magazin
“GOYA” / Večeras Zijah Sokolović na 2. Zadarskom festivalu monodrame
Nakon jučerašnje vrhunske izvedbe monodrame “Mistero Buffo” u maestralnoj izvedbi briljantnog glumca Dražena Šivaka uz pratnju sjajnog glazbenika Igora Dorotića i režiji Lee Delong te produkciji Kazališta “Grupa” i Triko Cirkus Teatra iz Zagreba, večeras od 21 sat u Kazalištu lutaka Zadar pogledajte predstavu “Goya” Miroslava Krleže u režiji, izvedbi i produkciji Zijaha A. Sokolovića.
Nedavno je mladi znanstvenik i istraživač Pavle Bonča u Krležinoj rukopisnoj ostavštini otkrio spisateljev mladalački dramski tekst Goya. Procjenjuje se da je nastao 1917. godine. Novoobjavljeni dramolet čitamo u kontekstu poznatog Krležina eseja o Goyi, u kojem piše: Mnogo mislim o Goyi ovih dana (1926. godine). Pred četrnaest godina, ja sam sanjao o velikoj junačkoj pentologiji, o herojima, koji su stajali preda mnom kao Rodinov Balzac… Pet giganta htio sam da nacrtam, pet monumentalnih figura: Krista, Michelangela, Kolumba, Kanta i Goyu. Njegovo otkriće i scensko uprizorenje prvorazredni je kulturni događaj.
U središtu Krležine nedovršene dramske vizije Goya nalazi se umjetnik – slikar i njegova intimna drama. Izvjesne praznine, nedovršenost i atonalnost teksta Zijah A. Sokolović ispunjava svojim glumačkim umijećem i gradi cjelovitu kazališnu predstavu. U Goyinim monolozima ima mnogo grčevitog preispitivanja društvenopolitičkog sustava vrijednosti tog doba, kao i konformizma, hijerarhije vlasti i pozicije moći, dok se slikar istovremeno žestoko obračunava s umjetničkom i etičkom pozicijom dvorskog umjetnika. Ja sam plaćena dvorska luda, lakaj, ništarija! Ja nisam čovek! Jesam li ja moguće čovek? Imam li ja karaktera? Goyinu unutarnjem sukobu pridružuju se u kratkim glumačkim etidama nakaradne dvorske lude i uštogljene dvorske dame, obijesni kraljevi, strijeljanja i mučenja, lavež pasa i rzanje konja, lascivne žene, mentalni bolesnici i mnogi drugi koji besciljno lutaju kraljevskim dvorom. Čuje se pohota i jezivi smijeh sumnjivih mračnih spodoba u dvorskim odajama. Tu su kroz Goyu, odnosno jednog čovjeka – glumca prikazani razvrat, zlo i nemoral, obijest i dosada. U grotesknim snovolikim etidama, poigravanjem glumačkim vještinama i različitim narativnim oblicima, glumac aktualizira bezvremen odnos umjetnika i vlasti.
“Zijah A. Sokolović donosi tog umornog ali nikad pripitomljenog starca, buntovnog, ali zato ništa manje preciznog anatoma feudalnog carstva i plemstva upravo na tom tragu, slijedi Krležin kroki velikog majstora kista i bakrorezne igle.” napisao je Mladen Bićanić za “Oslobođenje”.
Svi posjetitelji 2. Zadarskog festivala monodrame imaju priliku sudjelovati u izboru nagrade za najbolju monodramu prema ocjeni publike. Poslije svake predstave, posjetitelji ocjenom od 1 (najniža) do 5 (najviša) ocjenjuju odgledanu monodramu i na taj način svojim glasom pridonose konačnom izboru nagrade publike za najbolju monodramu.
Cijena ulaznica za preostale pojedinačne predstave je od 10,00 € do 12,00 €, a za komplet od deset predstava je 70,00 €. Ulaznice se kupuju i preuzimaju na blagajni Kazališta lutaka Zadar, Sokolska 1, Zadar svakog dana od 20 sati do početka predstave u 21 sat. Ulaznice je moguće rezervirati na e-mail: uzkudramaplus@gmail.com i marketing@klz.hr najkasnije tri sata prije izvedbe svake predstave. Rezervirane ulaznice potrebno je preuzeti i kupiti najkasnije pola sata prije početka predstave na blagajni Kazališta lutaka Zadar. Rezervirane ulaznice koje nisu podignute na vrijeme bit će puštene u slobodnu prodaju.
Generalni pokrovitelj 2. Zadarskog festivala monodrame su: Grad Zadar, Ministarstvo kulture i medija RH te Zadarska županija, a pokrovitelj festivala je HNK Zadar.
magazin
Nova izvedba predstave “KAMO IDEMO, TATA” ovu srijedu u Kazalištu lutaka Zadar!
Nakon brojnih uspješnih gostovanja, hvaljena predstava Drame plus „Kamo idemo, tata?” ponovno se vraća u Zadar. Nova izvedba je ovu srijedu, 6. svibnja u 20 sati, u Kazalištu lutaka Zadar.
Ulaznice za predstavu možete rezervirati na broj telefona 098 779 703 ili na mail uzkudramaplus@gmail.com ili ih kupiti sat vremena prije izvedbe, u srijedu 6. svibnja, na blagajni Kazališta lutaka Zadar.
Autorski projekt Vinka Radovčića, prema motivima istoimenog romana Jean-Louisa Fourniera „Kamo idemo, tata?”, nježna je i dirljiva predstava koja prikazuje emocionalne i društvene izazove života oca dvojice sinova s teškoćama u razvoju, osjećaj krivnje, boli, ljubavi, a ponekad i očaja, i sve to bez uljepšavanja stvarnosti, ukazujući na iskustva borbe i pokušaja nošenja s teškom situacijom roditelja takve djece, razotkrivajući najdublje dijelove ljudske duše i njezinu sposobnost prilagodbe na životnu tragikomediju.
Unatoč ozbiljnosti teme, Fournierov stil je direktan, iskren i neizbježno humorističan, što je uzeto kao nit vodilja ove predstave, pa se tako kroz crni humor, ironiju i sarkazam kao mehanizme obrane nastoje razbiti tabui i omogućiti gledateljima povezivanje s iskustvima roditelja djece s teškoćama u razvoju na dublji način.
Uzimajući istoimeni roman Jean-Louisa Fourniera kao polazišnu točku ove predstave, autorski tim želio je istražiti dublje pitanje smisla života i pronalaska sreće unatoč teškim životnim situacijama, kao i senzibilizirati gledatelje i razviti empatiju prema osobama koje su drukčije.
– Postoje predstave koje su puka zabava i zaboravljaju se padom zastora. A postoje i one koje svoje stvarno djelovanje počinju tek tada, kao što je ova. Možda će ova predstava nekome biti bolan okidač. Ali kazalište mora boljeti; u protivnom je sapunica – istaknula je dr. sc. Kornelija Kuvač, red. prof., Sveučilište u Zadru.
Autorski tim predstave čine: redatelj Vinko Radovčić, igra Ivan Raffaelli, prijevod Tatjana Pavešković, autori adaptacije i dramaturške obrade romana Vinko Radovčić, Ivan Raffaelli i Domagoj Lindinger, scenograf, kostimograf, scenski pokret i odabir glazbe Vinko Radovčić, oblikovatelj svjetla Frane Papić, oblikovatelj tona Mate Petričević, fotografi predstave Filip Brala i Saša Čuka, izrada scenografije Adriano Košuta, izrada rekvizite Ljiljana Surać, asistent redatelja, inspicijent i kreativni producent Domagoj Lindinger.
magazin
Horoskop za 3. svibnja 2026.
Ovan (21.03.-20.04.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Uspjet ćete se opustiti od malih ljubavnih briga. Današnji dan vratit će vedrinu u vaše osobne odnose.
KARIJERA: Danas bi vam jedna mlada osoba s posla mogle povjeriti svoje strahove i sumnje. Ohrabrite je.
ZDRAVLJE&SAVJET: Napunite baterije laganom gimnastikom.
Bik (21.04.-20.05.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Vjerojatno ćete spojiti voljenu osobu s društvom i tako provesti jedno ugodno veče ili popodne.
KARIJERA: Ništa vas više u vezi posla neće brinuti. Vaši ciljevi su vam potpuno jasni i to vam je dovoljno.
ZDRAVLJE&SAVJET: Vježbajte gimnastiku.
Blizanci (21.05.-20.06.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Težit ćete svom ljubavnom idealu, ali kako dan bude odmicao, sve ćete više biti svjesni da je on daleko od vas.
KARIJERA: Osjetit ćete prolaznu potrebu za povlačenjem, pa ćete, ako je ikako moguće, djelovati iz sjene.
ZDRAVLJE&SAVJET: Brige koje će se pojaviti obična su iluzija.
Rak (21.06.-20.07.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Ako izađete van, vjerojatno ćete se lijepo provesti. Ipak, pazite što pričate kako ne bi napravili zbrku.
KARIJERA: U poslu nećete biti jače angažirani. Sve ćete odraditi rutinski i bez mnogo mašte. Nedostajat će vam motiva.
ZDRAVLJE&SAVJET: Vježbajte jogu za bolju koncentraciju.
Lav (21.07.-21.08.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Izgledno je izražavanje emocija od strane osobe s kojom radite ili će vam vaša najdraža osoba doći na posao.
KARIJERA: Bez obzira što niste bogataš, danas ćete zaključiti kako ste zadovoljni svojim prihodima. Nije sve u novcu.
ZDRAVLJE&SAVJET: Potpuno ste u pravu.
Djevica (22.08.-22.09.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Vaš partner pokazivat će potrebu za više nježnosti što ćete mu (joj) vi priuštiti bez većih problema. Dobro je.
KARIJERA: Povremeno ćete u glavi prevrtiti protekle radne dane i izazove koje ste uspjeli svladati. Onda ćete se opustiti.
ZDRAVLJE&SAVJET: Gimnasticirajte na zraku.
Vaga (23.09.-22.10.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Druga strana će vam danas pokazati svoju nježniju stranu ili će vam se povjeriti. Budite pažljivi i sjetite se kako je vama bilo.
KARIJERA: Manje nesuglasice bit će povezane s temom pauza na poslu, ali generalno za vas se sve stvari poboljšavaju.
ZDRAVLJE&SAVJET: Ugodite si nečim što volite.
Škorpion (23.10.-22.11.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Danas nalazite pravi način da nekom pokažete svoje osjećaje, bilo da se radi o pogledima, bilo o rječima.
KARIJERA: Zbog dobro obavljenog posla, neki bi danas mogli biti malo protežirani i pušteni kući prije kraja radnog vremena.
ZDRAVLJE&SAVJET: Imate pravo uživati.
Strijelac (23.11.-21.12.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Vaš ljubavni život nastavit će se razvijati na vrlo lijep način. To će vas motivirati na još više aktivnosti.
KARIJERA: Čini se da se sve razvija i bolje nego što ste očekivali. Malo više angažmana danas će biti povezano s kolegama.
ZDRAVLJE&SAVJET: Ne sjedite na hladnom.
Jarac (22.12.-20.01.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Vi ćete i danas nastaviti sa svojim ljubavnim uspjesima. Vezani će biti sretni, a samci neka svakako izađu van. Sve je moguće.
KARIJERA: Kako radni sati budu odmicali, vi ćete se sve više u mislima prebacivati u večer za koju planirate ugodno druženje.
ZDRAVLJE&SAVJET: Zdravi ste i vedri.
Vodenjak (21.01.-19.02.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Možda ćete se izmučiti od svojih crnih slutnji i misli, ali ako se prepustite vedrini voljene osobe, sve će biti dobro.
KARIJERA: Pred vama je novi radni tjedan za koji znate da će biti izazovan. Pripremate se vježbajući diplomaciju.
ZDRAVLJE&SAVJET: Potražite humoristične sadržaje.
Ribe (20.02.-20.03.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Doći će do blagog poboljšanja u vašim osobnim odnosima, ali još uvijek ćete teško nalaziti prave riječi u komunikaciji s partnerom.
KARIJERA: Da bi oslobodili nove ideje, povežite se s mladim suradnicima. Oni će vam pomoći da se izrazite.
ZDRAVLJE&SAVJET: Slijedite svoje snove.
magazin
SUBOTNJA ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA9 sati prijeMORATE U SPIZU? Danas u Zadru rade sljedeće trgovine…
-
magazin4 dana prijeFOTOGALERIJA / Svjetski dan plesa u City Galleriji
-
magazin3 dana prijeSPORTSKI ULAZAK U LJETO / Doživite Maslenica Sunset Run 2026. Prijave su otvorene!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeVanja Čvrljak izabran za direktora Turističke zajednice Zadarske županije




