Connect with us

Tech

Spotify povećava cijene od lipnja

Objavljeno

-

Spotify korisnicima omogućuje pristup glazbi, podcastima i audioknjigama. Mnogi ljudi koriste premium pretplatu bez oglasa u tu svrhu. Ta usluga će sada biti skuplja.

Švedski pružatelj streaminga Spotify planira povećanje cijene za Premium Individual pretplatu. To je izvijestio izvor iz britanskog dnevnog lista “Financial Times”. U budućnosti će pretplata koštati jedan euro više diljem Europe i Latinske Amerike.

Prema izvješću, povećanje bi trebalo biti uvedeno već u lipnju. Individualna premium pretplata tada bi koštala 11,99 eura mjesečno umjesto trenutnih 10,99 eura. Tvrtka je posljednji put podigla cijene u Njemačkoj u listopadu 2023. – tada je i Spotify povećao cijenu premium pretplate za jedan euro, prenosi Fenix magazin.

Dodatna pretplata s boljom kvalitetom

Već nekoliko mjeseci kruže i glasine o još jednoj pretplati na platformu. Navodno bi pretplata “Music Pro” trebala biti dostupna u SAD-u kasnije ove godine. To će uključivati bolju kvalitetu zvuka pjesama, značajke umjetne inteligencije i ekskluzivan pristup koncertnim ulaznicama. Pretplata će koštati 18 američkih dolara – što je oko 16 eura.

Kritičari se boje da bi uvođenje pretplate “Music Pro” moglo dovesti do oglašavanja u konvencionalnoj premium pretplati u budućnosti.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Upozorenje: Ne nasjedajte! Povećan broj lažnih aplikacija, evo kako se predstavljaju

Objavljeno

-

By

Hrvatska Lutrija upozorava javnost na sve češću pojavu lažnih mobilnih aplikacija i profila na društvenim mrežama koji se predstavljaju kao službeni kanali Hrvatske Lutrije.

Ti sadržaji nerijetko koriste naziv, logotip, fotografije i druge elemente vizualnog identiteta Hrvatske Lutrije, čime kod korisnika, osobito među mlađom populacijom, stvaraju dojam da je riječ o službenim, sigurnim i legalnim sadržajima.

Iz kompanije navode i da se, od stupanja na snagu novog Zakona o igrama na sreću, na platformama Google Play i Apple Store bilježi porast nereguliranih aplikacija iza kojih često stoje inozemni i neovlašteni priređivači igara na sreću.

“Posebno zabrinjava činjenica da mnoge od tih aplikacija ne provode ni osnovne sigurnosne mjere, poput provjere dobi korisnika, dok se neke čak oglašavaju kao sadržaj namijenjen djeci”, navode iz HL i pozivaju korisnike da ne dijele osobne ni financijske podatke putem sumnjivih aplikacija i profila.

 
Nastavi čitati

Tech

Imate neku od ovih aplikacija na svom pametnom telefonu? Odmah je izbrišite

Objavljeno

-

By

Problem je što su se u Google Play trgovini pojavljivale aplikacije istog imena, ali različitog imena paketa.

Znate li koliko aplikacija trenutno imate instalirano na svom pametnom telefonu? Prema nekim procjenama, prosječan korisnik na svom telefonu ima i više od 100 aplikacija. No, koliko ih zapravo koristi?

S obzirom na milijune aplikacija koje je moguće pronaći na službenim trgovinama aplikacijama, ne iznenađuje da neku aplikaciju instaliramo jednom i zaboravimo na nju.

No, upravo se među tim “zaboravljenim” aplikacijama može skrivati opasnost zbog koje bi se na udaru hakera mogli naći vaši osobni i financijski podaci.

Naime, tvrtka Cyble, koja se bavi kibernetičkom sigurnošću, objavila je izvještaj u kojem navode pravo blago aplikacija koje je moguće preuzeti na Play Storeu, a kojima je jedini cilj – oteti što više novca naivnim žrtvama.

Kako navode u izvještaju, aplikacije oponašaju imena i ikone legitimnih digitalnih novčanika, pa korisnici ne razmišljajući, klikaju na njih i instaliraju ih. Nakon instalacije i otvaranja, aplikacije otvaraju lažnu web stranicu unutar aplikacije, prikazujući ju kao legitimnu stranicu digitalnog novčanika te traže mnemoničke fraze koje se mogu koristiti za pražnjenje novčanika.

Ističu kako su pronašli više od 20 aplikacija koje su se lažno predstavljale kao legitimne aplikacije popularnih kriptonovčanika. Među njima su SushiSwap, PancakeSwap, Raydium i Hyperliquid. Na popisu su se našli i Suiet Wallet, BullX Crypto, OpenOcean Exchange, Meteora Exchange te Harvest Finance blog.

Problem je što su se u Google Play trgovini pojavljivale aplikacije istog imena, ali različitog imena paketa, pa za točne informacije o tome koja je aplikacija lažna, treba pogledati ovaj popis.

Iz Cyblea napominju kako izgleda kao da aplikacije dolaze od različitih programera, ali sve imaju veoma slične obrasce ponašanja. Upozoravaju kako ove aplikacije koriste tehnike “krađe identiteta” i “pljačke novčanih sredstava s kriptoračuna”.

Ono što ovu kampanju čini posebno opasnom, jest korištenje naizgled legitimnih aplikacija… u kombinaciji s velikom phishing infrastrukturom povezanom s više od 50 domena. To ne samo da proširuje doseg kampanje, već i smanjuje vjerojatnost trenutnog otkrivanja tradicionalnim obranama, ističu iz Cyblea, prenosi Dnevnik.hr.

O svojim su nalazima obavijestili Google, koji je započeo s uklanjanjem aplikacija, no to može potrajati neko vrijeme. Stoga, savjetuju da korisnici provjere nalazi li se neka od aplikacija s popisa na njihovom telefonu i odmah ju uklone te provjere je li im uključena usluga Google Play Protect.

 
Nastavi čitati

Tech

BESPLATNO PREDAVANJE U CENTRU ZA MLADE: Umjetna inteligencija u svakodnevnom životu

Objavljeno

-

By

ZadarConnect organizira besplatno predavanje „Umjetna inteligencija u svakodnevnom životu” koje će se održati u utorak, 3. lipnja 2025. od 18:30 do 20:30 sati u Centru za mlade Zadar (dvorana “Mala scena”).

Predavanje će voditi Anina Lampret Derković, koja će građanima na praktičan način objasniti kako umjetna inteligencija može olakšati svakodnevne zadatke kod kuće, na poslu i u obrazovanju.

Sadržaj predavanja uključuje:

Praktične savjete za korištenje AI alata poput ChatGPT-a, Perplexity-ja i Midjourney-ja

Načine kako AI može potaknuti kreativnost i znatiželju

Objašnjenje što su LLM-ovi i kako postavljati pametna pitanja

Primjere korištenja AI-a za pisanje, istraživanje i svakodnevne izazove

“Predavanje je prilagođeno svima, bez obzira na tehničko predznanje. Cilj nam je pokazati kako AI može biti koristan saveznik u različitim životnim situacijama,”.

Praktične informacije:

Datum: Utorak, 3. lipnja 2025.

Vrijeme: 18:30 – 20:30

Lokacija: Centar za mlade Zadar, dvorana “Mala scena”

Ulaz: Besplatan

Kapacitet: Ograničeno na 30 mjesta

Prijaviti se može putem linka: https://www.meetup.com/zadarconnect/events/307837009/

ZadarConnect redovito organizira edukacijske događaje s ciljem povezivanja i educiranja lokalne zajednice o važnim suvremenim temama.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu