslabljene hladne fronte uz manji pad temperature. Hladna fronta će se brzo premještati od zapada prema istoku, a obilne oborine moguće su na južnom Jadranu i u središnjim krajevima unutrašnjosti.

Uz grmljavinu, pljuskove i udare vjetra moguća je i pojava tuče. Zbog saharskog pijeska u višim slojevima atmosfere nebo će biti mutno žučkaste boje. Do sredine idučeg tjedna promjenljivo red kiše red sunca temperatura zraka u okviru prosjeka za kraj svibnja.

S krajem tjedna trebalo bi biti toplije uz dulja sunčana razdoblja i slab razvoj dnevne naoblake te rijetke poslijepodnevne pljuskove u planinskim krajevima.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Independent objavio popis: Šest manje poznatih destinacija u Hrvatskoj koje se isplati posjetiti

Objavljeno

-

By

Pexels

Osim Splita, Dubrovika i Hvara, Hrvatska nudi i neke manje poznate tradicionalne gradove i mirne otoke za istražiti i uživati na ljetnom odmoru.

Ovo su neke manje popularne destinacije za turiste na našoj obali i u unutrašnjosti, a koje imaju također dosta toga za ponuditi, prenosi Independent.

Primošten

Najbolji za: ljubitelje kafića

Samo sat vremena od turističkog središta Splita nalazi se Primošten. Zvonik crkve sv. Jurja iz 1485. uzdiže se visoko iznad popločane šetnice koja je prepuna kafića na rivi. Nakon zalaska sunca, na glavni trg stiže glazba uživo, barovi na plaži vrve ljudima, a štandovi sa suvenirima ostaju otvoreni dokasna kao primoštenske zabave.

Vis, Biševo

Najbolji za: ljubitelje povijesti

Ako želite povijest, Vis biser na hrvatskoj čistoj obali, otok je vojnog značaja prepun cvijeća. Obilasci tunela iz doba Hladnog rata, spomenik engleskog RAF-a, Titova špilja koja je bila skrovište pred nacistima tijekom Drugog svjetskog rata i još puno toga. Nastavak ABBA-e snimljen je među vinogradima i maslinicima grčko-rimskih gradova na otoku 2017. godine.

Delta Neretve

Najbolji za: avanturiste

Sjeverno od Dubrovnika, delta Neretve, na ušću rijeke Neretve koja izvire iz Bosne, ulijeva se u Jadran. Plaže, zelene doline i tirkizni plićaci idealni su za aktivne pustolovine.Kušajte lokalne delicije, sve od citrusa do žaba i jegulja.

Nacionalni park Brijuni, Fažana

Najbolje za: obilazak otoka

Ovaj jadranski arhipelag kraj Istre dom je 14 otoka prekrivenih šumom, nekoć ljetnim igralištem bivšeg jugoslavenskog predsjednika Tita. Brijunsko otočje, proglašeno nacionalnim parkom od 1983., san je za otkrivanje mjesta za kupanje, rimskih ostataka i suptropskih vrtova.

Šibenik

Najbolji za: odmor u gradu

Zamijenite Dubrovnik sjevernim Šibenikom za odmor bez gužve. Smješten na dalmatinskoj padini, lako se izgubiti u raskošnim pročeljima, srednjovjekovnim uličicama i katedrali svetog Jakova koja je pod zaštitom UNESCO-a. Tu su i četiri obrambene kamene utvrde, obala s tradicionalnim restoranima i arhipelag od 249 otoka dostojnih izleta brodom za istraživanje.

Rastoke, Slunj

Najbolji za: slapove

Slapovi Plitvičkih jezera i rijeke Mrežnice privlače mnogo posjetitelja tijekom ljetne sezone, a u unutrašnjosti se smjestilo selo Rastoke sa sličnim slapovima, kućicama i rijekama za rafting.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu