Connect with us

Hrvatska

KAKO IZGLEDA “BIJELI ŠTRAJK” SUDACA: Odgađaju se i sporovi o ovrsi i posvajanju djece

Objavljeno

-

U prva četiri dana bijelog štrajka sudaca, prema podacima iz eSpisa, suci su odgodili 127 ročišta u predmetima obiteljskog prava, piše u subotu Jutarnji list.

U Ministarstvu pravosuđa i uprave kažu da se uočava trend povećanja onih u kojima zbog odgode može doći do ugrožavanja dobrobiti djeteta i nastati nepopravljiva šteta. Kažu da raste broj odgođenih sporova o roditeljskoj skrbi, o ostvarivanju osobnih odnosa i sporova o uzdržavanju djeteta.

Najviše je odgoda na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu (34), potom u Splitu (28) te u Rijeci (10). Odvjetnica Una Šeparović Zečević, koja se bavi obiteljskim pravom, tvrdi da suci odgađaju sve vrste obiteljskih predmeta.

“Imala sam odgodu u parnici za bračnu stečevinu i za uzdržavanje, a kolegica u predmetu za skrbništvo”, kaže Šeparović Zečević.

Iz podataka eSpisa proizlazi da odgode nije bilo samo u predmetima međunarodne otmice djeteta i privremenog povjeravanja djeteta drugoj osobi, ustanovi socijalne skrbi ili udomiteljskoj obitelji.

U jednom je slučaju bilo odgođeno ročište za nadomještanje pristanka za posvojenje djeteta, odgađala su se ročišta za odobravanje, odnosno izmjenu plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, u jednom je slučaju odgođena čak i ovrha nad djetetom (njegovo oduzimanje), u jednome promjena djetetova prebivališta, u jednom slučaju odgodila se odluka o zabrani približavanja djetetu, a u tri je slučaja odgođeno donošenje odluke o privremenoj mjeri s kime će dijete živjeti.

Najviše odgoda je u sporovima o ostvarivanju osobnih odnosa, o roditeljskoj skrbi i uzdržavanju djeteta.

Na upit osjećaju li se u njihovoj službi posljedice bijelog štrajka sudaca, Središnja služba Hrvatskog zavoda za socijalni rad odgovara da se uglavnom odgađaju postupci u predmetima u kojima se odlučuje o načinu ostvarivanja roditeljske skrbi, odnosno razvodima braka s maloljetnom djecom te reguliranju ostvarivanja roditeljske skrbi kod prestanka izvanbračne zajednice roditelja maloljetnog djeteta i slično. Tu je riječ o suđenjima koja su tužbom ili prijedlogom pokrenuli roditelji, piše novinarka Jutarnjeg lista Ivanka Toma.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Stiže hladna fronta, pripremite se na kišu, grmljavinu i osvježenje

Objavljeno

-

By

Joel/Pixabay/Ilustracija

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno vedro je diljem Hrvatske, pod utjecajem smo anticiklone i dalje. Problematična je tek bura na sjevernom dijelu Jadrana, otežava promet, izvještava jutros Hrvatski autoklub. 

Zbog jakog vjetra na Jadranskoj magistrali (DC8) između Karlobaga i Svete Marije Magdalene zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp-prikolicama i motocikle (I. skupina vozila).

Vjetar će slabjeti od sredine dana, okretat će na sjeverozapadnjak i jugozapadnjak. Prevladavat će sunčano i u nastavku petka

Za vikend će također biti stabilno, prevladavat će sunčano i tijekom subote i tijekom nedjelje. Bura će još biti jaka tijekom jutarnjih sati. Danju vrlo toplo i vruće, moguće i vrlo vruće, do 36. 

Početak novog tjedna donosi promjenu, s dolaskom hladne fronte sa sjeverozapada, poslijepodne i navečer stižu kiša i pljuskovi s grmljavinom, moguće i izraženiji. Osvježit će malo. 

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Na pomolu nova fronta, evo kad su izgledni kiša i osvježenje

Objavljeno

-

By

pixabay.com/estockiausdel

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno vedro je diljem zemlje, stabilne su prilike. Vjetar je slab u unutrašnjosti, na moru puše bura, jaka pod Velebitom, stoga ima ograničenja u prometu.

Od sredine dana bura će postupno slabjeti i zamijenit će je jugozapadnjak i sjeverozapadnjak. Zadržavat će se pretežno sunčano i suho.

Sunca će biti u izobilju i tijekom petka, bit će pretežno vedro.

U unutrašnjosti mirnije, dok će na moru puhati jaka bura, olujna na udare na sjevernom dijelu Jadrana.

Za vikend i dalje stabilno, sunčano i vruće, s temperaturama i do 35 stupnjeva. 

Početak novog tjedna donijet će promjenu, nailaskom fronte sa sjeverozapada će se naoblačiti u drugom dijelu dana, a prema večeri treba računati na kišu i pljuskove s grmljavinom. Malo će i osvježiti. 

 
Nastavi čitati

Hrvatska

BOBRA PROTIV PUŠENJA / Pušače čeka cjenovni šok?

Objavljeno

-

By

Europska komisija, na čelu s Ursulom von der Leyen zalaže se za značajno povećanje cijena duhana i duhanskih proizvoda, kako i e-cigareta.

Prema dokumentu od 196 stranica, koji je dostupan njemačkom listu „Bild“, Bruxelles je pozvao države članice EU na povećanje poreza na duhan kako bi bilo manje slučajeva raka te time i niži troškovi zdravstvene zaštite.

“Suzbijanje potrošnje duhana” može se postići “između ostalog poreznim mjerama za smanjenje potražnje za duhanom”, navodi se u dokumentu u kojem stoji i to kako bi „veći porezi mogli poslati cjenovni signal da je pušenje doista štetno i da se protiv njega treba boriti svim sredstvima”, prenosi Fenix.

Veći porezi i veće cijene duhana “dokazano su najučinkovitijom pojedinačnom mjerom za smanjenje ukupne potrošnje duhana” i poticanje pušača da prestanu pušiti ili barem smanje pušenje, navodi se u dokumentu.

Povećanje cijena za 20 posto?

Konkretno, Komisija predlaže da se porezna stopa temelji na bogatstvu dotične zemlje EU (na temelju indeksa). Prema Europskom udruženju poreznih obveznika, to bi za Njemačku značilo povećanje poreza na duhan za jednu petinu. “Očekujemo povećanje cijena cigareta za 20 posto. To se mora hitno zaustaviti”, rekao je predsjednik udruženja Michael Jäger, prenosi „Bild“ ističući kako bi se cijena po pakiranju mogla povećati do jedan euro, ovisno o veličini.

Trenutačno pakiranje cigareta košta u prosjeku devet eura (uključujući porez). Ako duhan postane skuplji za 20 posto, cijena velikog pakiranja povećala bi se za oko jedan euro; za pakiranje za prodaju (oko 20 cigareta) cijena bi se mogla povećati za 50 do 70 centi.

Poskupit će svi duhanski proizvodi

Nova direktiva trebala bi se primjenjivati ​​i na nove vrste duhanskih proizvoda (sustavi za zagrijavanje duhana, nikotinske vrećice, e-cigarete). Razlog: konzumacija nikotina trebala bi postati manje atraktivna općenito – uključujući konzumaciju nikotina bez dima. Zamjenski nikotinski proizvodi (npr. nikotinske žvakaće gume poput Nicorette) ostat će izuzeti.

Očekuje se da će povjerenici EU-a odobriti nacrt do sredine srpnja. Duhanska industrija reagira na tu najavu s ogorčenjem. Predsjednik udruge Michael von Foerster kaže kako “zaštita zdravlja ne smije postati izgovor za uništavanje pouzdanih poreznih modela i egzistencije malih i srednjih poduzeća.”

Jaanus Pauts iz JTI-a (Benson & Hedges, Camel) upozorava na mogući procvat crnog tržišta cigareta: “Masovna povećanja poreza na pakete cigareta su ekonomskih poticaj za organizirani kriminal.”

Smrtnost od pušenja u Hrvatskoj

Prema informacijama za javno zdravstvo Hrvatske, procjenjuje se da u Hrvatskoj od posljedica pušenja godišnje umire oko 14.000 ljudi, što znači da Hrvatska svake godine gubi jedan grad veličine Makarske.

U Hrvatskoj svaka treća osoba puši, što nas po konzumaciji cigareta svrstava u sam svjetski vrh; a svaki drugi hrvatski pušač popuši prosječno 15-24 cigarete dnevno.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu