magazin
Što se smije nositi preko granice, a što ne? Pogledajte popis
Prije gotovo svakih blagdana i/ili praznika kada ljudi putuju u inozemstvo postavlja se pitanje što se legalno smije, a što ne smije nositi preko granice, koliko kutija cigareta smije biti u autu, hoće li vam „zalijepiti“ kaznu ako u prtljažniku nađu dva koluta sira i „tablu“ špeka, je li dopušteno prenositi jednaku količinu piva i vina, što je sa žestokim alkoholnim pićima…
Ima tu nekih nelogičnosti, iz nekih zemalja možete unijeti neograničene količine ribe, iz drugih niti gram mesa, sa slatkišima nećete imati problema nigdje, ali s hranom za bebe hoćete. Upravo zbog svih tih pravila kojih je toliko da ih katkada nije lako zapamtiti ni samim carinicima donosimo popis svih stvari koje smijete, odnosno ne smijete unositi u Hrvatsku.
Prvo treba napomenuti kako se ova lista odnosi na uvoz robe iz zemalja koje se nalaze izvan EU, s izuzetkom Švicarske, Islanda, Norveške, San Marina, Andore i Lihtenštajna. Dakle, za ova posljednje države vrijede ista pravila kao da prevozite robu unutar EU te tu nema nikakvih ograničenja. Još neka posebna pravila vrijede za Farske otoke i Grenland, ali da dodatno ne kompliciramo ionako dugu listu te dvije države ćemo ovdje izostaviti. Ukratko, ako uvozite robu iz trećih zemalja (npr. BiH, Srbija, Crna Gora, Albanija itd.) limit za uvoz robe ne smije po osobi premašivati 430 eura u pomorskom i zračnom prometu te 300 eura u svim ostalim vrstama prijevoza, odnosno 150 eura za putnike mlađe od 15 godina neovisno kojim prijevoznim sredstvom putuju, piše Večernji list.
Putnici u zračnom prometu u Hrvatsku mogu unijeti nešto više duhanskih prerađevina od onih koji putuju drugim oblicima prometa. Oni u zračnom prijevozu mogu unijeti 200 cigara, 100 cigarillosa, 50 cigara i 250 grama duhana za pušenje. Osobe koje putuju cestovnim ili željezničkim prijevozom mogu unijeti 40 cigareta, 20 cigarillosa, 10 cigara i 50 grama duhana za pušenje. Svi putnici mogu unijeti jednaku količinu od 50 grama grijanog duhanskog proizvoda, 10 mililitara e-tekućine te 50 grama tzv. novih duhanskih proizvoda iz članka 94. stavka 2. Zakona o trošarinama.
Alkoholna pića
Kad su u pitanju alkoholna pića, jednaka pravila vrijede i za putovanja cestovnim, zračnim i pomorskim prijevozom – svima je dopušteno unijeti 16 litara piva, 4 litre vina te 2 litre alkoholnih pića koja imaju manje od 22% alkohola, odnosno jednu litru jačih alkoholnih pića.
Ako želite plaćati trošarine moguće je, uz uvjet da ste stariji od 17 godina, unijeti 800 cigareta, 400 cigarillosa, 200 cigara, kilogram duhana, 10 litara žestice, 90 litara vina, 110 litara piva te 100 mililitara e-tekućine, a sve preko toga nećete moći unijeti čak ni uz plaćanje.
Meso, riba, sir, mlijeko, jaja…
Carinski službenici obavljaju službene kontrole proizvoda životinjskog podrijetla koji čine dio osobne prtljage putnika, tako da uopće nije dopušteno unijeti meso i mlijeko te proizvoda od mesa i mlijeka. Dopušteno je po osobi unijeti 20 kilograma svježe, sušene, kuhane, osoljene ili dimljene ribe, kozica, rakova i dagnji. Kada su u pitanju drugi proizvodi životinjskog podrijetla, poput meda, jaja, proizvoda od jaja, mesa puževa ili žabljih krakova, tu je dopušteno unijeti do 2 kg po osobi. Svježeg voća i povrća, osim krumpira, smijete unijeti do 5 kilograma.
Ostali proizvodi
Putnici iz trećih zemalja mogu u Hrvatsku unijeti do 2 kilograma mlijeka u prahu za dojenčad, hrane za dojenčad i posebne hrana koja se koristi zbog medicinskih razloga te za unos hrane za kućne ljubimce koja se koristi zbog zdravstvenih razloga uz uvjete da ne zahtijeva držanje u hladnjaku prije otvaranja.
Bez ograničenja ili u količini za osobnu upotrebu, svi putnici u Hrvatsku mogu unijeti kruha, kolača, keksa, vafla i oblatni, dvopeka, tostiranog kruha i sličnih prepečenih proizvoda s manje od 20 % prerađenih mliječnih proizvoda i proizvoda od jaja koji su trajni na sobnoj temperaturi. Bez ograničenja se mogu unijeti i brojni drugi proizvodi poput čokolada i slastica (uključujući slatkiše) s manje od 50 posto prerađenih mliječnih proizvoda i proizvoda od jaja, dodataka hrani pakiranih za krajnjeg potrošača koji sadržavaju manje količine (ukupno manje od 20 %) prerađenih proizvoda životinjskog podrijetla, masline punjene ribom, tjestenina i rezanci, koncentrati juhe i poboljšivači okusa.
Kad je u pitanju gorivo, u kanisterima smijete prevesti do 10 litara identičnog goriva onom koji se nalazi u vašem vozilu, dakle nema prijevoza dizela ako vozite benzinca.
Unos lijekova
Unošenje gotovih lijekova za osobne potrebe putnika moguće je u količinama potrebnim najviše za liječenje do mjesec dana (uz uvjet da su odobreni od nadležnih tijela zemlje proizvođača) i to uz posjedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije (prijepisa povijesti bolesti, potvrde liječnika). Unošenje lijekova koji sadrže drogu, također za osobne potrebe putnika, moguće je u količini potrebnoj za liječenje do najviše 5 dana, i to također uz posjedovanje medicinske dokumentacije, iz koje proizlazi neophodnost uzimanja odnosnoga lijeka.
Ako se ipak odlučite kockati, znajte da vas mogu opaliti po džepu s kaznom koja može iznositi i do 13.300 eura. Konkretno, kada se određuje visina kazne bitno je što i koliko toga ste pokušali prošvercati. Za prekršaj neprijavljivanja robe ili neprijavljivanja sve robe ili nepodnošenja robe ili nepodnošenja sve robe, iz čl. 64. st. 1. točka 11. Zakona o provedbi carinskog zakonodavstva EU propisana je novčana kazna za fizičku osobu od 265 do 6.600 eura.
Za unošenje ili pokušaj unošenja robe u carinsko područje Unije na skriven način ili iznošenje ili pokušaj iznošenja robe iz carinskog područja Unije na skriven način te za nepodnošenje carinske deklaracije za robu ili dio robe, ako se radi o robi komercijalne naravi ili robi za koju su propisane zabrane ili ograničenja pri uvozu ili izvozu, čl. 63. st. 1. Zakona o provedbi carinskog zakonodavstva EU propisana je novčana kazna za fizičku osobu od 400 do 13.300 eura.
Poznati primjeri kazne iznosili su 5100 kuna za pokušaj unošenja dvije vreće, odnosno oko 15 kg kupusa, 3500 kuna za tri bundeve, 4000 kuna za tri akumulatora te čak 22.000 kuna za 6 kilograma svježeg i 5 kilograma suhog mesa.
magazin
Najveća u Europi? Zadarska sfinga “ispunjava želje” prolaznika
Osim same sfinge, i perivoj budi zanimanje posjetitelja. Ondje su zasađena stabla, grmlje i cvijeće, a među bogatom vegetacijom pronaći ćete i mali ribnjak, klupe te umjetnu spilju, piše N1 portal.
Zašto sfinga u Zadru?
Velika sfinga u Egiptu, amblem drevnog misticizma i arhitektonske veličine, tisućljećima stražari nad Gizom. Uzdižući se u pozadini piramida, ova kolosalna građevina potaknula je beskrajna pitanja o svom podrijetlu, svrsi i enigmi svog postojanja, navodi punkufer.hr.
O najpoznatijoj sfingi na svijetu više možete doznati ovdje, a jednu od najvećih sfingi u Europi pronaći ćete u Zadru. Zadarsku skulpturu od kamena i betona, visoku tri, a dugu pet metara, izradio je konzervator Giovanni Smirich u perivoju svoje vile po uzoru na egipatske čuvarice grobnica i tajni. Sfinga s ljudskom glavom i lavljim tijelom ima ruke umjesto prednjih šapa s bazenom u obliku školjke.
“Često je ponavljana ideja je kako je skulpturu sfinge Smirich podignuo kao uspomenu svojoj supruzi, ali ona nije povijesno potvrđena. Naime, iako znamo da je njegova supruga Attilia preminula 1917. godine, a kao godina izgradnje skulpture najčešće se navodi 1918. godina, točna godina zasad je nepoznata.
Izraz lica same skulpture dugo se držao za Attilijin portret, ali je ta teza odbačena. Među brojnim urbanim legendama postoji i maštovita legenda o blagu koje je zakopano u trupu sfinge. Vođeni ovom mišlju neki su pojedinci zaista pokušali doći do navodnog blaga i pritom skulpturi nanijeli oštećenja.
Druga legenda kaže kako se u samoj skulpturi nalazi skrivena prostorija“, otkrivaju autori na internetskoj stranici posvećenoj zadarskoj sfingi, te dodaju kako tajna prostorija dokazano ne postoji. Među brojnim legendama, koje se vežu uz zadarsku sfingu, najviše se priča o onoj da ispunjava ljubavne želje onima koji joj se obrate za pomoć.
Osim same sfinge, i perivoj budi zanimanje posjetitelja. Ondje su zasađena stabla, grmlje i cvijeće, a među bogatom vegetacijom pronaći ćete i mali ribnjak, klupe te umjetnu spilju.
Ulaz u Perivoj, koji se smjestio na 20 minuta hoda od gradske jezgre, je besplatan i otvoren tijekom cijeloga dana kroz godinu. Glavni ulaz nalazi se na cesti koja prati morsku obalu, drugi ulaz je iz Ulice S. S. Kranjčevića, a treći ulaz je s poligona. Do ulaza u Perivoj na Obalu kneza Trpimira, dovest će vas i autobus. Autobusna stanica udaljena je 50 metara od samih ulaznih vrata.
magazin
OVE SUBOTE: “Kad udari južina” u benkovačkom Domu kulture!
Nakon uzbudljivih filmskih naslova i stand-up nastupa, s velikim uzbuđenjem vraćamo se tamo gdje sve počinje – na kazališne daske!
Po prvi puta u Benkovcu, predstava “Kad udari južina” s fantastičnim glumicama Jagodom Kumrić i Petrom Kraljev donosi novu energiju, humor i emocije koje samo kazalište može prenijeti.
Osim što ih možete gledati na kazališnim daskama u predstavi “Kad udari južina,” ove talentirane glumice osvojile su srca publike i kroz svoje uloge u popularnoj seriji “Kumovi” na Novoj TV!
Jagoda Kumrić i Petra Kraljev u Kumovima briljiraju svojim izvedbama, unoseći autentičnost i toplinu u svoje likove. Njihove uloge donose dinamične priče i često smiješne, ali i emotivne trenutke koji seriju čine jedinstvenom. Gledatelji diljem Hrvatske prepoznaju i vole njihovu energiju, a svakom novom epizodom oduševljavaju svojim talentom.
Jagoda Kumrić i Petra Kraljev već su dobro poznata imena na hrvatskoj kazališnoj i televizijskoj sceni, a njihovi talent i strast za glumom osvajaju publiku u svakoj ulozi. Njihova suradnja u predstavi “Kad udari južina” pokazala je koliko su moćne zajedno na sceni, donoseći humor, emociju i energiju koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Datum: 9.11.2024.
Vrijeme: 20:00
Lokacija: Dom kulture Benkovac
Cijena ulaznice: 10 € (ulaznice možete kupiti svaki radni dan do 16:00 sati i sat vremena prije početka predstave)
Ne propustite urnebesnu komediju “Kad udari južina” u Benkovcu!
KAD UDARI JUŽINA – komedija
Igraju: Jagoda Kumrić i Petra Kraljev
Tekst: Petra Kraljev i Igor Weidlich
Režija: Nevena Vukes
Grafičko oblikovanje: Kristina Gudac
Produkcija: B GLAD Produkcija
Kad udari južina, mnoge istine koje želimo i ne želimo izreći isplivat će na površinu i dovesti jedno veliko prijateljstvo na kušnju! Nova komedija s Petrom Kraljev i Jagodom Kumrić u ulogama u kakvima ih još niste imali priliku vidjeti!
Mimi i Gita najbolje su prijateljice u svojim ranim tridesetima, poput sestara , ali njihovo dugogodišnje poznanstvo sad je već pred velikim izazovima jer su se u njihove živote uvukli neki novi trenuci prikrivanja istine, brutalne (ne)iskrenosti i čak ljubomore.
Gita je flegmatična i pomalo razmažena bogatašica koja dane krati upijajući mudrosti Žuži Jelinek i smišljajući najgore scenarije koji se mogu dogoditi njezinoj ljubavnoj vezi, dok je Mimi otkačena žena bez dlake na jeziku, koja ne može proći dan bez cigarete i alkohola.
Mimi dolazi Giti otkriti novost u svom životu, ali ono što je trebalo biti rečeno u nekoliko riječi pretvara se u urnebesnu i emotivnu ‘igru bez granica’ u kojoj svaka krije svoje adute. Hoće li njihovo prijateljstvo preživjeti? Je li zaista uvijek najvažnije biti u pravu? 🤷♀️I koliko će cigareta Mimi popušiti prije nego tenzije između nje i Gite doslovno eksplodiraju?
Hoće li njihovo prijateljstvo preživjeti? Koliko istina može stati u jednu noć? Koliko cigareta će Mimi popušiti prije nego sve eksplodira?
Dođite i saznajte u ovoj nevjerojatnoj “igri bez granica”!
magazin
Recept za kruh od samo dva sastojka: “Točno poput kiselog tijesta”
Obožavatelji hrane pohvalili su jednostavan recept koji koristi samo dva sastojka, koji je “točno poput kiselog tijesta”.
Emily Scott, autorica kuharice What I Ate For Breakfast (Što jedem za doručak), podijelila je jednostavan recept putem Instagrama, dokazujući da ne trebate mijesiti i dizati tijesto satima. Njenoj štruci treba manje od sat vremena da se dovrši i može se u potpunosti napraviti ufritezi na vrući zrak (eng. air fryer)
Objasnila je da se recept odnosi na osnovni recept za tijesto od dva sastojka, samodizajućeg brašna i jogurta. Ako vam se tijesto previše lijepi, možete u smjesu dodati još malo brašna.
Emily je u objavi napisala: “Ostali ste bez kruha? Jeste li znali da možete napraviti štrucu kruha od tijesta od 2 sastojka (samo brašno i jogurt)?
“Nema potrebe za dizanjem ili gnječenjem, ovo se stvarno brzo spoji i odličan je prečac. Tekstura nije tako lagana i pahuljasta kao štruca napravljena s kvascem (sličnija kiselom kruhu), ali je mekana s ukusnom, hrskavom koricom i savršen je za tostiranje ili uživanje u toplim šnitama iz pećnice premazana maslacem”, poručila je.
Video pogledajte OVDJE.
-
magazin4 dana prije
OBROVAC – GRAČAC / Ne propustite prvi GO! Festival i otkrijte ljepote Južnog Velebita!
-
Hrvatska4 dana prije
Što kaže statistika o ženama u Hrvatskoj? Potplaćene su i loše zastupljene u vlasti, ali dominiraju u dva područja
-
Sport4 dana prije
NK ZADARNOVA I LINO CUP 2024. / Tići zlatni ispred Hajduka, papaline bez primljenog pogotka do pobjedničkog postolja
-
magazin5 dana prije
Horoskop za 4. studenog 2024.