Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Strani studenti u Zadru uzgajaju školjke u laboratoriju

Objavljeno

-

Sveučilište u Zadru s partnerima iz Alijanse EU CONEXUS provodi diplomski studij Biotehnologija mora, ne kojemu će od 2022. do 2025. godine 20 kandidata iz cijelog svijeta moći steći diplome sva četiri sveučilišta na kojima će studirati. Prvi semestar studija studenti polaze na Katoličkom sveučilištu Valencija (Španjolska), drugi semestar na Sveučilištu La Rochelle (Francuska). Na početku trećeg semestra studenti biraju jednu od četiri ponuđene specijalizacije (Inovativni bioproizvodi za budućnost, Plava biomasa, Morska biorafinerija, Biotehnologija u akvakulturi) i sukladno tome dolaze na  Sveučilište u Zadru, Poljoprivredno sveučilište u Ateni ili Sveučilište Klaipeda (Litva).

Prestižni Erasmus Mundus studijski program Biotehnologije mora odabran je od strane Erasmus+ programa Erasmus Mundus Joint Masters (2022. – 2027.) , koji studentima omogućuje mjesečnu stipendiju od 1.400 € za sudjelovanje u programu, troškove putovanja i životne troškove za vrijeme studija.  U ovom semestru na Sveučilištu u Zadru boravi dvoje studenata, Kathryn Hensler iz Sjedinjenih Američkih država i Akira Harding iz Japana.

– Nakon prve godine koju su proveli u Španjolskoj i Francuskoj, ovaj semestar provode u Zadru. Oboje je izabralo projekte u kojima će sudjelovati – Kathryn sudjeluje u istraživanju školjkaša u recirkulacijskim sustavima, odnosno u pokušaju da se školjkaše, uslijed klimatskih promjena, pokuša mrijestiti i uzgajati u laboratoriju, u svrhu uzgajanja hrane i repopulacije, odnosno vraćanja školjkaša u prirodu. Akira sudjeluje u istraživanju utjecaja akvakulture, riba i školjkaša, na okoliš. To su dvije teme koje će prezentirati na završetku semestra, kaže izv. prof. dr. sc. Tomislav Šarić, pročelnik Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

Prva tri dana u tjednu studenti polaze predavanja, a četvrtkom i petkom sudjeluju u istraživanjima. Kathryn je uključena u kondicioniranje školjkaša u laboratorijskim uvjetima, odnosno u pokusnom uzgoju kamenica i Jakobovih kapica: pripremi fitoplanktona za hranu, kontroli uvjeta u recirkulacijskim bazenima, temperature i ostalih parametara. Na temelju uzetih uzoraka provest će analizu školjkaša prije i nakon pokusa, a konačni cilj je mrijest Jakobove kapice i uzgoj ovih dviju vrsta.

– EU-CONEXUS master program otkrila sam dok sam na IMEDMAR-u u Španjolskoj radila na istraživanju plemenite periske. Osjećala sam da je ovo sjajna prilika za studiranje u inozemstvu i upoznavanju različitih kultura. Od početka sam znala da ću izabrati smjer akvakulture i živjeti u Zadru, iako nisam mogla pretpostaviti koliku će mi podršku kolege studenti i profesori. Uvijek sam imala namjeru raditi s kamenicama ili školjkama, pa je prilika za rad na uzgoju kamenica u recirkulirajućim sustavima akvakulture uz uzgoj fitoplanktona u kontroliranom okruženju veliko iskustvo koje će uvelike koristiti mojim izgledima za buduću karijeru. Toplo preporučujem drugim studentima da iskoriste priliku i posjete Zadar s njegovim prekrasnim otocima i parkovima prirode, ali i da iskoriste prednosti koje sveučilište nudi, kaže Kathryn.

Istraživanje akvakulture važno je u doba globalnih klimatskim promjena, koje značajno utječu na morski okoliš i populaciju morskih organizama, što je vidljivo po recentnom mortalitetu periske. Sveučilište u Zadru u svom laboratoriju Sfinga orijentiralo se na  druge vrste koje su prisutne u akvakulturi, kamenicu i Jakobovu kapicu, za koju do sada nije razvijen mrijest i reprodukcija izvan prirodnog staništa.

– Instalirali smo dosta sofisticiranu opremu za uzgoj školjkaša, proizvodimo hranu za školjkaše te ih nastojimo kondicionirati, potaknuti na mrijest u laboratorijskim uvjetima kako bi mogli pripomoći oporavku vrste postane li ugrožena kao periska i uvesti u komercijalnu akvakulturu, da ne ovisimo o prikupljanju mlađi iz prirode, što je vrlo nestabilno a i negativno utječe na populaciju u prirodi, kaže dr. sc. Ivan Župan,  voditelj studija Podvodnih znanosti i tehnologija.

Akira je za svoj projekt izabrao temu utjecaja akvakulture na okoliš te je uključen u dva istraživanja. U istraživanju utjecaja uzgajališta riba i školjaka na morski sediment prati se sastav meiofaune, organizama veličine mikroskopskih čestica u sedimentu. Nakon terenskog uzorkovanja provode se analize u Laboratoriju za istraživanje mora i akvakulturu „Sfinga“. Drugo istraživanje vezano je za smanjenje utjecaja kaveznog uzgoja morskih organizama na okoliš i to introdukcijom trpova koji u sebe ugrađuju višak nutrijenata iz uzgajališta riba. Kako bi se to moglo postići, od Ministarstva poljoprivrede ishođena je dozvola za korištenje trpova koji su inače zaštićena vrsta.

– Zaista je lijepo studirati na ovom prostoru, klima je izvrsna, sve donedavno bilo je vrlo toplo. U Japanu sam odradio prvi stupanj obrazovanja, nisam imao mnogo iskustva i želio sam doći u Europu. S obzirom na to da su moji interesi i akvakultura i morski okoliš, u Zadru sam mogao povezati oboje. Hrvatska ima mnogo farmi u akvakulturi, istražujem utjecaj njihovog velikog broja na jednom prostoru i kakve su posljedice za okoliš, ističe Akira.

Sva ta istraživanja u Zadru su moguća zbog ulaganja u laboratorij, koji je kroz različite projekte opremljen u svrhu istraživanja akvatičnih organizama. Posebice se može istaknuti nabava recirkulacijskog sistema od 12 bazena za uzgoj i istraživanje morskih organizama s kontrolom temperature i svjetlosnog režima, bioreaktore za proizvodnju fitoplanktona te opremu za provođenje kemijskih analiza i nutritivnog sastava te biokemijskih parametara uzgajanih organizama.

– Laboratorij smo opremili kako bismo se mogli nositi sa zadacima koje smo si postavili, pa sada u njemu možemo provoditi većinu analiza, kontrolirati parametre u bazenima, količinu hrane, proizvodnju fitoplanktona. Projekti koje smo proveli omogućili su nam da napravimo iskorak i  omogućimo studentima obrazovanje veće razine nego je bilo prije, ističe Župan.

Također, uspostavljena je terenska istraživačka postaja u Novigradskom moru koja se sastoji od moderne splavi za uzgoj školjkaša, opremljena s uređajima za kontinuirano praćenje kvalitete mora te opremom za uzgoj školjkaša i drugih morskih organizama.

Združeni diplomski studijski program Biotehnologije mora studentima pruža visoko kvalitetno interdisciplinarno obrazovanje izgrađujući njihove profesionalne kompetencije u području biotehnologije mora. Ovaj diplomski studij najbolje će odgovarati studentima koji su završili preddiplomske ili diplomske studije biotehnologije, biokemije, farmacije, kemije, biologije, znanosti o moru, znanosti o okolišu, prehrambene biotehnologije, agronomije, kemijskog inženjerstva i slične studijske programe, a otvoren je i novi krug prijava.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

26. MEĐUNARODNI DANI MASLINE U ZADRU I NA UGLJANU / KREŠENDO NA VITRENJAKU: Dalma Oleum i Drago Malić šampioni  Dana Masline

Objavljeno

-

By

Najbolja ulja prerađena u Uljari Nadin vlasnika Željka Vrsaljka. Tko su dobitnici posebnih priznanja?

Na zadarskom Vitrenjaku  ispred JK Uskok sinoć su, uz prigodan program,  proglašena najbolja maslinova ulja od  ukupno njih 137, koliko ih je iz Hrvatske  i susjednih zemalja Slovenije, BiH i Crne Gote  te Španjolske  pristiglo  na ovogodišnje 26. međunarodne Dane maslina.

Najbolja otvorena ulja i pakovine

U kategoriji  otvorenih ulja šampion je  OPG Drago Malić iz Sukošana. Njegov blend od Oblice (90 posto) i Pendolina (10 posto) ocjenjen je sa 99,80 od mogućih 100 bodova. U ovoj kategoriji među pet najboljih plasirali su se Dalma Oleum, Pakoštane, 99,75 bodova, Peter Pucer, Grožnjan, 99,75, OPG Čelini, Pakoštane, 99,70, Davor Buterin, Novigrad, 99, 65 i Karmela Gulan, Galovac, 99,60 bodova.

Spomenimo još da su od ukupno 84 ulja u ovoj kategoriji njih 60 osvojila zlata, 13 srebra i 4 bronce. Bez medalje ostalo je 6 ulja.

U kategoriji pakovina tj. ulja na tržištu  šampion je Dalma Oleum, u vlasništvu obitelji Vinka Lalina iz Pakoštana . Njihovo višesortno ulje  od  čiste  Oblice, osvojilo je 99,90 bodova. – Isto kao i lani, kaže Lalin i podsjeća da su i prošle godine na Danima masline bili šampioni.

U kategoriji pakovina među TOP-5  plasirala su se ulja OPG Lupić, Bale, 99,80 bodova, Lisjak d.o.o. Koper (SLO), 99,60, OPG Lupić, Bale, 99,55, OPG Čelini, Pakoštane, 99,45, i OPG Ante Vulin, Pakoštane, 99,45 bodova.

 Pakovine su iz godine u godinu sve kvalitetnije, potvrđuje Filip Erceg, voditelj Profesionalnog panela  certificiranih senzoričara  zadarskog Zavoda za javno zdravstvo.  Potkrijepljuje  to i rezultatima. Od 53 pakovine  njih 45 osvojilo je zlato, 3 srebro, 3 broncu, a samo dva ulja ostala su bez nagrade.

Dodajmo još da su oba šampionska ulja prerađena u Uljari Nadin vlasnika Željka Vrsaljka.

 Nakon  proglašenja šampiona i dodjele nagrada sudionici Dana masline nastavili su druženje na prigodnim domjenku uz srdele, inćune, domaća vina i pjesmu Vokalne supine Kantalice.

Priznanja za postignuća u maslinarstvu i uljarstvu

Krešendu na Vitrenjaku predhodilo je svečano otvaranje manifestacije uz prigodne riječi Benita Pucara i županijskog pročelnika Daniela Segarića koji je i otvorio ovogodišnje  26. po redu međunarodne Dane masline. U sklopu otvaranja  dodijeljene su i posebna priznanja pojedincima koji su ostvarili važna postignuća u maslinarstvu i uljarstvu. Priznanje “Stanko Ožanić” za znanstveni doprinos razvoju maslinarstva i uljarstva zaslužio je dr. sc. Slavko Perica iz Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša. Priznanje  Uzorni maslinar dobio je  Nikša Ivanac iz Ugljana ,  a  Maslinarsko srce za osobito postignuće u maslinarstvu i uljarstvu Tomislav Čudina iz Pakoštana.  Maslinarska nada Zadarske županije je Pellegrin Kurtin iz Kali koji prednjači u praktičnom maslinarstvu  i studiju na Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučililišta u Zadru. Prema kriterijima Ocjenjivačkog suda Dana masline nagradu  Zlatno maslinarsko pero za medijsku afirmaciju maslinarstva i uljarstva  zaslužila  je Željka Rački – Kristić, glavna urednica portala Agroklub.

