ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTOGALERIJA) U Zemuniku, Poličniku i Suhovarama obilježena 33. obljetnica obrane
U organizaciji Udruge Samostalne satnije Zemunik Donji obilježen je Dan obrane Zemunika, u spomen na 33. obljetnicu najtežeg dana kojeg je ovo ravnokotarsko mjesto preživjelo u Domovinskom ratu. Agresori, predvođeni JNA i paravojnim formacijama, tog 3. siječnja 1992. godine napali su sa svim raspoloživim snagama kako bi pokušali osvojiti Zemunik Donji prije službenog početka dogovorenog Sarajevskog primirja.
No, malobrojna, ali hrabra družina hrvatskih branitelja uspješno je zaustavila njihov prodor i vratila ih na početne položaje. Agresori više nikad nakon toga nisu pomaknuli obrambenu liniju hrvatskih snaga u Zemuniku. Današnjoj svečanosti su, uz predsjednika udruge Samostalna satnija Zemunik Donji Željka Fabijana i domaćina načelnika Ivicu Šarića nazočili župan Božidar Longin i zamjenik župana Zadarske županije Šime Vicković sa suradnicima.
Tih dana prisjetio je i župan Božidar Longin koji je bio sudionik obrane Zemunika:
“Na današnji dan ti otimači ušli su 2 kilometra duboko na područje Zemunika. Dobro se sjećam tog dana jer sam i osobno tada bio ovdje sa svojom postrojbom.
Hrvatski branitelji iz više postrojbi toga su dana prošli pakao, ali motivirani činjenicom obrane vlastitog doma i vlastitih obitelji, uspjeli smo i – Zemunik je obranjen.
Hrvatska je sloboda prije svega izgrađena na žrtvi hrvatskih branitelja. Njihova hrabrost, odlučnost, snaga i velika ljubav satkali su temelje budućnosti njihove djece, unuka, svih nas.
Stoga nam je dužnost, osobito na ovakve značajne datume, sjećati se naših suboraca.”- rekao ne župan Longin obračajući se nazočnima.
I Općina Poličnik prisjeća se dana obrane. Na današnji dan 1992. godine neprijatelji nisu uspjeli okupirati područje općine Poličnik i presjeći cestu Zadar-Ražanac-Pag, čime su imali namjeru prepoloviti Hrvatsku na dva dijela.
U spomen na 33. godišnjicu obrane Općine Poličnik dostojanstveno, tiho, u molitvi i prisjećanju, brojna izaslanstva među kojima i izaslanstvo Zadarske županije koje je predvodio župan Božidar Longin položila su vijence i zapalila svijeće kod spomen obilježja u Suhovarima i u dvorištu crkve sv. Nikole u Poličniku.
Načelnik općine Poličnik Davor Lončar rekao je da je obrana općine Poličnik i Zadarske županije označila obranu cijele Hrvatske.
“Branitelji na ovim područjima stvorili su temelje demokratske Hrvatske. Dani u kojima smo se branili bili su jako teški, počeli su upravo u Suhovarima, Islamu, Ruplju i okolnim selima. Goloruki sa srcem na rukavu branili smo svoj kraj. U svoj toj muci postigli smo ono što smo željeli – vlastitu državu”-rekao je Lončar.
Na spomen ploči u Suhovarima, koja obilježava zaustavljanje prodora suparničkih snaga nalaze se imena 31 poginulog branitelja i jednog civila, a među njima je i 15 pripadnika 141. brigade HV – a, nastale od splitske i kaštelanske bojne.
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) ODRŽANA BOŽIĆNA UTRKA U BIOGRADU: Nastup mažoretkinja, milenijska fotografija i prekrasno vrijeme obilježili četvrto izdanje
Biograd na Moru, 18. prosinca 2025. – U subotu, 13. prosinca, održana je četvrta Božićna utrka pod organizacijom Atletskog kluba Biograd. Ovogodišnje izdanje utrke uvelike se razlikuje od prošlih budući da je na istu bilo prijavljeno više od 300 natjecatelja, što je značajan skok u odnosu na prošlo izdanje.
Utrku je otvorio Damir Aljinović, direktor Božićne utrke Biograd te zahvalio svima na dolasku. „Četvrtu godinu smo tu i imamo značajan broj prijava. Hvala svim natjecateljima, sponzorima, partnerima, volonterima i roditeljima iz kluba koji su sudjelovali u organizaciji i provedbi “, kazao je direktor i trener. Prije početka samih natjecanja, Biogradske mažoretkinje izvele su svoju točku te su se svi uputili na snimanje milenijske fotografije u obliku biogradskog srca, simbola grada i kluba. Nakon zajedničkog razgibavanja, mladi natjecatelji su zauzeli svoje startne pozicije ovisno o metraži utrke na koju su se prijavili.
Cjelokupno događanje počelo je s najmlađima u 11:00 ujutro, to jest utrkom za djecu do šest godina starosti na 100 metara. Nakon utrke za predškolce redom prema starosti natjecali su se osnovškolci u utrkama na 200 metara, 300 metara, 400 metara i 500 metara. Utrke su trajale sat vremena, nakon čega je zlatne, srebrne i brončane medalje mladim trkačima i trkačicama uručila Nevena Blanuša, prva pobjednica regionalnog showa ‘Survivor’.
Uvjeti za utrku bili su idealni, te su članovi Vespa kluba Zadar na suncem obasjanoj rivisvečano otvorili i predvodili utrke na 1 kilometar, 5 kilometara i memorijalnu utrku „Ten 4 Jole“ na 10 kilometara.
Najbolje tri natjecateljice utrke na 1 kilometar bile su Inge Perić koja je osvojila zlato, Nora Begić koja je osvojila srebro te Dora Bjelogradski broncu. Najbolji muški natjecatelji navedene utrke bili su Juraj Bilaver (zlato), Boško Rušinič (srebro) i Božo Čanić (bronca).
Prvo mjesto utrke na 5 kilometara osvojili su Ivana Židić i Noa Senkić. Drugo mjesto pripalo je trkačici Emi Borovini i natjecatelju Toniju Grguroviću, a treće mjesto osvojili su Petra Batalić i Hrvoje Goreta.
Utrka koja je imala poseban značaj ove godine bila je memorijalna utrka za pokojnog trenera Josipa Tomića, poznatom po nadimku Jole. Najbolje natjecateljice utrke „Ten 4 Jole“ bile su Natalija Gulin, poznata biogradska maratonka, koja je osvojila zlatnu medalju, Tomislava Skoblar koja je osvojila srebro te Ella Nicole Povh koja je osvojila broncu. Najuspješniji i najbrži natjecatelj bio je Dario Špehar, koji je dva kruga oko Biograda otrčao za samo 36 minuta i 37 sekundi. Drugo mjesto pripalo je Miru Jamanu te je treće mjesto osvojio Josip Šaleković.
„Prekrasno je vrijeme i uvjeti za utrku nisu mogli biti bolji. Drago mi je da se ovakva natjecanja događaju u našem gradu i pozivam naše sugrađane da se što više uključe u bodrenje trkača“, istaknula je Natalija Gulin, najbolja natjecateljica memorijalne utrke „Ten 4 Jole“ koja je istrčala maratone diljem svijeta, a trenutno se priprema za utrku u Cape Townu na kojoj će predstavljati Hrvatsku.
Tradicija se nastavlja te je iduća Božićna utrka zakazana za 12. prosinca iduće godine. Više informacija o Atletskom klubu Biograd i nadolazećim aktivnostima nalaze se na društvenim mrežama – službenim Instagram i Facebook profilima kluba.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTO / Izviđači gradonačelniku Erliću donijeli Betlehemsko svjetlo mira
Betlehemsko svjetlo mira u Gradsku upravu donijeli su izviđači iz Udruge izviđača Zarus
Maleni izviđači u pratnji voditeljica predali su danas gradonačelniku Šimi Erliću betlehemsko svjetlo mira kao, što su sami rekli, zank poštovanja prema javnim institucijama.
– Betlehemsko svjetlo je svjetlo mira i nikad se ne gasi – poručila je devetogodišnja Lili gradonačelniku Erliću.
Gradonačelnik se zahvalio izviđačima što su došli u Gradsku upravu.
– Hvala vam što ste nam donijeli svjetlo u Grad, kazao je gradonačelnik Erlić izviđačima koji su mu u opuštenoj atmosferi pričali o svojim izviđačkim aktivnostima.
S izviđačima je bila i voditeljica Udruge izviđača Zarus Sanja Smodlaka – Vitas.
– Imamo 70ak članova u više dobnih skupina, a djecu nastojimo učiti snalaženju u prirodi kroz razne aktivnosti Udruge poput radionica i izleta – kazala je Smodlaka – Vitas.
Inače, Betlehemsko svjetlo mira izviđači su donijeli u austrijski Linz, u Baziliku rođenja Isusova, odakle svjetlo dalje prenose razne delegacije i udruge.
ZADAR / ŽUPANIJA
IZ NADBISKUPIJE / Nadbiskup Zgrablić predvodi polnoćku u katedrali, te mise na Božić i na staru godinu
Misu polnoćku na Badnjak, u srijedu, 24. prosinca, u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić, priopćeno je iz Nadbiskupije.
Na svetkovinu Božića, u četvrtak, 25. prosinca, svečano misno slavlje u 11 sati u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Misu zahvalnicu za proteklu građansku godinu u srijedu, 31. prosinca, u katedrali sv. Stošije u Zadru s početkom u 18 sati predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.








