Connect with us

Magazin

Ova pogreška može vam trajno uništiti zimsku jaknu: Evo kako je očistiti kod kuće

Objavljeno

-

Kada je riječ o zimskim jaknama, različite tkanine zahtijevaju različitu njegu, pa provjerite etiketu. S prelaskom u hladniji dio godine vrijeme je da posložimo garderobu i u prvi plan izbacimo topliju odjeću, uključujući zimske kapute, jakne i bunde. Ljetnu i jesensku odjeću odlažemo, a kako zimske hladnoće znaju biti prilično nemilosrdne, pogotovo ujutro i navečer, debela jakna je neizostavna, prenosi Net.hr.

Možda ste primijetili da je na njoj ostalo nekoliko mrljica od prošle sezone. Kako tome doskočiti bez gubljenja vremena i novca na kemijsku čistionicu, pročitajte u nastavku ovog teksta!

Kada je riječ o zimskim kaputima i jaknama, različite tkanine zahtijevaju različitu njegu. Stoga prije pranja uvijek provjerite upute proizvođača.

Budući da ćete etiketu s nove bunde ili kaputa najvjerojatnije skinuti ili će s vremenom izblijediti, preporučuje se da je prethodno fotografirate.

Jaknu ili kaput nemojte stavljati u perilicu, čak ni na najnižu temperaturu i najosjetljiviji program, ako proizvođač preporučuje samo profesionalno kemijsko čišćenje.

Ova greška, koju ne želite napraviti, može vas skupo stajati, jer kao što znamo, kvalitetna zimska odjeća nije jeftina.

Način skladištenja važan je kao i samo čišćenje
Objesite kaput na kvalitetnu drvenu vješalicu kako njegova težina ne bi rastegla područje ramena. Potpuno ispraznite džepove nakon svakog nošenja jer bi se zbog težine u njima mogli potrgati ili izgubiti oblik.

Nemojte gužvati kaput jer neke tkanine mogu stvoriti nabore koje je nemoguće izravnati.

Nemojte gurati kapute u tijesan ormar s ostalim stvarima, dobra cirkulacija zraka u ormaru pomoći će da materijal dulje traje.

Manje mrlje na kaputu ili jakni uklonite tako da površinu tretirate pamučnom krpom ili papirnatim ručnikom namočenim u hladnu vodu. Ne trljajte agresivno jer ovaj postupak može uništiti materijal.

Pernate jakne
Pernatu jaknu perite jednom ili dvaput u sezoni. Češće pranje može uzrokovati da se perje počne raspadati i izgubiti volumen. Uvijek perite u hladnoj vodi na osjetljivom programu i tekućim deterdžentom za pranje rublja koji ne sadrži jake kemikalije.

Također, pazite da bubanj perilice ne bude prenatrpan i perite samo jednu po jednu jaknu. Sušite je u sušilici zajedno s tri teniske loptice, što će osigurati da se perje rasporedi po cijeloj površini.

Iz sušilice je izvadite tek kada je potpuno suha.

Jakna od flisa
Kada perete flis, okrenite odjeću naopako i perite kao i obično. Ako je potrebno, pokrenite dodatni ciklus ispiranja kako biste uklonili sve ostatke deterdženta i osušite na zraku.

Vuneni kaput
Ne preporučuje se pranje vunenih kaputa više od jednom u sezoni. Budući da se radi o prilično osjetljivom materijalu, s vremena na vrijeme potrebno je kemijsko čišćenje.

Suhu prljavštinu s površine materijala možete ukloniti tvrdom četkom, ali pazite da ne oštetite tkaninu. Ovratnik i gumbe čistite vlažnom krpom uz dodatak male količine blagog deterdženta za dodatno osvježenje.

Koža i antilop
Kako bi koža što duže ostala u izvornom stanju, jednom godišnje posao prepustite profesionalcu. Ne preporučuje se tretiranje kožne odjeće vodom. Utrljajte losion za kožu kako bi materijal ostao mekan i gladak.

Antilop je potrebno često četkati kako bi bio u vrhunskom stanju.

Masne mrlje na rukavima i ovratniku možete prebrisati otopinom medicinskog alkohola i vode, octa i vode ili limunovog soka i vode, a potom namazati otopinom glicerina koji će omekšati kožu i produljiti joj trajnost.

Umjetna koža
Provjerite etiketu da vidite je li vaš odjevni predmet siguran za stavljanje u perilicu. U tom slučaju okrenite kaput ili jaknu naopako i postavite program za vunu s temperaturom vode od 30 stupnjeva Celzijusa.

Dodajte malu količinu deterdženta, operite i pustite da se jakna osuši na zraku. Zatim nježno iščetkajte umjetno krzno četkom s prirodnom dlakom.

Pranje u perilici rublja
Prije nego što zimski kaput bacite u perilicu, provjerite sve džepove i provjerite jeste li uklonili sve predmete koji bi mogli oštetiti kaput.

Razne olovke, ključevi, kovanice, maramice, tablete i slično ne smiju u perilicu rublja. Zatim zakopčajte sve kopče, gumbe i patentne zatvarače.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Magazin

Evo koje je doba dana idealno za vaganje

Objavljeno

-

Ako planirate ili ste već u procesu gubljenja kilograma, sigurno vas zanima kada vaga pokazuje najtočnije rezultate vašeg napretka. Vaganje pomaže praćenju procesa mršavljenja, ali odabir pravog trenutka za vaganje može pomoći u preciznijem praćenju napretka, kao i održavanju motivacije.

Najbolje vrijeme za vaganje
Većina zdravstvenih stručnjaka slaže se da je jutro najbolje vrijeme za vaganje. Na vagu stanite odmah nakon obavljanja jutarnje higijene, prije nego što išta pojedete ili popijete.

Prema Klinici Cleveland, jutro je idealno jer naše tijelo tijekom noći probavi svu hranu i piće konzumirano prethodnog dana. Ako se važete prije spavanja, vaga će vjerojatno pokazivati višu brojku zbog unosa tekućine ili soli tijekom dana, piše Yahoo Life.

Koliko često se trebamo vagati?
Vaganje više puta tijekom dana ne preporučuje se. Studija iz časopisa International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity otkrila je da se vaganje jednom dnevno povezuje s većim usvajanjem navika za kontrolu težine i boljim gubitkom kilograma. Međutim, ako vas svakodnevno vaganje uznemiruje, radite to jednom tjedno.

Najbolje je vagati se uvijek istog dana, a stručnjaci preporučuju petak kao idealan izbor jer tijekom tjedna češće slijedimo režim. Vikendom se više opuštamo te si dopustimo neku hranu koju preko tjedna ne bismo jeli, što može utjecati na rezultate vaganja ponedjeljkom.

Kako se pravilno vagati?
Važite se ujutro nakon korištenja kupaonice, na ravnoj i tvrdoj podlozi poput pločica. Skinite dodatnu odjeću za preciznije rezultate te težinu ravnomjerno rasporedite na obje noge.

Broj na vagi nije jedini pokazatelj napretka. Mjerenje struka, bokova i ruku može bolje pokazati promjene na tijelu, a ako vaga izaziva negativne misli, fokusirajte se na mentalno zdravlje. Broj na vagi nikada neće u potpunosti odražavati trud koji ulažete da biste postali zdravija osoba.

 
Nastavi čitati

Magazin

Veterinar otkrio šest mogućih razloga zašto stariji psi obavljaju nuždu u kući

Objavljeno

-

Kako stare, neki psi postaju sve dezorijentiraniji, umorniji i teže se kreću, a s tim se povećava i rizik od toga da sve češće počnu obavljati nuždu u kući. Ako ste primijetili da vaš stariji pas učestalo mokri u kući, veterinar dr. Mark dos Anjos za PetHelpful je otkrio nekoliko razloga zašto bi se to moglo događati.

Iako se ovi primjeri mogu odnositi i na vašeg ljubimca, ako smatrate da je potrebno, potražite pomoć kod vašeg veterinara kako biste shvatili postoji li neki zdravstveni problem kod vašeg psa. U nastavku izdvajamo što je veterinar izdvojio.

Infekcija mokraćnog sustava
Psi s bakterijskom infekcijom osjećaju povećanu potrebu za mokrenjem. Kod nekih pasa, mokraća može biti tamna ili se mogu pojaviti drugi znakovi bolesti. Kada se infekcija liječi antibioticima i odgovarajućim terapijama, problem se često lako riješi.

Hormonalni gubitak
Ako je gubitak kontrole mjehura posljedica manjka hormona, pas nema nikakvu kontrolu nad mokrenjem. Najčešća pritužba je da psi mokre dok hodaju ili puštaju kapljice. To se može dogoditi nakon sterilizacije zbog gubitka hormona, a ponekad se pojavljuje i godinama kasnije.

Dijabetes
“Ovo je endokrina bolest kod koje pas ne može proizvesti dovoljno inzulina”, tvrdi veterinar. Osim drugih problema povezanih s dijabetesom – gubitak težine unatoč stalnoj gladi, katarakta, slabost – psi puno piju, a njihovi bubrezi izlučuju više vode u mjehur kako bi uklonili višak glukoze. Budući da mokraća sadrži više glukoze, to privlači još više vode u mjehur.

Bolest bubrega
Ova je bolest vrlo česta kod starijih pasa, a zbog povećane potrebe za mokrenjem psi ponekad mokre u kući. To nije zato što žele mokriti u kući, već zato što ne mogu dovoljno dugo zadržati mokraću i trebaju češće izlaziti van.

Artritis i ozljede leđne moždine
Ako primijetite da vašem psu teško pada čučanje za mokrenje, moguće je da ima bolove u leđima i izbjegava mokrenje tijekom šetnje jer mu je bolno. “Psi koji osjećaju bol prilikom čučanja čekaju dok im mjehur ne postane prepun, a tada ne mogu zadržati mokraću pa mokre u kući”, pojašnjava veterinar.

U ovom slučaju psu se mogu propisati lijekovi za artritis. Međutim, kod nekih slučajeva poput ozljede leđne moždine, istraživači preporučuju da se mjehur ručno prazni svaka četiri do šest sati.

Demencija
Ovo je vrlo stvarna mogućnost s obzirom na dob vašeg psa. Postoje mnogi drugi znakovi demencije, ali obitelj često prvo primijeti da pas počinje mokriti u kući.

 
Nastavi čitati

Magazin

Kada dodajete sol u kajganu? I za to postoji pravilo kako bi jaja bila što ukusnija

Objavljeno

-

Najbolji način za započeti dan je porcijom ukusne kajgane, no unatoč jednostavnosti ovog brzog i jednostavnog doručka punog proteina, među kuharima traje rasprava o tome kada se jaja trebaju posoliti prilikom pripreme kajgane.

Neki misle da će dodavanje soli jajima prije pečenja razrijediti bjelanjke i rezultirati gumenom kajganom, drugi vjeruju da dodavanje soli prije kuhanja daje bolje začinjeno i ukusnije jelo, no što je od toga zapravo istina?

Kada soliti jaja – prije ili poslije pečenja?
Uvriježeno je mišljenje da se sol nikada ne dodaje sirovim jajima jer će natrij promijeniti teksturu i učiniti ih žilavim, no to zapravo i nije točno, a ako želite najukusniju kajganu, tada biste sol trebali dodati jajima dok ih mutite, prije pečenja. Dodavanje soli u kajganu prije kuhanja djeluje sprječava da se proteini žumanjaka previše stisnu i izgube vlažnost pa kada dodate sol prije nego što jaja stavite peći, to rezultira mekanijom, pahuljastijom kajganom, punom okusa.

A koliko soli biste točno trebali dodati kajgani prije pečenja? Preporučujemo veliki prstohvat soli za dva jaja, no ako niste sigurni, bolje da posolite premalo, pa naknadno dodate još malo više soli.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu