Connect with us

Sport

(FOTO) PH U SPORTSKOM PENJANJU Brončana medalja za zadarski klub SPK Paklenica

Objavljeno

-

Nakon dvogodišnje stanke,  Sportsko penjački klub Paklenica vratio se na sportsko penjačka natjecanja i osvojio seniorsku brončanu medalju na prvenstvu Hrvatske u disciplini „Boulder“.

Prvenstvo Hrvatske u disciplini Boulder se održalo 18. i 19. ožujka u Zagrebu, a SPK Paklenicu su predstavljali Sunčica Vitas u kategoriji kadeta, Petar Baković u kategoriji mlađih juniora i Mikula Bašić u seniorskoj kategoriji. Dok su Sunčica i Petar odradili svoje nastupe očekivano dobrim rezultatima, Mikula je nevjerojatnim penjanjem  nadmašio očekivanja i osvojio brončanu medalju te tako ostvario daleko najbolji rezultat za Klub na službenim seniorskim natjecanjima i to u najatraktivnijoj i najmasovnijoj disciplini i kategoriji.

Ovaj uspjeh još je veći ako znamo da su članovi Kluba imali vrlo ograničene mogućnosti treniranja, što zbog pandemije, što zbog preseljenja umjetne stijene (Boulder). S obzirom na to, Sunčica Vitas je dala sve od sebe, penjala je najbolje sto je mogla i uzela  2 „topa“ (vrha smjera) i dvije „zone“ (sredina smjera) i tim rezultatom osvojila 9. mjesto čime se uspjela plasirati u gornju trećinu svih kadetkinja u Hrvatskoj.

Naš mlađi junior Petar Baković je osim dvogodišnjeg netreniranja, ove godine promijenio kategoriju i natjecao se s dvije godine starijim natjecateljima. Premda je penjanje bilo „tvrdo“ i s teško postavljenim smjerovima, Petar je uspio uzeti dva smjera i zauzeti 17. mjesto u svojoj kategoriji. Riječ je o jednom od naših najboljih natjecatelja koji je u mlađim kategorijama redovno osvajao medalje i vjerujemo kako će njegovi napori uskoro uroditi i novim medaljama.

U seniorskoj kategoriji je  nastupao naš Mikula Bašić (inače, sin zadarskog jedriličara i olimpijca Tomislava Bašića), a natjecanje je bilo vrlo neizvjesno do samog kraja. Nakon teške kvalifikacijske runde, naš Mikula je, popevši dva od ukupno šest smjerova, uspio osigurati nastup u finalu kao jedan od šestero finalista. U finalu su natjecatelji imali 4 nova smjera, za čiji uspon svaki natjecatelj je imao po 4 minute. Popevši 3. finalni smjer Mikula je već osigurao postolje, ali sam raspored na postolju odlučivao se usponom u zadnjem, četvrtom smjeru. Mikula je nakon svog nastupa u četvrtom smjeru gdje je došao do zone čekao rasplet kao privremeni viceprvak. U doslovno zadnjim sekundama zadnjeg smjera, zadnji natjecatelj je uspio ugrabiti top te time potvrditi Mikulino nevjerojatno 3. mjesto.

Ova brončana medalja prva je medalja za SPK Paklenicu u seniorskim natjecanjima i svojevrsna je nagrada za sav Mikulin trening, rad i entuzijazam prema penjanju kojeg je pokazivao od najranije dobi. Ovo je također i potvrda da se naš mladi klub razvija u pravom smjeru te nam daje motivacije da uložimo još više napora kako bi osigurali bolje uvjete za treniranje i bavljenje sportskim penjanjem, kako za djecu tako i za rekreativce.

Inače, sportsko penjanje je jedan od najbrže rastućih sportova posljednjih desetak godina, a 2021. sportsko penjanje postaje olimpijski sport te je nakon uspješne premijere na Olimpijskim igrama u Tokiju, penjanje  službeno uvršteno i na sljedeće dvije olimpijade.

Sportski penjački klub Paklenica je relativno mladi klub, osnovan je tek prije četiri godine, 2018. Međutim, naš klub je nastavak jako duge tradicije sportskog penjanja u Zadru koje je još od 1996. godine organizirano pod okriljem Sekcije sportskog penjanja Planinarskog Društva „Paklenica“.

Krajem 2022. otvorili smo jedinu umjetnu penjačku stijenu u Zadru, na površini od 90m2 na adresi Splitska ulica 1 u okviru ŠC Višnjika. Radi se o boulder stijeni koja ide do 3 m visine, a ispod koje su mekane strunjače koje ublažavaju pad. Djeca uzrasta od 6 godina na više mogu se upisati na treninge sportskog penjanja koje vodi ovlašteni trener, dipl.  kineziolog, a za odrasle penjače-rekreativce dvorana je otvorena svakim radnim danom od 19:00 – 21:00 (prilagođena kako za iskusne penjače, tako i za potpune početnike).

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Sport

SUBOTA, POLIČNIK / Sportski događaj koji spaja atletiku i biciklizam dogurao do 28. izdanja

Objavljeno

-

By

U Poličniku će se u subotu 6. prosinca 2025. održati 28. Atletska utrka Poličnik, koja ujedno predstavlja cestovno prvenstvo Zadarske županije na 10 km, te 28. Memorijalna biciklistička utrka Zoran Bilosnić. Manifestaciju organiziraju Hrvatski atletski klub Sveti Ante Poličnik i Atletski savez Zadarske županije, a start i cilj svih utrka bit će na nogometnom igralištu Grabi.

Program počinje u 11:30 dječjim utrkama raspoređenima po dobnim skupinama – od predškolaca do učenika viših razreda osnovne škole. Memorijalna biciklistička utrka Zoran Bilosnić na 10 km starta u 12:20, a glavna atletska utrka na 10 km započinje u 12:30.

Atletska utrka uključuje kategorije za juniore do 19 godina te dobne skupine M/Ž 20–29, 30–39, 40–49, 50–59, 60–69 i 70+, dok biciklistička utrka ima jedinstvenu kategoriju za sve sudionike.

Svi sudionici atletskih i biciklističkih utrka dobit će medalje za sudjelovanje. Troje najbržih u glavnoj atletskoj utrci osvojit će pehare, dok će u svakoj dobnoj kategoriji biti dodijeljene medalje za troje prvoplasiranih. U dječjim utrkama svi natjecatelji dobivaju medalje, a najbolji u kategorijama posebne medalje. U biciklističkoj utrci troje najbržih natjecatelja bit će nagrađeno peharima, uz spomen-medalje za sve sudionike.

 
Nastavi čitati

Sport

BIBINJAC NA ČELU EUROPSKE SPORTSKE KONFEDERACIJE / Predsjednik CEV-a Roko Sikirić osigurao povijesni razvoj europske odbojke

Objavljeno

-

By

Prošlo je nešto više od godinu dana otkako je bivši hrvatski reprezentativac Roko Sikirić izabran za predsjednika Europske odbojkaške konfederacije (CEV), a europska odbojka u tom je razdoblju doživjela snažan uzlet. CEV je ostvario najveći financijski iskorak u svojoj povijesti u godini bez Europskog prvenstva, uz rekordan porast sponzorskih prihoda i snažan komercijalni razvoj. Za 2026. predviđa se najveći godišnji proračun ikad- čak 67 % viši nego prije početka novog vodstva – što omogućuje veća ulaganja u razvoj, digitalizaciju i vrhunska natjecanja.

„Nastavimo narušavati ustaljene norme i prihvaćati promjene – ne da bismo se udaljili od onoga što jesmo, već da bismo ostali vjerni svojoj srži.” – izjavio je Roko Sikirić.

Tijekom prve godine mandata provedene su ključne strukturne reforme koje su podigle europsku odbojku na novu organizacijsku i institucionalnu razinu. CEV je ojačao svoj utjecaj u europskom sportskom sustavu kroz modernizaciju natjecanja, digitalnu transformaciju, unaprjeđenje upravljanja i jačanje međunarodnih partnerstava. Rezultati predstavljeni na Generalnoj skupštini potvrđuju jasnu promjenu strateškog smjera i jačanje pozicije CEV-a

Predsjednik Sikirić u proteklih je 12 mjeseci održao intenzivan dijalog s visokim državnim dužnosnicima diljem Europe, uključujući premijere, predsjednike država i ministre. Posjetio je više od 25 zemalja i dodatno učvrstio suradnju s nacionalnim savezima, dok je nedavni posjet Ukrajini poslao snažnu poruku solidarnosti.

Na sportskom planu, odbojka je ojačala svoju poziciju kroz susrete i suradnju s vodećim europskim sportskim institucijama poput UEFA-e, FIBA Europe, Europske rukometne federacije, Europskih olimpijskih odbora i Međunarodnog olimpijskog odbora. U komercijalnom segmentu, pokrenuta je CEV Komercijalna Strategija 2025–2028, postignuti su rekordni sponzorski ugovori te je nakon devet godina vraćen imenovani partner Lige prvaka. Također je osnovan novi CEV Komercijalni odjel i započela izgradnja modernog europskog odbojkaškog digitalnog ekosustava.

Ispunjena su i obećanja vezana uz solidarnost i transparentno upravljanje. Uspostavljen je CEV Fond solidarnosti, koji nacionalnim savezima, klubovima i igračima omogućuje pristup transparentnoj i mjerljivoj financijskoj potpori, te je uveden CEV Kodeks dobrog upravljanja. Paralelno je pokrenuta najopsežnija modernizacija natjecateljske strukture u posljednjih deset godina.

Prva godina mandata Roka Sikirića donijela je duboke promjene u svim segmentima rada CEV-a te postavila čvrste temelje za daljnji rast i novi razvojni ciklus europske odbojke.

 
Nastavi čitati

Sport

FOTOGALERIJA / Još jedan “Sv. Krševan Boulder Open” – najposebnije i najposjećenije penjačko natjecanje regije!

Objavljeno

-

By

Ovu subotu, Sportsko penjački klub Paklenica je u Zadru još jednom ugostio najbolje penjače iz regije u 13. izdanju penjačkog natjecanja “Sv. Krševan Boulder Open”. Evo izvješća:

Ukupno 109 natjecatelja iz raznih hrvatskih gradova – Pazina, Rijeke, Šibenika, Splita, ali i iz susjedne Bosne i Hercegovine pa i čak daleke Australije uživalo je u euforičnoj atmosferi naše „boulder“ dvorane kakvu je teško opisati riječima.

I ovogodišnje natjecanje su pohodili vrhunski natjecatelji – višestruki državni prvaci, ali penjači i s iskustvom na brojnim europskim i svjetskim pozornicama. Energija i strast osjetili su se u svakom kutku naše skromne, male, ali srdačne penjačke dvorane, koja je bila ispunjena do zadnjeg pedlja!

Dinamične kvalifikacije i uzbudljiva finala

Natjecanje je započelo već u 9 ujutro, a kroz dan je 6 kvalifikacijskih grupa odmjeravalo snage na 28 pomno osmišljenih smjerova od strane domaćih postavljača smjerova – Mikule Bašića i Vida Morovića. Vrhunac dana bila su finala PRO kategorije s po 6 najboljih penjača iz kvalifikacija u muškoj i ženskoj konkurenciji. Finalni smjerovi modernog stila, pružili su publici napete trenutke do samog kraja. U konačnici, postolja u rekreativnoj i PRO kategoriji popunili su mahom penjači iz Pazina i Splita uz pokoju iznimku, a obje zlatne medalje u prestižnoj PRO kategoriji osvaja isti dvojac kao i prošle godine –  Mara Matutinović i Roko Čačija, oboje članovi Splitskog SPK Lapisa.

Domaći penjači u finalu

Posebno želimo istaknuti koliko nam je drago što smo ove godine imali prilike gledati i naše dvije cure u finalu – Barbaru Šegotu, najbolju penjačicu u povijesti Vukšića, te Maju Perinović, koja nakon profesionalne biciklističke karijere nastavlja jednakim tempom gaziti i u sportskom penjanju. Također, i u muškom finalu smo imali čast gledati člana našeg kluba, Vid Fantova, rodom i prebivalištem iz Zagreba, ali srcem iz Zadra, koji je i prigodno nastupio u vintage dresu KK Zadra.

Penjanje, zabava i zajedništvo

Nakon službenog dijela, natjecatelji i posjetitelji nastavili su druženje na nezaboravnom afterpartyu u kultnoj  Nigdjezemskoj. Atmosfera za vrijeme nastupa benda KaliKamo je nešto što je trebalo doživjeti uživo, takvu kemiju i razmjenu energije između benda i publike ne može niti jedna generička playlista stvoriti. Nakon benda, za pravi klupski doživljaj pobrinulo se tri DJ-a – DJ Dominik, DJ šest a plus, DJ Belay bitch, svi redom  penjači, svi članovi SPK Paklenice.

Tražimo novi prostor!!! 😊

Još smo jednom pre ponosni i pre zahvalni svim sudionicima na nezaboravnom danu – iskreno, ponestaje nam ideje kako dalje unaprijediti formulu našeg Krševan Boulder Open-a. Ono što definitivno zahtijeva unaprjeđenje je naša skromna i potpuno neadekvatna dvorana u kojoj smo i doslovno i preneseno udarili od plafon! Funkcioniramo unutar 90tak kvadrata dvije stare učionice u sklopu škole na ŠC Višniku, „dvorane“ nedovoljne visine, bez vlastite svlačionice i sanitarnog čvora. U nadi da ovo čitaju predstavnici Grada Zadar, ŠC Višnjika, Zadarskog sporta, Sveučilišta Zadar ili bilo koje institucije koja raspolaže potencijalnim adekvatnijim prostorom unutar kojeg bi mogli planirati dugogodišnju suradnju, sanjamo još veće stvari.

Veliko hvala svima!

Iskreno zahvaljujemo svim našim članovima, volonterima koji su pomogli u zahtjevnoj organizaciji ovog natjecanja, a posebna zahvala ide našim dragim sponzorima: Iglusport Zadar, Elkom, Arhitektura san, Rentlio, WOD Software Solutions, Kibuba, Lari Climbing Volumes, Fibro, Fafarikula, Smart produkcija, MCV plin i Nigdjezemska.

Rezultati

Rekreativna kategorija:
Muškarci: 1. Vedran Ugljen, 2. Antonio Petešić, 3. Igor Pehnec
Žene: 1. Jenny Ujčić, 2. Klara Mitrić, 3. Teuta Kolgjeraj

PRO kategorija:
Muškarci: 1. Roko Čačija (SPK Lapis), 2. Niko Jurić (SPK Marulianus), 3. Petar Gojtanić (SPK Hiperaktiv)

Žene: 1. Mara Matutinović (SPK Lapis), 2. Eni Malenca (SPK Marulianus), 3. Ljubica Kuvačić (SPK Mosor)

*Autor fotografija – Dino Andrić

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu