Connect with us

Hrvatska

Što vam je činiti u slučaju priziva savjesti u ljekarnama zbog kontracepcije

Objavljeno

-

foto: Pixabay

“Dosad se dva puta dogodilo da sam došla u ljekarnu po pilule i da je zaposlenica stvarala probleme zbog toga. Dakle, radi se o lijeku koji se izdaje na recept, koji ja uz to još dodatno plaćam”, započela je jedna naša čitateljica čiji su podaci poznati redakciji N1, priču o neugodnom iskustvu u jednoj zagrebačkoj ljekarni.

“Radi se o lijeku koji je propisan od strane specijalistice ginekologije i opstetricije, o lijeku koji meni značajno poboljšava kvalitetu života koja je prije uzimanja bila narušena zbog snažnih menstrualnih bolova. Prilikom spomenuta dva posjeta ljekarni, gospođa je oba puta otišla pitati šeficu smije li mi izdati lijek. Ponavljam, lijek koji je propisala specijalistica upoznata s mojom povijesti bolesti”, nastavlja ona dalje.

“Ne znam kako je točno bilo tko bolje od nje upućen u to što bih ja smjela ili ne bih smjela uzimati”, pita se naša čitateljica.

“Napominjem, prije nego što su mi propisane pilule, obavljene su sve potrebne pretrage, pilule nisu propisane ‘napamet’. Ipak, zaposlenica ljekarne u tom trenutku je procijenila da je na njoj i njezinoj šefici odluka o tome hoće li mi prodati lijek koji mi uvelike olakšava svakodnevni život. Naglašavam, na prvom sljedećem pregledu pitala sam ginekologinju postoji li neki valjani razlog zašto bi ljekarnica morala pitati šeficu smije li mi izdati pilule, odgovor je naravno bio ne, osim osobnih uvjerenja zaposlenice ljekarne”, priča naša sugovornica.

Kontaktirali smo ljekarnu u kojoj se dogodila ova neugodna situacija kako bismo zatražili obrazloženje, no oni su nam samo kratko poručili da ne daju nikakve izjave. Stoga smo o ovom slučaju, ali i prizivu u ljekarnama, upitali Hrvatsku ljekarničku komoru iz koje upućuju pacijenticu da im pošalje pismeni prigovor.

“Sukladno važećim propisima, svaka osoba ima pravo neposredno ili pisanim putem zatražiti zaštitu svojih prava (u svezi kvalitete, sadržaja i vrste zdravstvene usluge koja joj se pruža) od strane osobe koja je odgovorna za rad i provođenje određene zdravstvene djelatnosti. Navedena zakonska obveza odnosi se na pružanje svih vrsta zdravstvenih usluga u Republici Hrvatskoj pa tako i na pružanje ljekarničke usluge izdavanja lijeka”, navode iz Komore.

Što vas ljekarnik smije pitati?
Mag.pharm. Iva Bužančić iz Gradske ljekarne Zagreb nam kaže da je ljekarnik pri izdavanju lijeka dužan pacijenta savjetovati o upotrebi lijeka, te osigurati da se lijek primjenjuje na ispravan i siguran način.

“Pitanja koja se pri tome postavljaju služe kako bi ljekarnik saznao informacije koje mogu biti relevantne za primjenu lijeka, poput pojavnosti uobičajenih ili neuobičajenih nuspojava, pravilnog doziranja lijeka ili mogućih interakcija s drugim lijekovima ili bolestima”, navodi.

Tako kažu i iz Komore; pri izdavanju lijeka potrebno je utvrditi da je pacijent upoznat sa načinom uzimanja, indikacijom, kontraindikacijom, nuspojavama, novim lijekovima i slično.

Priziv savjesti u ljekarnama
Iz Komore za N1 navode da “sukladno Kodeksu ljekarničke etike i deontologije, članak 12, stavak 3. ‘Magistar farmacije ima pravo priziva savjesti samo ako time ne dovodi u opasnost zdravlje i život bolesnika.’”

Kako bi pacijent dobio lijek, a da bi se ispoštovalo pravo magistra farmacije na priziv savjesti, potrebno je pravilno organizirati posao u ljekarnama. Iz Komore pojašnjavaju i na koji način.

– ako se temeljem priziva savjesti ne izda rutinska hormonalna kontracepcija, osoba treba biti upućena drugom davatelju usluga u vremenu u kojemu neće biti ugrožena djelotvornost kontracepcije,

– ako se temeljem priziva savjesti upućuje osobu u drugu ljekarnu, potrebno je provjeriti radno vrijeme te ljekarne, prisutnost ljekarnika koji je u mogućnosti obaviti ljekarničku skrb te raspoloživost potrebnih lijekova.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić nam je rekla da u posljednje vrijeme nisu zaprimali pritužbe po ovom pitanju. Dodaje da je, u slučaju nezadovoljstva radom ljekarnika, moguće podnijeti pritužbu Komori i Pravobraniteljici.

Što se tiče priziva savjesti u ljekarnama, Ljubičić ističe da ljekarnici imaju pravo na to, ali da ljekarna mora osigurati nesmetano pružanje svih ljekarničkih usluga.

“Ako je u ljekarni zaposleno više djelatnika koji izjavljuju priziv savjesti i ako to predstavlja poteškoću u redovnom pružanju ljekarničkih usluga, ljekarna o tome ima obvezu voditi računa i u tom slučaju na natječajima za zapošljavanje dati prednost kandidatima koji ne izjavljuju priziv savjesti kako bi osigurala nesmetano funkcioniranje svoje ustanove imajući u vidu brigu za dobrobit korisnika”, ističe pravobraniteljica Ljubičić.

Kako je razriješen posljednji takav slučaj?
Pozivanje na priziv savjesti u ljekarnama pri izdavanju kontracepcijskih pilula je rijetko i riječ je o izoliranima slučajevima, tvrde iz Komore, navodeći da je u posljednjih pet godina zabilježen jedan prigovor neizdavanja lijeka zbog priziva savjesti.

Kako je riješen taj slučaj iz 2018. godine? “Povjerenstvo za ljekarničku etiku i deontologiju je razmotrilo pristigli prigovor pacijentice po pitanju priziva savjesti. Prilikom razmatranja, na temelju zaprimljenih izjava same pacijentice, prozvane magistre i voditeljice ljekarne, uzete su u obzir sve okolnosti događaja te budući da nije bilo ugroze zdravlja i života, a pacijentici je lijek u istoj ljekarni izdan u drugoj smjeni u vremenu u kojemu nije bila ugrožena djelotvornost kontracepcije, Povjerenstvo je zaključilo kako je prozvana magistra postupila u skladu s Kodeksom ljekarničke etike i deontologije, članak 12, stavak 3. Magistar farmacije ima pravo priziva savjesti samo ako time ne dovodi u opasnost zdravlje i život bolesnika”, odgovorili su nam iz Komore.

 
Nastavi čitati
1 Comment

1 Comments

  1. GTJ

    10. veljače 2023. at 7:55

    Priziv savjesti, kažete?????? Ja bih tu ” pojavu” nazvala pokušajem da se Hrvatice pretvore u- rasplodne kr..ače!!!!!
    Kao što kaže ona poznata izreka:” Sva mudrost ovoga svijeta počinje time da stvari nazovemo pravim imenom.”
    Ugodan dan!!

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Porezna uprava objavila upozorenje vezano uz povrat poreza: Pazite na ove poruke!

Objavljeno

-

By

​Aktualizacijom povrata poreza bilježe se brojni pokušaji prijevara kolanjem phishing poruka u kojima se pošiljatelj lažno predstavlja kao Porezna uprava, upozorili su iz Porezne uprave.

“Apeliramo na sve obveznike da pozorno čitaju poruke koje im pristižu i ne daju nikakve dodatne podatke bez konzultacije s Poreznom upravom o istinitosti poruke.

Napominjemo, lažne poruke najčešće sadrže gramatičke pogreške i često upućuju na QR kod uz jednokratnu lozinku, a neophodno je obratiti pozornost na domenu s koje poruke stižu. Jedina službena domena Porezne uprave je @porezna-uprava.hr i ne sadrži dodatne znakove ni slova kao što je slučaj kod lažnih poruka (npr. @porezna-uprava.cnvelsalvador.com).

Dodatne informacije o prepoznavanju i postupanju s lažnim porukama dostupne su ovdje“, naveli su iz Porezne.

Podsjetimo, isplata povrata poreza na dohodak počinje 2. svibnja 2024. godine.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

ZIMA USRED PROLJEĆA / Autocesta do Rijeke je tijekom noći bila zatrpana snijegom. Sad je čista

Objavljeno

-

Kako se može vidjeti na kamerama HAK-a, sve autoceste u Hrvatskoj su jutros prohodne iako su neke tijekom noći bile zatrpane snijegom koji je napadao.

Kako javlja HAK, za sve skupine vozila otvoreni su:

  • autocesta A1 Zagreb-Ploče-Karamatići
  • autocesta A6 Rijeka-Zagreb
  • državna cesta DC1 Karlovac-Knin-Split
  • stara cesta kroz Gorski kotar-DC3
  • Krčki most
  • Paški most
  • Most dr. Franja Tuđmana u Dubrovniku.

Kolnici su mokri ili samo vlažni i skliski u većem dijelu zemlje od kiše. Mogući su odroni. Zbog povremeno jakih pljuskova kiše moguće je naići na veću količinu vode koja se zadržava na kolniku.

Zbog vjetra na Jadranskoj magistrali (DC8) između Bakra i Svete Marije Magdalene, državnoj cesti između čvora i mjesta Križišće (DC99) i lokalnoj cesti Kraljevica-čvor Križišće (LC58107) zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp-prikolicama i motocikle (I. skupina vozila).

Prometna prognoza za danas

Danas će se u većem dijelu zemlje voziti po mokrim i skliskim kolnicima, a u Gorskom kotaru i Lici mogući su susnježica i snijeg. Zbog jakog vjetra moguća su ograničenja za pojedine skupine vozila na cestama pod Velebitom. “Zastoje očekujemo na cestama gdje traju radovi te na gradskim prometnicama. Vozače upozoravamo da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama”, objavio je HAK.

Usporeno će se voziti u zonama radova na zagrebačkoj obilaznici (A3), brzom cestom Solin-Klis i Jadranskom magistralom (DC8) kod Šibenskog mosta.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Porezna objavila kada kreće isplata povrata poreza

Objavljeno

-

By

Isplata povrata poreza na dohodak počinje 2. svibnja 2024. godine, priopćili su iz Porezne uprave.

Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine, u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528 osoba do 25 godina života u iznosu od 75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od 100.127.481,51 eura.

Isplata povrata poreza na dohodak počinje 02. svibnja 2024. godine.

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Tko ima pravo na povrat?

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Napomene:

  • Povrat poreza Porezna uprava će izvršiti bezgotovinski na račun za plaćanje kojega porezni obveznici imaju otvorenog kod banaka, a iznimno u gotovu novcu za porezne obveznike koji nemaju otvoren račun kod banke odnosno ako u trenutku izvršenja povrata poreza na dohodak ne ostvaruju primitke za koje postoji obveza isplate na račun.
  • Ukoliko obveznici nisu dostavili podatak Poreznoj upravi o promjeni broja računa na koji žele da im se izvrši povrat poreza, povrat poreza će se uplatiti na račun utvrđen temeljem Jedinstvenog registra računa s kojim raspolaže Porezna uprava.
  • Povrat poreza ne smatra se primitkom koji bi bio izuzet od ovrhe u cijelosti, odnosno u određenom iznosu prema Ovršnom zakonu te Porezna uprava nije u mogućnosti povrat poreza isplatiti na poseban („zaštićeni“) račun sukladno članku 212. Ovršnog zakona, već se predmetna isplata može izvršiti samo na redovne račune poreznog obveznika. Ističemo da je za pitanja u svezi izuzimanja odnosno ograničenja od ovrhe na novčanim sredstvima propisanima odredbama Ovršnog zakona nadležno Ministarstvo pravosuđa i uprave.
  • Privremeno porezno rješenje Porezna uprava će dostaviti poreznom obvezniku prema adresi prebivališta ili uobičajenog boravišta iz službenih evidencija kojima raspolaže najkasnije do 30. lipnja 2024.
  • Protiv privremenog poreznog rješenja može se podnijeti prigovor najkasnije do 31. srpnja 2024.g., ako porezni obveznik smatra da su podaci iz privremenog poreznog rješenja nepotpuni ili netočni.
  • Iznimno, porezni obveznici koji privremeno porezno rješenje zaprime nakon 30. lipnja, mogu prigovor podnijeti najkasnije 30 dana od dana primitka privremenog poreznog rješenja.
  • Porezna uprava neće izvršiti povrat preplaćenog poreza ako je utvrdila da porezni obveznik ima dospjelih, a neplaćenih poreza koje naplaćuje (poreza na dodanu vrijednost, poreza na promet nekretnina, poreza na nasljedstva i darove, poreza na plovila, poreza na automate za zabavne igre, poreza na kuće za odmor, poreza na potrošnju i drugih poreza, članarina turističkim zajednicama, komorskog doprinosa, doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje, doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje, spomeničke rente i drugog).
  • Povrat poreza neće se izvršiti poreznim obveznicima nad čijim se isplatiteljima primitaka /dohodaka provode postupci za naplatu poreza po osnovi isplaćenih primitaka. Navedenim obveznicima neće biti niti izdano rješenje, već će im biti dostavljena obavijest u kojoj je navedeno da se nad isplatiteljem primitaka/dohodaka isplaćenih poreznom obvezniku po osnovi nesamostalnog rada/drugog dohotka provode postupci u cilju naplate potraživanja po osnovi istih, te će se rješenje izdati nakon završetka navedenih postupaka.

Ističemo kako Porezna uprava prati izvršenje poreznih obveza isplatitelja primitaka/dohotka te će po podmirenju cjelokupne obveze za 2023. godinu, izvršiti povrat poreza i prireza porezu na dohodak, naveli su iz Porezne uprave.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu