Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

NOVA ULAGANJA U ZDRAVSTVENE USTANOVE: Biogradska bolnica dobit će MR uređaj, a sanitet novih 7 vozila

Objavljeno

-

Skupština Zadarske županije dala je suglasnost Specijalnoj bolnici za ortopediju Biograd na moru za raspolaganje imovinom u svrhu nabave Uređaja za magnetsku rezonancu procijenjene vrijednosti  1.100.000,00 eura bez PDV-a. Biogradskoj bolnici je također suglasnost za raspolaganje imovinom u svrhu provedbe projekta „Poboljšanje kvalitete postojećih i uvođenje novih usluga u zdravstvenom turizmu“.

Ovim projektom Specijalna bolnica Biograd na Moru planira osuvremeniti i unaprijediti kvalitetu pružanja zdravstvenih usluga u zdravstvenom turizmu na način da se provede potpuna rekonstrukcija zapadnog krila glavne bolničke zgrade dograđivanjem dijela zgrade u koji će  ugraditi lift za komunikaciju među etažama te dodatno stubište. U sklopu projekta nabavit će se i nova oprema za bolesničke sobe (ukupno 20 smještajnih jedinica i to 5 jedinica u prizemlju, 8 jedinica na 1. katu i 7 jedinica na 2. katu) te će se implementirati posebni računalni program/software za lakšu komunikaciju s pacijentima i sustavno unaprjeđenje zdravstvenih usluga.

Također će se u novi dio zgrade ugraditi novi sustav grijanja pomoću dizalice topline kao i fotonaponska elektrana na krovu zgrade u svrhu povećanja održivih izvora energije. Osim toga, planira se i preuređenje podruma glavne bolničke zgrade koji će se dijelom koristiti kao restoran, a dijelom kao garderobno-sanitarni dio za osoblje.

Biogradska bolnica sredstva iz NPOO-a osigurala je kroz javni poziv Ministarstva turizma i sporta „Regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti“. Ukupna vrijednost ovog projekta iznosi 3.3 milijuna eura od čega bespovratna sredstva iznose 2.6 milijuna eura, a sredstva vlastitog sufinanciranja iznose 702.906,24 eura.

„Zdravstvo nam je godinama u fokusu i u tom smo resoru dosad realizirali brojna značajna ulaganja, uz sinergiju lokalne, regionalne i nacionalne vlasti. Kao osnivač Specijalne bolnice za ortopediju podržavamo njezina nastojanja za modernizacijom opreme i sadržaja, kao i iskorak u smjeru zdravstvenog turizma. To nije samo iskorak bolnice prema podizanju kvalitete svojih usluga u zdravstvu, već početak jednog novog puta usmjerenog ka kvalitetnijem i održivom turizmu na području koje je već nadaleko poznato po svojim dosadašnjim turističkim uspjesima. Njihov novi projekt zdravstvenog turizma će biti još jedan u nizu projekata na području Zadarske županije koji su u najvećoj mjeri financirani iz europskih fondova, poput Dnevnih bolnica OB Zadar i energetske obnove Psihijatrijske bolnice Ugljan, a značiti će i okretanje bolnice ka zdravstvenom turizmu, kao još uvijek nedovoljno iskorištenoj niši”, poručio je župan Božidar Longin.

Zavodu za hitnu medicinu Zadarske županije Skupština je dala suglasnost za raspolaganje imovinom u svrhu nabave sedam vozila za sanitetski prijevoz. Ukupna vrijednosti nabave je odnosno 1.050.000,00 eura s PDV-om, u cilju sklapanja okvirnog sporazuma na dvije godine.

Zavodu za javno zdravstvo Zadar dana je suglasnost za raspolaganje imovinom u svrhu nabave Dijagnostičkih sredstava za molekularnu dijagnostiku na BD MAX aparatu procijenjene vrijednosti  929.060,00 eura. Nabava Dijagnostičkoh sredstva za molekularnu dijagnostiku na BD MAX aparatu  uključuje: nabavu objedinjenih testova za potpuno automatiziranu izolaciju, amplifikaciju i detekciju nukleinskih kiselina PCR metodom, reagensa za automatiziranu obradu i izolaciju nukleinskih kiselina, reagensa za automatiziranu amplifikaciju i detekciju i detekciju PCR metodom virusnih i bakterijskih uzročnika, reagensa za amplifikaciju i detekciju RNA SARS-CoV2 RT-PCR metodom te ostali potrošni materijal za rad ovog aparata, što je neophodno za redovno poslovanje Službe za mikrobiologiju i parazitologiju.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu