ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA SA SVEUČILIŠTA / Programom Interreg sagrađeni su mostovi razumijevanja i prijateljstva preko granica

Na Sveučilištu Zadru jučer i danas organizira se završno događanje Prekograničnog programa INTERREG Italija – Hrvatska 2014. – 2020., na kojemu će biti predstavljeni rezultati suradnje u prekograničnom području i pregled izazova i daljnjih mogućnosti za razdoblje 2021. – 2027.
Tijekom dva dana bit će prezentirana postignuća financiranih projekata uz predstavljanje institucionalne knjige koja okuplja 92 provedena projekta, u digitalnoj i tiskanoj verziji. Program prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija-Hrvatska 2014.-2020. jedan je od programa Europske teritorijalne suradnje koji podupire Europsku kohezijsku politiku te doprinosi skladnom razvoju Europske unije kroz jačanje ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije, potičući pri tome ekonomski rast. Strateške teme koje je obrađivao bile su plava tehnologija, prilagodba klimatskim promjenama, rizik od poplave, obalni i kopneni turizam, morski okoliš, ribarstvo i akvakultura itd.
Kroz prekogranični program INTERREG Sveučilište u Zadru bilo je partner u planiranju i provedbi osam projekata: TAKE IT SLOW, STREAM, REVIVAL, MADE IN-LAND, XCOVER, ATRIUM PLUS, ADRIREEF i GUTTA.
– Ti projekti pridonijeli su unaprjeđenju naše prekogranične suradnje u različitim područjima društva i gospodarstva, uz uvažavanje posebnosti prirodne i kulturne baštine te dugu maritimnu tradiciju. Polazište je Jadran kao područje razmjene ljudi i roba, ideja i tehnologija te susretište različitih kultura. Utkani u čudesni svijet Mediterana, takvim projektima pridonijeli smo našem upoznavanju, razumijevanju i stvaranju novih vrijednosti, gradeći mostove prijateljstva među našim narodima. Uložena radna energija pretočena je u osmišljavanje novih projekata. Naše je sveučilište u novom programskom razdoblju Italija — Hrvatska 2021. — 2027. prijavio 17 projekata. U mjeri u kojoj oni budu usvojeni, nadamo se da ćemo nastaviti graditi naš zajedništvo i nastaviti razvijati naše jadranske obale na načelima održivosti i uključivosti, poručio je u uvodnoj riječi rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić.
Sudionicima je poželio ugodan boravak na Sveučilištu te da ih prekrasan ambijent Zadra, u kojemu se na svakom kutku vidi prožimanje hrvatske i drugih jadranskih kultura, potakne na nove ideje.
Završna konferencija programa Interreg 2014.-2020. je mjesto na kojem se sudionici, istaknula je Katerina Skelin iz Zadarske županije, zajedno prisjećaju postignuća i razmišljaju o dosadašnjim ostvarenim rezultatima provedenih projekata.
Ovaj program je bio ključan za jačanje suradnje i razvoja naših regija tijekom proteklih godina i ponosno možemo reći da smo ostvarili značajne korake u ostvarivanju naših ciljeva. Tijekom ovog programa, uspjeli smo ostvariti značajne pozitivne promjene u našim regijama. Naši projekti su doprinijeli unapređenju infrastrukture, razvoju ljudskih resursa i promociji održivog razvoja, ali smo uspjeli i izgraditi mostove između različitih kultura i zajednica, omogućavajući razmjenu iskustava i ideja, istaknula je Skelin.
Unatoč izazovima s kojima su se akteri suočavali tijekom ovog razdoblja, uključujući gospodarske poteškoće, migracijske krize i naravno, pandemiju COVID-19, uspjeli su pružiti podršku našim zajednicama, što je dokaz sposobnosti prilagodbe i zajedničkog rada na prevladavanju izazova.
Pred nama su novi izazovi i prilike u sklopu nadolazećeg Programa Interreg 2021.-2027. u
kojem trebamo iskoristiti naučene vrijedne lekcije koje možemo primijeniti u budućim
projektima i inicijativama. Trebamo nastaviti razvijati nova partnerstva i projekte kako bismo
unaprijedili naše regije i gradove te s promocijom održivosti, inovacija i socijalne inkluzije,
održati fokus na stvaranju prilika za naše građane i poticanju ekonomske i socijalne
stabilnosti, istaknula je Skelin.
Sudionicima je pročitana poruka ministra regionalnog razvoja i EU fondova Šime Erlića, koji je
izrazio podršku Vlade RH projektima koji će se razvijati u sljedećem programskom razdoblju.
Program se nastavlja prezentacijama i studijskim posjetima realiziranim projektima,
uključujući Centar za razvoj i edukaciju u Poličniku i projekt Made in Land u Ravnim kotarima.
ZADAR / ŽUPANIJA
DANAS JE TIJELOVO / Znate li što slavimo?

Katolički blagdan Tijelovo, odnosno u dužoj verziji Svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Krist.
Ideja o blagdanu prvi put se javlja u 13. stoljeću na inicijativu augustinske redovnice sv. Julijane iz samostana kod Liegea u Belgiji koja je imala viđenje punog Mjeseca s mrljom na površini. Puni Mjesec protumačila je kao Crkvu, a mrlju kao upozorenje na nedostatak blagdana kojim bi se slavila euharistija odnosno sakrament koji je Krist utemeljio na posljednjoj večeri rekavši da kruh predstavlja njegovo tijelo, a vino njegovu krv.
Na molbu Julijane mjesni je biskup u svojoj biskupiji uspostavio blagdan, koji se na početku zvao blagdan euharistije. Belgijska redovnica i njeni suvremenici zdušno su promicali ideju blagdana i nastojali ga proširiti na cijelu Crkvu. Papa Urban IV. objavio je 1264. godine bulu kojom je to pokušao učiniti, no spriječila ga je brza smrt. Tek u 14. stoljeću, papa Ivan XXII. širi Tijelovo na cijelu Rimokatoličku Crkvu, odnosno na zapadno kršćanstvo.
Za Katoličku Crkvu, svetkovina je spomen na ustanovljenje euharistije na Veliki četvrtak. Prema katoličkom nauku tijelo i krv Kristova u euharistiji su ‘istinski, bitno i stvarni prisutni’, a misterij pretvorbe kruha i vina događa se po euharistijskoj molitvi koju izgovara svećenik. Pojednostavnjeno bi se moglo reći sljedeće: Ako je mana, hrana što ju je Bog dao Izraelu na putovanju kroz pustinju, kruh s neba i znak zajedništva s Bogom koje nikada ne prestaje, a euharistija spomen na Kristovo potpuno predavanje i žrtvovanje te sakrament u kojem je on stalno i potpuno prisutan, Tijelovo je blagdan kojim se slavi euharistija i misterij pretvorbe kruha i vina u Kristovo tijelo i krv. Tijelovo se slavi u četvrtak poslije Presvetog Trojstva, dakle, deveti četvrtak nakon Uskrsa, što ove godine pada 19. lipnja.
Dr. Tomislav Ivančić, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, kaže da jednako kao što u objektivno spoznatim slovima neke pozivnice na gozbu prepoznaje nevidljivu ljubav i prijateljstvo onih koji ga pozivaju, tako u vidljivo spoznatim znakovima kruha i vina vidi poziv Boga na njegovu gozbu.
‘Kao što mi prijatelj može poslati pismo i u njemu poruku da se ne bojim u određenim krizama života, tako mi prijatelj Isus u kruhu i vinu, u tim euharistijskim znakovima, daruje poruku da se ne bojim, jer on je sa mnom’, poručuje Ivančić i navodi Kristove riječi: ‘Tko jede moje tijelo i pije moju krv, ostaje u meni i ja u njemu’.
Tijelovo se slavi u crkvama i svetištima širom Hrvatske i neradni je dan. Blagdan se, među ostalim, obilježava tijelovskim procesijama u kojima se u povijesti tradicionalno prezentirala pobožnost, ali i važnost pojedinih osoba, udruga, crkvenih i svjetovnih dužnosnika, kao i običnog puka. Pravoslavna Crkva ne poznaje tijelovske procesije, a euharistiju tumači na ponešto drugačiji način.
ZADAR / ŽUPANIJA
UZ KONSTITUIRANJE / Župan Bilaver: “Imamo priliku zajednički dokazati sugrađanima da smo dostojni njihova povjerenja!”

Danas je održana konstituirajuća sjednica novog saziva Županijske skupštine Zadarske županije.
Nakon provedenog postupka konstituiranja, članice i članovi Skupštine dali su potporu Ingrid Melada (HDZ), koja je time preuzela dužnost predsjednice Županijske skupštine.
Novoizabranim članovima Skupštine, a posebno predsjednici Melada, upućujemo čestitke i želje za uspješan i konstruktivan rad u službi građanki i građana Zadarske županije.
Župan Josip Bilaver nakon konstituiranja Županijske skupštine je rekao:
“Čestitam novoj predsjednici Županijske skupštine Ingrid Meladi, koja je u prethodna tri mandata uspješno obnašala dužnost predsjednice Općinskog vijeća Općina Preko. Vijećnici su također donijeli odluku o osnivanju tri odbora ključna za učinkovito funkcioniranje Skupštine. Time je Skupština i formalno konstituiranja.
Svim vijećnicima upućujem iskrene čestitke i želim im uspješan i konstruktivan rad. U meni će imati partnera otvorenog za dijalog i suradnju.
Danas sam održao i sastanak s predstavnicima svih političkih opcija koje su dobile povjerenje birača te sam im pružio ruku suradnje. Vjerujem da u naredne četiri godine imamo priliku zajednički dokazati našim sugrađanima da smo dostojni njihova povjerenja.”
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Dječji vrtić Latica ugostio odgojitelje i učitelje iz Južne Koreje

Dječji vrtić Latica bio je domaćin iznimno zanimljivog i inspirativnog susreta s odgojiteljima i učiteljima iz Južne Koreje, koji su nas posjetili u organizaciji Gyeonggi EDU-care Association. Cilj njihova posjeta bio je upoznati se s praksama inkluzije koje se provode u našem vrtiću te razmijeniti iskustva i primjere dobre prakse s područja ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.
Naši gosti su stručni radnici koji rade s djecom urednog razvoja, kao i s djecom s teškoćama u razvoju, što je i bio razlog njihova interesa za posjet našem vrtiću. Tijekom boravka u našoj ustanovi, gosti su obišli sve odgojno-obrazovne skupine, upoznali se s načinom rada te razgovarali s našim edukacijskim rehabilitatorima, logopetkinjama, fizioterapeutima i odgojiteljima. Posebno ih je zainteresirao način na koji provodimo inkluzivne aktivnosti i kako prilagođavamo odgojno-obrazovni rad individualnim potrebama svakog djeteta.
Iako svakodnevno rade s djecom s teškoćama, izrazili su iznenađenje razinom dostupnosti ortopedskih pomagala i visokom opremljenošću našeg vrtića, osobito u kontekstu pristupačnosti i osiguravanja kvalitetnih uvjeta za razvoj svakog djeteta. Asistivna tehnologija, didaktička oprema i senzorna soba ostavile su snažan dojam na goste i potaknule mnoge zanimljive rasprave o mogućnostima primjene sličnih rješenja u njihovim ustanovama.
Susret je zaključen radnim sastankom na kojem su razmijenjena iskustva, razmotrene sličnosti i razlike u obrazovnim sustavima dviju zemalja, te su postavljeni temelji za moguću buduću suradnju. Gosti iz Južne Koreje pohvalili su našu ustanovu i stručnost djelatnika, naglasivši kako su dojmovi koje nose izuzetno pozitivni i korisni za njihov daljnji rad.
U znak zahvalnosti i prijateljstva, korejski su gosti našem vrtiću darovali tradicionalne poklone – minijaturne narodne nošnje za ukrašavanje boca vina – dok smo mi njima poklonili slikovnicu Kako su slova stvorila riječi, u čijoj je izradi sudjelovao i naš vrtić. Tako će i naša slikovnica “odletjeti” u Južnu Koreju, kao simbol prijateljstva i razmjene znanja među vrtićima iz dviju dalekih zemalja. Tijekom susreta razgovarali smo i o mogućnosti prevođenja slikovnice na korejski jezik, kako bi djeca i odgojitelji u Koreji mogli još bolje upoznati njezin sadržaj i vrijednosti koje promiče.
Ovakvi susreti još jednom potvrđuju važnost međunarodne suradnje i razmjene stručnih iskustava u području ranog i predškolskog odgoja te nas dodatno motiviraju za kontinuirano unaprjeđenje inkluzivne prakse u radu s djecom.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
RADNI SASTANAK KOD ŽUPANA BILAVERA / Dogovoreni detalji oko nastavka uređenja uvala Draženica i Maestral
-
Hrvatska3 dana prije
Ovo su nove cijene goriva
-
magazin3 dana prije
BLUE FISH FESTIVAL / U kalima ovog vikenda poznati chefovi spremaju ribu, meso i sushi; nastupaju klapa Rišpet i Alen Vitasović! Evo svih detalja…
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
NOVA OBAVIJEST IZ VODOVODA: Bibinje u srijedu bez vode od 9 do 15 sati!