Posthumno je dodijeljeno i prošlogodišnje priznanje Stanko Ožanić za znanstveni doprinos u maslinarstvu i uljarstvu prof. dr. sc. Ivi Miljkoviću. Laureat 2023. i doajen hrvatskog voćarstva, lani nažalost nije mogao nazočiti dodjeli. U međuvremenu je preminuo, a priznanje je sada preuzeo njegov sin Dubravko Miljković.

Maslinarski kalendar i kako smanjiti stres kod maslina?

Nakon nagrada laureatima, uslijedio okrugli stol na temu: Kako umanjiti stres kod maslina izazvan klimatskim promjenama. Uz voditelja   mr. sc.  Marijan Tomac,  a  o temi su govorili i na pitanja zainteresiranih maslinara odgovarati znanstvenici  i stručnjaci doc. dr. sc. Slavko Perica,  dr. sc. Andrija Finka, dr. sc. Tomislav Kos i  Marko Dobrić, dipl. ing. agr.

 Istom prigodom  predstavljen je  su  Veliki maslinarski kalendar autora mr. sc.  Marijana Tomca i Ivana  Tomac Talajić, dipl. ing.  Radi se zapravo o plakatu

zapravo plakat  dimenzija 80 x 60 cm na kojemu su putem ilustracija, slika i kratkih opisa prikazani najvažniji radovi u maslinarstvu tijekom godine počevši od rezidbe, obnove starih i zapuštenih maslina, navodnjavanja, gnojidbe,   zaštite od bolesti i štetnika do berbe maslina i čuvanja ulja.

Niz događanja u Poljani

Dani maslina  nastavljaju se danas, u subotu, nizom zanimljivih događanja  na otoku Ugljanu u mjestu Poljana. Domaćini, Turistička zajednica općine Preko u suradnji s Udrugom Pojonsko srce priređuju su svim sudionicima i gostima Dana masline  druženje uz obilje hrane, pića i zabave za sve.

Održat će se i sajam Hrvatskog otočkog proizvoda. U maslinicima na programu je  pokazna rezidba za uzgojni oblik polikonične vaze koju će  uz aistenciju Marijana Tomca prezentirati dr. sc. Šime Marcelić.  Neće izostati  ni tradicionalno natjecanja u pripremi jela „žgvacet“ (mlada janjetina s bižima) i niz  drugih zanimljivih  događanja. Sve u prirodnom okruženju što  je  posebnost Dana masline po kojima se razlikuju od većine drugih maslinarskih manifestacija.

Dani masline/N.J.

U nastavku donosimo sve rezultate u kategorijama otvorenih ulja i pakovina

DANI MASLINE 2024 – OTVORENA ULJA

ŠAMPION: DRAGO MALIĆ, SUKOŠAN                                               99,80

PET NAJBOLJIH:

  1. Dalma Oleum, Pakoštane                                                    99,75
  2. Peter Pucer, Grožnjan                                                                     99,75
  3. OPG Čelini, Pakoštane                                                         99,70
  4. Davor Buterin, Novigrad                                                      99,65
  5. Karmela Gulan, Galovac                                                      99,60

Zlatna ekstra djevičanska maslinova ulja:

Mladen Nekić, Paljuv 99,45; OPG Papaya, Buzet 99,45; Edi Cerovac, Buzet 99,35; Zdravko Mamić, Lišane Ostrovičke 99,30; Ilija Miletić, Čitluk (BiH) 99,30; Branko Kutija, Benkovac 99,30; Peter Pucer, Grožnjan 99,30; OPG Škopić, Ugljan 99,25; OPG Civitan, Buje 99,25; OPG Bratanović, Poličnik 99,20; Ljerka Lisica, Rijeka 99,15; Marko (Žare) Bilušić, Zadar 99,15; Maja Sinovčić, Zadar 99,15; OPG Pucer Diego, Grožnjan 99,15; OPG Gordana Strpić Oliva, Biograd na Moru 99,10; Davor Buterin, Novigrad 99,10; Ratko Erlić, Pula 99,05; Budislav Mađerić i unuk Petar, Pašman 99,05; OPG Ivan Birkić, Biograd 98,95; Olive oil Luca, Čitluk 98,95; Ante Ledenko, Zadar 98,95; OPG Civitan, Buje 98,90; OPG Stanko i Dinko Sikirić, Bibinje 98,85; OPG Jurica, Suhovare 98,80; Samel Ivanov, Zadar 98,75; Branko Kutija, Benkovac 98,75; OPG Podrug, Skradin 98,75; Igor Šimac, Pula 98,70; Marko Nakić, Zadar 98,70; Davor Budan, Viškovo 98,70; Edi Cerovac, Buzet 98,65; OPG Ivan Žilić, Zemunik Donji 98,60; Kapular-Dančić, Čitluk 98,60; OPG Stanko i Dinko Sikirić, Bibinje 98,55; Borislav Pedić, Zadar 98,55; Vlado Lučić, Omiš 98,45; Niko Buterin, Novigrad 98,45; Stipe Ligutić, Zadar 98,35; Igor Sikirić, Bibinje 98,20; Vlade Bilušić, Oklaj 98,20; OPG Grgo Anzulović, Zadar 98,15; OPG Tadin, Zadar 97,75; Miroslav Draković, Peroj 97,50; OPG Sava Maričić, Zemunik Gornji 97,50; Željko Karaman, Podstrana 97,50; Valdi Matković – Ulje Grimalda, Cerovlje 97,00; Mario Barešić, Drage 96,90; Slavko Ramljak, Čapljina 96,75; OPG Puzalo, Zadar 96,75; Dubravko Šonjić, Podstrana 96,75; Udruga hrvatskih branitelja oboljelih od PTSP-a Šibensko-kninske županije, Šibenik 96,25; OPG Ivan Serdarević, Raštane Gornje 96,25; Samel Ivanov, Zadar 96,25; Ante Lulić, Suhovare 96,25

Srebrna ekstra djevičanska maslinova ulja

OPG Josip Kulaš, Polača 93,75; OPG Vedrić, Posedarje 93,50; Krešimir Ivković, Škabrnja 92,50; OPG Vojvodić, Blato 92,50; Anđelka Radanović, Benkovac 92,25; Viktor Prtenjača – Olimpija, Polača 91,75; Martina Iveljić, Zadar 91,50; Mirjana Begonja, Vir 91,00; Obiteljski podrum Sušac, Ljubuški (BiH) 90,25; Nado Butić, Zadar 90,00; OPG Zara Ella, Pakoštane 88,50; Željko Budan-Bulić, Benkovac 87,75; Tomislav Ivković, Zadar 87,75

Brončana ekstra djevičanska maslinova ulja

Ivan Ivković, Škabrnja 84,25; Timbar d.o.o., Split     83,50; Dario Discordia, Zadar 81,75; Dušan Glad, Supetar 81,50;

Djevičanska maslinova ulja

Robert Klarić, Krilo 78,25; Zdravko Mamić, Lišane Ostrovičke 78,00; OPG Kurkut Neven, Murter 77,50; Dražen Kurte, Brač 77,50; OPG Roko Škara, Škabrnja 75,50; OPG Marić – Gordana Marić, Zadar 73,50; OPG Gršković Marija, Vrbnik 73,00

POREDAK – KATEGORIJA PAKOVINE

ŠAMPION: DALMA OLEUM, PAKOŠTANE                                         99,90

PET NAJBOLJIH:

  1. OPG Lupić, Bale                                                                    99,80
  2. Lisjak d.o.o., Koper (SLO)                                                     99,60
  3. OPG Lupić, Bale                                                                    99,55
  4. OPG Čelini, Pakoštane                                                         99,45
  5. OPG Ante Vulin, Pakoštane                                                 99,45

Zlatna ekstra djevičanska maslinova ulja:

OPG Lupić, Bale 99,40; Valter d.o.o., Bale 99,35; Irena Azimović – OPG Azinetti, Zagreb 99,30; OPG Deša, Zadar 99,25; Ratko Erlić, Pula 99,20; Ulja Komarija, Cerovlje 99,20; OPG Lupić, Bale 99,15; Alela (Markočić/Vesel), Izola (SLO) 99,15; OPG Ristić Valter, Vodnjan 99,10; OPG Lupić, Bale 99,10; OPG Sakač (Damaval), Buje 99,10; OPG Mate Dušević, Ljubač 99,05; OPG Ivan Atelj, Zadar 99,05; Oljkarstvo Olivia, Koper (SLO) 99,00; OPG Lupić, Bale 99,00; OPG Ante Vulin, Pakoštane 98,95; PZ Maslina i vino, Biograd na Moru 98,95; OPG Podrug, Skradin 98,85; OPG Mladen Dobrilović, Umag 98,85; OPG Mate Dušević, Ljubač 98,80; PZ Maslina i vino, Biograd na moru 98,80; OPG Zagorac Milenko, Polača 98,80; Dorijan Jakac, Buzet 98,75; Valter d.o.o., Bale 98,70; Egidio Martin Krajcar, Izola (SLO) 98,70; OPG Papaya, Buzet 98,70; OPG Josip Kulaš, Polača 98,45; OPG Maksimilian Ritossa, Vižinada 98,20; Patrik Kleva, Izola (SLO) 98,20; OPG Eliksir, Buzet 98,20; OPG Brčić Vilma, Vižinada 98,05; OPG Plastić, Nadin 98,00; OPG Štefanić Anđelo, Motovun 97,75; Uljara Dujela, Zadar 97,25; OPG Šoša, Zadar 97,25; OPG Maksimilian Ritossa, Vižinada 97,25; Davor Iskra, Rovinj 96,50; Davor Iskra, Rovinj 95,75; Vida Mediterranea int. GMBH, Španjolska 95,75

Srebrna ekstra djevičanska maslinova ulja:

Duraković Osman (ZOG), Bar 91,75; Veselin Vuličević, Bar 90,75; Orhan Babović, Bar 90,25

Brončana ekstra djevičanska maslinova ulja:

Ćazim Alković (1718 Alko Jusutov), Bar 84,75; OPG Plandovišće, Lun 83,25; Silvano Banko, Rovinj 82,75

Djevičanska maslinova ulja:

Etem Mujić, Bar 75,25; Osman Kallaba, Ulcinj 67,50

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

RADOVI U PODRUMU POLIKLINIKE ZADAR / Uređuje se prostor za opremu za centralnu pripremu lijekova i terapija

Objavljeno

-

By

Ukupno osam odabranih hrvatskih bolnica potpisalo je sporazum s Ministarstvom zdravstva o zajedničkoj provedbi projekta „Centralna priprava parenteralnih pripravaka“. Opća bolnica Zadar jedna je od potpisnica, pa su u podrumu Poliklinike u tijeku radovi na uređenju prostora u koji će se postaviti oprema za centralnu pripravu parenteralnih pripravaka.

“Našoj je ustanovi, u sklopu projekta, odobrena nabava jednog izolatora s dva radna mjesta i jednog izolatora za jedno radno mjesto. Prostor koji služi za kompleksan i sofisticiran proces pripreme lijekova i terapija bit će uređen prema svim propisanim standardima koji jamče sigurnost kako za djelatnike tako i za same pripravke i pacijente”, priopćeno je iz OB.

Lijekovi koji se primjenjuju parenteralnim putem na tržište dolaze u jednoj dozi te se za individualne potrebe pacijenta izrađuje pripravak prije same aplikacije. Riječ je o izrazito skupim lijekovima koji se koriste u liječenju onkoloških, hematoloških i pacijenata s autoimunim bolestima. Pripravke sada najčešće rade medicinske sestre na odjelima što je za njih dodatno opterećenje i podiže razinu rizika zbog manipulacije izrazito opasnim tvarima u neadekvatnim prostorima. Zbog necentralizirane pripreme, nakon uzimanja propisane doze lijeka iz njegovog originalnog pakiranja, ostatak lijeka se baca u otpad. Ovakav proces rada za sobom nosi više nedostataka, pa je razvijen sustav centralne priprave parenteralnih lijekova koji nosi višestruke benefite.

“U prvom redu osigurava individualno praćenje svakog pacijenta i precizno doziranje lijeka koji mu je potreban. To znači bržu, bolju i kvalitetniju zdravstvenu skrb”; kazala nam je Katija Nikpalj, mag.pharm., voditeljica Odjela bolničke ljekarne. Uspostavom ovog sustava omogućit će se potpuna kontrola te pridonijeti učinkovitijoj provedbi „5 pravila“ za pravilnu primjenu lijekova, a to su: pravi pacijent, pravi lijek, prava doza, pravo vrijeme i pravi način.

Sada će se u prostoru centralne priprave lijekova pripremati svi pripravci u liječenju za sve odjele Opće bolnice Zadar, a precizno doziranje mogućnost pogrešaka dovodi na minimum. „Sve ovo ujedno podrazumijeva i značajnu financijsku uštedu. Jedno pakiranje lijeka može se koristiti za više pacijenata i tako se u potpunosti iskoristiti. Koristit će se veća pakiranja lijeka koja imaju značajno nižu jediničnu cijenu“; dodaje mag.pharm.Nikpalj. Važno je i da će na ovaj način zalihe citostatika biti na jednom mjestu, a smanjuje se i količina citostatskog otpada čije je zbrinjavanje također jako skupo i ekološki neprihvatljivo.

Projekt „Centralna priprava svih parenteralnih pripravaka“ financira se europskim sredstvima kroz Mehanizam za oporavak i otpornost dodijeljenih Ministarstvu zdravstva za provedbu Nacionalnog plana oporavka i otpornost 2021.-2026., dodaju iz OB Zadar.

Radovi na uređenju prostora centralne priprave u našoj ustanovi vrijedni su 621.313,59 eura te se izvode po smjernicama HALMED-a (Agencije za lijekove i medicinske proizvode). Podliježu najvišim standardima koji se odnose na prostore za proizvodnju lijekova koji se primjenjuju parenteralno. Prostor pripreme čini sklop od više prostorija obloženih zrako i paro nepropusnim panelima koji sprječavaju kontaminacije ostalih prostorija. Prostori su spojeni na specijalizirane klima komore koje reguliraju protoke zraka u prostor, a time i tlak zraka u svakoj pojedinačnoj prostoriji odvojeno i automatski. Navedena tehnologija čini sustav visokotehnoloških „Čistih soba“, a izvodi ih tvrtka Termorad d.o.o.. Vrijednost opreme koja će se postaviti u prostoru iznosi oko 265 tisuća eura.

Završetak radova planiran je za srpanj 2024.godine.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

WINGS FOR LIFE / 5. svibnja starta novo izdanje utrke – najavljena posebna regulacija prometa gradom…

Objavljeno

-

By

U nedjelju, 5. svibnja, s Liburnske obale u Zadru startat će novo izdanje utrke Wings for Life World Run. Ova tradicionalna međunarodna utrka  kojom se prikupljaju sredstva za istraživanje liječenja ozljeda leđne moždine od svog prvog izdanja održava se u Zadru, a ove godine i u još 6 europskih gradova kroz službene utrke na lokaciji: Beč (AUT), München (GER), Poznan (POL), Prag (CZE), Ljubljana (SLO), Zug (SUI). Naravno, utrke uz aplikaciju održavaju se na mnogim drugim lokacijama pa tako cijeli svijet kreće istovremeno s utrkom za one koji ne mogu.

U zadarskoj utrci popunjeno je svih 8000 raspoloživih startnih brojeva još prije tri tjedna, a sudionici dolaze iz ukupno 29 zemalja. Najstariji sudionik ovogodišnje Wings for Life World Run utrke u Zadru ima 91 godinu, a na startu će se pojaviti i mnoga poznata lica; Anita Gerhardter, direktorica zaklade Wings for Life, Niko Kovač, Juraj Šebalj i Ilija Ravlić kao vozači presretačkih automobila i još mnogi drugi. U organizaciju utrke uključeno je i tisuću volontera iz Zadra i čitave Hrvatske. Još jedna posebnost ovogodišnjeg izdanja je koncert Matije Cveka u subotu, 4. svibnja, s početkom u 20 sati na zadarskom Forumu. Koncert je besplatan za sve posjetitelje.

Zadarski dio utrke startat će s Liburnske obale točno u 13 sati te će tog dana, u nedjelju, 5. svibnja, vrijediti posebna regulacija prometa:

Na dan utrke, u nedjelju 05. svibnja 2024. godine za sav promet biti će zatvorena:

·       Liburnska obala i Obala kralja Tomislava od gradskog mosta do Ulice Narodnog lista od 09.30 do 14.00 sati

·       Obala kralja Tomislava, Ulica Zrinsko-Frankopanska, Put Murvice, Ulica dr. Franje Tuđmana, Ulica Ante Starčevića od 12.45 do 14.00 sati

·       Jadranska magistrala D – 8, pravac Biograd prema Šibensko-kninskoj županiji od 12.50 do 14.30 sati

            Zbog održavanja utrke očekuje se pojačan promet na cestama i pojačane gužve. Policija će provoditi posebnu privremenu regulaciju prometa na Poluotoku, a kasnije duž cijele trase utrke, stoga apeliramo na sve sudionike u prometu za strpljenje i da poštuju naredbe, upute i smjernice policijskih službenika na terenu, te upute redarske službe organizatora utrke, kako svojim ponašanjem ne bi ugrozili vlastitu, ali i sigurnost ostalih sudionika u prometu. Također, savjetujemo građane da u naznačena vremena koriste obilazne cestovne pravce. 

Obavještavamo građane da će policija na dan održavanja javnog okupljanja, sukladno članku 79. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, prije, za vrijeme i nakon završetka javnog okupljanja, snimati mjesto održavanja javnog okupljanja na području grada Zadra (Poluotok) kao i duž cijele trase kretanja trkača.

Za pripremu i samo održavanje utrke na snazi će biti i posebna regulacija prometa u mirovanju koja se odnosi na javna parkirališna mjesta na Liburnskoj obali:

·       Od četvrtka, 2. svibnja, u 22 sata, zatvara se dio parkirališnog prostora na prostoru bivšeg autobusnog kolodvora kod Lančanih vrata, kao i parkirališni prostor na prostoru bivše zgrade Zaraušek uz Morska vrata.

·       Od petka, 3. svibnja, u 8 sati, zatvara se parkirališni prostor uz Liburnsku obalu, priobalni dio.

·       Od subote, 4. svibnja, moguća preostala vozila na tom području bit će premještena na Ravnice u prostor koji koristi pauk služba.

Alternativna parkirališna mjesta su na prostoru Ravnica i bivše vojarne Franka Lisice.

Sva navedena parkirališna mjesta bit će slobodna od nedjelje, 5. svibnja, u večernjim satima.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu