Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

NE ZABORAVITE! U četvrtak bez vode Bibinje i Sukošan, GZ Lonići, te pet ulica u Zadru!

Objavljeno

-

By

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.12.2024.2024. godine (četvrtak) u vremenu od 08:00 h pa do 14:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru, u ulicama:

Ulica 84. Gardijske Bojne HV “Termiti” od kućnog broja 41-69, Gaženička cesta od kućnog broja 21-33, Gospodarska zona Lonići.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Gaženička cesta kod broja 33.

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.12.2024. godine (četvrtak) u vremenu od 8:00 h pa do 14:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Bibinje i Sukošan.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterne s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještene u ulici Obala Alfreda Lisice kod kućnog broja 1, Bibinje i na Trgu Mladeži, Sukošan.

Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana 05.12.2024. godine  (četvrtak) u vremenu od 08:00 h pa do 17:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u sljedećim ulicama:

Podgorska ulica, Ulica Krste Odaka, Ulica Ivana Matetića Ronjgova.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Pokrenut projekt “Unaprjeđenje turističke infrastrukture Općine Sveti Filip i Jakov”

Objavljeno

-

By

U Sv. Filip i Jakovu nedavno je pokrenut projekt pod nazivom „Unaprjeđenje turističke infrastrukture Općine Sveti Filip i Jakov“ a riječ je o rekonstrukciji i opremanju stare općinske zgrade smještene na rivi, u samom središtu mjesta, s ciljem podizanja smještajne ponude i produljenja turističke sezone.

“Investitor projekta je trgovačko društvo Rogovo d.o.o., koje je zgradu uzelo u zakup od općine. Nakon završetka radova, predviđenih za lipanj 2025. godine, objekt će raspolagati s deset luksuznih soba – osam dvokrevetnih, uključujući dvije deluxe sobe, te dvije jednokrevetne sobe”, rekao je Ante Mikulić, direktor Rogova, te dodaje:

“Ovaj projekt će poboljšati turističku ponudu a očekuje se i otvaranje tri nova radna mjesta, dok će se posebna pažnja posvetiti održivom korištenju materijala i energetskoj učinkovitosti”.

Projekt je podržan putem nove kreditne linije pod nazivom Urbani razvojni fond, koju provodi Hrvatska banka za obnovu i razvoj (HBOR) u suradnji s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU). HBOR i Ministarstvo će sufinancirati oko 25% ukupne vrijednosti projekta.

“Osnivanjem društva Rogovo d.o.o., u 100%-tnom vlasništvu Općine Sveti Filip i Jakov, naglasak se stavlja na razvoj turizma kao ključne gospodarske grane na ovom području a ova inicijativa pruža doprinos održivom razvoju s ciljem privlačenja posjetitelja tijekom cijele godine”, kaže Mikulić.

Tvrtka je osnovana s ciljem upravljanja turističkim resursima općine i pružanja podrške razvoju turizma.

“Budući da je turizam već dugi niz godina važna privredna grana u našoj općini, odlučeno je da se osnuje tvrtka koja će se ozbiljno baviti adekvatnim upravljanjem turističkih resursa kojima obilujemo. Svrha osnivanja tvrtke je financijska i operativna podrška organizaciji turističkih događanja, sportskih turnira, tematskih zabava i drugih sadržaja. Rogovo d.o.o. također ima zadatak surađivati s općinom i lokalnom turističkom zajednicom na poboljšanju turističke ponude, kao i pružanju izravne i neizravne pomoći iznajmljivačima, ugostiteljima i ostalim sudionicima u turizmu”, izjavio je Mikulić.

Izvor: BnM portal

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NE PROPUSTITE: Sajam obrazovanja u City Galleriji Zadar

Objavljeno

-

By

Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola, Zadar imenovana je županijskim koordinatorom za 18. tjedan cjeloživotnog učenja, koji će se održati od 2. do 10. prosinca 2024. godine. Cilj ovog projekta je promocija različitih mogućnosti za cjeloživotno učenje, osvještavanje važnosti cjeloživotnog učenja te povećanje sudjelovanja odraslih u ovim procesima, čime se jača njihova konkurentnost na nacionalnoj i lokalnoj razini.

Tjedan cjeloživotnog učenja dio je ESF+ projekta “Daljnji razvoj sustava osiguravanja kvalitete u obrazovanju odraslih i podizanje svijesti o važnosti cjeloživotnog učenja”. Aktivnosti u ovom Tjednu će organizirati brojne ustanove za obrazovanje odraslih i srednje škole: Sveučilište u Zadru, Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola Zadar, Strukovna škola Vice Vlatkovića, Hotelijersko-turistička i ugostiteljska škola, Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića, Zadar, Medicinska škola Ante Kuzmanića, Pomorska škola, Srednja škola Bartula Kašića Pag, Autoškola Forum, Učilište Finis iz Zadra, Gradsko društvo Crvenog križa, Centar za kreativne industrije INOVacija i drugi.  Sve aktivnosti će biti promotivno-informativnog karaktera te besplatne za građane.

S ciljem promoviranja i podizanja svijesti o važnosti kontinuiranog učenja i obrazovanja Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola Zadar zajedno s partnerima organizira Sajam obrazovanja, koji će se održati 5. prosinca 2024. u City Galleriji Zadar, s početkom u 10.00 sati. Na sajmu će ustanove za obrazovanje odraslih predstaviti svoje programe obrazovanja te informirati građane na koje načine se mogu uključiti.

Pozivaju se svi zainteresirani da se priključe i iskoriste priliku za stjecanje novih znanja i vještina.

Priključite se i postanite dio ove važne inicijative!

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu