Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Centar za sigurniji internet na poziv grada Zadra održao dvodnevna predavanja o sigurnosti na internetu

Objavljeno

-

S ciljem podizanja svijesti i upoznavanja s odlikama sigurnog korištenja tehnologije, 10. i 11. ožujka 2025. godine, Centar za sigurniji internet organizirao je dvodnevna predavanja u Centru za mlade Zadar. Na poziv grada Zadra, tim stručnjaka za sigurnost na internetu educirao je profesore, stručne suradnike, roditelje, skrbnike te učenike osmih razreda i srednjoškolce o sigurnosti na internetu.
Tijekom prvog dana, sudionici su imali priliku poslušati predavanja stručnjaka iz različitih područja, uključujući komunikaciju s djecom o internetskoj sigurnosti, prepoznavanje i sprječavanje digitalnog vršnjačkog nasilja te izazove vezane uz prekomjerno igranje videoigara. Osim toga, posebna pažnja posvećena je problemima kibernetičkog kriminala usmjerenog na djecu te prevenciji seksualnog zlostavljanja putem interneta. Drugog dana, fokus je bio na mladima, koji su kroz interaktivna predavanja stekli znanja o odgovornom i sigurnom sudjelovanju u svijetu videoigara, utjecaju društvenih mreža na mentalno zdravlje te važnosti zaštite privatnosti na internetu, s posebnim naglaskom na rizike sextinga.
Predavanja su održali pedagoginja Ljiljana Čulić, socijalni radnik Ivan Ćaleta, socijalna radnica Tea Čičić, kriminalist Denis Rukavina i osnivač te voditelj Centra za sigurniji internet Tomislav Ramljak, stručnjaci iz područja digitalne sigurnosti i zaštite djece. Centar za sigurniji internet nastavlja s misijom podizanja svijesti o digitalnoj sigurnosti te nastoji svojim aktivnostima obuhvatiti što više gradova diljem Hrvatske. Svaka nova radionica i predavanje korak su bliže sigurnijem online okruženju za djecu i mlade, a pozivi iz različitih dijelova zemlje potvrđuju potrebu za još većom prisutnošću Centra za sigurniji internet i njihovim aktivnostima u svim dijelovima Hrvatske.
Zbog velikog interesa, prijave za predavanje 11. ožujka bile su zatvorene, dok su za predavanje 10. ožujka još uvijek bile otvorene. Sudjelovanje na predavanjima bilo je besplatno, a svi sudionici dobili su potvrdu o sudjelovanju.
“Hvala gradu Zadru na pozivu i mogućnosti da još više širimo misiju sigurnog ponašanja u online svijetu. Ova dvodnevna edukacija istaknula je važnost zajedničkog djelovanja u stvaranju sigurnijeg digitalnog okruženja za djecu i mlade, te je potaknula daljnje aktivnosti i suradnju na ovom području”, kazali su iz Centra za sigurniji internet koji predavanja za roditelje, stručnjake, djecu i mlade održava po cijeloj Hrvatskoj na upit.
Inače, Centar za sigurniji internet Hrvatska je program kojeg vodi Centar za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka, neprofitna organizacija koje se posljednjih 18 godina bavi provođenjem aktivnosti s ciljem zaštite djece od zlostavljanja svih oblika. Poseban im je fokus zaštita djece od seksualne eksploatacije putem interneta. Stoga su prije 10 godina postali član INHOPE – INSAFE mreže centara sigurnijih interneta na razini Europe i time pridobile status nacionalnog Centra za sigurniji internet. Centar tako vodi anonimnu helpline liniju 0800 606 606 za žrtve elektroničkog nasilja koja je dostupna svakog radnog dana od 08:00 do 16:00 sati, a na nju se javljaju stručnjaci poput psihologa, socijalnih radnika i socijalnih pedagoga.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST IZ VODOVODA: Poluotok u utorak bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog radova na održavanju vodoopskrbnog sustava, dana 17.06.2025. godine (utorak),

u vremenu od 08:00 h pa do 14:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima

u gradu Zadru – Poluotok.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterne s vodom za ljudsku potrošnju

biti će smještene u ulici Bedemi zadarskih pobuna kod kućnog broja 5

i u ulici Zadarskog Mira 1358. kod kućnog broja 24.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Sazvana 1. Konstituirajuća sjednica Skupštine Zadarske županije

Objavljeno

-

By

Pročelnica Upravnog odjela za pravne i zajedničke poslove Zadarske županije sazvala je Konstituirajuću sjednicu Županijske skupštine Zadarske županije za dan

18. lipnja (srijeda) 2025. godine u 11,00 sati

Konstituirajuća sjednica će se održati u Velikoj vijećnici Doma županije u Zadru, Božidara Petranovića 8, i to sa sljedećim dnevnim redom:

Utvrđivanje kvoruma

Izbor Mandatnog povjerenstva

Izvješće Mandatnog povjerenstva o provedenim izborima i potvrđivanju mandata članova Županijske skupštine

utvrđivanje člana Županijske skupštine koji će predsjedavati sjednicom do izbora predsjednika

polaganje prisege članova Županijske skupštine

Izbor Odbora za Statut i Poslovnik

Izbor Odbora za izbor i imenovanja

Izbor predsjednika Županijske skupštine

Izbor potpredsjednika Županijske skupštine

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

LJETNA ŠKOLA NA SVEUČILIŠTU: “Nacionalizam jača jer suvremene države nisu uspjele zaštiti svoje državljane od osiromašivanja i gubitka sigurnih radnih mjesta”

Objavljeno

-

By

Nacionalističke ideologije i nacionalistički pokreti oblikovali su moderni svijet. Slomom imperijalnih struktura nacionalna država etablirala se kao jedini legitimni oblik teritorijalne vladavine, a niz nacionalističkih ideja i praksi normalizirao se i ugradio u svakodnevni život. Međutim, nacionalizam dobiva na snazi tek kada postane agresivan i pretjeran. Posljednjih nekoliko godina agresivni nacionalistički idiomi postali su prevladavajući diljem svijeta: od porasta ekonomskih protekcionističkih politika, izbora desničarskih populističkih vođa i stranaka do porasta antiglobalističke retorike i širenja nativističkih i antiimigrantskih pokreta.

O tome zašto se nacionalizam pokazao tako snažnom silom u modernom dobu, kakvu ulogu globalizacija igra u stvaranju populističkih i nativističkih reakcija te o drugim područjima iz područja nacionalizma raspravlja se na Međunarodnoj doktorskoj ljetnoj školi „Nations and Nationalisms in the Contemporary World” (Nacije i nacionalizmi u suvremenom svijetu), koja se održava od 9. do 14. lipnja na Odjelu za sociologiju Sveučilišta u Zadru, a na kojoj sudjeluju 34 doktoranda i profesora iz uglednih europskih sveučilišta od Filipina i Etiopije, preko Ukrajine, Crne Gore, Hrvatske i Njemačke do Kanade i Sjedinjenih Američkih Država. Neke od najvažnijih tema koje se obrađuju su nacionalizam u graničnim područjima; uloga ratnih pobjeda i poraza u oblikovanju nacionalističkog diskursa, način izgradnje teorije o nacionalizmu, metodološki aspekti istraživanja nacionalizma, suvremeni oblici nacionalizma poput „svakodnevnog nacionalizma” i „genetskog nacionalizma”.

– Nacionalizam kao ideologija koja zahtijeva preklapanje kulturnih grupa i političkih granica država od 19. stoljeća nije prestala biti aktualna, a vjerojatno niti neće, jer povijesna naslijeđa, društvena i geopolitička stvarnost vrlo često ne omogućuju brojnim nacionalističkim političkim pokretima da realiziraju svoje programe te ih primoravaju da ulaze u različite oblike konflikata. Kada je nekoliko generacija kulturnih ili etničkih grupa uključeno u nasilne konflikte oko granica država ili za dominaciju u državi, ti konflikti se institucionaliziraju i razvijaju vlastitu dinamiku koja se više ne može jednostavno zaustaviti, kaže prof. dr. sc. Saša Božić s Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru.

Nacionalizam kao poseban kolektivni sentiment, posebno u etabliranim nacijama-državama, jača ili slabi ovisno o percepciji ugroze kulturnog i nacionalnog identiteta, odnosno sposobnosti društava da apsorbiraju političke ili ekonomske pritiske. Uvjeti u kojima dolazi do velikih društvenih ili ekonomskih promjena posebno su pogodni za jačanje nacionalizma kao isključujućeg sentimenta.

– Suvremene države nisu uspjele zaštiti velik dio svoje populacije od osiromašivanja, gubitka sigurnih radnih mjesta koja omogućuju biografsku stabilnost i stvaraju osjećaj ponosa i sigurnosti. Društveni status brojnih skupina danas je niži nego prije dvadesetak godina, a perspektiva budućeg rasta se izgubila. Ne začuđuje onda i porast zahtjeva da se nacije-države zatvore i prekinu ili smanje razmjenu i kretanje preko granica i prvenstveno okrenu jačanju blagostanja autohtone populacije za koju se vjeruje da je ekskluzivni vlasnik države. Globalizacija je stvorila brojne šanse za poboljšanje statusa velikog dijela populacije suvremenih nacija-država, ali je u brojnim država u isto vrijeme ekonomski i društveno opustošila pojedine regije, posebno ruralne. Međutim, trenutačni proces deglobalizacije koji smanjuje međuovisnost i povezanost država, nacionalnih gospodarstva i društvenih grupa, stvara novu geopolitičku nestabilnost koja povratno pojačava osjećaj nesigurnosti i ugroze te stvara dodatne uvjete za jačanje nacionalizma kao kolektivnog sentimenta isključivanja i zatvaranja, ističe Božić.

Sudionike ljetne škole na otvaranju je pozdravio prorektor za Sveučilište u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, koji je istaknuo kako se Ljetna škola posvećena proučavanju nacija i nacionalizma održava u gradu oblikovanom slojevima povijesti, kulture i identiteta.

– Posebno smo ponosni na doprinos našeg Odjela za sociologiju, čija je predanost i stručnost pomogla da se ovaj događaj ostvari. Odjel je dugo bio središte kritičkog mišljenja, međunarodne suradnje i istraživanja koja premošćuju lokalno s globalnim. Iskreno se nadamo da će Zadar postati konstanta na vašem profesionalnom putu – ne samo točka na karti, već stalni dom za vaš rad i ideje, rekao je Penezić.

Ljetna škola održava se u organizaciji međunarodne akademske organizacije The Association for the Study of Ethnicity and Nationalism (ASEN)” na London School of Economics and Political Science (LSE) i Sveučilišta u Zadru.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu