ZADAR / ŽUPANIJA
Udruga socijalnih radnika Zadar stručnim skupom obilježila Svjetski dan socijalnog rada

Udruga socijalnih radnika Zadar obilježila je i ove godine Svjetski dan socijalnog rada organizacijom stručnog skupa u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice, koji je održan 19. ožujka. Sukladno ovogodišnjoj temi „Jačanje međugeneracijske solidarnosti za trajno blagostanje“, izlagači iz socijalnih ustanova i organizacija civilnog društva predstavili su primjere dobre prakse te izazove u području socijalnog rada koji doprinose blagostanju zajednice. Obilježavanje ovog dana ima za cilj isticanje postignuća socijalnog rada i vidljivosti organizacija civilnog društva koje svojim aktivnostima doprinose međugeneracijskoj solidarnosti i blagostanju društva, bez obzira na to jesu li po svom zvanju, djelovanju ili volontiranju zapravo dobrovoljni socijalni radnici.

„Svjetskim danom socijalnog rada ove godine želi se naglasiti uloga i značaj koju međugeneracijska solidarnost ima u ostvarivanju blagostanja na različitim razinama, od one personalne, obiteljske pa sve do društvene. Solidarnost predstavlja temelj odnosa unutar i među generacijama, značajna je za dostupnost resursa i ostvarivanje emocionalne i socijalne podrške ne samo u obiteljima, već i kroz javne sustave pod vidom različitih usluga kojima se doprinosi kvaliteti života svih građana. Također, važno je naglasiti i značajnu ulogu nevladinih organizacija koje svojim radom i aktivnostima kroz razne projekte daju veliki doprinos“,- izjavila je aktualna predsjednica Udruge socijalnih radnika Zadar, Ljiljana Fabac.

Na skupu su se među ostalima predstavili:
HZRS – Županijska služba Zadarske županije – Tim za udomiteljstvo s temom „Udomiteljstvo u Zadarskoj županiji“. Tim za udomiteljstvo započeo je s radom prije nepunih godinu i pol dana, a čine ga pravnica Tina Morić, psihologinja Roberta Stručić i socijalna radnica Martina Ninčević.
Udruga Prospero i Majka Terezija iz Gračaca, Slavica Miličić i Đurđica Sedlan, s temom „Uz nas nisu sami“. Ove dvije udruge odličan su primjer dobre prakse koje svojim djelovanjem u lokalnoj zajednici daju veliki doprinos u radu sa socijalno ugroženim i izoliranim sugrađanima.
Obiteljski centar Zadar, Mia Parać, mag. soc. rad. i Lucija Škrokov Kučina, mag. psych., s temom „Zadovoljan pojedinac – Jaka obitelj – Zdravo društvo“.
Volonterski centar Zadar, Lucija Gobin, s temom „Međugeneracijska solidarnost na primjeru volontiranja s raseljenim osobama iz Ukrajine“.
Škola košarke ABC, Barbara Vrhar Kazarnovskiy i Anton Kazarnovskiy, sa temom „Svi smo mi jednaki“. Škola košarke ABC radi s djecom i mladima, s posebnim naglaskom na rad s djecom s poteškoćama u razvoju.
Inače, povodom Svjetskog dana socijalnog rada, Hrvatska udruga socijalnih radnika organizira stručni skup i podjelu nagrada zaslužnim pojedincima i ustanovama. Ove godine, na prijedlog Udruge socijalnih radnika Zadar, priznanje za svoj rad dobila je kolegica Mirjana Tadić, dugogodišnja djelatnica Caritasa zadarske nadbiskupije – istaknuto je među ostalim na stručnom skupu.
ZADAR / ŽUPANIJA
VELIKA SUBOTA / Večeras u katedrali Uskrsno bdijenje i blagoslov ognja

Na Veliku subotu, 19. travnja, Uskrsno bdjenje u katedrali sv. Stošije u Zadru koje će početi s blagoslovom novog ognja u 21 sat na Trgu sv. Stošije ispred katedrale predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Na svetkovinu Uskrsa, u nedjelju, 20. travnja, svečano koncelebrirano misno slavlje u katedrali sv. Stošije u Zadru u 11 sati predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
ZADAR / ŽUPANIJA
VELIKA SUBOTA Danas je dan tišine i molitve

Velika subota je kršćanski blagdan. Slavi se dan prije Uskrsa. Zajedno s Velikim četvrtkom i Velikim petkom čini Vazmeno trodnevlje.
To je dan tišine i molitve. Na Veliku Subotu Crkva se zadržava kod Gospodinova groba te u molitvi i postu razmišlja o njegovoj muci, smrti i silasku u podzemlje. Stoga vjernici posjećuju posebno uređen Božji grob u crkvi.
Dopušteno je slaviti samo sakramente pomirenja i bolesničkog pomazanja, a pričest se može dijeliti samo kao popudbina.
Crkva u svojoj tradiciji čuva veliko blago. Tako je za Veliku Subotu karakteristično Vazmeno bdjenje koje se slavi noću te stoga nije prikladno da započne prije nego padne noć, a treba završiti prije svanuća nedjelje.
Tada se vjernici okupljaju oko ognja kojeg svećenik blagoslovi. Tim se plamenom upali i uskrsna svijeća koja predstavlja samog Isusa Krista. Svećenik na svijeću stavlja simbole A i Ω. To označava Krista koji je i početak i svršetak. Također se na svijeću stavljaju brojevi tekuće godine. Narav znaka iziskuje da se svake godine u Vazmenom bdijenju blagoslivlja nova uskrsna svijeća, napravljena od prirodnoga voska.
ZADAR / ŽUPANIJA
IMATE SVE ŠTO VAM TREBA? / U nedjelju i ponedjeljak nitko ne radi, a na Veliku subotu…

Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca u Zadru u subotu, 19. travnja 2025., uz napomenu da na Uskrs i Uskrsni ponedjeljak ne radi nitko:
BAUHAUS:
od 8 do 14
KAUFLAND:
od 7 do 22
EUROSPIN:
od 7 do 21
HEY PARK
od 7 do 21
TOMMY
Uobičajeno radno vrijeme. Popis trgovina možete provjeriti OVDJE.
KONZUM:
Sve prodavaonice radit će prema uobičajenom radnom vremenu. Radno vrijeme najbliže Konzum prodavaonice provjerite ovdje.
LIDL:
B. Benkovića 17 – od 7 do 22
Put Murvice 18 – od 7 do 21
Benkovačka cesta 2 – od 7 do 21
SPAR
Od 7 do 21
PLODINE
od 7 do 22
SUPERNOVA:
od 9 do 21
STUDENAC:
od 7 do 21
RIBOLA
Ribola prodavaonice će raditi prema standardnom radnom vremenu.
PEVEX
od 7.30 do 15
METRO
od 7 do 19
EMMEZETA
od 8 do 21
ZADAR SHOPPING CAPITOL
od 7 do 21
CITY PARK ZADAR
od 9 do 21
-
ZADAR / ŽUPANIJA8 sati prije
VELIKA SUBOTA Danas je dan tišine i molitve
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VELIKI ČETVRTAK / Danas je spomendan Isusove posljednje večere. Do subote se gase sva crkvena zvona
-
magazin1 dan prije
Zašto se posti na Veliki petak i što se smije jesti?
-
magazin1 tjedan prije
(FOTOGALERIJA) SUPERNOVA ZADAR / Peek & Cloppenburg otvorio petu trgovinu u Hrvatskoj