Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

ODJEL ZA EKONOMIJU SVEUČILIŠTA U ZADRU ORGANIZIRAO BESPLATNE RADIONICE IZRADE POSLOVNIH PLANOVA / “Srednjoškolci postali poduzetnici na jedan dan”

Objavljeno

-

Odjel za ekonomiju Sveučilišta u Zadru održao je u suradnji s tvrtkom Digital park besplatne radionice izrade poslovnih planova za učenike srednjih škola. Radionice su se održale 5. travnja 2024. na Odjelu za ekonomiju Sveučilišta u Zadru na Višnjiku, Splitska ulica 1. Radionicama je prisustvovalo ukupno 28 učenika različitih srednjih škola.

U uvodnom govoru u cilju motivacije učenika, Luka Perović, direktor tvrtke Digital park, istaknuo je na temelju vlastitog iskustva studiranja dva čimbenika kao najvažnija za uspješno i kvalitetno studiranje. To je svakako marljivo i vrijedno učenje s ciljem stjecanja trajnih znanja vještina kao sigurnog temelja za buduće snalaženje na tržištu rada te upoznavanje, druženje te razmjenu znanja i vještina s drugim studentima.

“Radionice izrade poslovnih planova osmislili smo s ciljem promoviranja poduzetničkog načina razmišljanja koji nije rezerviran samo za poduzetnike. Poduzetnički način razmišljanja i poduzetničke vještine poput kreativnosti, inovativnosti, samoinicijative i sposobnosti rješavanja problema korisne su za sve pojedince bez obzira na njihovu profesiju. Ove vještine stoga potiču osobni i profesionalni razvoj. Iz tog razloga radionice izrade poslovnih planova organizirat ćemo i narednih godina” istaknuo je pročelnik Odjela za ekonomiju doc.dr.sc. Jurica Bosna.

Edukacijski dio radionica vodile su asistentice Marijana Jerić, mag.oec. i Monika Hordov, mag.oec. Učenici su na radionicama dobili praktične savjete i alate potrebne za izradu poslovnih planova čime su stekli poduzetničke kompetencije planiranja. Razvili su vještine osmišljavanja poslovnih strategija i rješavanja problema u poduzetničkom kontekstu.

Nakon edukacijskog dijela polaznici su imali priliku testirati svoja stečena znanja radeći u timu. U natjecateljskom dijelu ukupno jedanaest učeničkih timova se međusobno natjecalo u rješavanju tri zadatka. Zadatke su osmislile voditeljice radionice s profesoricom Ivonom Mikulandrom Volić, višom predavačicom i Lukom Perovićem,  direktorom tvrtke Digital park.

Učenici su oformili timove kroz koje su stvorili suradnju, podijelili ideje, vještine i resurse te ukomponirali svoje različite perspektive i talente kako bi kroz zajednički rad izradili kvalitetne poslovne planove. Važno je naglasiti da timski rad potiče razvoj vještina suradnje rješavanja problema, te omogućuje učenicima da steknu iskustvo rada u grupi, što je od presudne važnosti za njihov daljnji razvoj i buduće karijere.

U prvom zadatku timovi su morali osmisliti poslovni plan gdje je fokus bio na kreativnom razmišljanju i razvoju poslovne ideje. Potrebno je bilo osmisliti poslovne strategije i rješenja problema u poduzetničkom kontekstu.

U drugom zadatku bilo je potrebno izraditi Media plan za promociju poduzeća na temelju dobivenih inputa. Učenici su trebali temeljito razmotriti svaki ponuđeni oglasni kanal i argumentirati svoje odluke raspodjele budžeta i perioda za koji su se odlučili u skladu s ciljevima promocije i ciljnim tržištem.

Treći zadatak odnosio se na osmišljavanje društveno odgovorne komponente tvrtke koju su odabrali.

Tvrtka Digital park predstavljala je primjer dobre prakse koja se od svog osnutka pozicionira kao društveno odgovorno poduzeće. Kako bi isto postigla unutar svoje poslovne politike ugradila je društvenu i ekološku komponentu. Društvena komponenta ogleda se u jedinstvenom poslovnom modelu koji podrazumijeva mjesečnu pripremu i organizaciju različitih tema unutar spektra prihvaćenih društveno odgovornih tema. Navedenom akcijom, pružaju priliku u prvom redu neprofitnim organizacijama (Udrugama) da svoje aktivnosti i rad promoviraju putem atraktivnog, modernog medija bez troška.

Digital park nikada ne naplaćuje oglašavanje, a izmjenama teme svaki mjesec pruža se prilika mnogima u promociji svojih aktivnosti. Također, Digital park svojom poslovnom politikom obvezao se dio ostvarenog profita redistribuirati za kupnju i sadnju stabala čime želi potaknuti proširenje zelenih zona i parkova.

Tvrtka Digital park osigurala je ukupno 900 eura za dodjelu nagrada najuspješnijim timovima (tri nagrade po 300 eura). U povjerenstvu za odabir najboljih timova sudjelovali su Luka Perović, mag.oec. (Digital park, direktor), Ivona Mikulandra Volić, viši predavač i izv.prof.dr.sc. Sonja Brlečić Valčić (Odjel za ekonomiju Sveučilišta u Zadru).

Najuspješniji tim u rješavanju prvog zadatka bio je tim naziva KOVA, članovi:

–           Dominik Kovačević

–           Antonio Kovačević

Učenici Gimnazije Frane Petrića u Zadru.

Najuspješniji u rješavanju drugog zadatka bio je tim naziva ETA, članovi:

–           Ena Šimičević

–           Toni Jurjević

–           Adrian Milin

Učenici srednje Ekonomske i birotehničke škole u Zadru.

Najuspješniji u rješavanju trećeg zadatka bio je tim naziva 300€, članovi:

–           Frane Žmire

–           Roko Krupić

–           Juraj Veselinović

Učenici srednje Ekonomske i birotehničke škole u Zadru.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu