ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Na Smiljevcu predstavljena slikovnica “Srcem prema nebu – Majka Marija Krucifiksa Kozulić”
Slikovnica ‘Srcem prema nebu – Majka Marija Krucifiksa Kozulić’ čije su autorice i ilustratorice Petra Ušljebrka i Flora Marinović, predstavljena je u utorak, 27. veljače u dvorani župe sv. Ante Padovanskog na Smiljevcu u Zadru.
Urednica slikovnice je s. Marijana Mohorić, SCJ, djelatna u pastoralu smiljevačke župe i predavačica na Teološko – katehetskom odjelu Sveučilišta u Zadru. Izdavač je Družba sestara Presvetog Srca Isusova, Postulatura Službenice Božje Majke Marije Krucifikse Kozulić.
Inicijatorica izrade slikovnice je s. Mohorić, koja je ideju slikovnice o životu Kozulić prenijela smiljevačkoj župljanki Željki Diklan, učiteljici razredne nastave u OŠ Zadarski otoci u Zadru. Diklan je s učenicima već radila u izradi raznih slikovnica, među kojima su neke osvojile i nagrade. Diklan je dobila puno knjiga o životu Riječke Majke, autorice s. Dobroslave Mlakić, vrhovne predstojnice Družbe SCJ. Diklan je ljeto 2022. godine provela u čitanju, razmišljanju i molitvi kako realizirati ideju. Na jesen je tu ideju predstavila učenicima u OŠ Smiljevac, gdje su se pozivu odazvale Petra i Flora koje su pohađale 8. razred, spremne istraživati život Marije Krucifikse i stvarati slikovnicu. Tako je nastala likovna radionica ‘Mima’ po dječjem nadimku Marije Kozulić. U radionici su bile s. Marijana, Flora, Petra, Iva Buljat, prof. Hrvatskog, lektorica slikovnice i Diklan, voditeljica radionice koja je počela 12. studenog 2022. godine. Održavala se subotom u dvorani župe sv. Ante na Smiljevcu. „Uvijek smo bile dočekane kolačima, sokovima i toplim čajem. Radili smo u ugodnoj i blaženoj atmosferi. Osjećali smo podršku i župnika don Tomislava koji nas je često dolazio posjetiti i ohrabriti u radu“, rekla je Diklan. Zahvalila je Petri i Flori koje su svoj doživljaj života Marije Krucifikse uspješno prenijele likovnim i literarnim izričajima. Poželjela je da Kozulić sve zagovara kod Gospodina i da njen divni primjer potakne da i mi radimo za siromahe i potrebne.
Rad na slikovnici trajao je osam mjeseci, do lipnja 2023. godine. U pripremi za rad, Petra i Flora pogledale su dokumentarni film o radu Riječke Majke, pročitale su knjigu o njenom životu, posjetile samostan u Rijeci, mjesto gdje je Krucifiksa boravila i grob te susrele recenzenta slikovnice, akademskog slikara Josipa Botterija Dinija koji je pohvalio ilustracije darovite djece. Na naslovnici slikovnice je crtež Dinijevog vitraja iz zadarske crkve Presvetog Srca Isusova te crtež susreta Riječke Majke s dvije djevojčice. S. Marijana je Petri i Flori objašnjavala pravila, nastanak, odijevanje, medaljicu i život Družbe sestara Presvetog Srca Isusova.
„Život Službenice Božje Marije Kozulić bio je protkan radom, trpljenjem, žrtvom, na kraju i progonom iz Rijeke. Sve to donijelo je velike plodove. Spašena su djeca koja su bila napuštena, gladna, bosa i žedna. Njoj je svaki život bio važan. Važno je spasiti dušu svakog čovjeka. Sve što je radila, radila je na slavu Božju“, rekla je Diklan na predstavljanju slikovnice. Diklan je osobito dotaknula velika hrabrost mlade Kozulić kad je pokrenula osnivanje sirotišta. „Rijeka je u 19. st. bila opasan industrijski grad. To bi bilo teško i danas ostvariti, a kamoli ženi u 19. stoljeću. Marija je stalno govorila: ‘Molimo se i uzdajmo u Boga’. Što je govorila, to je i živjela. Išla je Isusovim stopama. Imala je veliko pouzdanje u Boga. Govorila je: ‘Neka se u svemu vrši Božja volja’. Bog je bio njena zaštita i zaklon“, istaknula je Diklan. Upozorila je na duh sadašnjeg vremena: „Danas živimo brzo i u buci. Okrenuti smo materijalizmu. Što više imamo, to smo prazniji. Komunikaciju u obitelji zamijenili su ekrani. Veliki su zahtjevi i stres na poslu. Vrtimo se oko sebe. Nema trpljenja, odricanja i žrtve, nema vremena za molitvu“.
„Cilj je nebo. Kako doći do cilja? Srcem prema nebu i vratiti se Isusu, izvoru života. Isusu trebamo predati svoje srce. Isus čuva, čisti, liječi, obnavlja, smiruje. On je dao svoj život za nas, da nas spasi. Samo je u Isusu spas“, poručila je Diklan, zaključivši riječima Kozulić: „Nema radosti, nema mira, osim u Srcu Isusovom“.
Autorica Ušljebrka, srednjoškolka 1. razreda, rekla je da je izrada slikovnice bila jako lijepo iskustvo. Voli crtati, to joj je bila prilika da crta i upozna život Marije. „Najviše me dojmila Marijina predanost Bogu i poniznost, kako je kroz sve teške trenutke prolazila u vjeri u Boga. Kroz život su je pratile razne nedaće, gubitak članova obitelji, glad, rat, nepravda, ali ona nikad nije gubila vjeru u Boga, mirno bi prihvatila svoj križ i nastavila dalje. Uvijek je pratila Božja providnost. Bog joj je uvijek dao rješenje u svim najpotrebnijim trenucima. Prema uzoru na Isusa, ona je svoju ljubav i brigu svima nesebično davala. Pred smrt često je govorila: ‘Rado ostavljam zemlju jer sam ostvarila svoje djelo’. Ostavila je iza sebe veliki trag, osnovala je Družbu sestara Presvetog Srca Isusova koje i danas djeluju“, rekla je Petra Ušljebrka.
Recenzentica doc. dr. sc. Diana Nenadić Bilan predstavila je stručno pedagošku analizu slikovnice. „Petra i Flora uspjele su literarnim i likovnim izričajem reći temeljno o Mariji Krucifiksi, dati pregled njenog života, osobito njenog prosvjetnog i karitativnog rada. Kompozicijski, slikovnica je vrlo pregledna. Tako mlade uspjele su postići harmoniju, sklad između teksta i slike. Postoji skladan unutarnji dijalog između likovnog i narativnog. To je postignuće za djevojke koje su amateri u tom poslu. Slikovnica je pisana jednostavnim, sažetim stilom, razumljivo, dinamično i živo. Sadržaj je izrečen gotovo dokumentaristički, utemeljen na objektivnim činjenicama, kronološki, kako su se i odvijali događaji u životu Krucifikse. Obuhvaćene su sve ključne etape iz njenog života. I to je trebalo znati učiniti, tekstualno izložiti slijed zbivanja na način da bude povezan, cjelovit, sveobuhvatan, koherentan, a sve u jednostavnoj proznoj strukturi“, rekla je Bilan, istaknuvši da je Riječka Majka objektivno opisana, djevojke su se informirale o liku i djelu Marije. „Iz rečenica u slikovnici moguće je iščitati dubinu i širinu duše Marije Krucifikse, njenu plemenitost, nježnost, sebedarje, strpljenje, upornost i veliku poniznost. Slikovnica ima veliki odgojni potencijal, spoznajno informacijsku funkciju i estetsku dimenziju“, naglasila je Bilan.
Slikovnica odgovara djeci starije predškolske dobi i nižim razredima osnovne škole. „Slikovnica je ilustracija kako djeca govore stotinu jezika. Primjer je duhovnog i kreativnog potencijala autorica i svjedoči o autentičnosti i svježini djece. Lijep je primjer kako se djecu prihvaća s njihovim talentima, potiče i daje potpora da talent izraze i razvijaju. Na jednostavan način uspjele su dotaknuti duboku i višeslojnu stvarnost, kristocentričnu i marijansku duhovnost Marije Krucifikse“, poručila je Bilan.
Na predstavljanju je govorila i s. Dobroslava Mlakić, vrhovna predstojnica Družbe SCJ. U Zadar je došla iz Rijeke sa s. Martinom Vlahović koja je ravnateljica Ženskog učeničkog doma Marije Krucifikse Kozulić i sa s. Kristinom Tunić, ravnateljicom Dječjeg vrtića Nazaret u Rijeci.
Marija Krucifiksa je rođena 1852. u Rijeci, u bogatoj brodovlasničkoj obitelji koja joj je omogućila školovanje. „U drugoj polovici 19. st. u Rijeci i mnogim gradovima Hrvatske i Europe bilo je puno siromašne djece o kojoj nitko nije brinuo. Roditelji ih nisu mogli odgajati ni školovati, škola svugdje nije ni bilo. Mnoga djeca bila su na ulici, u siromaštvu, bijedi i svakom zlu. Mlada Riječanka Marija Kozulić posvetila je svoj život napuštenoj i siromašnoj djeci. Djelovala je najprije kao franjevačka trećoredica u Trstu, a kasnije je osnovala veliko djelo, Družbu sestara Presvetog Srca Isusova. Sa svojim sestrama odgajala je, školovala i prehranjivala brojnu djecu i pomogla im da odrastu i žive dostojno ljudske osobe, nadahnute kršćanskom vjerom. To djelo sestre provode već 145 godina“, rekla je s. Dobroslava.
Riječka nadbiskupija prepoznala je u toj ženi svetost i njeno veliko odgojno – obrazovno i karitativno djelovanje te je pokrenula postupak za njeno proglašenje blaženom i svetom.
„Kroz dugu povijest grada Rijeke bilo je tisuće djevojaka, žena i majki, ali samo je jedna nazvana divnim imenom, Riječka Majka, jer je bila velika žena, učiteljica, odgojiteljica i spasiteljica brojne siromašne djece, čak i graditeljica karitativnih i odgojno – obrazovnih katoličkih ustanova. Marija je svom imenu u čast Isusove muke dodala redovničko ime Krucifiksa, tj. Raspeta. Iskreno je i zanosno ljubila Boga, osobito je voljela siromašnu i napuštenu djecu jer je u njima vidjela sâmog Isusa koji je rekao: „Što ste učinili jednome od moje najmanje braće, meni ste učinili“. Njen veliki Zavod koji je izgradila kao mlada djevojka na Pomeriju i danas svjedoči da nije gradila kuću za svoju obitelj, nego je izgradila kuće za siromašnu i napuštenu djecu za koju nitko nije brinuo“, rekla je s. Dobroslava.
Don Tomislav Dubinko, smiljevački župnik, zahvalio je Bogu za dar slikovnice, rekavši da kod Boga ništa nije slučajno. „U njegovoj providnosti i planu bilo je i da u veliku obitelj naše župne zajednice dođu drage sestre Presvetog Srca Isusova, da nas obogate svojom duhovnošću i da nam daju još jedan put kako Bogu služiti do kraja. A to je primjer, nadajmo se, buduće blaženice Marije Krucifikse. Ona pokazuje da ljubav ne bježi od žrtve i da ljubav ne daje mrvice. Nego, ljubav se daje do kraja, u zgodno i nezgodno vrijeme. Da bismo to mogli, moramo se spojiti na izvor. A izvor je ljubav koja dolazi s križa, iz Presvetog srca našeg Gospodina. Tu ljubav su prepoznala i djeca, a Bog je u njima probudio silne talente i darove. Hvala Petri, Flori i djeci koja se okupljaju oko časnih sestara u župi sv. Ante na Smiljevcu“, rekao je župnik Dubinko.
Marija Kozulić (Rijeka, 1852.-1922.) „prikazuje kako se najsigurnije ide u nebo – srcem punim ljubavi za Boga i bližnje, osobito one u potrebi“, rekla je urednica, s. Marijana Mohorić. Istaknula je da se slikovnica počela raditi u godini važnih obljetnica Kozulić: 170 godina od njenog rođenja i 100 godina od smrti, a završena je o 10. obljetnici od otvorenja kauze za proglašenje blaženom, kad je postala Službenica Božja Marija Kozulić. Zahvalila je svima u izradi slikovnice za darovano vrijeme, kreativnost i prekrasna subotnja druženja, kao i dobročiniteljima. Marija Krucifiksa koja se posvetila skrbi napuštenih i siromašnih djevojčica u Trstu, Rijeci i na Krku, „može nam biti primjer kako svladati teškoće života i kako ga ispuniti ljubavlju koja nikad ne prestaje. Ona je iskusila kako „Ljubav nije nikada nikoga osiromašila, nego nad onim koji ima ljubavi prema bližnjemu, sja blistava zvijezda Božjeg blagoslova“. Neka ta zvijezda obasja sve do kojih će doći poruka ove slikovnice, a na putu prema Nebu neka sve prati zagovor Majke Marije Krucifikse Kozulić“, poručila je s. Marijana Mohorić. Tijekom večeri predstavljanja, smiljevačka djeca otpjevala su nekoliko pjesama.
Ines Grbić
Foto: I. Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
SUSRET KAZALIŠTA U ČAKOVCU / Aniti Goreta nagrada za kostimografiju u predstavi “zEZOP” zadarskog Kazališta lutaka!
Završio je 27. Susret profesionalnih kazališta za djecu i mlade Hrvatski Centar Assitej u Čakovcu, a mi se u Zadar vraćamo s nagradom, priopćeno je iz Kazališta lutaka Zadar:
“Nagradu za kostimografiju u predstavi “zEZOP” Kazališta lutaka Zadar osvojila je Anita Goreta. Čestitamo cijelom autorskom timu i glumcima, kao i ostalim dobitnicima!”
Dječji žiri u sastavu: Luna Šarić, Petar Mavrin, Ida Lajtman, Matilda Ključarić, Tia Šimič, Vito Ivančić i Eni Vibović odlučio je dodijeliti dvije nagrade za najbolju predstavu u cjelini:
Najbolja predstava za djecu osvojila je predstava “MIRABILIA” – VRUM – umjetnička organizacija
Najbolja predstava za mlade osvojila je predstava “SUTRA TO MOŽEŠ BITI TI” – koprodukcija Kazališta Virovitica i Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku
Žiri u sastavu: Ivana Vukićević, Ivana Vuković i Drago Utješanović dodjelio je sljedeće nagrade uz napomenu: “Koristimo ovu priliku da skrenemo pažnju kako većina selektiranih predstava pati od ozbiljnih dramaturških problema, nerijetko lako rješivih, a koji bi znatno doprinijeli kvalitetama predstava. Indikativno je da se od 10 selektiranih predstava tek među tri autorska tima nalazi i dramaturginja.”
NAGRADA ZA OBLIKOVANJE SVJETLA – LUCIJAN ROKI ZA PREDSTAVU “MACA PAPUČARICA” GKL SPLIT
Oblikovanjem svjetlo jasno odvaja glumačko od lutkarskog svijeta, čime doprinosi i glumačkoj i lutkarskoj igri, te funkcionira kao jasan orijentir u vremenu i prostoru dramske radnje.
NAGRADA ZA KOSTIMOGRAFIJU – ANITA GORETA ZA KOSTIME U PREDSTAVI “ZEZOP“ KAZALIŠTE LUTAKA ZADAR
Kostimografska rješenja za mnogobrojne likove životinja su redom svedena i konkretna, omogućujući brzo promjene kostima podržava brzi ritam predstave, istovremeno izbjegavajući stereotipni prikaz životinja.
NAGRADA ZA SCENOGRAFIJU – DAVOR MOLNAR ZA SCENOGRAFIJU U PREDSTAVI “ŠAPAT DUŠE“ HNK VARAŽDIN
Malim brojem te jednostavnošću scenografskih elemenata otvara prostor igre i glumcu i lutki, te promišljenim izborom materijala omogućava stvaranje atmosfere bezličnog svijeta i funkcionalno korištenje scenografskih elemenata,
NAGRADA ZA GLAZBU – IVANA ĐULA I LUKA VRBANIĆ ZA AUTORSKU GLAZBU U PREDSTAVI “ŠAPAT DUŠE” HNK VARAŽDIN
S obzirom na važnost instrumenta za lice tate u predstavi, glazba u startu ima posebno mjesto u izgradnji atmosfere čitave predstave. Autori to koriste u najboljem mogućem smislu, stvarajući bogate glazbene podloge, čime ističu dramaturšku važnost tišine u predstavi.
NAGRADA ZA LIKOVNO OBLIKOVANJE LUTAKA – ALENA PAVLOVIĆ ZA PREDSTAVE “ŠAPAT DUŠE” HNK VARAŽDIN I “MACA PAPUČARICA” GKL SPLIT
Lutke u predstavi “Šapat duše” postaju izdvojeni dio uloge predstavljajući dušu lika, dok glumac svojim tijelom prikazuje vanjštinu, te glumac, tek u spoju s lutkom zapravo stvara lice. Vizualno i estetski prati redateljičinu viziju, baš kao što to radi i u predstavi Maca papučarica, u kojoj pak koristi tradicionalne lutkarske tehnike. U oba, radikalno različita koncepta, autorica pokazuje pedantnost i promišljenost u izradi i vizualnom identitetu lutaka.
NAGRADA ZA KOLEKTIVNU IGRU – ANSAMBL PREDSTAVE “BOMBONIERA VARIETE!” GKL RIJEKA
Iako se radi o pojedinačnim i intimnim pričama, ansambl u niti jednom trenutku ne gubi zajedništvo, od animacije lutaka do davanja glasova pa do pjevanja potrebno je stalno prisustvo, otvorenost i uzajamna podrška da cabares ide dalje.
NAGRADA ZA NAJBOLJE GLUMAČKO OSTVARENJE – GORAN VUČKO I NIKOLA RADOŠ ZA ULOGU BABE U PREDSTAVI “BAJKA SVA OD ŠEĆERA” KOPRODUKCIJA KAZALIŠTA VIROVITICA I GRADSKOG KAZALIŠTA “JOZA IVAKIĆ” VINKOVCI
Kolektivnom kreacijom i usklađenošću glumaca u stvaranju lika Babe, s lakoćom i preciznošću, dobrim osjećajem za zajednički tempo i ritam dobivaju prostor za duhovitost te potpomažu ukupni ritam predstave.
NAGRADA ZA NAJBOLJE GLUMAČKO OSTVARENJE – FILIP ELDAN ZA ULOGU IDRISA U PREDSTAVI “ŠAPAT DUŠE” HNK VARAŽDIN
Glumac nije zaveden teškom atmosferom priče koju i pripovijeda i u kojoj sudjeluje, te samostalno drži balans predstave. Jednakom snagom dolazi do prijenosa emocije i kao glumac i kao animator. Lakoćom i jednostavnošću interpretacije postiže dojam nade kakvu srećemo uglavnom kod djece.
NAGRADA ZA NAJBOLJE GLUMAČKO OSTVARENJE – SARA IPŠA ZA ULOGU YUSRE U PREDSTAVI “ŠAPAT DUŠE” HNK VARAŽDIN
U glumačkoj minijature uloge Yusre, glumica svim izražajnim sredstvima uspijeva pokazati dojmljivu emotivnu transformaciju.
NAGRADA ZA DRAMSKI TEKST – IVANI ĐULI I MILICI SINKAUZ ZA “MACU PAPUČARICU” GKL SPLIT
Na temelju poznate priče za djecu, autorice stvaraju novi svijet dosljedno koristeći već postojeće motive kojima šire i dodaju značenja, poput klupka. Tekst istovremeno podržava izbor lutkarske tehnike i omogućava brzu i dinamičnu glumačku igru. Izbjegavajući zamku banalnosti i klišeja, stvaraju uzbudljivu rimu, približavajući takvim postupkom priču i još mlađoj publici.
NAJBOLJA REŽIJA – TAMARA KUČINOVIĆ ZA PREDSTAVU “ŠAPAT DUŠE” HNK VARAŽDIN
Redateljica dosljedno promišljenim konceptom stvara prostor za pričanje potresnih priča pojedinaca raslojavanjem uloge između glumca i lutke. Time otvara mogućnost bogate emotivne glumačke igre. Postavkom određene atmosfere koja se ne mijenja vanjskim sredstvima, ostavlja glumcima prostor za promjenu atmosfere, vrsno iskorištenim glumačkim sredstvima unutar zasebnih priča.
NAJBOLJA PREDSTAVA U CJELINI – PREDSTAVA “MACA PAPUČARICA” U IZVEDBI GKL SPLIT
Iako se radi o tradicionalnom prikazu klasičnog teksta, ljepota predstave Maca papučarica je u tome što se najizravnije obraća djetetu kao gledatelju, čime nastavlja kontinuitet dugogodišnjeg fokusa predstava GKL Split. Zbog jasnoće priče i izražajnih sredstva, dječja publika lako se prepoznaje u iskustvima likova. Od svih selektiranih predstava, Maca papučarica vraća kazalište djetetu.
ZADAR / ŽUPANIJA
100% EU FONDOVI / Danas u Zadru promocija rezultata i mogućnosti članstva u Europskoj uniji
Informativno-edukativno događanje pod nazivom „100% EU fondovi“ u organizaciji: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u suradnji s Gradom Zadrom, Zadarskom županijom, Razvojnom agencijom Zadarske županije – ZADRA NOVA i brojnim partnerima održat će se danas na više lokacija u gradu Zadru.
Dio je ovo šire kampanje pod nazivom „EU in my region“ kroz koju sve zemlje članice promoviraju rezultate i mogućnosti članstva u Europskoj uniji.
Centralno događanje održat će se od 10:00 do 13:00 sati na Trgu Petra Zoranića gdje će se kroz prigodan program za sve uzraste predstaviti dosadašnji rezultati korištenja EU fondova u gradu Zadru i Zadarskoj županiji te dio uspješnih korisnika ovih sredstava. Korisnicima će se pridružiti i institucije zadužene za pripremu i provedbu EU fondova i EU programa poput Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Ministarstva rada, socijalne politike i mladih, Središnje agencije za financiranje i ugovaranje projekata i programa Europske unije (SAFU) te Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO). Predviđen je i kutak za najmlađe posjetitelje sa sadržajem prilagođenim njihovom uzrastu.
U okviru programa osiguran je i besplatan ulaz u EU projekte: ICUA – Međunarodni centar za podvodnu arheologiju (od 10.00 do 13.00) i II Palače. LIBURNIJA d.o.o., čiji su autobusi sufinancirani sredstvima EU fondova, osigurala je besplatan prijevoz na svim gradskim linijama u subotu, a Grad Zadar u razdoblju od 10. do 17. listopada omogućuje 200 minuta besplatnih vožnji korisnicima sustava javnih bicikala u Zadru unosom posebnog koda 100POSTOEU.
Kao podsjetnik na ulaganja iz EU fondova u grad Zadar i Zadarsku županiju u okviru programa predstavit će se i prigodni mural na adresi Šime Vitasovića 1, lokaciji koja će u narednom vremenu biti rekonstruirana u prostor za transfer znanja i tehnologija te osmišljavanje pametnih i održivih rješenja za potrebe gospodarstva i drugih dionika, a ovi radovi će se sufinancirati sredstvima EU fondova.
Događanje je besplatno i otvoreno za sve zainteresirane građane koje pozivamo da se pridruže u subotu 12. listopada 2024. godine u Zadru te se osobno uvjere kako pametno i ciljano korištenje EU sredstava doprinosi promjenama, razvoju lokalnih sredina i mijenja kvalitetu života na bolje.
Podsjećamo ovim putem da su u tijeku i „Dani otvorenih vrata EU projekata“ te da su diljem Hrvatske brojni korisnici EU sredstava otvorili svoja vrata i pripremili zanimljiv program za zainteresirane građane. Više informacija i raspored događanja dostupan je na: https://eufondovi.gov.hr/.
ZADAR / ŽUPANIJA
PROJEKT “DIGIHEALTH” / U OB Zadar nove mogućnosti liječenja najtežih pacijenata
„Kada imate bolesnika koji boluje od zloćudne bolesti i koji se može operirati, no on primjerice odbija operacijsko liječenje, vi mu, kao onkološki kirurg, ne možete pomoći. Sada nam je na raspolaganju nova metoda koja je zaživjela tek u jednoj hrvatskoj klinici. To je metoda kojom se tankom sondom ulazi u samo tumorsko tkivo. Ono se izlaže ekstremno niskim temperaturama i na taj se način uništava tumorsko tkivo, a štedi zdravo. To je mikroinvazivna metoda koju ćemo, zahvaljujući projektu “DIGIHEALTH”, raditi u Općoj bolnici Zadar, a u suradnji s kolegama invazivnim radiolozima i nadamo se da ćemo, ne samo produljiti živote, nego izliječiti bolesnike koji do sada nisu imali takvu mogućnost“, kazao je danas, na početnoj konferenciji projekta “DIGIHEALTH”, predsjednik UV Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc. Ivan Bačić, dr.med.
Kroz projekt će se nabaviti i dodatna oprema (monitori) za praćenje svakog pacijenta na Jedinici intenzivnog liječenja i u operacijskoj sali tijekom operativnog postupka te će se povezati niz uređaja, tehnologija i sustava u jednu platformu. Osigurat će se tako redovitiji i točniji unos i potrošnja lijekova te omogućiti i brži oporavak pacijenata.
„Meni je iskreno posebno drago zato što sam ja tek danas shvatio da je jedna moja ideja, koja je krenula prije mnogo godina, sada zaživjela, da se razvila u jedan ovakav projekt. Monitoring je najvažnija komponenta u jedinici intenzivne medicine jer u realnom vremenu pratimo stanje naših bolesnika. Dosad smo nabavili dosta opreme, no uskoro ćemo zahvaljujući ovom projektu, sav onaj monitoring koji sada imamo i koristimo, poboljšati. Ovaj sustav monitoringa će nam omogućiti da brže primijetimo i reagiramo na promjene koje se događaju kod naših pacijenata jer vrijeme naše reakcije je – najbitnije. Uporabom ovog monitoringa bit ćemo puno bolji, puno pametniji i ovaj će sustav ubaciti svjetlo u naše trenutke sumnji, kojih ima i koji se događaju kada se brinete o ovakvim bolesnicima“, kazao je Edi Karuc, dr.med., voditelj Odjela za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu Opće bolnice Zadar.
Nositelj projekta je naša bolnica, a projektni partneri su Sveučilišna klinička bolnica u Mostaru, Javna zdravstvena ustanova Opšta bolnica „Blažo Orlandić“ Bar i Sveučilište u Mostaru, čiji su predstavnici stigli u Zadar i izrazili iznimno zadovoljstvo međunarodnom suradnjom koju su ove ustanove ostvarile, priopćeno je iz OB Zadar.
Trajanje projekta je 30 mjeseci, a njegova ukupna vrijednost je 1.728.415,27 eura uz stopu sufinanciranja 85% bespovratnim sredstvima te 15 % iz vlastitih sredstava.
Ravnatelj Opće bolnice Zadar, Željko Čulina, dr.med., gostima iz Mostara i Bara predstavio je bogatu povijest naše ustanove, a upoznao ih je i s aktualnostima u zadarskoj bolnici. Zaključak je jasan; jedni od drugih itekako možemo učiti, a sve u konačnici – na korist pacijenata.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
ZADRANI SLAVE SVOG ZAŠTITNIKA SV. ŠIMU / U 17 sati blagoslov djece; u 19 sati svečano misno slavlje
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRIPREMITE SE NA VRIJEME / U srijedu bez vode četiri ulice u Zadru!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
FOTOGALERIJA / 40 muškaraca svečano pristupili u Bratovštinu sv. Šime u Zadru
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
ZADRANI SLAVE SVOG ZAŠTITNIKA / Sutra je blagdan sv. Šime. Svečane mise u 11 i 19, blagoslov djece u 17 sati