Svijet
Cijene nafte pale na 79 dolara
Cijene nafte pale su danas na međunarodnim tržištima na 79 dolara budući da zabrinutost trgovaca za potražnju u Kini zasjenila nagađanja o mogućim još strožim američkim sankcijama Venezueli koje bi smanjile opskrbu.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 77 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 79,01 dolar. Jučer je zaključio trgovanje u minusu 1,35 dolara.
Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 66 centi nižoj cijeni, od 75,51 dolar. Jučer je također zaključio trgovinu u minusu 1,35 dolara.
Zabrinutost za potražnju u Kini
Raspoloženje na tržištu obilježila je i na početku tjedna zabrinutost za potražnju u Kini. Podaci carinske uprave pokazali su da je kineski uvoz nafte u prvoj polovini godine pao za 11 posto, potaknuvši zabrinutost za potražnju. Neovisne rafinerije smanjile su nabavu budući da su napunile zalihe jeftinijom mješavinom nafte s ruskim barelima.
Trgovce zabrinjava i usporavanje kineskog gospodarstva u drugom tromjesečju, kada je aktivnost porasla za 4,7 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. U prvom tromjesečju uvećana je za 5,3 posto. Kineski dužnosnici najavili su mjere pomoći, ali tržišta su zaključila da nisu dovoljne.
Značajniji pad cijena ublažile su u utorak procjene da bi SAD mogao uvesti još strože sankcije Venezueli, članici Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC).
“Pobjeda Madura na izborima u Venezueli negativno će utjecati na globalnu opskrbu”
Venezuelansko državno izborno vijeće objavilo je u noći s nedjelje na ponedjeljak da je predsjednik Nicolas Maduro osvojio treći mandat, s 51,2 posto glasova. Oporba je osvojila nešto više od 44 posto glasova, ali osporava izborni rezultat.
“Pobjeda Nicolasa Madura na najnovijim izborima u Venezueli negativno će utjecati na globalnu opskrbu jer bi mogla rezultirati još strožim američkim sankcijama”, priopćili su analitičari ANZ-a, procijenivši da bi se u takvom scenariju venezuelanski izvoz nafte mogao smanjiti za 100 tisuća do 120 tisuća barela dnevno.
Ministri energetike članica OPEC i njihovi saveznici sastat će se krajem tjedna kako bi ponovo razmotrili stanje na tržištu. Vjerojatno će zadržati proizvodnju na sadašnjoj razini i potvrditi da će od listopada na tržište izbacivati više barela, napominje Reuters.
OPEC je odvojeno objavio da je u ponedjeljak barel košarice nafte njegovih članica pojeftinio za 1,01 dolar, na 80,66 dolara.
Svijet
Pileći file u susjedstvu postao skuplji od teletine
Ispada da je proizvodnja pilećeg mesa najskuplja, dok je zapravo, kažu poznavatelji, najjeftinija.
Kilogram pilećeg filea u mesnicama i na tržnicama diljem Bosne i Hercegovine dostizao je cijenu i do 16 maraka (8,18 eura) po kilogramu, ovisno o tržištu. Velibor Popović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja peradara Republike Srpske i direktor “Perutnine Ptuj” iz Srpca, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da su cijene piletine već duže vrijeme stabilne, barem kod njih, piše Poslovni dnevnik.
Rast proizvodnje
“Veleprodajna cijena pilećeg nadjeva kreće se od 11 do 11,50 KM s PDV-om”, kaže Popović. Ističe da u tvrtki nemaju problema s nedostatkom ovog mesa te da ove godine imaju veću proizvodnju nego lani, sigurno za 15 posto.
“Cijene će ostati na sadašnjoj razini jer se na tržištu sirovina ne događa ništa značajnije”, rekao je Popović i dodao da bi sadašnje cijene piletine trebale ostati na ovoj razini do kraja godine te da se ne očekuje povećanje.
“Ali što se tiče cijena za sljedeću godinu, one će ovisiti o žetvi soje i kukuruza, tako da je zadnji kvartal ove godine priprema za sljedeću godinu, a ovisno o usjevima i prinosima žitarica možemo plan za narednu godinu”, rekao je Popović.
Edin Jabandžić, predsjednik Koordinacionog odbora uzgajivača peradi Bosne i Hercegovine i izvršni direktor firme “Madi” iz Tešnja, rekao je da je nemoguće razdvojiti tržište FBiH i Srpske i da su cijene identične.
“Ravnomjerno opskrbljujemo tržište Federacije i Republike Srpske. To su cijene koje su trenutne, kreću se od 11 do 11,50 KM, maksimalne cijene koje su od proizvođača do trgovačkih lanaca”, kazao je Jabandžić i istaknuo kako ne bi trebalo biti skoka cijena u narednom razdoblju.
Kako je rekao, teško je prognozirati što će se dalje događati. Godina je bila teška jer su, prema njegovim riječima, žitarice podbacile u prinosima za gotovo 50 posto. U najpoznatijoj banjalučkoj mesnici “Kod Laza” kazali su da kod njih kilogram pilećeg filea već duže vrijeme košta 16 maraka.
“Cijene se nisu mijenjale jako dugo, sigurno u posljednja dva-tri mjeseca”, kazali su iz ove mesnice. Iz trgovačkog centra u Banjoj Luci ističu da kilogram pilećeg filea košta 13,50 KM po kilogramu.
Previsoke cijene
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor, kazala je da je piletina nekada bila najjeftinije meso koje je bilo dostupno svim potrošačima.
“Danas je kilogram filea skuplji od kilograma teletine”, kazala je Marić i dodala da je ovo meso poskupjelo do te mjere da ispada da je proizvodnja pilećeg mesa najskuplja, dok je zapravo, kako kaže Marić, najjeftinija.
“Cijene se razlikuju od tržišta do tržišta i previsoke su. Budući da imamo slobodno formiranje cijena, očito je nebo granica za tržišta”, rekao je Marić. Dodaje da je segment stanovništva koji živi od 500 KM ugrožen ovakvim cijenama, pa si ne može priuštiti ni pola kilograma mesa tjedno.
Svijet
Australija uvodi zabranu društvenih mreža djeci
Australija planira do kraja godine uvesti nove zakone koji će onemogućiti djeci korištenje društvenih mreža zbog rizika koje one imaju po njihovo tjelesno i mentalno zdravlje, rekao je jutros premijer Anthony Albanese.
Premijer Albanese najavio je da će njegova vlada lijevog centra tijekom sljedećih nekoliko mjeseci uvesti probno razdoblje koje će od korisnika društvenih mreža zahtijevati provjeru dobi.
“Želim da se djeca i mladi maknu od svojih uređaja. Želim ih vidjeti na nogometnom igralištu, bazenu ili teniskom terenu. Želim da imaju stvarna iskustva sa stvarnim ljudima jer znamo koliku štetu društvene mreže mogu napraviti”, kazao je Albanese nacionalnoj televiziji.
Granica između 14 i 16 godina
Premijer nije bio sasvim precizan kod dobne granice ispod koje ne bi bilo dozvoljeno korištenje društvenih mreža, no rekao je da će ona biti između 14 i 16 godina. Uz to, naglasio je da je zabrinut zbog učinaka koje cyber nasilje ima na mentalno zdravlje djece, kao i zbog lake dostupnosti sadržaja na društvenim mrežama koje smatra štetnima.
Do sada je nekoliko zemalja pokušalo ograničiti maloljetnicima pristup društvenim mrežama, no kao najveće prepreke u tom naumu pokazali su se pravni izazovi i tehnologija, poput privatnih mreža koji prikrivaju lokaciju.
“Ovo je globalni problem s kojim se suočavaju vlade diljem svijeta. Znamo da to nije jednostavno niti lako, inače bi vlade već reagirale i nešto napravile po tom pitanju”, rekao je Albanese.
Svijet
Njemačka uvodi privremene kontrole na svim granicama
Kontrole se uvode na sve njemačke kopnene granice. Njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser najavit će privremene granične kontrole na svim njemačkim kopnenim granicama kako bi se uhvatila u koštac s nezakonitim migracijama i zaštitila javnost od islamističkog ekstremizma, rekao je vladin izvor za Reuters u ponedjeljak.
Faeser će obavijestit će Europsku komisiju o planovima, rekao je izvor.
Kontrole će započeti 16. rujna i za početak će trajati šest mjeseci, izvijestila je novinska agencija DPA pozivajući se na vladine izvore.
-
magazin3 dana prije
FOTOGALERIJA / Zadar Street Food Festival: Prva ljetna verzija jučer otvorena na Puntamici!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
7-DNEVNA PROGNOZA / Od nedjelje navečer opet kiša. Za ponedjeljak najavljena nevremena…
-
magazin3 dana prije
Ova tri mliječna proizvoda najštetnija su za zdravlje: Neprimjetno debljaju i loši su za probavu
-
magazin4 dana prije
FOTOGALERIJA / Đir gradom sa Sašom Čukom